برای مشاهده مشخصات هر استان بر روی ناحیه مربوط به آن در نقشه کلیک کنید

معرفی وبلاگ
تـنـیـده یـاد تـو در تــار و پــودم مـیـهـن ای مـیـهــن/ بـود لـبـریـز از عـشـقـت وجـودم میهن ای میهن/... *ضمن تشکر از بازدید شما کاربر گرامی، امید است توانسته باشیم ذره ای از زیباییهای تمام نشدنی میهن عزیزمان ایران را در این وبلاگ نشان دهیم. راهنمایی های شما بزرگواران، چراغ هدایتگر ما خواهد بود.*
صفحه ها
دسته بندی موضوعی
آرشیو
لینک دوستان
سایت های منبع و مرتبط
لوگوهاكد لوگوي میهن ما

ابزارها و برنامه ها


Google

در وبلاگ میهن ما
در كل اينترنت

تماس با ما

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11935821
تعداد نوشته ها : 4405
تعداد نظرات : 151

PageRank Checking Icon

آذربایجان شرقی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
آذربایجان غربی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اردبیل
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اصفهان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
ایلام
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
بوشهر
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
تهران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
چهارمحال و بختیاری
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان جنوبی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان رضوی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان شمالی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خوزستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
زنجان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سمنان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سیستان و بلوچستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
فارس
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قزوین
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قم
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کردستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمانشاه
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کهکیلویه و بویراحمد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گلستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گیلان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
لرستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مازندران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مرکزی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
هرمزگان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
همدان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
یزد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

اسلایدر


مترجم سایت


http://mihanma.persiangig.com/image/Lorestan/Lorestan.jpg

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/Lorestan/lorestan-map.jpg

استان لرستان در باختر ايران واقع شده و ازشمال به استان هاي مركزي و همدان ، از جنوب به استان خوزستان ، از خاور به استان اصفهان و از باختر به استان هاي كرمانشاه و ايلام محدود مي شود . اين استان از نظرجغرافيايي بين 46 درجه و 51 دقيقه تا 50 درجه و 3 دقيقه درازاي خاوري و 32 درجه و 37 دقيقه تا 34 درجه و 22 دقيقه پهناي شمالي قرار گرفته است . پست ترين نقطه استانلرستان با ارتفاع 500 متر از سطح درياي آزاد در جنوبي ترين ناحيه آن واقع شده است وقله سن بران اشتران كوه با 4050 متر ارتفاع، بلندترين نقطه استان لرستان به حساب ميآيد كه در شرق استان واقع شده است . استان لرستان داراي آب و هواي متنوعي است . درزمستان هنگامي كه در شمال استان برف و كولاك و سرماي شديد جريان دارد، قسمت هايجنوبي آن از هواي مطبوع و باراني برخوردار است. بررسي هاي اقليمي نشان مي دهند كهخرم آباد زمستاني معتدل و تابستاني گرم دارد . بروجرد زمستاني سرد و تابستاني معتدلدارد . اليگودرز نيز زمستاني بسيار سرد و تابستاني معتدل دارد . بر اساس سرشماريسراسري سال 1375 جمعيت اين استان 1656000 نفر برآورد شده است.

Share

به اعتقاد بسياري از باستان شناسان، منطقه لرستان از چهل هزار سال پيش محل سكونت اقوامي بود كه به علت نداشتن خط، هويت آنها ناشناخته ماند ه است. در اين عصر ، زندگي انسان هاي پيش از تاريخ به صورت غارنشيني بوده كه از طريق شكار و جمع آوري دانهhttp://mihanma.persiangig.com/image/Lorestan/mozehh.jpg هاي وحشي امرار معاش مي كردند. بر اساس يافته‌هاي باستان شناسي؛ اين منطقه به عنوان يكي از نخستين سكونت گاه‌هاي قديمي بشري شناخته شده است كه بشر توانسته در آن به تدريج مراحل تكاملي خود از دوره «پارينه سنگي»، «ميان سنگي»، «نوسنگي» و «شهرنشيني» را پشت سر بگذارد. به اين ترتيب لرستان از نظر باستان شناسي يكي از مراكز مهم به شمار مي آيد و از جمله معدود سرزمين هايي است كه انسان براي اولين بار به اهلي كردن حيوان ها و كشاورزي پرداخته است.
بر اساس كتيبه هاي به دست آمده از بابلي ها و سومري ها، در هزاره سوم پيش از ميلاد، اقوام عيلامي و كاسي به ترتيب در جنوب و شمال ايران ساكن بودند كه جزو قديمي ترين مردم آن دوره به شمار مي آمدند. عيلامي ها  كه از نژاد بومي ايراني يعني «آسيانيك» بودند، نخستين قومي هستند كه بر اين سرزمين حكومت داشتند. متاسفانه از چگونگي تشكيل جوامع و ابتداي تاريخ اين اقوام اطلاع درستي در دست نيست. ولي براساس اطلاعات كمي كه به دست آمده عيلامي ها، توانسته بودند قبل از ورود آريايي ها به ايران در بخش هايي از سرزمين ايران دولتي مقتدر تاسيس كنند. اين قوم همچنين توانست به مدت چند هزار سال هويت خود را در برابر اقوام نيرومندي چون: سومري ها، آكدي ها، بابلي ها و آشوري ها حفظ نمايند. اما اختلاف هاي داخلي و جنگ هاي خانگي سرانجام باعث شكست اين قوم از دشمن خود يعني آشوري ها شد. علاوه بر اقوام عيلامي؛ درخصوص نژاد اقوام كاسي  بايد گفت كه بين مورخان و پژوهشگران تاريخ، اختلاف نظر زيادي وجود دارد. برخي؛ آنان را از بوميان نخستين لرستان مي دانند و عده ي زيادي نيز؛ آن ها را شعبه اي از آريايي ها مي پندارند كه پيش از ديگر اقوام آريايي يعني مادها و پارس ها به ايران مهاجرت كردند و پس از مدتي اقامت در كوه هاي قفقاز و سواحل درياي خزر به سلسه رشته كوه هاي زاگرس پناه برده و در كوه هاي لرستان ساكن شدند. آنان مهم ترين قبايل كوهستاني زاگرس به شمار مي آمدند كه به دام داري مشغول بودند و جزو سواركاران شجاع و جنگ جو محسوب مي شدند و بارها با همسايگان خود از جمله عيلامي ها و بابلي ها در افتادند. حتي آن ها توانستند دولت بابل را شكست داده و به مدت شش قرن براين سرزمين حكومت كنند. حكومت كاسي ها بر بابل در نتيجه شكست از عيلامي ها به پايان رسيد و پس از شكست از عيلامي ها به سرزمين كوهستاني خود يعني لرستان بازگشتند.
از روزگار لرستان در دوران هخامنشيان اطلاعات زيادي در دست نيست؛ ولي شواهد نشان مي دهد كه كاسي ها در دوران حكومت مادها و هخامنشيان، همچنان استقلال و اقتدار خويش را حفظ كرده بودند. آورده شده زماني كه شاهان هخامنشي مي خواستند به منظور لشكركشي به ساير نقاط، سپاهي را از قلمرو آن ها عبور دهند، مجبور به پرداخت باج به روساي اين قوم بودند.
استان لرستان، در دوره ساسانيان، از لحاظ تقسيمات كشوري جزو سرزمين پهله يا پهلو محسوب مي شد، يعني سرزميني كه بعد ها توسط اعراب، «جبال» خوانده شد. در اين دوره، لرستان را «مهرگان كدك» و منطقه غربي آن يعني «پشتكوه يا ايلام» را «ماسبذان» مي ناميدند. حكومت سرزمين لرستان همواره به وسيله يك نفر فرماندار از «خاندان مهرگان يا مهران» اداره مي شد. «خاندان مهرگان» جزو يكي از هفت خانواده اي بود كه در تاسيس سلطنت ساسانيان به اردشير بابكان، كمك كرده بودند.
پس از فتح نهاوند توسط اعراب مسلمان در سال ۲۱ هـ. ق، هرمزان، آخرين حاكم ساساني در لرستان، به اسارت آنان درآمد و در پي اين اسارت، وي نزد عمر در مدينه فرستاده شد و بدين ترتيب، از نيمه اول قرن يكم تا اواخر قرن سوم هجري، اداره استان لرستان نيز مانند ساير مناطق ايران زير نظر خلفا بود و خراج آن ها نيز به حاكمان كوفه پرداخت مي شد.
با روي كار آمدن سلسه آل بويه، از نفوذ خلفا در اين سرزمين كاسته شده و در فاصله سال هاي ۳۴۸ تا ۴۰۶ هـ. ق، در درون  قلمرو آل بويه، لرستان به تصرف خانداني از كردها معروف به «برزيكاني» درآمد كه در تاريخ به آل حسنويه شهرت يافت و موسس اين سلسه حسنويه بن حسين برزيكاني بود كه قسمت عمده كردستان، كرمانشاه و همدان را تحت كنترل داشت. بعد از وي پسرش بدر جانشين وي شد و لرستان را نيز جزو قلمرو خود ساخت و شهر شاپور خواست يا خرم آباد و دژ مشهور آن قلعه فلك الافلاك را پايتخت و مركز حكمراني خود قرار داد. اين سلسه سرانجام در سال ۴۰۶ هـ. ق، توسط سلسه آل بويه منقرض شد .
در نيمه نخست قرن پنجم هجري، تركان سلجوقي به ايران حمله كردند و در زمان كوتاهي توانستند به حكومت غزنويان و آل بويه در ايران خاتمه دهند. در سال ۴۳۵ هـ. ق، ابراهيم ينال برادر طغرل سلجوقي شهر شاپور خواست يا خرم آباد را اشغال كرد و كشتار و ويراني فراواني را به بار آورد و به اين طريق توانست لرستان را تصرف كرده و آن را جزوي از امپراطوري سلجوقيان نمايد.
با فروپاشي حكومت سلجوقيان در نيمه دوم قرن ششم هجري، حكومت هاي محلي مختلفي در گوشه و كنار اين سرزمين پيدا شدند كه از مهم ترين آن ها حكومت هاي محلي اتابكان لر كوچك بود كه در منطقه لرستان و ايلام يا لر كوچك تشكيل شد. موسس اين سلسه شجاع الدين خورشيد بود كه وي از سركردگان يكي از طوايف لرستان موسوم به جنگروي بود، لرستان را در اختيار گرفت و عنوان اتابك؛ كه تركيبي از دو واژه تركي؛ «آتا» به معني «پدر» و «بيگ يعني بزرگ» است، را بر خود نهاد و بدين ترتيب سلسله اتابكان لر كوچك را تاسيس كرد. دوران حكومت اين خاندان نيز با حمله تيمور به لرستان در زمان شاه عباس اول صفوي و با كشته شدن شاه وردي خان، آخرين اتابك لر، به پايان رسيد.
پس از انقراض سلسله اتابكان، شاه عباس اول، اداره حكومت لرستان را به حسين خان والي سپرد و اين سرآغاز شروع حكومت واليان بر اين منطقه بود كه از سال ۱۰۰۶ تا ۱۳۴۸ هـ. ق، يعني همزمان با سلسه صفويه، افشاريه، زنديه، قاجاريه و پهلوي به طول انجاميد. هرچند واليان لرستان از لحاظ قدرت سياسي و استقلال به پاي اتابكان نمي رسيدند ولي برخي از آن ها مانند علي مردان خان از اقتدار فوق العاده اي برخوردار بود.
در دوره حكومت قاجاريه تغييرات قابل توجهي در لرستان صورت گرفت. آقامحمد خان به دليل كينه اي كه از لرهاي زنديه داشت، جانشين خود فتحعلي شاده را مامور تجزيه لرستان كرد و به اين ترتيب پشتكوه را جدا كرده و نفوذ واليان را به اين منطقه محدود ساخت و از آن به بعد لرستان به صورت مستقيم زير نظر ماموران قاجار كه اغلب از شاهزادگان و اطرافيان دربار بودند اداره مي شد.
با سقوط سلسه قاجار و روي كار آمدن رضا خان در سال ۱۲۹۹ هـ. ش، اقداماتي عليه بعضي ايالات از جمله لرستان به عمل آمد كه منجر به درگيري هاي شديد بين نيروهاي دولتي، ايلات و عشاير لرستان گرديد. اين درگيري ها از سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۱۲ به صورت جنگ و گريز ادامه داشت. اما سرانجام عشاير لر شكست خوردند و لرستان و پشتكوه هر دو به تصرف نيروهاي دولتي در آمد.

Share

ازنا : ازنا در شمال شرقي استان لرستان قرار دارد. به روايتي حدود 600 سال قبل ارامنه به اين محل مهاجرت نموده و بناي شهر ازنا را نهاده كه بعدها مسلمانها نيز به آنها پيوستند . وجهه تسميه اين شهر به سبب جابجايي و احداث مجدد شهر بوده كه به دليلي مكان قبلي غير قابل سكونت شده است . ازنا به معني از نو ايجاد شده است . علت توسعه شهر ازنا احداث تاسيسات شركت نفت در سال 1312 هجري و خط آهن در سال 1316 هجري مي باشد . بنابراين خطوط راه آهن نقش موثري در توسعه و پيشرفت ازنا داشته است .

 

اليگودرز : اليگودرز در شرق استان لرستان و از نقاط مرتفع وكوهستاني استان محسوب مي شود . وجهه تسميه اليگودرز به روشني مشخص نيست لكن احتمال دارد از اسم طايفه اي ( الگودرز يا گودرزي ) كه اكنون در محل فعلي شهر مستقر مي باشند ، گرفته شده باشد . اين منطقه به گواه مطالعات باستان شناسي آثار هزاره هاي پنجم و چهارم پ.م مشاهده شده و نيز در هزاره هاي سوم ، دوم و اول پ . م داراي اهميت ويژه اي بوده است . شهر فعلي داراي بافتي جديد مي باشد .

 

بروجرد : شواهد و اشارات تاريخي حاكي است كه بروجرد از شهرهاي قبل از اسلام بوده و دلايل زبانشناسي نيز واژه بروجرد را با تركيب دو جزء "برو" "گرد" موجوديت اين شهر را به پيش از اسلام مي رساند زيرا كه گرد در زبانهاي قديمي ايران به معناي شهر مي باشد . شهر در آغاز دوره قاجار وسعت گرفت شهر فعلي بروجرد داراي بافت قديمي بسيار زيبايي است و ساختمانهاي قديمي و خانه هاي مسكوني آن از تزيينات جالب چون در و پنجره ارسي هاي بديعي برخوردار است .

 

پلدختر : اين شهرستان در جنوب استان لرستان قرار دارد. وجهه تسميه اين شهر به خاطر وجود پلي از دوره تاريخي ساساني بر روي رودخانه كشكان است كه به پل دختر معروف بوده و اين نام به شهر مذكور نيز اطلاق گرديده است . بنا بر مطالعات انجام گرفته آثار متعلق به هزاره هاي چهارم و پنجم پ. م تا عصر حاضر گزارش شده است . اوج پيشرفت فرهنگي و تمدني اين منطقه مربوط به دوره ايلام نو - هخامنشي و دوره پارت است .

 

خرم آباد : خرم آباد مركز لرستان باستاني در دره اي باصفا و بر ساحل رودخانه خرم آباد قرار دارد . به زعم بسياري از محققان زماني شهر مهم ايلامي خايدالو (هيدالو) برجاي آن قرار داشته است . ظاهراً شهر قديمي شاپورخواست (سابرخواست) در دوره ساساني و قرون نخستين هجري داراي مسجد جامع و بازارها و ساختمانهاي بسياري بوده و بافاصله كمي در ساحل چپ رودخانه جاي داده شده ، بوده است . هنوز بقايايي از ديوارهاي بزرگ و پهن كه از سنگ و ملاط به سبك دوره ساساني است از محاذي شهر كنوني تا روستاي تير بازار ديده مي شود .

 

دورود : دورود در قسمت شمال شرقي استان لرستان قرار دارد . در خصوص وجهه تسميه اين شهر چند نظريه وجود دارد . قبلاً اين شهر بين النهرين ناميده مي شد كه به جهت قرار گرفتن بين دو رود مي باشد . نام اصلي و اوليه دو رود بنگله بوده سپس به بحرين تبديل شده است . از زمان تأسيس ايستگاه راه آهن در اين محل نام دورود را كه فارسي بحرين است ، براي آن انتخاب نمودند .

 

نورآباد دلفان : اين شهرستان در شمال استان لرستان قرار دارد . در خصوص وجهه تسميه منطقه به دلفان به جهت وجود طايفه دلفان در اين منطقه مي باشد . آثار مربوط به دوره نوسنگي در اين منطقه يافت مي شود. منطقه دلفان به واسطه اشياي مفرغي داراي اهميت خاصي است . شايان ذكر است در اين شهرستان فرقه اي به نام اهل حق وجود دارد كه از فرقه هاي قديمي است و داراي عقايد باستاني و اسلامي مي باشند .

 

الشتر ( سلسله ) : از شهرهاي كهن و باستاني استان لرستان الشتر است . اين شهرستان در قسمت شمالي استان لرستان قرار دارد و از آب و هوا و اراضي حاصلخيزي برخوردار است و به علت قرار گرفتن بر سر راه باستاني اهميت ويژه اي داشته است . در اغلب كتابهاي تاريخي و جغرافيايي بعد از اسلام نام آن به صورتهاي ليشتر ، لاشتر ، الاشتر و اشتر ضبط شده است.

 

كوهدشت : كوهدشت در قسمت غربي استان لرستان و در ميان دشت پهناور و حاصلخيز كوهدشت و در بين كوههاي چنگري ، سرخ دم ، گردله ، سرسورن و كژنه محصور شده است . لفظ كوهدشت در بعضي كتب "كورشت" و يا "كودشت" آمده است . نقاشي هاي صخرهاي هوميان 1 و 2 مربوط به 40000 سال پيش و نقوش صخره اي ميرملاس و دوشه متعلق به دوران ما قبل تاريخ دليل براين ادعا است . 

Share

استان لرستان به علت داشتن كوهستان هاي پهناور و مراتع سرسبز و بارندگي فراوان، محيط مناسبي را براي زندگي عشايري ايجاد كرده و همين باعث شده هنوز، برخي از عشاير دام دار در اين استان زندگي كوچ نشيني داشته باشند. وجود آب فراوان، برخورداري از هواي متنوع، داشتن رودهاي پر آب و خاك آبرفتي حاصل خيز، استعداد ويژه اي براي دام پروري و كشاورزي به وجود آورده است و به همين دليل مي توان گفت؛ پايه اصلي اقتhttp://mihanma.persiangig.com/image/Lorestan/ejtemaee%26eghtesadi.jpgصاد مردم اين استان را دامپروري و كشاورزي تشكيل مي دهد. از مهمترين فرآورده هاي كشاورزي آن مي توان غلات، چغندر قند و حبوبات را نام برد. همچنين محصولات باغي اين استان شامل: سيب، گلابي، زردآلو، گيلاس، انگور، انجير و بادام مي شود. به دليل شرايط اقليمي مناسب دامپروري و كشاورزي در لرستان به شكل سنتي و صنعتي انجام مي شود. علاوه بر فعاليت دام پروري و كشاورزي در برخي از مناطق استان مانند دلفان، اليگودرز و ازنا، پرورش زنبور عسل نيز متداول است.
صنايع استان لرستان را مي توان به دو دسته صنايع دستي و كارخانه اي  تقسيم كرد. صنايع كارخانه اي استان عبارتند از: صنايع نساجي، ماشين سازي بروجرد، كارخانه قند و داروسازي دام لران و لرستان در بروجرد.
صنايع دستي در اين استان نيز در سه نوع متمايز عشايري، روستايي و  شهري شكل گرفته است. البته بيشتر توليدات صنايع دستي عشايري، به مصرف خانوار مي رسند و كمتر به بازار عرضه مي شوند. انواع صنايع دستي عشاير استان لرستان عبارت اند از: سياه چادر، چيت، قالي و گليم.
همچنين؛ صنايع دستي روستايي را قالي، گليم، رنگرزي و جاجيم بافي تشكيل مي دhttp://mihanma.persiangig.com/image/Lorestan/ejtemaee%26eghtesadi2.jpgهند و اما عمده صنايع دستي شهري نيز خراطي، نمد بافي، قلم زني، ورشوسازي، قالي، موج و گليم بافي هستند. اين استان به واسطه تاريخ و تمدن كهن خود از دست ساخت هاي فلزي و برنزهاي مشهوري برخوردار است. دوره مفرغ را دوره طلايي و شكوفايي هنر و تمدن لرستان مي نامند. زيرا صنعت كاران مفرغ در اين منطقه با استفاده از ساده ترين شيوه هاي صنعت ريخته گري، قالب سازي و تراشكاري، آثار و اشياي بسيار ارزشمند و هنرمندانه از خود به جاي گذاشته اند. انواع مفرغ ها و آثار مكشوفه دراين استان شامل سلاح و جنگ افزار، قطعات زين و برگ اشياي زينتي، اشياي نذري و ظروف غذاخوري مي شوند .
توسعه صنعتي استان لرستان در سال هاي گذشته، به علت سياست توجه به نقاط محروم و استقرار و ايجاد كارخانه هاي صنعتي متعدد روبه رشد است.
صرف نظر از فعاليت ها ذكرشد؛ استان لرستان از لحاظ معادن طبيعي، استاني غني به شمار مي آيد. از جمله معادن موجود در اين منطقه مي توان به: معادن سنگ تراورتن در چگني و كوهدشت، مرمريت در ازنا، اليگودرز و بروجرد، فلدسپات، تالك و سيليس در بروجرد و اليگودرز و ازنا، سنگ گچ در دورود و كوهدشت، سنگ آهك درخرم آباد و كوه دشت و سرب و روي در اليگودرز اشاره كرد، كه بخشي از آن ها مورد بهره برداري قرار گرفته است.

Share

بين هزاره سوم و اول پيش از ميلاد به هنگام مهاجرت اقوام آريايي، شعبه اي از اين اقوام موسوم به «كاسي ها» به لرستان آمدند و در پي تركيب اين اقوام با بوميان منطقه نژاد تازه اي پديد آمد كه بعدها به «لر» شهرت يافتند.
مردم استان لرستان در كل به دو زبان لري و لكي صحبت مي كنند. زبان لري، زبان اكثر شعبات قوم لر است و زبان لك نيز، بين برخي از طوايف لرستان به خصوص مناطق شمالي لرستان چون؛ مناطق الشتر، كوهدشت، نور آباد رايج است.
بر اساس مطالعات زبان شناسي، بسياري از واژه هاي لري اغلب ريشه هاي باستاني دارند و به احتمال تعداد زيادي از اين واژه ها مربوط به زبان هاي كاسي و عيلامي هستند. گفته مي شود زبان پارسي در زمان امپراتوريهاي هخامنشي، اشكاني و ساساني  در لرستان گسترش يافته است.
در بين زبان هاي جنوب غربي ايران، گويش لري بزرگترين رابطه را با زبان فارسي دارد كه هر دوي آنها دنباله پارسي ميانه، زبان پارتيان قرن هشتم بعد از ميلاد هستند و همانگونه كه مي دانيم؛ زبان پارسي ميانه، زبان پارتيان و ساسانيان بود كه به تدريج تغيير شكل داده و به زبان فارسي نزديك است كه بعضي معتقدند اين زبان در گذشته نه چندان دور از فارسي منشعب شده است.

Share

پيش از اسلام آيين ها و مذاهب مختلفي در لرستان رايج بود . اولين نشانه هاي آليز زروان كه گفته مي شود دين زرتشت از آن نشأت گرفته در لرستان ديده مي شود . بعدها آيين مهر پرستي در كنار دين زرتشتي در لرستان پديد آمد . همچنين پرستش بانو آناهيتا الهه آبها نيز در لرستان شايع بود . پس از ورود اسلام ، مردم لرستان نيز همچون ساير اقوام ايران به اين دين آسماني گرايش پيدا كردند . از قرن هشتم هجري به بعد بتدريج مردم لرستان آيين تشيع را پذيرفتند و هم اكنون لرستان يكي از مناطق مهم شيعه نشين ايران به شمار مي آيد .

Share

      http://mihanma.persiangig.com/image/Lorestan/ghale.jpg  http://mihanma.persiangig.com/image/Lorestan/falak.jpg  http://mihanma.persiangig.com/image/Lorestan/falakoaflak.jpg

قلعه فلك الافلاك : قلعه فلك الافلاك بر بلنداي تپه اي باستاني و طبيعي ، در مركز شهر خرم آباد واقع شده است . اين اثر ارزشمند داراي هشت برج و دو حياط مستطيل شكل مي باشد . ارتفاع بلندترين ديوار تا سطح تپه 5/22متر و مساحت كلي آن 5300 متر مربع است . پلان بنا به صورت هشت ضلعي نامنظم است . ورودي آن در جبهه شمالي ودر برج جنوب غربي ساخته شده است كه عرض آن10/2و ارتفاع آن سه متر است . در ساخت اين بنا از مصالحي چون خشت ، آجر(قرمز وبزرگ) ،‌ سنگ و ملات استفاده شده است . از نكات قابل تامل در اين بناي سترگ وجود چاه قلعه به عمق42 متردر حياط اول و گريزگاه اضطراري در حياط دوم مي توان اشاره نمود . از زمان برپايي بنا در عهد ساساني تا دوره هاي متأخر الحاقاتي به آن اضافه شده است(به خصوص دوره صفوي و قاجاري ) اين اثر همان دژ معروف شاپور خواست مي باشد كه در تاريخ ذكر شده است . به لحاظ موقعيت استراتژيكي خود در قرن چهارم ه.ق به عنوان مقر حكومت آل حسنويه و گنجور اين سلسله در زمان آل بويه در آمد . از قرن ششم هجري پس از ساخته شدن شهر جديد خرم آباد اين قلعه نيز بنام خرم آباد معروف شد . احتمالاً نام فلك الا فلاك در دوره قاجار بر آن اطلاق شده است . از بدو شكل گيري اين بناي عظيم و ديدني تا به حال داراي كاربريهاي سياسي ، نظامي ، خزانه سلطنتي ، مقر حكومتي ، پادگان نظامي و زندان سياسي داشته است . اكنون نيز به عنوان موزه باستانشناسي ، مردم شناسي و آزمايشگاه مرمت اشيا و چايخانه سنتي از آن استفاده مي شود . اين بناي كم نظير مربوط به دوره ساساني است .

http://mihanma.persiangig.com/image/Lorestan/ghale-zagheh.jpg

قلعه زاغه (زاخه) : اين دژ در شهرستان كوهدشت و در بخش رومشگان واقع شده و تماماً از سنگ ساخته شده است . سبك و نوع طاق آن با ساير آثار موجود در استان متفاوت است سنگهاي بكارگرفته شده در اين بنا بصورت حجاري شده و قلوه سنگ مي باشد . دمورگان اين اثر را از آثار دوره ايلامي مي داند اما بنا بيشتر خصوصيات معماري ساساني را دارد . بيشتر قسمتهاي آن در زير خاك مدفون است .

قلعه مظفري : قلعه تاريخي مظفري در خيابان 24 متري در امتداد خيابان امام خميني شهر الشتر واقع شده است . اين بناي جنوبي داراي دو طبقه است كه در ضلع شرقي آن يك برج دايره شكل متصل به بنا مشاهد مي گردد . مربوط به دوران قاجاريه ميباشد


قلعه كوهزاد ( وزنيار ) : اين بنا در شهرستان كوهدشت و در بخش رومشگان واقع شده است . تمامي قسمتهاي برجاي مانده بنا از سنگ و ملاط است و قسمت شمالي آن سالم تر از ساير قسمت هاست . سبك طاق اين قلعه شباهتهايي با قلعه زاخه در همين منطقه دارد . موقعيت قلعه بصورتي است كه چشم انداز بسيار زيبايي از درة سيمره و منطقه طرهان و رومشكان را در برمي گيرد . اين اثر منسوب به آيين مهر پرستي و مربوط به دوره اشكاني (پارتي) مي باشد .


قلعه منگره : اين قلعه يكي از دژهاي مهم و تاريخي خرم آباد است كه روي قله اي به نام «دز» در باختر روستاي گرداب ساخته شده و به نيمه دوم قرن پنجم مربوط است . مساحت قلعه نزديك به 2000 متر مربع و سطح اختصاصي ان شامل 12 اتاق است. اين قلعه تا سال 795 هجري قمري ، يعني تا هنگام حمله امير تيمور به لرستان ، اهميت نظامي خود را حفظ كرده بود . اكنون از قلعه منگره تنها ديوار تاق هاي فرو ريخته آن به جاي مانده است .

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/Lorestan/pol-shapori---azarba.jpg

پل‌ شاپوري‌ : در فاصله‌ دو كيلومتري‌ جنوب‌ غربي‌ خرم‌آباد و در غرب‌ شهر قديمي‌ «ايزدخواست‌» يكي‌ از شاهكارهاي‌ معماري‌ و پل‌سازي‌ دوره‌ ساساني‌ باقيمانده‌ است ‌. اين‌ پل‌ 28 تاق‌ در جهت‌ غربي‌ ، شرقي‌ داشت‌ كه ‌امروزه‌ فقط‌ شش تاق‌ آن‌ باقي‌ مانده‌ است ‌. سطح‌ هر پايه 66 متر (6 *11) و ارتفاع‌ كنوني‌ آن‌ 16 متر است . تاق‌ها باسنگ‌هاي‌ حجاري‌ شده ‌، ساخته‌ شده‌اند .

پل‌ كرودختر : در غرب‌ سرطرهان‌ بر روي‌ رود سيمره‌ در جاده‌ خرم‌ آباد – انديمشك ‌، پل‌ كرودختر واقع ‌شده‌ است ‌. محل‌ پل ‌، به‌ نام‌ «سي‌ پله‌» مشهور است ‌. اين‌ پل‌ چهار چشمه‌ داشته‌ كه‌ تاق‌ دو چشمه‌ آن‌ باقي‌ مانده‌ است ‌. اندازه‌ دهانه‌ هر تاق‌ يا چشمه‌ 11 متر و ارتفاع‌ آن‌ تا بستر خشك‌ 2/19 متر است ‌. دو پايه‌ شرقي‌ و غربي‌ آن‌ به‌ كوه‌تكيه‌ دارند . طول‌ پل‌ 16 متر است‌ .

پل آجري ( گپ ) : پل آجري در مركز شهر خرم آباد و بر روي رودخانه گلال واقع شده است . اين پل دو قسمت شرقي و غربي شهر را به هم متصل نموده و داراي 24 چشمه طاق است . طول آن بيش از 350 متر ،پهناي آن 5/8 متر و ارتفاع آن از كف رودخانه تا روگذر پل 8 متر مربع است . اين اثر ارزشمند در زمان شاه سلطان حسين صفوي ساخته شده و منسوب به حسين خان والي لرستان مي باشد . در دوره قاجاريه به پل محسنيه معروف گرديد .

پل‌ خرم‌آبادي :‌
«پل‌ خرم‌آبادي‌» دومين‌ پل‌ بزرگ‌ شهر خرم‌آباد است‌ كه‌ ساختمان‌ آن‌ به‌ هزينه‌ يكي‌ از معاريف‌ شهر (شادروان‌ حاج‌ علي‌ اصغر ناصري‌ خرم‌آبادي‌) در سال‌ 1333 شمسي‌ آغاز در سال‌ 1335 به‌ پايان‌رسيد . اين‌ پل‌ امروزه‌ نيز مورد استفاده‌ قرار مي‌گيرد .


پل خرم آباد : بر روي رودخانه اي كه از ميان شهر خرم آباد مي گذرد پلي از دوره صفويه به يادگار مانده كه هنوز هم مورد استفاده است . اين پل در گذشته داراي 20 چشمه بود كه به جز موج شكن ها و پايه ها ، بقيه آن با آجر و ملاط ساخته شده است . ارتفاع پل 18 متر است . اين پل سنگ نبشته‌اي به طول دو متر دارد و در عرض و حواشي آن نام برخي از سوره هاي قرآن در دو سطر حك شده است .

پل رودخانه كشكان رود خرم آباد :
اين پل بين خرم آباد و انديمشك و بر روي رودخانه كشكان رود قرار دارد و قسمتي از آن خراب شده است . اين پل داراي 13 دهانه بوده است . ارتفاع آن درحدود 20 متر است سنگ هاي پايه آن بسيار بزرگ و تراشيده مي باشد . بناي اصلي اين پل را عده اي به دوره ساسانيان منسوب مي دارند كتيبه اي به طول و عرض يك متر و ضخامت 75 سانتي‌متر بر روي پل نصب بوده است .


پل كاكارضا سلسله : در مسير راه الشتر به خرم آباد (شاپور خواست) پلي بر رودخانه «ولم» در دره «كاكارضا» وجود داشته است كه خرابه هاي آن هنوز پابرجا هستند . مصالح اين پل از سنگ بود و ساخت پايه هاي آن به دوره پيش از اسلام مربوط مي شود . اين پل ظاهراً در دوره حكم‌راني بدر بن حسنويه ، تعمير و تجديد بنا شده بود .

پل كلهر : در بخش ملاوي شهر ستان پل دختر آثار دو پل تاريخي بر جاي مانده است كه هر دوي آن ها روي رود "كشگان " احداث شده اند . از آن دو يكي پل كلهر است و ديگري پل "كر و دختر" كه در فاصله ۶۵ كيلو متري جنوب پل كلهر قرار دارد . آثار پل مملو يا كلهر در تنگه شمالي دهكده زيباي مملو بر سر راهي كه از طرهان به"ميانكوه" مي رفته ، هنوز باقي است . بناي اوليه پل به قرن چهارم هجري قمري مربوط است .

Share

مسجد جامع خرم آباد : مسجد جامع خرم آباد در سال ٩۷۰هجري قمري به دستور (شاه پرور سلطان)_ دختر (آغور بيك) (همسر شاه رستم از اتابكان لر كوچك ) ساخته شد . اين مسجد در سال ۱۱۱۰هجري قمري به دستور شاه سلطان حسين صفوي تعمير شد و سنگ نوشته مربوط به اين فرمان هم اكنون در بخش سنگ نوشته‌هاي تاريخي ( دژ شاهپور خواست ) نگهداري مي شود . بيش از نيم قرن پيش هنگام خيابان كشي ، قسمتي از مسجد قديمي ويران شد . . اين بنا تا پس از جنگ جهاني دوم رونقي نداشت . در سال ۲۲۳۱ هجري شمسي ، گروهي از اهالي منطقه آن را ترميم كرده و در شمال و جنوب آن حجره هايي ساختند و آن را به حوزه علميه تبديل كردند ..

مسجد جامع بروجرد :
اين مسجد قديمي در شرق بروجرد واقع شده و از بناهاي تاريخي و جالب توجه شهر بروجرد است . تاريخ ساخت بناي مسجد بر اساس كتيبه موجود سال ۸۶۰۱ هجري قمري است . در ورودي مسجد دو لنگه است و در سال ۲٩۰۱ هجري قمري به دستور شخصي به نام سلطان محمد ساخته شده است . سنگ نبشته اي به طول 38 * 25 سانتي متر نصب شده كه به زمان شاه عباس اول مربوط است .


مسجد سلطاني :
مسجد سلطاني بروجرد ، يكي از حوزه هاي علميه ديني فعال ايران است كه ۶۱ حجره دارد . اين حجره ها داراي درهاي ارسي مشبك بوده اند كه اينك تنها ، اندكي از آن باقي مانده است . اين درها، هر يك شاهكاري از درهاي مشبك هستند . بر ايوان غربي و بر ديوار جنوبي ايوان، سنگ نبشته اي از زمان فتحعلي شاه قاجار باقي مانده كه نشان مي دهد در زمان حكومت محمد تقي ميرزا حسام السلطنه براي رفاه اهالي بروجرد ، ماليات خبازان را بخشيده اند .


مسجد اميرالمؤمنين :
مسجد اميرالمؤمنين شهرستان بروجرد در فهرست آثار تاريخي كشور به ثبت رسيد . قدمت اين مسجد تاريخي كه در مركز شهر بروجرد قرار دارد و با استفاده از معماري سنتي و شيوه طاق و زنجير ساخته شده است به دوران قاجار مي رسد.


مسجد قلعه : مسجد قلعه يكي از مساجد قديمي بروجرد است كه در كوي دو دانگه واقع شده و به مناسبت قرار گرفتن در كنار حصار و قلعه سابق شهر به اين نام مشهور شده است . اين مسجد از آثار قرن 14 هجري است كه در سال 1310 ه. ق شبستان و در سال 1311 ه. ق ايوان آن به اتمام رسيده .

گنبد شاه محمد كوهدشت :
در انتهاي شمالي طرهان، بر دامنه كوههاي «تت» و «درامار» كنار رود سيمره گنبد و مقبره شاه محمد واقع شده كه زيارتگاه مردم لرستان و كرمانشاه است . اصل بنا چهار گوش است كه در بالا به هشت ضلعي تبديل شده است . ديوار هر ضلع با كاشي هاي مشبك زينت داده شده است گنبد آن درگذشته دو جداره بوده كه امروزه تنها گنبد زيرين آن باقي مانده است .

http://mihanma.persiangig.com/image/Lorestan/masjed-lor.jpg

Share
X