برای مشاهده مشخصات هر استان بر روی ناحیه مربوط به آن در نقشه کلیک کنید

معرفی وبلاگ
تـنـیـده یـاد تـو در تــار و پــودم مـیـهـن ای مـیـهــن/ بـود لـبـریـز از عـشـقـت وجـودم میهن ای میهن/... *ضمن تشکر از بازدید شما کاربر گرامی، امید است توانسته باشیم ذره ای از زیباییهای تمام نشدنی میهن عزیزمان ایران را در این وبلاگ نشان دهیم. راهنمایی های شما بزرگواران، چراغ هدایتگر ما خواهد بود.*
صفحه ها
دسته بندی موضوعی
آرشیو
لینک دوستان
سایت های منبع و مرتبط
لوگوهاكد لوگوي میهن ما

ابزارها و برنامه ها


Google

در وبلاگ میهن ما
در كل اينترنت

تماس با ما

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11935935
تعداد نوشته ها : 4405
تعداد نظرات : 151

PageRank Checking Icon

آذربایجان شرقی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
آذربایجان غربی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اردبیل
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اصفهان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
ایلام
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
بوشهر
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
تهران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
چهارمحال و بختیاری
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان جنوبی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان رضوی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان شمالی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خوزستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
زنجان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سمنان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سیستان و بلوچستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
فارس
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قزوین
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قم
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کردستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمانشاه
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کهکیلویه و بویراحمد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گلستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گیلان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
لرستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مازندران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مرکزی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
هرمزگان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
همدان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
یزد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

اسلایدر


مترجم سایت


پل مير بهاءالدين

واقع در استان زنجان و شهر زنجان

نوع بنا : تاريخي

قدمت : قاجاريه (1299-1195 ه ق )

( تاريخ ميلادي : 1796-1921 م )

بر روي رودخانه زنجان رود كه در دوره قاجاريه ساخته شده است.

آدرس :بر روي رودخانه زنجان رود

Share

عمارت ذوالفقاري زنجان

عمارت ذوالفقاري زنجان (عكس)

 
 

عمارت تاريخي ذوالفقاري يكي از بناهاي تاريخي استان زنجان است كه به سبك معماري دوره قاجاريه بنا نهاده شده است. محل اين بنا در مركز بافت قديمي شهر زنجان بوده و معماري آن به اواخر دوره قاجاريه نسبت داده مي شود. پلان اين بنا ايراني و سبك ساختماني آن از بناهاي گوتيك اروپايي تقليد شده است. اين عمارت از ساختمان هاي بيروني،اندروني و اداري تشكيل يافته و نماي آن با آجرهاي قالبي و پيش بر تزيين شده است.

بناي بيرون عمارت كه از 2 طبقه و يك سردابه تشكيل شده، جالب ترين قسمت آن است كه در جريان اخداث خيابان طالقاني، آسيب جدي ديده و بخشي از اهميت خود را از دست داده است.پيش از ساخت اين خيابان ساختمان هاي اندروني و بيروني و اداري عمارت از طريق شبكه ارتباطي طبقه همكف و زيرزمين به هم راه داشتند، ولي اكنون اين قسمت تخريب شده است.

طبقه همكف كه اكنون كاربرد اداري دارد،با دو ستون و سقف سرپوشيده به هشتي منتقل مي شود. طبقه دوم داراي دو راه پله است و تالارهاي پذيرايي ،اتاق خواب،اتاق هاي نشيمن و  سرويس هاي بهداشتي را شامل مي شود.
 

هسته مركزي بناي اين عمارت به سبك چهارتاقي و با سقف گنبدي ساخته شده و سنگيني سقف را جرز و ديوارهاي باربر تحمل مي كنند.پوشش بيروني بام ساختمان شيرواني است كه البته تا زمان احداث  بنا سابقه اي در اين شهر نداشت.در بالاي هسته مركزي بنا، نور گير زيبايي تعبيه شده كه به كلاه فرهنگي معروف است.اين نورگير 8 ضلعي با روش گره سازي و به طرز زيبايي لمه كاري شده است. از ميان هنرهاي بكاررفته در تزيينات داخل طبقه همكف بنا،مي توان به كاشي كاري سبك دوره قاجار اشاره كرد كه طرح معروف نيلوفرآبي (لوتوس) در آن اجرا شده است.


تزيينات نماي بنا بسيار جالب توجه است. قرينه سازي هاي آن از هنر ايراني و ستون هاي آن از معماري قرن 19 اروپا تاثير گرفته است. پنجره هاي بنا بيشتر از 2 لنگه هستند،حاشيه مشبك دارند و با شيشه هاي رنگين تقارن جالبي را در داخل اتاق ها بوجود آورده اند. اين عمارت با شماره 1852 به ثبت رسيده است.

اين بنا هم اكنون به موزه اي براي نگهداري از مردان نمكي مكشوفه‌از معدن نمك روستاي "چهرآباد"  تبديل شده است . قدمت اجساد مكشوفه، مربوط به دو دوره‌ي زماني " بيش‌از يك‌هزارو ‪ ۷۰۰‬و دو هزار و ‪ ۳۰۰‬سال پيش " تخمين زده شده‌است.

 

پي نوشت :

1- در زمستان سال 1372 ، درروستاي "چهرآباد"  در زنجان، توسط معدن كاران نمك به طور كاملآ اتفاقي كشف شد. از آن روز بود كه كاوش در اين منطقه آغاز و چيز هايي مانند شلوارك، يك ساق پا درون چكمه ي چرمي، چاقو، طناب چرمي، قلاب سنگ، گردو، پارچه هاي منقوش و ... كشف شد.روستاي "چهرآباد"، در ‪ ۷۵‬كيلومتري جنوب شرقي مركز استان زنجان واقع شده است.

عمارت ذوالفقاري زنجان (عكس)

 

گردآوري : پايگاه اينترنتي تكناز

Share

استان زنجان يكي از استان هاى فعال كشور در زمينه صنايع دستى است. يافته هاي باستان شناسي به دست آمده از اين استان بر قدمت انواع صنايع دستي در اين منطقه گواهي مي دهد. انواع صنايع دستى از قبيل چاقوسازي، گليم بافى، جاجيم بافي، چارق دوزي، سفال گري، مليله كارى، فرش بافى، فلزكارى، مسگرى و نقره سازى در شهرستان هاى اين استان متداول است. بافت انواع قالى و قاليچه در مناطق مختلف استان رواج دارد ولى بيش ترين ميزان توليد در منطقه زنجان، ابهر و قيدار ديده مى شود.

چاقو سازي

چاقو مهم ترين و معروف ترين صنايع دستي استان زنجان است. چاقوسازان در ساخت چاقو با قالب هايي كه‌ در اختيار دارند، شيارهايي روي تيغه چاقو ايجاد مي ‌كنند كه هر قدر تعداد اين ‌شيارها بيش تر باشد، ارزش‌ چاقو زيادتر است‌. سخت كردن تيغه در اصطلاح چاقوسازان با آب دادن انجام مي شود كه روشي كاملاً تجربي است و از قاعده خاصي پيروي نمي كند.

 

 بسياري از استادكاران، اين مرحله را كاملاً از ديگران مخفي نگاه مي دارند. معمولاً نام يا امضاي سازنده بر روي انتهاي تيغه چاقوهاي مرغوب حك‌ مي شود. از توليدات ديگر اين استادكاران مي توان به قند شكن اشاره كرد. اين محصول از ظريف ترين محصولات آن ها است كه تا توليد نهايي مراحل بسياري را پشت سر مي گذارد و ساخت آن كار بسيار پرزحمتي است.

چارق دوزي

چارق دوزي يكي ديگر از هنرهاي دستي است كه دستهاي ظريف هنرمندان زنجاني در توليد آن مهارت ويژه اي دارند. اصولاً صنعت كفاشي از قرن يازدهم هجري در شهر رونق فراواني داشته است. تمركز كفاشان در دو بازار بالا و پايين و اختصاص يافتن راسته هاي گوناگون به اين فن حكايت از رونق آن در ادوار گذشته دارد. همچنين و جود محله بزرگ دباغها در شهر اين فكر ار قوت بخشيده است. به علت ورود كفشهاي كارخانه اي و علل ديگر، كفاشي بومي از رونق افتاده و اساتيد آن به چارق دوزي روي آورده اند.

به هر تقدير هم اكنون چارق هاي زيبا از شهرت خاص و عام برخوردارند. اين چارق ها مشخصاً زنانه بوده و استفاده از آن جنبه تشريفاتي و تفنني دارد. چارق ها از دو قسمت كف و رو تشكيل شده است، كف آن از چرم ظريف و رويه آن از نخهاي نازك رنگي و گاهي از ابريشم و در طرحها و گونه هاي مختلف ساخته و بافته مي شود، چنان كه مصنوعات آن باب طبع ايراني و خارجي است و مناسب ترين سوغات شهر محسوب مي شود.

مليله سازي

از ديگر صنايع مستظرفه كه جنيه هنري نيز دارد، مليله سازي است. اين صنعت فني بسيار پيچيده و ظريف است، بطوري كه استادكار پس از ذوب شمش نقره، آن را از قالب مخصوص عبور داده و قطر نقره را به يك سانتيمتر تقليل مي دهد. از اين مفتولها پس از تكرار و ذوب مجدد نقره، سيمي به قطر حدود يك ميليمتر ساخته مي شود. سپس با وسيله اي به نام سيم كش، مفتولها نازكتر و ظريفتر شده و آماده مليله سازي مي شوند.

 

قالب مليله مورد نظر از تخته و موم تهيه مي شود و با نشاندن سيم هاي نقره اي در آن با ايجاد طرحهاي متنوع و پيچيده با اندودي از براده مس حرارت مي دهند بطوري كه تارهاي نقره به يكديگر متصل شوند. پس از زدودن ناخالصي ها كه با تيزاب انجام مي گردد، مليله ها با خاك اره صيقل داده مي شوند.

توليدات مليله ها بسيار زياد است و مهعمولاً سرويس هاي چايخوري، شربت خوري، قلمدانريال دسته چاقو و لوازم متعدد زينتي از آن ساخته مي شود. اين مصنوعات به حدي زيبا هستند كه امروزه زينت بخش مجموعه هاي هنري خصوصي و منازل متمولين در اقصي نقاط عالم است. نا گفته نماند كا مليله هاي ساخت زنجان در بازار اصفهان با شهرت خاصي به مشتريان داخلي و خارجي عرضه مي گردد.

فرش بافي

يكي ديگر از صنايع دستي بومي كه رواج كتمل داشته و از نظر اقتصادي پس از دامداري مقام دوم را دارد، صنايع مربوط به فرش بافي است. اين صنعت كه عموماً به زنان اختصاص دارد در تمام منطقه از شهرت خاصي برخوردار است، بطور متوسط فرش هاي درجه3 در هر يك ماه با دو نفر بافنده و فرش هاي درجه2 از هر دو ماه با دو بافنده و فرش هاي درجه1 از هر 6 ماه با دو نفر بافنده به اتمام مي رسد.

 

مرغوبترين نوع فرش هاي نمنطقه مربوط به محلي به نام "بيتگنه" است. اين فرش ها با ظرافت و دقت تمام بافته مي شوند و جنبه صادراتي دارند. رنگ پشم كه عموماً توسط بافندگان رنگرزي مي شود از ثبات قابل توجهي برخوردار است. اين بافته ها بسيار ريز و در 6.5 سانتيمتر داراي 80 تار و 40 گره بوده و تار انها از نخهاي 6 تار تشكيل مي شود كه نازك و مقاوم هستند.

نقشه بافته هاي اين منطقه عموماض طرحي است به نام كچك و ترنج كه از خطوط اسليمي اقتباس گرديده و بدون نقشه بر روي قاليها پياده مي شوند. زمينه اين فرش ها عموماً قرمز رنگ است. بافده هاي درجه1 مهمترين صادرات شهرستان زنجان را تشكيل داده و در كشور المان از شهرت خاصي برخوردار است. فرش هاي درجه2 و 3 شامل فرش هاي معروف جليل آباد، هوپا، بوغدا كندي و شهرستان زنجان با طرحهاي لچك ترنج و ريزماهي با زمينه قرمز و سياه بافته مي شوند. اين فرش ها عموماً در 6.5 سانتيمتر داراي 40 تار و 20 گره است.

ابزار آلات اين صنعت عموماً توسط بافندگان و تهيه كنندگان آن ساخته مي شوند.

Share

بازار زنجان كه به لحاظ غناي اقتصادي، فرهنگي و مذهبي يكي از جالب ترين مجموعه هاي تاريخي كشور به شمار مي آيد در نوع خود منحصر به فرد بوده و داراي ويژگي هاي فرهنگي و هنري است، آثاري كه تجلي و تبلور جريات فرهنگي، فكري و زباني، گوياي شرح و حال گذشتگان اين مرز و بوم مي باشد.

مجموعه تاريخي و فرهنگي بازار زنجان در قلب بافت قديمي شهر زنجان كه روزگاري مشرف به دروازه قلتوق ،دروازه جنوبي شهر بود، قرار دارد.

اين بازار كه طولاني ترين بازار ايران را در خود جاي داده، از طرف غرب و شرق گسترده يافته و به بازار پائين و بازار بالا تقسيم و نامگذاري شده است .

براساس اسناد و متون تاريخي ساخت بازار زنجان در سال 1205هجري قمري در دوران حكومت آقامحمد خان قاجار آغاز و به سال 1213هجري قمري مقارن با حكومت فتحعلي شاه قاجار پايان پذيرفته و در دوره هاي بعد نيز به بناي آن افزوده شده كه از جمله ساخت چندين سرا ، مسجد ، گرمابه و همچنين مجموعه بازار بالا نيز مشتمل بر بازار قيصريه ، بازار بزازها ، حجت الاسلام ، امامزاده و عبد العلي بيك انجام گرفته است.

اين مجموعه از نظر توليد و عرضه كالا و خدمات جنبي وابسته ، بسيار غني و از مهمترين مركز اقتصادي و تجاري شهري آن زمان محسوب مي شده است .

بازار زنجان از نظر توليد و نوع فعاليت به هشت راسته تقسيم مي شود كه از جمله راسته زرگرها ، كفاشها ، بزازها ، سراجها ميتوان نام برد و ازكاروانسراهاي جالب اين مجموعه هم كه نقش مؤثري در عرضه كالاها دارد ، سرا يا كاروانسراي حاج علي قلي و سراي حاج كربلايي علي را مي توان نام برد كه احتمالا در سال 1300 ه.ق تكميل شده است .

زنجان- شاهكار معماري اسلامي در طولاني ترين بازار ايران كه از آثار ماندگار و تاريخي شهر زنجان محسوب ميشود.

گستردگي جغرافيايي بازار از يك سو و تنوع راسته ها ، تعدد سراها و كاوانسراهاي درون شهري در راسته هاي فرعي كه هركدام به نامي و به فعاليتي خاص اختصاص يافته از سوي ديگر و همچنين وجود مساجد فراوان گوياي پويايي اين مجموعه فرهنگي، اقتصادي ، تاريخي و هنري در طول زمان و به فراخور اوضاع و شرايط حاكم است.

از نظر به كاربردن تكنيك هاي معماري و سبكها وشيوه هاي تزئيني نيز در دوران قاجار كه در راسته ها ،حجره ها ،چهار سوقها ، مساجد، سراها و كاروانسراهاي درون شهري ،گرمابه ها به زيباترين شكل و شيوه اي اجرا شده است.

از جمله كاربرد انواع طاق و قوسهاي هلالي، جناغي و ضربي،گهواره اي خاصه در راسته هاي اصلي و فرعي مزين به آجرچيني هايي با طرحهاي مختلف هندسي ،خفته و راسته، حصيري و بكارگيري تكنيك آجر و كاشي ، و كاشيكاري به رنگها و طرحهاي قاجاري درسطوح خارجي و داخلي بنا ها ، طاقنماها، طاق، قوسها و همچنين ستون نماهاي گلداني در مساجد و سراها قابل است كه اوج اين سبك هاي معماري و شيوه ها و نو آوريهاي تزئيني در اجزا و اركان مساجد خاصه مسجد جامع به ظهور رسيده

اين مجموعه را در طول تاريخ خود تبديل به يكي از بناهاي ارزشمند و زيباي هنري و معماري دوران قاجار ساخته كه اين مجموعه بي نظير در فهرست آثار ملي كشور به شماره 444/1/14/6/1374 به ثبت رسيده است.

بازارهاي زنجان به بخش هاي مختلفي تقسيم بندي ميشود كه هر كدام بنا به شرايط خاص نقش اساسي در تامين و رشد اقتصادي شهر دارد.

راسته ها :

راسته اصلي بازار زنجان كه از خيابان سعدي شروع شده و پس از قطع آن از خيابان فردوسي ، در خيابان اصغريه به پايان مي رسد و در حدود يك كيلومتر درازا دارد.

در بدو شروع بازار از سمت شرق، دو راسته به موازات يكديگر شكل مي گيرند كه هر يك به سراهاي مختلفي مرتبط مي گردند اين دو راسته، راسته امامزاده و راسته عبدالعلي بيك نام دارند .

راسته هاي فرعي :

تنوع مشاغل و گردش در جهت استقرار صنوف همسان باعث تشكيل راسته هاي تخصصي و فرعي در اطراف راسته اصلي مي شود كه در بيشتر موارد به عرضه نوع خاصي از اجناس يا خدمات اشتغال مي يابند.

راسته هاي حاج حسن ، ترابي ، حاج حيدر ، انگوراني ، صباغها، رستمخاني و آقا از جمله راسته هاي فرعي بازار زنجان محسوب مي شوند، مهمترين شاخه فرعي بازار ، راسته حجت الاسلام است كه به موازات راسته اصلي بوجود آمده و به قيصريه متصل مي شود.

قيصريه :

بازار قيصريه يا راسته قيصريه محل ارايه اجناس ظريف و پر بها است، موقعيت اين بازار كه از راسته هاي اصلي منشعب مي شود و آن را به خيابان امام خميني و سبزه ميدان متصل مي كند و موجب تقويت اين محور شده و در زمان حاضر يكي از فعالترين محور هاي بازار است.

سراها:

كاروانسراهاي بازار زنجان يا بعبارت ديگر سراهاي آن از ارزشمند ترين عناصرتجاري و معماري اين بازار به حساب مي آيند، سراها غالبا محل استقرار تجارتخانه ها بوده اند و همگي داراي حياط مركزي هستندو نكته مهم در مورد سراها چگونگي ارتباط آنها با راسته و نحوه حر كت در داخل آنهاست.

سراهاي ملك ، حاج شعبان ، حاج فتح الله، حاج جواد ، نهالي ، شاطرعلي ، حاج رحمان قرباني ، حاج كلبعلي ، حاج شامي ، بالا و پائين از جمله سراهاي يك حياطي بازار زنجان هستند.

ميادين :

در حوالي دروازه هاي شهر كاروانسراهائي ساخته مي شدند كه براي اطراق كاروانهاي تجاري يا مسافري مورد استفاده قرار مي گرفتند كه در مجاورت اين كاروانسراها در داخل يا خارج شهر ميدانهايي بوجود مي آمدند كه محل داد و ستد و مبادلات تجاري بودند و جود چنين ميادين موجب مي شد تا فرو شندگان دوره گرد ، روستاييان و بازرگاناني كه بين شهرها آمد وشد داشتند بتوانند در اين فضا ها به خريد و فروش بپردازند.

نزديكي اين ميدانها با كاروانسراهاي عمده شهر سبب رونق و احيا آنها مي شد نحوه استقرار ميادين آهنگران و ميدان وركچي ها در شرق و غرب بازار زنجان در مجاورت كاروانسراهاي عمده بازار و شهر زنجان بيانگر نقش اين فضاها در كالبد بازار اين بازار است.

تيمچه ها :

تيمچه هاي بازار زنجان علاوه بر خصوصيات كالبدي ويژه اي كه دارند از نقاط عطف حركتهاي پياده راسته بازار به شمار مي روند بعنوان مثال تيمچه هاي چهار دربي در قسمت شرقي بازار ، جمع كننده حركتهاي ورودي بازار و هدايت كننده آن در مسير راسته اصلي مي باشند.

رييس سازمان ميرلث فرهنگي،گردشگري و صنايع دستي استان زنجان با اشاره به اينكه بازار زنجان يكي از مكانهاي تاريخي و گردشگري زنجان محسوب ميشود، افزود: براي معرفي بيشتر بازار زنجان براي مسافران نوروزي در بروشورهاي تهيه شده مسير راهنما، به زبان هاي مختلفي لحاظ شده است.

'يحيي نقي زاده' با بيان اينكه بازار زنجان به عنوان يكي از مكانهاي تاريخي و ارزشمند نقش بسزايي در جذب گردشگران و مسافران نوروزي دارد، اظهار داشت: در اين ارتباط براي معرفي بيشتر محصولات فرهنگي،صنايع دستي و توليدات دستي در اختيار گردشگران قرار خواهد گرفت.

وي با اشاره به اينكه بر اساس هماهنگي هاي انجام گرفته با هيات امناي بازار ، از دوم فرودين ماه اين مكان آماده پذيرايي از مسافران نوروزي است،خاطر نشان كرد: در زمان حاضر با ترميم و مرمت هاي انجام شده همه بخش هاي بازار زنجان آماده ارايه خدمات به مراجعه كنندگان و مسافران نوروزي در ايام تعطيلات است.

Share

موزه نسخ خطي زنجان

آرامگاه ميرزا مهدي

بناي آرامگاه؛ محوطه اي به وسعت 700 متر مربع داراي يك ورودي زيبا با پلان پنج ضلعي است. درچهار ضلع ورودي سكوهاي نشيمن دارد و بالاي طاق نماهاي شمال شرق و شمال غرب مقرنس هاي گچي به رنگ آبي داشته است.آرامگاه از يك حياط و ساختماني در شمال آن تشكيل يافته است. ساختمان آرامگاه داراي دو ايوان ستوندار همسان در دو طرف ورودي و مجموعه فضاهايي در پشت ايوانها است.

گنبد سلطانيه

گنبد سلطانيه (زنجان )، اين گنبد در 36 كيلومتري جنوب شرقي زنجان و 4 كيلومتري جاده قزوين – زنجان در شهر سلطانيه واقع است . بنايي عظيم و ممتاز است كه در وسط شهر قديمي سلطانيه بنا گرديده است . در خصوص تاريخچه شهر سلطانيه و گنبد معظم آن مي خوانيم: هنگامي كه ارغوان خان – پسر آباقا خان – چهارمين ايخان مغول براريكه سلطنت تكيه زد ، تصميم گرفت در محل سلطانيه فعلي شهري بنا كند . بدين رو دستور داد « قلعه اي كه دور باروي آن 12هزار گام باشد ، از سنگ تراشيده بسازند »‌.

 موزه شهداء

موزه شهداء زنجان تحت نظارت بنياد شهيد استان در سال 1378 در خانه توفيقي افتتاح شد. بناي توفيقي در بافت تاريخي و قديمي شهر در محله معروف به غربييه بالا كه به محله خرابه رجي نيز مشهور بوده قرار دارد. اين بنا از شمال غرب نزديك به دروازه رشت و از جنوب نزديك به دروازه قزوين مي باشد. بناي توفيقي از بناهاي اواخر دوران قاجار و اوايل پهلوي بوده و به شماره 2664 مورخ 25/12/87 به ثبت آثار ملي كشور رسيده است.

بناي توفيقي از نقطه نظر سبك معماري و سياق تزئيني مصاديق الگوي تقارن و رايج در اواخر قاجار و اوايل پهلوي بوده و منزل اولين شهردار زنجان (آقاي علي اكبر توفيقي) است.

 مردان نمكي

معدن نمك چهر آباد با ارتفاع 1350 متر از سطح دريا در 75 كيلومتري غرب شهر زنجان و يك كيلومتري جنوب روستاي حمزه لو قرار دارد . از نظر جغرافيايي اين ناحيه در حوضه آبريز رودخانه قزل اوزن قرار دارد و از تپه ماهور ها و ارتفاعاتي تشكيل شده كه به صورت يك رشته متصل به هم در جهت شمال غرب به جنوب شرق كشيده شده اند . كوه معدن از سمت شرق وغرب به رودخانه هاي فصلي مهر آباد و چهر آباد محدود است . از جنوب نهر كوچك آجي چاي آنرااحاطه مي كند و از شمال نيز به محل التقاي رودهاي مهر آباد و چهر آباد ، در نزديكي روستاي حمزه لو مشرف است . آب و هواي منطقه نيمه كوهستاني با تابستان هاي گرم و زمستان هاي سرد است .

 موزه تاريخ طبيعي

موزه تاريخ طبيعي از جمله مكانهاي فرهنگي، اجتماعي، آموزشي، تحقيقاتي و نمايشگاهي مي باشد كه مي تواند علاوه بر شناساندن هر چه بيشتر زيست بومهاي مختلف و گونه هاي حيات وحش و پوشش گياهي منطقه ارزش حفظ و نگهداري تنوع زيستي را نيز به اقشار مختلف مردم جامعه يادآوري نمايد.

با توجه به اين اصل مهم كه ادامه حيات بشري به بقاي طبيعت بستگي دارد از اين رو اهميت علوم طبيعي و نقش موزه هاي تاريخ طبيعي در اشاعه دانش و فرهنگ زيست محيطي در جهان امروز بيشتر محسوس مي باشد. لذا اين مراكز مي توانند انديشه و احساس مردم را در مورد جلوه هاي تنوع زيستي و خطر انقراض گونه هاي كمياب جانوري و گياهي برانگيزد.

موزه تاريخ طبيعي اداره كل حفاظت محيط زيست استان زنجان به منظور حفظ و در معرض نمايش گذاشتن گونه هاي جانوري و گياهي، سنگواره ها و نمونه هايي از برخي كاني ها و سنگهاي معدني موجود در استان، در سال 1373 افتتاح گرديد.

 موزه مردم شناسي

موزه مردم شناسي (رختشويخانه زنجان)

اين بنا در بافت قديمي شهر زنجان، حد فاصل خيابان سعدي و داوود قلي، در كوچك فرهنگ واقع گرديده و يكي از بناهاي جالب توجه و عام المنفعه زنجان به شمار مي آيد كه در سال 1345 ه . ق توسط دو برادر به نام هاي مشهدي اكبر (معمار) و مشهدي اسماعيل (بنا) ساخته شده است . اين بنا جنبه عام المنفعه داشته و بدون دريافت پولي در تمام مدت شب و روز در اختيار شهروندان بوده است (البته مبلغ كمي توسط سرايدار به عنوان حق سرايداري گرفته مي شده است). سرپرست رختشويخانه توسط رئيس بلديه گمارده مي شد. بناي رختشويخانه زنجان شامل قسمت هاي، محل سكونت سرايدار، حياط، مخزن آب و فضاي شستشو مي باشد.حياط بنا به ابعاد 23*12 متر درختكاري شده و در جبهه شمالي آن واحد مسكوني كوچكي به مساحت حدود 60 متر، جهت اقامت سرايدار ساخته شده است .

Share

در 700 متر سمت شمالي روستاي گيلوان در داخل باغات انجير و انار ، قبرستان وسيعي وجود دارد كه در وسط اين قبرستان بقعه اي موسوم به امام زاده حيدر قرار گرفته است . شجره نامه اين امام زاده بدرستي معلوم نيست اما احتمال دارد كه ايشان از سادات علويان بوده باشد.

اين آرامگاه در اثر زلزله اخير تخريب و از حيزّ انتفاع ساقط گرديده است . اما آنچه كه باقي مانده گوياي اين حقيقت است كه تارپود اين آرامگاه با استفاده از سنگ لاشه ساخته شده و داراي پلان 12 .جهي بوده باشد . با عنايت به پلان آرامگاه احتمال دارد كه گنبد اين آرامگاه از نوع گنبد هاي مخروطي بوده است . بنا مستلزم بازسازي و احياء است و به جهت تخريب شدن بنا تهيه نقشه امكان پذير نگرديد.

تبيان زنجان


تبيان زنجان


تبيان زنجان


تبيان زنجان


تبيان زنجان

Share

تبيان زنجان


تبيان زنجان


تبيان زنجان


تبيان زنجان


تبيان زنجان

Share

بازار زنجان در دوران آقا محمد خان قاجار آغاز ودر سال ۱۲۱۳ در زمان فتحعلي شاه قاجار خاتمه يافته و مساجد و سراها و گرمابه‌ها در سال ۱۳۲۴ به آن اضافه شده است . مجموعه بازار قديمي به صورت يك خط مستقيم به عنوان بازار بالا و پايين به دو قسمت شرقي و غربي تقسيم شده است. گستردگي جغرافيايي بازار زنجان و تنوع راسته‌ها، تعدد سراها و كاوانسراهاي درون شهري در راسته‌هاي فرعي كه هركدام به نامي و به فعاليتي خاص اختصاص يافته و وجود مساجد فراوان گوياي پويايي اين مجموعه در طول زمان‌هاي گذشته و شرايط حاكم بوده است. اين بازار كه طويلترين بازار ايران مي‌باشد از سوي غرب و شرق گسترده شده و بدين لحاظ بازار پائين و بازار بالا تقسيم و نامگذاري شده است .

تبيان زنجان 


 تبيان زنجان


 تبيان زنجان


 تبيان زنجان


 تبيان زنجان


تبيان زنجان 


 تبيان زنجان


تبيان زنجان 


 تبيان زنجان

Share

تبيان زنجان

تبيان زنجان

تبيان زنجان

تبيان زنجان

تبيان زنجان

تبيان زنجان

تبيان زنجان

تبيان زنجان

Share

تبيان زنجان

تبيان زنجان

تبيان زنجان

تبيان زنجان

تبيان زنجان

تبيان زنجان

تبيان زنجان

تبيان زنجان

Share
X