برای مشاهده مشخصات هر استان بر روی ناحیه مربوط به آن در نقشه کلیک کنید

معرفی وبلاگ
تـنـیـده یـاد تـو در تــار و پــودم مـیـهـن ای مـیـهــن/ بـود لـبـریـز از عـشـقـت وجـودم میهن ای میهن/... *ضمن تشکر از بازدید شما کاربر گرامی، امید است توانسته باشیم ذره ای از زیباییهای تمام نشدنی میهن عزیزمان ایران را در این وبلاگ نشان دهیم. راهنمایی های شما بزرگواران، چراغ هدایتگر ما خواهد بود.*
صفحه ها
دسته بندی موضوعی
آرشیو
لینک دوستان
سایت های منبع و مرتبط
لوگوهاكد لوگوي میهن ما

ابزارها و برنامه ها


Google

در وبلاگ میهن ما
در كل اينترنت

تماس با ما

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11935825
تعداد نوشته ها : 4405
تعداد نظرات : 151

PageRank Checking Icon

آذربایجان شرقی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
آذربایجان غربی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اردبیل
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اصفهان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
ایلام
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
بوشهر
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
تهران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
چهارمحال و بختیاری
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان جنوبی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان رضوی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان شمالی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خوزستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
زنجان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سمنان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سیستان و بلوچستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
فارس
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قزوین
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قم
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کردستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمانشاه
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کهکیلویه و بویراحمد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گلستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گیلان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
لرستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مازندران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مرکزی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
هرمزگان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
همدان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
یزد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

اسلایدر


مترجم سایت


كاخ اختصاصي قلعۀ رودخان شفت
اين قلعۀ مهم تاريخي مدت ها تخت گاه و مركز فرمان روايان گيلان بوده است و در ناحيه كوهستاني بخش علياي رود رودخان و در 16 كيلومتري جنوب شرقي فومن قرار دارد. قلعۀ رودخان، دژي محكم و بزرگ است كه بيش از پنج هكتار وسعت دارد.

قلعۀ بُندبُن قاسم آباد
در روستاي بُندبُن قاسم آباد برجي قديمي به ارتفاع 12 متر سربرآورده كه راهروهاي زيرزميني دارد و نقشي دفاعي داشته است.

قلعۀ ليسار
اين قلعه در 18 كيلومتري مركز شهرستان تالش، در منطقۀ "هره دشت" نزديك "نوندان" واقع شده است و به صورت دژي بسيار مستحكم با نقش حفاظتي، بر روي تپه اي كه حدود 150 متر از زمين هاي اطراف خود بلندتر است، قرار دارد.

Share

خانۀ منجم باشي
خانوادۀ منجم باشي گيلان، هم زمان با روي كار آمدن آغامحمد خان قاجار صاحبِ نام و عنوان شدند و نخستين عضو اين خاندان كه منجم باشي لقب گرفت.

خانۀ دريابيگي
يكي از خانه هاي قديمي لنگرود، خانۀ دريابيگي از خانواده هاي سرشناس گيلان است.

خانۀ محمد صادقي
از بناهاي مسكوني دورۀ قاجاري است كه در بافت قديمي شهر لاهيجان قرار دارد. ساختمان آن داراي يك تالار و يك شاه نشين با تاق گنبدي و سقف مقرنس كاري شده و اُرُسي هاي مشبك است.

خانۀ حاج سيد هاشم بحراني از آثار دورۀ قاجاري مي باشد و در شهر رشت واقع شده.

خانه ابريشمي اين بنا در ضلع جنوب شرقي ميدان صيقلان و در انتهاي كوچه شاعري وقاع شده است . بافت پيراموني اين خانه از جلوه اي نسبتا سنتي و تاريخي برخوردار است . اين بنا يكي از ارزشمندترين ساختمان هاي متعلق به عصر قاجاريه است.

خانه قديري اين بنا با ديوار باربر و كف بندي چوبي به صورت دو طبقه در سبزه ميدان واقع شده داراي معماري زيبايي است .

Share

كاخ اختصاصي ؛ اين كاخ در محوطۀ يك پارك و جنب ساختمان فرمانداري شهرستان رودسر واقع شده.

كاخ ميان پشته ؛ اين كاخ در ميان باغي دل انگيز و بزرگ به مساحت تقريبي 17 هكتار در غازيان بندر انزلي ساخته شده و از يك سو مشرف به دريا است و هم اكنون در اختيار نيروي دريايي جمهوري اسلامي ايران است.

كاخ قشلاقي ضرغام السلطنه ؛ اين كاخ در داخل شهر هشتپر واقع شده و معماري آن تلفيقي از سبك هاي غربي و سنتي است. قدمت تاريخي اين ساختمان به دورۀ قاجاريه مي رسد و به عنوان يك بناي مهم و شاخص، در نام گذاري شهر تالش نيز مؤثر بوده است.

كاخ هاي ييلاقي ضرغام السلطنه ؛ اين آثار در روستاي "مريان" و "آق اولر" كه از زيباترين مناطق گردشگري كشور به شمار مي روند واقع شده اند.

عمارت معتمدي ؛ اين ساختمان كه در بلوار بندر انزلي واقع شده و هم اكنون پاسگاه نيروي انتظامي است، در سال 1234 هجري قمري (1198 خورشيدي) به دستور "معتمدالدوله ميرزاعبدالوهاب" در دو طبقه ساخته شده است.

عمارت گمرك ؛ از ديگر بناهاي تاريخي گيلان، عمارت گمرك بندر انزلي و محل استقرار نيروي دريايي است كه هر دو به دورۀ پهلوي مربوط است. اين بنا در گذشته مورد استفادۀ دستۀ موزيك ارتش بود و لذا به "ساختمان موزيك" شهرت يافته است.

عمارت شهرداري ؛ عمارت شهرداري انزلي كه نمونه اي از معماري دورۀ پهلوي در گيلان است، در قسمت بالاي پارك بلوار واقع شده و مشابه ديگر بناهاي دورۀ پهلوي است كه براي فرمانداري ها و شهرداري ها ساخته شده اند.

عمارت كلاه فرنگي ؛ اين عمارت كه در ميان پارك شهر رشت ( باغ محتشم ) جاي گرفته ، از بناهاي زيباي شهر رشت به شمار مي آيد.

عمارت صدري ( كاخ سرداري ) ؛ اين عمارت توسط ميرزا حسين خان صدراعظم ، در زمان اولين مسافرت ناصرالدين شاه به اروپا در انزلي ساخته شد.

Share

پل آجري پونل : اين پل در چهار كيلومتري جاده رضوان شهر به تالش قرار دارد و در دوره صفويه بنا و در دوره قاجاريه بازسازي شده است.

پل خشتي تجن گوكه : اين پل در دهكده تجن گوكه از توابع لاهيجان قرار دارد و داراي دو چشمه با طاق جناقي است. در پايه هاي مياني و جانبي پل اتاقك هاي كوچكي براي بيتوته ي كاروانيان احداث شده بود.

خشت پل تيمجان : خشت پل تيمجان در روستاي تيمجان در غرب رودسر قرار دارد و از پل هاي دوره صفوي و قاجار است. اين پل بر روي رودخانه ي كهنه گوراب كه قبلاً محل عبور راه  شاه عباسي بود، احداث شده است.

پل غازيان : پل غازيان يكي از پل هاي معروف دوره معاصر است كه غازيان را به بندر انزلي متصل مي كند. اين پل از سال 1314 تا 1318 توسط مهندسين خارجي كه بيشتر سوئدي و از شركت سنتاب (آلمان ) و شركت موتلا ( سوئد) بودند، ساخته شده است.

پل گازروبار : اين پل در جاده ي رشت به صومعه سرا بر سر رودخانه  گازروبار ساخته شده و شالوده ي آن به دوره صفوي و قاجار باز مي گردد.

پل خشتي لاهيجان : پل خشتي لاهيجان در شمال غربي لاهيجان در محله پرده سر قرار دارد و متعلق به دوره كياييان است. در ساخت مجدد اين پل در زمان قاجاريه، حاجي جعفرخان بنا را تعمير كلي كرد.

پل خشتي لنگرود : بر اساس اطلاعات كتاب "تاريخ خاني" تا سال 912 هـ . ق در شهرلنگرود فقط پلي چوبي موجود بود. از اين رو ساخت اين پل را مي توان به زمان حكام كيايي گيلان منسوب دانست.

پل خشتي لوشان : اين پل در شهرستان لوشان ، جنوبي ترين شهر استان گيلان و در مسير رشت – قزوين در فاصله 93 كيلومتري مركز استان، واقع است. پل خشتي لوشان روي رودخانه شاهرود ( يكي از شاخه هاي سفيد رود) ساخته شده است.

پل خشتي نال كياشهر : اين پل در راه قديمي لاهيجان به لنگرود، بين روستاهاي ليالستان و نال كيا شهر قرار دارد و به نام سازنده ي آن "حاج يحيي پردسر" نيز ناميده مي شود.

پل خشتي نياكو : پل خشتي نياكو نزديك روستاي نياكو از توابع لاهيجان قرار دارد. طول پل 50 متر و عرض آن 80/5 متر است.

Share

تي تي كاروانسرا
در كنارۀ راست رودخانۀ نسيم رود در مسير راه لاهيجان به ديلمان، يك كاروان سراي قديمي كه از سنگ هاي رودخانه و آجر و گچ ساخته شده است، به چشم مي خورد كه به دورۀ صفوي تعلق دارد. باني كاروان سرا، "تي تي خانم" عمۀ يكي از شاهان صفوي است.

كاروانسراي لات
اين كاروان سرا كه نزد اهالي محل به كاروان سراي شاه عباسي نيز شهرت دارد، در 35 كيلومتري جنوب رشت و در چهار كيلومتري امام زاده هاشم بر سر جادۀ رشت – قزوين واقع شده است.

Share

موزه نيروي دريايي
موزه نيروي دريايي در بندر انزلي ( كاخ رضاشاه ) در ميان باغي وسيع با چشم اندازي زيبا رو به دريا، عمارتي است متأثر از معماري گذشته اروپا كه در تقابل با معماري گيلان شكل گرفته است.

موزه تاريخ چاي ايران
لاهيجان يكي از قديمي ترين و زيباترين شهرهاي استان گيلان است كه قرن ها مقر حكومت سادات كيايي بود. اين شهر به شهر چاي  اشتهار دارد ؛ زيرا چاي كاري در ايران براي نخستين بار به همت حاج محمد ميرزا كاشف السلطنه چاي كار در سال 1319 هـ . ق در لاهيجان آغاز شد و به سرعت در اين شهر و ديگر مناطق سواحل جنوبي درياي مازندران توسعه يافت.

موزه رشت
بناي موزه رشت با قدمتي حدود100سال در زميني به وسعت 700متر مربع وزير بناي به وسعت 560متر مربع قرار دارد. اين بنا متعلق به ميرزا كوچك خان كسمايي يكي از ياران ميرزا كوچك خان مي باشد.

موزه تاريخ طبيعي
بناي اين موزه در سال1357در زيرزميني به مساحت 300مترمربع در دو طبقه جمعا به مساحت440 مترمربع در ساختمان اداره كل حفاظت محيط زيست تاسيس گرديد،راه اندازي و تجهيز اين موزه ازسال1383 برعهده شركت فني، هنري نگارستان بوده است.

موزه حيات وحش
اين موزه تخصصي با مجوز رسمي از سازمان محيط زيست استان گيلان در سال 1384توسط آقاي فرهاد شرفي در داخل بافت شهرك تاريخي ماسوله راه اندازي شد.

موزه مردم شناسي
در مدخل ورودي شهرك تاريخي مالوسه به همت آقاي فرهاد شرفي به عنوان موسس و پشتيباني شهرداري مالوسه و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري گيلان مجموعه اي از اشياي مربوط مربوط به فرهنگ مردم ماسوله در ساختماني به وسعت 70 متر مربع ، در سه اتاق به نمايش درآمده است.

موزه آبزيان دانشكده عالي علمي كاربردي ميرزا كوچك خان
براي آموزش علوم و صنايع شيلاتي به دانشجويان رشته شيلات در مقطع كارداني و كارشناسي، توسط متخصصان و استادان، در اين مجتمع موزه اي در فضايي به وسعت 90 متر راه اندازي شده است.

موزه ميراث روستايي گيلان
موزه ميراث روستايي گيلان اولين اكو موزه اي است كه در رابطه با معرفي تاريخچه و نوع فرهنگ و زندگي مردم در فضاي باز ايجاد شده است . در اين موزه معيشت، كار، مسكن، صنايع دستي و انواع فضاهايي كه در يك حوزه خانوادگي وجود دارد بازسازي و به نمايش در آمده است.

Share
X