برای مشاهده مشخصات هر استان بر روی ناحیه مربوط به آن در نقشه کلیک کنید

معرفی وبلاگ
تـنـیـده یـاد تـو در تــار و پــودم مـیـهـن ای مـیـهــن/ بـود لـبـریـز از عـشـقـت وجـودم میهن ای میهن/... *ضمن تشکر از بازدید شما کاربر گرامی، امید است توانسته باشیم ذره ای از زیباییهای تمام نشدنی میهن عزیزمان ایران را در این وبلاگ نشان دهیم. راهنمایی های شما بزرگواران، چراغ هدایتگر ما خواهد بود.*
صفحه ها
دسته بندی موضوعی
آرشیو
لینک دوستان
سایت های منبع و مرتبط
لوگوهاكد لوگوي میهن ما

ابزارها و برنامه ها


Google

در وبلاگ میهن ما
در كل اينترنت

تماس با ما

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11935926
تعداد نوشته ها : 4405
تعداد نظرات : 151

PageRank Checking Icon

آذربایجان شرقی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
آذربایجان غربی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اردبیل
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اصفهان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
ایلام
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
بوشهر
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
تهران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
چهارمحال و بختیاری
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان جنوبی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان رضوی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان شمالی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خوزستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
زنجان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سمنان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سیستان و بلوچستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
فارس
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قزوین
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قم
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کردستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمانشاه
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کهکیلویه و بویراحمد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گلستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گیلان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
لرستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مازندران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مرکزی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
هرمزگان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
همدان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
یزد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

اسلایدر


مترجم سایت


http://mihanma.persiangig.com/image/Gilan/Gilan.jpg

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/Gilan/Gilan_map.jpg

استان گيلان با مساحت 14711 كيلومتر مربع در ميان رشته كوههاي البرز و تالش در شمال ايران جاي گرفته است  اين استان به واحد جغرافيايي جنوب درياي خزر تعلق دارد و با استان هاي اردبيل در غرب،  مازندران در شرق، زنجان در جنوب و كشور استقلال يافته آذربايجان و درياي خزر در شمال هم مرز و همسايه است. رود سفيد تمشك كه بين چابكسر و رامسر جاري است،‌ آن را از استان مازندران جدا مي كند.
بر اساس تقسيمات كشور سال 1375، اين استان به مركزيت رشت، 12 شهرستان، 35 شهر، 30 بخش، 99 دهستان و 2763 آبادي دارد. شهرستان هاي استان عبارتند از: آستارا،‌ آستانه اشرفيه، بندر انزلي، رشت، رودبار، رودسر، شفت،‌ صومعه‌سرا، طوالش،‌ فومن، لاهيجان و لنگرود.

Share

بر اساس كاوش باستان شناسان، تاريخ اين منطقه به هزاره هاي پيش از مهاجرت آريايي ها مي رسد. پس از مهاجرت اقوام آريايي و در پي اختلاط با بوميان منطقه، قوم هاي جديدي به وجود آمدند كه در از بين اين اقوام؛ دو قوم گيل و ديلم بيشترين تاثير را بر منطقه داشتند. بر اساس شواهد تاريخي؛ فرمانروايان اين اقوام از آزادي كامل برخوردار بودند و هيچ گاه در برابر حاكمان ديگر اقوام حتي دولت ماد تسليم نشدند.
دياكونوف، نويسنده روسي، در كتاب «تاريخ ماد» مي نويسد: «در اراضي نزديكتر به كرانه درياي كاسپين و نيمه پاييني دره قزل اوزن يا سفيدرود و نقاط شمالي تر آن، پادشاهي هاي كوچك وجود داشت و قبايلي در آن جا مي زيستند كه مولفان عهد باستان بعدها ايشان را «گل ها» و «كادوسيان» و غيره ناميدند. كاسپي ها، از نخستين قبايلي بودند كه در اين منطقه يعني در محل گيلان امروزي مي زيستند.»
با توجه به كتيبه هاي رسمي پادشاهان پارسي، سرزمين كادوسيان، كاسپيان قديم، گيلان و بخش هاي ديگر سواحل درياي خزر امروزي جزو سرزمين هاي تابع هخامنشيان نبوده است و اين نشان دهنده عدم تمكين اين قوم از حكومت ها بود. در زمان به قدرت رسيدن دولت هخامنشيان، دولت مستقل اين ناحيه در قرن ششم پيش از ميلاد با كوروش هخامنشي متحد شدند و دولت ماد را سرنگون كردند.
پس از هخامنشيان، سلوكيان سرزمين هاي ايران را به «۷۲ ساتراپ» تقسيم كردند. ولي مشخص نيست كه گيلان جزو قلمرو آن ها به شمار مي آمده و آيا يكي از ساتراپ هاي ۷۲ گانه بوده يا نه؟
اشكانيان در دوره سلطنت خود، دو نوع ايالت در قلمرو حكومتي خود داشتند. ايالت هايي كه اطاعت از شاهان داخلي داشتند و از شاهنشاهان اشكاني به طور ظاهري تبعيت مي كردند و دومي ايالت هايي بودند كه به صورت مستقيم تابع حكومت مركزي شاهنشاه اشكاني بودند و براي هر يك از آن ها از طرف پادشاهان اشكاني فروانروا تعيين مي شد و تعداد آن ها ۱۸ ايالت بود. ولي باز مشخص نيست كه گيلان جزو كدام يك از اين ايالات بوده است.
در دوران ساسانيان، گيلان استقلال خود را از دست داد و اردشير بابكان با ارتشي مركب از ۳۰۰ هزار جنگجو و ۱۰ هزار سواره، توانست گيلان را تصرف كند. ولي اين ارتش به زودي از هم پاشيد و كارايي خود را از دست داد. با بروز هرج و مرج در اواخر پادشاهى قباد، گيل‌ها بناى سركشى و تعرض به همسايگان را گذاشتند. خسرو انوشيروان در آغاز سلطنت خود ارتشى بزرگ به گيلان فرستاد و گيلانيان را مجبور به عذرخواهي در درگاه كسرا كرد. پس از عذرخواهي اين قوم، انوشيروان آن‌ها را بخشيد و اين اقدام باعث شد كه گيلاني ها در دوران ساسانيان، همچنان زير فرمان شاهان ساسانى باقى بمانند.
پس از پيروزي عرب هاي مسلمان بر ايران، گيلان به پناهگاه علويان تبديل شد. در دوره حكومت عباسي؛ ديلميان كه از مخالفان سرسخت عباسيان بودند به مدت دو قرن در كوهستان ها پناه گرفتند و به مرور با علويان متحد شدند و كم كم در حدود سال ۲۹۰ هجري قمري، مردم گيلان و ديلم به مذهب علويان روي آوردند و در گسترش آن نيز كوشش بسيار كردند. از همين سال بود كه سلسه هاي به وسيله ديلمي ها و گيلاني ها به وجود آمد و توانست حتي تا مكه و مدنيه نيز نفوذ كند. از مهم ترين اين سلسه ها، سلسه آل بويه بود كه حتي به بغداد، مركز حكومت خلفاي عباسي لشكر كشيد و خليفه عباسي را شكست داد. از اين تاريخ به بعد كم كم ، دست خلفاي عباسي از ايران كوتاه شد.
با حمله مغول ها در قرن هفتم به ايران، لشكري بزرگ براي تصرف گيلان به اين منطقه فرستاده شد. اما به دليل وجود راه هاي سخت، اين لشكر تا اوايل سده هشتم هجري قمري بر اين بخش از ايران دست نيافتند. تا اين كه سرانجام اولجايتو موفق شد براي مدت كوتاهي اين سرزمين را تصرف كند.
گيلاني ها در به قدرت رسيدن صفويان نقش مهمي را ايفا كردند. مردم گيلان در سال ۹۰۰ هـ. ق، شيخ زادگان اردبيلي از اولاد شيخ صفي ، سلطان حميد و فرزندش را قبول كردند. گيلان استقلال خود را در زمان سلطنت شاه عباس اول، از دست داد.
در عصر افشاريه، نادر شاه افشار كه علاقه زيادي به افزايش قدرت نيروي دريايي ايران داشت دستور تاسيس چندين گارگاه كشتي سازي در اين استان، به ويژه در لنگرود را داد.
در سال ۱۰۷۱ هـ. ق، قواي روسيه به دستور پتر كبير به گيلان حمله كرده و رشت را تا سال ۱۱۴۵ هـ. ق، در اشغال خود نگه داشت.
در زمان انقلاب مشروطه، گيلك ها در پيروزي اين انقلاب نيز سهمي به سزايي داشتند. آنها در سال ۱۲۸۷ هـ. ق، تهران را فتح كردند. همچنين؛ نقش مردم گيلان در نهضت ميرزا كوچك خان جنگلي نيز از نمونه هاي درخشان تاريخ اين سرزمين است.

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/Gilan/ejtemaee%26eghtesadi.jpg

استان گيلان يكي از قطب هاي مهم صنعتي كشور به ويژه در بخش كشاورزي، دام داري، صيد ماهي، پرورش زنبور عسل و كرم ابرشم است. اين استان از نظر زمين زير كشت و محصولات كشاورزي، به دو منطقه جلگه اي و منطقه كوهستاني تقسيم مي شود. در منطقه جلگه اي با بهره گيري از خاك حاصلخيز، شبكه آب رساني وسيع، وجود هواي معتدل و مرطوب؛ محصولاتي مانند: برنج، چاي، توتون، بادام زميني، حبوبات، صيفي جات و مركبات كشت مي شود و منطقه كوهستاني نيز به دليل وجود خاك و شبكه آب رساني مناسب به مركز كشت گندم، جو، يونجه، زيتون و فندق تبديل شده است. از مهم ترين فراورده هاي كشاورزي استان مي توان به برنج، مركبات، چاي، فندق، بادام زميني، سيب زميني، كدو، زيتون اشاره كرد.
وجود آب زياد رود و انواع مواد معلق و هم چنين لارو موجودات در آن، ضمن تامين مواد غذايي ماهي ها، زمينه ي رفت و آمد آنها به رودخانه و دريا را فراهم كرده و محل مناسبي را براي تخم ريزي ماهيان و حفاظت تخم آنها در مقابل قارچ هاي انگلي مهيا مي سازد.اين امر از يك طرف موجب ازدياد منابع دريايي و از طرفي ديگر سبب شكل گيري فعاليت هاي جانبي مانند صيادي و ساخت انواع وسايل سنتي صيد و تامين بخشي از پروتئين مورد نياز گروه هاي انساني اطراف رودخانه مي شود.
به طور كلي؛ صنايع استان گيلان بيش‌تر مرتبط با بخش كشاورزى و صنايع وابسته به آن است. اما در استان صنايع ديگري نظير: صنايع نساجى، شيميايى و الكترونيك و همچنين صنايع دستى استان نيز بسيار معروف هستند. از معادن شناخته شده استان نيز مى‌‌توان به معادن زغال‌سنگ، خاك نسوز، سنگ ساختمانى، نفت، گاز، سنگ آهك، گرانيت و ميكا اشاره كرد.

Share

امامزاده ابراهيم: بناي امامزاده ابراهيم در روستاي طالقان از توابع شهرستان شفت و در جنوب شرقي آن قرار دارد. امامزاده ابراهيم از بـُقاع مورد احترام اهالي است و وي را فرزند « امام موسي كاظم » (ع) مي دانند.

امامزاده هاشم: امامزاده هاشم در محلي به همين نام و در 30 كيلومتري جنوب رشت، در جاده رشت – تهران واقع است. بنا به گفته رابينو اين بقعه در زمان شاهزاده « منوچهر خان معتمدالدوله » حاكم وقت گيلان به طور گسترده بازسازي شد.

آرامگاه استاد محمد معين: دكتر محمد معين فرزند ابوالقاسم و نوه ي معين العلماء در سال 1293 شمسي در شهر رشت متولد شد. وي در سال 1313 ش با اخذ درجه ليسانس از دانشسراي عالي فارغ التحصيل شد و سپس دوره دكتري ادبيات را به اتمام رساند.

آرامگاه ميرزا كوچك خان جنگلي: "سليمانداراب" مدفن ميرزا كوچك خان جنگلي است. باز سازي آرامگاه اين بزرگمرد تاريخ مبارزات گيلان و ايران در سال 1360 ش مطرح شد.

http://mihanma.persiangig.com/image/Gilan/mirza.jpg

Share

مسجد اكبريه در محله « گابنه » در شهر لاهيجان واقع شده وتاريخ ساخت آن مربوط به زمان حكومت فتحعلي شاه قاجار است. ساخت اين مسجد به دليل سعايت بدخواهان حاكم وقت لاهيجان به دربار شاهي و كاخ ناميدن اين مسجد، نيمه كاره رها شد.

http://mihanma.persiangig.com/image/Gilan/masjed.jpg

مسجد صفي اين مسجد كه به نام هاي ديگري چون "مسجد سفيد" يا "مسجد شهيديه" نيز ناميده شده، محلي است كه شاه اسماعيل به هنگام فرار به گيلان در زمان كودكي مدتي، در جوار آن اقامت داشت.

مسجد گلشن اين مسجد در محله ي راه پشته، در غرب رودخانه لنگرود قرار دارد و در دوران قاجاريه ساخته شده است. ازاره ي  ديوارهاي شبستان، كاشي آبي رنگ منقوش به نقوش گياهي و هندسي است.

 مسجد انزلي محله اين مسجد در شمال غربي پل خشتي، نزديك رودخانه لنگرود قرار دارد و در زمان قاجار شكل گرفته است. سياحان متعددي در زمان قاجار از اين مسجد نام برده اند.

اسپي مزگت ( مسجد سفيد) مسجد سفيد كه در گويش تالشي به اسپي مزگت مشهور است، در كنار رودخانه « دينا چال » در ميان جنگل هاي انبوه و در بين راه مواصلاتي انزلي به هشتپر ( تالش ) جاي گرفته است. بعضي آن را « آق مسجد» و نيز « مسجدعبداللهي» مي نامند.

مسجد جامع جورشر اين مسجد در جورشر لشت نشا واقع شده و بنيان آن « محمدخان » و « مير اسماعيل » در دوره قاجار بوده اند. بر اساس كتيبه موجود، بنا در سال 1318 هـ . ق مرمت شده است.

http://mihanma.persiangig.com/image/Gilan/masjed2.jpg

مسجد جامع لاهيجان اين مسجد در ضلع غربي ميدان سردار جنگل ( چهار پادشاه) واقع شده و در دوره ي كياييان بنا گرديده است.

Share
بقعه زنجير آستانه ( سيد علي غزنوي )
اين بقعه در روستاي « تجن گوكه » لاهيجان واقع و به دوره كياييان تعلق دارد. بنا پلاني مربع به اضلاع 5/14 متر دارد. اتاق حرم داراي گنبد و گوشواره هايي در اطراف بوده است.
 بقعه آقا سيد حسين و بناهاي همجوار مسجد ، مقبره منجم باشي
اين بقعه در شمال بازار لنگرود قرار دارد و متعلق به يكي از حكام كيايي است. زمان ساخت بقعه مربوط به دوره كيانيان است.
 بقعه ميرشهيد ( امير شهيد )
بقعه مير شهيد در شمال شرقي شهرستان لاهيجان واقع، و در دوره قاجاريه ساخته شده است. پلان مربع شكل بقعه مركب از اتاقي در وسط و ايوان هاي جانبي با ستون هاي چوبي در حاشيه آن است.
 بقعه ملاط
اين بقعه در روستاي « ملاط» در جنوب شرقي لنگرود قرار دارد و مدفن 12 تن از سادات كيايي است. سيد رضي كيا هنگام احداث اين محل، بناهاي متعدد و بازار بزرگي پديد آورد.
 بقعه شيخ زاهد گيلاني
اين بقعه در قريه "شيخانور" يا "شيخانه بر" در سه كيلومتري شرق لاهيجان، در دامنه كوه و در ميان مزارع سرسبز چاي واقع شده است و مدفن شيخ زاهد "تاج الدين ابراهيم گيلاني" از معاريف و دراويش بزرگ و اساتيد شيخ صفي الدين اردبيلي است.
بقعه سيد ابوجعفر ثايري حسني
اين بقعه در جنوب چابكسر ، در روستاي ميانده قرار دارد و مدفن سيد ابو جعفر ملقب به ثاير بالله برادرزاده ناصرالكبير (الاطروش ) است. سيد ابوجعفر آخرين شخصيت علوي بود كه در گيلان قيام كرد.
بقعه سيد جمال الدين اشرف
اين بقعه در آستانه اشرفيه قرار دارد واز بناها و بقاع قديمي است كه به علت سيلاب ها و ويراني هاي متعدد چندين بار از نو ساخته شده است. سيد جلال الدين اشرف از سادات علوي قرون اوليه اسلامي است كه در گيلان ساكن بود.
بقعه شاه ميل لرزان   
اين بقعه در دهكده شاه ميل لرزان خطبه سرا واقع و مدفن "امام سلطان محمود شاه دينوري" از اولاد امام زين العابدين (ع) است.
بقعه شيخ تاج الدين محمد خيوي
بقعه مدفن "شيخ تاج الدين محمد خيوي" از اهالي مشكين شهر يا خيوه سابق است كه در لمير محله ي شهرستان آستارا قرار دارد.
بقعه مير شمس الدين
اين بقعه در قسمت شمال غربي ميدان شهدا، در محله اردو بازار لاهيجان واقع شده و از بناهاي دوره كياييان است.
بقعه آقا سيد محمد
اين بقعه در روستاي « پينچا» از توابع آستانه اشرفيه قرار دارد و در دوره كياييان و صفويه ساخته شده است.
Share
X