برای مشاهده مشخصات هر استان بر روی ناحیه مربوط به آن در نقشه کلیک کنید

معرفی وبلاگ
تـنـیـده یـاد تـو در تــار و پــودم مـیـهـن ای مـیـهــن/ بـود لـبـریـز از عـشـقـت وجـودم میهن ای میهن/... *ضمن تشکر از بازدید شما کاربر گرامی، امید است توانسته باشیم ذره ای از زیباییهای تمام نشدنی میهن عزیزمان ایران را در این وبلاگ نشان دهیم. راهنمایی های شما بزرگواران، چراغ هدایتگر ما خواهد بود.*
صفحه ها
دسته بندی موضوعی
آرشیو
لینک دوستان
سایت های منبع و مرتبط
لوگوهاكد لوگوي میهن ما

ابزارها و برنامه ها


Google

در وبلاگ میهن ما
در كل اينترنت

تماس با ما

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11935941
تعداد نوشته ها : 4405
تعداد نظرات : 151

PageRank Checking Icon

آذربایجان شرقی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
آذربایجان غربی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اردبیل
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اصفهان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
ایلام
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
بوشهر
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
تهران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
چهارمحال و بختیاری
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان جنوبی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان رضوی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان شمالی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خوزستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
زنجان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سمنان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سیستان و بلوچستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
فارس
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قزوین
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قم
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کردستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمانشاه
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کهکیلویه و بویراحمد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گلستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گیلان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
لرستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مازندران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مرکزی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
هرمزگان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
همدان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
یزد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

اسلایدر


مترجم سایت


مساحت استان كرمان 180726 كيلومتر مربع و جمعيت آن: 2652413 نفر (طبق سرشماري سال 1385) . مركز استان : شهر كرمان( جمعيت 515114 نفر) . استان كرمان در جنوب شرقي ايران واقع شده و حدود 11 درصد از خاك كشورمان را به خود اختصاص داده است. اين استان از نظر جغرافيايي بين مدارهاي 55 دقيقه و 25 درجه تا 32 درجه عرض شمالي و26 دقيقه و53 درجه تا 29 دقيقه و59 درجه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ قرار گرفته است. اين استان از نظر وسعت دومين استان كشور است از شمال به استان هاي يزد و خراسان جنوبي،‌از جنوب به استان هرمزگان ،از شرق به استان سيستان و بلوچستان و از غرب به استان فارس محدود مي شود .اين استان داراي 17 شهرستان، 46 بخش ،143 دهستان و 59 شهر مي باشد.

Share

پوشش گياهي : استان كرمان داراي پوشش گياهي خاص نواحي كويري است . در اين منطقه جنگل قابل توجهي وجود ندارد و رستني هاي آن نيز محدود به برخي گونه هاي بياباني و كويري است . رستني هاي استان كرمان را درختان ارژن و گز و برخي گياهاني كه كاربرد دارويي و صنعتي دارند ، تشكيل مي دهند . برخي از گياهان چون گل گاوزبان و كتيرا نيز در كوه هاي شمالي استان كرمان مي رويند .
در استان كرمان به لحاظ موقعيت طبيعي و شرايط اقليمي ، گونه هاي مختلف حيوانات وحشي و اهلي در قسمت هاي كوهستاني و جلگه اي آن زندگي مي كنند . به همين خاطر نيز مناطقي از محدوده استان تحت حفاظت سازمان محيط زيست قرار گرفته و از نظر صيد و شكار جزو نواحي ممنوعه اعلام شده است . از مناطق حفاظت شده استان كه ويژگي هايي در خور توجه دارند مي توان به مناطق "خَبر" و "ارزوئيه بافت" اشاره كرد . در اين نواحي پرندگاني نظير كبك ، تيهو ، سينه سياه و انواع قوش و شاهين و كبوتر زندگي مي كنند . در نواحي سردسيري و گرمسيري استان نيز حيواناتي مانند پلنگ ، يوزپلنگ ، گرگ ، روباه ، خرس سياه ، شغال ، كفتار ، خرگوش ، انواع مار ، كل ، بز ، ميش و قوچ زندگي مي كنند و در دشت ها گورخر وجود دارد .

Share

منطقه كرمان به دليل پتانسيل بالاي معدني امكانات بالقوه زيادي براي ايجاد صنايع وابسته به محصولات معدني دارد كه بعضي از اين معادن از غني ترين معدن ها در سطح كل كشور مي باشد. هم اكنون در اين استان بيش از150 معدن شناخته شده است . شناخت منابع معدني استان جهت استفاده مفيد و موثر آنها و ايجاد و توسعه صنايع كوچك و بزرگ وابسته به آن مي تواند نقش مهمي در برنامه ريزيهاي صنعتي و عمراني و نيز بهبود وضع اقتصادي استان داشته باشد . اين منطقه از لحاظ زمين شناسي و ذخائر معدني داراي موقعيت ويژه اي است به طوري كه قسمت اعظم تشكيلات دوران مختلف زمين شناسي در اين محل رخ داده است و به همين جهت است كه قسمت اعظم معادن استان مربوط به دورانهاي قديم مي باشد و معادن فلزي از قبيل آهن مس سرب و روي داراي سابقه چند هزار ساله براي بهره برداري مي باشند . عمده ترين معادن استان شامل معادن مس سرچشمه به ذخيره يك ميليارد تن مس ميدوك شهربابك به ذخيره 80 ميليون تن مس ، چهار گنبد به ذخيره 45 ميليون تن و حدود 30 انديس ديگر كه ارزش اكتشافي را داراست همچنين هشت معدن ذغال سنگ با ذخيره اي معادل 200 ميليون تن ، 10 معدن سرب و روي و معادن سنگ آهن گل گهر سيرجان به ذخيره اي بيش از يك ميليارد تن و جلال آباد زرند با ذخيره اي معادل 150 ميليون تن كروميت بافت و اسفندقه و فارياب جيرفت با ذخائري معادل يك ميليون تن همچنين ذخائر غير فلزي سولفات و سود راين باربيت رفسنجان دولوميت سيرجانو سيليس شهربابك و رفسنجان مي باشد . علاوه بر آن معادن سنگ تزئيني استان كرمان به لحاظ ميزان ذخيره انبوه و تنوع و كيفيت مرغوب داراي جايگاه ويژه اي است كه در خور توجه مي باشد . سابقه درخشان تجارت و وجود كارخانجات بافندگي ابريشم و پنبه و پشم ، در قرون اوليه در شهر و واقع شدن بر سر راه هندوستان ، ضرورت پيدايش مكانهاي مناسبي براي عرضه كالاهاي داخلي و وارداتي را ايجاد كرده است . از منابع اقتصادي مهم ديگر استان توليد پسته كه بيشترين صادرات پسته ايران از اين منطقه است .

معدن-مس

Share

شهرستان هاي استان عبارتند از : بافت ، بردسير ، بم ، جيرفت ، رفسنجان زرند ، سيرجان ، شهربابك ، راور ، منوجان ، عنبرآباد ، كهنوج و كرمان .

Share

ارگ بم : بزرگترين مجموعه شهري خشتي جهان است كه در حدود 2200 سال قدمت دارد . اين بنا در شمال شرقي بم بر فراز تپه‌‌ آذرين قرار گرفته است و از چهار قسمت 38 برج ديده‌باني ، يك خندق و بارويي عظيم تشكل شده است . مساحت ارگ در حدود 20 هكتار است . دور تا دور ارگ ، خندقي عميق بوده كه طي قرنها اين مجموعه را از يورش‌ها حفظ كرده است . مصالح اصلي بنا ، خشت خام و گل‌رس است . بندرت سنگ ، آجر و تنه خرما نيز در بناي ارگ به كار رفته است . از مكان‌هاي شناخته شده ارگ بم يك راهروي اصلي است كه در گذشته بازار بوده علاوه بر اين در مجموعه ارگ بم آثاري از بقاي آتشكده دوره ساساني ، زورخانه ، حمام عمومي ، اصطبل ، سرباز خانه ، زندان وعمارت چهار فصل نيز باقي مانده است . خانه‌هاي عمومي متصل به هم ساخته شده و به يكديگر راه دارند . در بعضي از خانه‌ها آثاري از حمام‌هاي خصوصي ديده مي‌شود . اصطبل‌ها در مكاني جدا از خانه‌ها قرار داشته‌اند . تعدادي از خانه‌هاي ارگ دو طبقه ساخته شده‌اند كه اين امر نشانگر روند ازدياد جمعيت در يكي از دوره‌هاي گذشته است . زورخانه ارگ به شيوه سير ورزشگاههاي سنتي از چهار ايوان ، يك گنبد و گود تشكيل شده است . در دوره اسلامي ، در ارگ بم دو مسجد با نام مسجد جامع و مسجد حضرت محمد (ص) و يك حسينيه شامل يك صحن ، يك ايوان دو طبقه و چند اتاق ساخته شده است . سه منبر خشتي نيز در حسينيه وجود دارد . قسمت حاكم نشين ارگ شامل عمارت چهار فصل و خانه حاكم است . عمارت چهار فصل سه طبقه و قصر حكومت بوده و كليه اوامر و احكام حكومتي در اين عمارت صادر مي‌شده است . در كنار عمارت چهار فصل يك حمام اختصاصي و يك چاه آب ديده مي‌شود . آب آشاميدني ساكنان ارگ از چاه‌هايي در حياط خانه‌هايشان تأمين مي‌شد .

Share

حمام گنجعلي خان : ورودي حمام در بازار جنوبي واقع شده است . اين حمام مجموعه اي از تلفيق هنر معماري و كاربرد مصالح گوناگون با فضايي مناسب است . معمار حمام و مجموعه استاد محمد معمار يزدي است . معماري كه بحق اوضاع اقليمي و اقتصادي فرهنگي زمان و محيط خود را مي شناخته و در خلق آثار فوق از هنر منداني چون عليرضا عباسي ياوري جسته است . حمام گنجعليخان اثري بديع با كاشيكاري ها ، نقاشي ها ، گچبري ها ، مقرنس كاري ها و كاربندي هاي زيبا با به كار گرفتن سنگها و تزئينات سنگي بسيار ظريف با مساحتي حدود 1000 متر مربع است.

حمام يا چايخانه سنتي وكيل : اولين بخش از مجموعه وكيل ، بناي حمام قديمي يا چايخانه امروزي وكيل است كه در سال 1280 به شكل باشكوه با تأثيرپذيري از سبك معماري عصر زنديه- قاجاريه احداث شده است .     

                                                                  
حمام ابراهيم خان : اين حمام نيز يكي از حمام هاي جالب توجه قديمي و سنتي كرمان است كه در وسط بازار ابراهيم خان واقع شده است .

حمام باغ شاهزاده : حمام باغ شاهزاده در شش كيلومتري شهر ماهان واقع شده.                                                                     

حمام بهادر لاله زار : حمام تاريخي بهادر لاله زار كه در بردسير واقع شده ، از دوران قاجاريه به يادگار مانده است.

Share

آرامگاه شاه نعمت الله ولي : آرامگاه و خانقاه شاه نعمت الله ولي (بقعه ماهان) در جنوب شرقي شهر كرمان و در شهرك زيبا و آباد ماهان واقع شده است . شاه نعمت الله ولي ، عارف و مؤسس سلسله نعمت اللهيه(834-730 ه.ق) است .

 

مقبره خواجه اتابك : اين مقبره كه در محله جنوب شرقي نزديك بازار قرار دارد ، از بناهاي ارزنده دوره سلجوقي در قرن ششم هجري است .

 

بقعه پير برحق(جارسوز) : اين بقعه يادگاري از قرن هفتم هجري در بردسير كرمان است . بقعه پير برحق به شماره 491 جزو بناهاي تاربخي ايران به ثبت رسيده است .

مقبره مير حيدر(گور خان) :
اين مقبره يادگاري از دوره صفويه كه در باغ بسيار زيبا و محصور از درختان مختلف ، در اسفندقه جيرفت قرار دارد .

آرامگاه آخوند : اين مقبره بناي آجري گنبد داري است به شكل كثيرالاضلاع كه نماي خارجي آن داراي طاقنماهاي مضاعف و نه دهنه ايوان است . اين اثر به شماره 528 به ثبت تاريخي رسيده است .

آرامگاه شاهزاده حسين جوپار : شهزاده جوپار يكي از بقاع متبركه بخش جوپار از توابع كرمان است . بناي اين زيارتگاه به دوره صفويه مربوط است . اين بنا به شماره 529 به ثبت آثار تاريخي ايران درآمده است .

آرامگاه امير حيدر : اين بنا در دولت آباد اسفندقه از توابع جيرفت واقع شده و متعلق به دوره صفوي است . اين بنا تحت شماره 532 به ثبت تاريخي رسيده است .

آرامگاه شاه فيروز : اين بنا در فاصله پنج كيلومتري جنوب شرقي قلعه سيرجان در نزديكي روستاي وحدت آباد بر فراز صخره اي از سنگ سبز تيره به ارتفاع 30 متر واقع شده و در محل به نام شاه فيروز معروف است . مردم محلي بناي شاه فيروز را آرامگاه ابوكاليجار بن عضدوالدوله و يا فرزند او مي دانند كه بر اثر خوردن گوشت شكار در شكارگاه در گذشته و بر فراز اين صخره دفن شده است . با توجه به شيوه معماري به نظر مي رسد كه اين بنا متعلق به دوره ايلخاني- قرن هشتم و نهم هجري باشد .

آرامگاه مير زبير : اين بنا در شرق روستاي شريف آباد از توابع دهستان سعادت آباد سيرجان در كنار قبرستان روستا قرار دارد .

بقعه پير بابا مسافر : اين بنا در 60 كيلومتري شرق كرمان در شهداد واقع شده و امروز به نام هاي خانقاه آقوس ، آقوس كليسا يا پير مسافر خوانده مي شود . اين بنا به شماره 331 به ثبت تاريخي رسيده است .

مقبره مشتاقيه :
در شرق مسجد جامع و مزار يكي از پيشوايان صوفيه مرسوم به مشتاق عليشاه است كه از دوره قاجار به يادگار مانده است . اين محوطه ابتدا مزار ميرزاحسين‌خان جد اعلاي سادات معروف به ميرحسيني كرماني بوده است . پس از قتل مشتاق در قرن سيزدهم سال ‪ ۱۲۰۶ه.ق نعش او را در مقبره ميرزا حسين خان دفن كردند كه اينك معروف به مشتاقيه است. اين بنا به "سه گنبد" نيز شهرت دارد . اين گنبدها بر روي سه مقبره به نام مشتاق عليشاه ، شيخ اسماعيل و كوثر عليشاه بنا شده‌اند

 

 

 
امامزاده حسين جوپار :
اين بنا كه آرامگاه يكي از فرزندان امام موسي كاظم (ع) مي‌باشد مشتمل بر حياط ، حرم ، گنبد و رواق است در دوره صفويه بنا گرديده است . روستاي ميمند در 36 كيلومتري شمال شرقي شهر بابك قرار گرفته است و زمان بناي آن در دوره‌هاي قبل از اسلام مي‌رسد . اين بناحدود 350 اثر معماري صخره‌‌ي دارد كه در دل كوه كنده شده و عمق برخي از آنها به 25 متر ميرسد

Share

كاروانسراي گنجعلي خان : كاروانسراي گنجعلي خان در دوره صفويه بنا شده .كاروانسراي گنجعلي خان از جمله كاروانسراهاي شاه عباسي است كه در عهد شاه عباس صفوي به دستور حاكم وقت آن زمان گنجعلي خان در مجموعه اي به همين نام ساخته شده و در مجاورت كاروانسراي وكيل قرار گرفته است .

كاروانسراي قطب آباد :
كاروانسراي قطب آباد از مجموعه كاروانسراهاي درون شهري به حساب مي آيد كه در مركز شهر رفسنجان واقع شده و در حدود 300 الي400 سال قبل در دوره صفوي ساخته شده است . اين كاروانسرا در كنار بازار بزرگ قطب آباد قرار داشته است .

كاروانسراي كبوتر خان :
كاروانسراي صفوي كبوتر خان كه در 30 كيلو متري جنوب شرقي شهر رفسنجان ، در مسير جاده كرمان و در روستايي به نام كبوتر خان واقع شده است ، از جايگاه ويژه اي در بين آثار تاريخي اين منطقه برخوردار است . قدمت اين كاروانسرا به دوران صفويه مي رسد . لازم به ذكر است كه در اين دوره جهت سرويس دهي به جاده اصفهان تا كرمان از يزد تا كرمان به مسافت تقريبي هر 30 كيلو متر يك كاروانسرا احداث گرديده است.

كاروانسراي چهار سوق :
كاروانسراي چهار سوق در انتهاي بازار سراجي قبل از چهارسوق گنجعلي خان واقع شده است . اين كاروانسرا دو در ورودي دارد كه يكي به بازار سراجي و ديگري به بازار قلعه باز مي شود .

كاروانسراي وكيل :
كاروانسراي وكيل از مجموعه كاروانسراهاي درون شهري است كه در مجموعه وكيل جنب كاوانسراي گنجعلي خان قرار گرفته است . بناي اين كاوانسرا به فرمان محمد اسماعيل خان وكيل الملك والي كرمان شروع شد و در زمان مرتضي قلي خان در سال 1287 ه.ق به اتمام رسيد . اين كاروانسرا در سمت چپ بازار وكيل از بزرگترين كاروانسراهاي شهر كرمان و يكي از كاروانسراهاي بزرگ ايران به شمار مي‌آيد .

كاروانسراي ميرزا علينقي :
داخل بازار وكيل ، كاروانسراي كوچكي به نام ميرزا علينقي نيز وجود دارد .

كاروانسراي هندوها :
اين كاروانسرا به دست مرحوم حاج سيد جواد امام جمعه حدود سال هاي 1150 ه.ش ساخته شده و دو طبقه دارد . وجه تسميه آن از هندي اخذ شده است .

كاروانسراي ميرزا حسن : يكي از كاروانسراهاي طولي كرمان ، كاروانسراي دو طبقه ميرزا حسن است كه داراي 55 باب حجره است .

Share

آب انبار مقبره شاه نعمت الله ولي : آب انبار مقبره شاه نعمت الله ولي در شهر ماهان واقع شده است . اين بنا در محل مقبره شاه نعمت الله ولي (يكي از عرفاي قرن هشتم) ساخته شده است . اين آب انبار مربوط به قرن هشتم هجري قمري است كه در حال حاضر بلا استفاده مانده است و از آن استفاده اي نمي شود .

 

آب انبار عليمردان خان : اين آب انبار در مجموعه گنجعلي كرمان واقع شده است . آب انبار تاريخي عليمردان ( پسر گنجعلي خان) كه در داخل بازار مسگري واقع شده ، داراي ويژگي هاي معماري جالبي است كه توجه بينندگان را به خود جلب مي كند .

 

 آب انبارمجموعه گنجعليخان : مجموعه گنجعليخان در شهركرمان قرار دارد . اين مجموعه در دوره صفويه به دستور گنجعليخان و توسط يك معمار به نام سلطان محمد معمار يزدي ساخته شده است . مجموعه گنجعليخان شامل قسمتهاي مختلف مانند ميدان ، كاروانسرا ، مسجد ، ضرابخانه ، آب انبار و حمام مي باشد .

Share

خانه والي ميرحسيني : در خيابان 17شهريور شهر راين و در بخش مياني كوچه خان ها ، خانه زيباي ديگري متعلق به يكي ديگر از بزرگان اين شهر قرار دارد به نام خانه والي كه بخشي از آن متعلق به دوره زنديه و بخش ديگر آن متعلق به دوره پهلوي است . طرح اين خانه به صورت "خانه باغ" يا گودال باغچه اي در مقابل عمارت اصلي است . ساختمان به صورت يك كله اي است و اتاق ها در دو لايه نسبت به فضاي آزاد باغ قرار گرفته اند . بخش اصلي فضاهاي بسته تالاري است دو ستونه مه در پس آن سه دري جاي گرفته و براي وارد شدن به آنها بايستي از دو راهروي هشتي دار طرفين كه با پله از سطح زمين باغ ارتفاع گرفته اند، عبور كرد . در هر يك از اتاقهاي اين خانه بخاريهاي زيباي گچي تعبيه شده است . اين بخش از خانه داراي قسمت‌هاي ديگري همچون آشپزخانه ، انبارها و اصطبل است . بخش جديد خانه عمود بر محور عمارت قديم است كه شامل چند فضا در پس دو تالار است . اين بنا تحت مالكيت خصوصي است و مدارك آن پس از طرح در جلسه شوراي ثبت منطقه اي جهت ثبت نهايي و طي مراحل قانوني به سازمان ميراث فرهنگي كشور ارسال شده است.

خانه بهادرالملك بردسير : خانه بهادرالملك بردسير يكي از بناهاي تاريخي شهر بردسير در استان كرمان ايران است . اين خانه در بر غربي خيابان شريعتي بردسير واقع است . اين بنا توسط عبدالمظفرخان سرتيپ مشهور به بهادرالملك كه در بردسير به لقب «ابدال» معروف بود ، به روزگار قاجار ساخته شد . اين بنا همچون اكثر ابنيه دوره قاجاريه اين بخش از كشور ، با پلان حياط مركزي و فضاهاي اطراف ساخته شده است بدين نحو كه در جبهه شمالي حياط ، سه دري و در جبهه جنوبي ، تالار وسيعي وجود دارد كه ساير فضاهاي جبهه هاي شرقي و غربي كه شامل انبارها ، اتاقهاي خدمه و مطبخ مي باشد ، در خدمت فضاي اصلي خانه بوده است . از جمله بخش‌هاي جالب اين بنا علاوه بر تالار بزرگ آن ، انبارهاي طبقه فوقاني جهت ذخيره مواد غذايي و برج خشتي اين خانه است كه بخش تحتاني آن به صورت محل گذر عموم است.

Share
X