برای مشاهده مشخصات هر استان بر روی ناحیه مربوط به آن در نقشه کلیک کنید

معرفی وبلاگ
تـنـیـده یـاد تـو در تــار و پــودم مـیـهـن ای مـیـهــن/ بـود لـبـریـز از عـشـقـت وجـودم میهن ای میهن/... *ضمن تشکر از بازدید شما کاربر گرامی، امید است توانسته باشیم ذره ای از زیباییهای تمام نشدنی میهن عزیزمان ایران را در این وبلاگ نشان دهیم. راهنمایی های شما بزرگواران، چراغ هدایتگر ما خواهد بود.*
صفحه ها
دسته بندی موضوعی
آرشیو
لینک دوستان
سایت های منبع و مرتبط
لوگوهاكد لوگوي میهن ما

ابزارها و برنامه ها


Google

در وبلاگ میهن ما
در كل اينترنت

تماس با ما

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11969748
تعداد نوشته ها : 4405
تعداد نظرات : 151

PageRank Checking Icon

آذربایجان شرقی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
آذربایجان غربی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اردبیل
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اصفهان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
ایلام
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
بوشهر
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
تهران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
چهارمحال و بختیاری
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان جنوبی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان رضوی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان شمالی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خوزستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
زنجان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سمنان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سیستان و بلوچستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
فارس
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قزوین
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قم
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کردستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمانشاه
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کهکیلویه و بویراحمد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گلستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گیلان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
لرستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مازندران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مرکزی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
هرمزگان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
همدان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
یزد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

اسلایدر


مترجم سایت


http://www.iran.ir/image/image_gallery?uuid=2d699e0d-f544-40a7-b6d1-0c8bfd69be2f&groupId=35403&t=1315720584566

Share

استان سمنان يكي از استان هاي مهم ايران است كه از نظر مساحت، ششمين استان بوده و وسعت آن حدود چهار برابر استان تهران برآورد مي شود. با داشتن چهار شهرستان، 12 بخش، 28 دهستان و 15 شهر داراي مساحتي معادل 97491 كيلومتر مربع مي باشد.اين استان از جانب شمال به استان هاي خراسان شمالي، گلستان و مازندران از جنوب به استانهاي يزد و اصفهان، از مشرق به استان خراسان رضوي و از مغرب به استانهاي تهران و قم محدود است و مركز آن شهر سمنان مي باشد .

استان سمنان به علت شرايط جغرافيايي مختلف هر قسمت از آن داراي آب و هواي متفاوتي بوده، بدين صورت كه در نواحي كوهستاني هوا سرد، در دامنه كوهها هوا معتدل و در كنار كوير هوا گرم مي باشد .

استان سمنان را مي توان به دو بخش كوهستاني و دشت پايكوهي تقسيم كرد كه نواحي كوهستاني از مهم ترين ناحيه هاي داراي امكانات معدني هستند كه براي گذراندن اوقات فراغت مردم نيز مناسب بوده و جاذبه هاي بسياري را در خود جا داده اند.

Share

سمنان: سمنان‌ در فاصله‌ ۲۲۱ كيلومتري‌ تهران بر سر راه‌ خراسان واقع‌ شده‌ است‌. اين‌ شهر محل‌ رفت‌ و آمد اقوام ‌مختلف‌ بوده و در كتب‌ تاريخي‌ نيز به‌ كرات‌ از آن‌ نام‌ برده‌ شده‌ است. در آغاز قرن‌ چهارم‌ هجري‌ سمنان‌ جزو قلمرو آل‌ زيار بود كه بعد از انقراض‌ اين‌ سلسله‌ به‌ تصرف‌ آل‌ بويه‌ درآمد. در آن‌ دوره‌ شهرهاي‌ قومس‌ جزو منطقه ‌ديلم‌ به‌ شمار مي‌آمد. در سال‌ ۴۲۷ ه.ق‌ تركان‌ غز خرابي‌هاي‌ زيادي‌ به‌ شهر وارد ساختند. سمنان‌ در سال‌ ۶۱۸ ه.ق‌ در اثر حمله‌ مغولان‌ ويران‌ گرديد ولي‌ در دوره‌هاي‌ بعد، از جمله‌ در دوره‌ صفوي‌ و قاجار آباداني‌هايي‌ در آن ‌صورت‌ گرفت‌ كه آثار متعددي‌ از آن‌ دوره‌ها برجاي مانده‌ است‌. سمنان‌ امروزي‌ آباد و زيباست‌.


شاهرود: شاهرود تا تهران‌ ۴۰۰ كيلومتر فاصله‌ دارد. در قسمت‌ شمالي‌ آن‌ سلسله‌ جبال‌ البرز و در قسمت‌ جنوبي ‌آن‌ كوير نمك قرار گرفته‌ است‌. رود تاش‌ از اين‌ شهر مي‌گذرد و به‌ كوير منتهي‌ مي‌شود. آب‌ و هواي‌ آن‌ در نواحي‌كوهستاني‌ سرد و در ساير مناطق‌ نسبتاً معتدل‌ است‌. بسطام و ميامي و كلاته خيج از روستاهاي توابع شاهرود هستند.


دامغان‌: دامغان‌ در فاصله‌ ۳۳۵ كيلومتري‌ تهران واقع‌ شده‌ است‌.نواحي‌ شمالي‌ آن‌ را كوهستان‌هاي‌ البرز مركزي‌ و بقيه‌ قلمرو آن‌ را بيابان‌ و كوير در برگرفته‌ است‌. دامغان‌ در معرض‌ بادهاي‌ شديد غبار آلود شمالي‌ است. آب‌ و هواي‌ آن‌ در نواحي‌ كوهستاني‌ معتدل‌ و در نواحي‌ كويري‌ گرم‌ است‌ دامغان‌ از شهرهاي‌ قديمي‌ ايران‌ است. ‌


گرمسار: گرمسار تا تهران ۱۰۷ كيلومتر فاصله‌ دارد و در دشت‌ واقع‌ شده‌ است‌، روستاهاي‌ اين‌ شهرستان‌ از ريزابه‌هاي‌ حبله‌ رود مشروب‌ مي‌شوند.

 

مهديشهر (شهميرزاد از توابع شهرستان مهديشهر مي باشد).

سرخه، مُجن، ‌بيارجمند نيز از ديگر روستاهاي اين استان مي باشند.

Share

در گذشته هاي دور در محل آتشكده بزرگ هريس در كومش (سمنان) شهري عظيم با بتخانه اي بزرگ با ساختماني رفيع و با شكوه وجود داشته است. به همين علت احتمال مي رود كه مردم اين سرزمين قبل از ظهور زرتشت، داراي مذهب "سمتي" يا "سمينه" بوده اند و بتخانه بزرگ آنان در محل سمنان فعلي واقع بوده است. برخي ديگر بر اين باورند كه سمنان در اصل "سكنان" منسوب به طوايف سكه ها مي باشد و الف و نون آن نشانه نسبت و مكان است كه در واژه هاي گيلان و ... مشاهده مي شود. عده اي ديگر از اهالي سمنان عقيده دارند كه نام قديم سمنان (سيم لام) بوده كه بناي آن به دست دو نفر از فرزندان نوح پيغمبر به نام هاي (سيم النبي) و (لام النبي) انجام گرفته كه مقبره آنان در كوه هاي شمال خاوري سمنان در محلي موسوم به پيغمبران واقع است. بر اين اساس كلمه (سيم لام) در اثر كثرت استعمال به مرور زمان به سمنان تبديل شده است. برخي نيز افسانه بناي اوليه را به دو هزار سال قبل از ميلاد مسيح به دستور تهمورث ديوبند نسبت داده اند. در آن زمان شهر را به سمينا نامگذاري نموده اند كه به مرور زمان به سمنان تغيير يافته است. روايت ديگر حاكي از اين است كه نام قديم سمنان در زبان محلي "سه مه نان" بوده و منظور ساكنان آن اين بوده است كه محصولات كشاورزي اين منطقه نان و آذوقه اهالي را بيش از سه ماه تأمين نمي كند. بعدها به مرور زمان "سه مه نان" به سمنان تغيير يافته است. به هر حال آن چنان كه از منابع و كتب تاريخي استنباط مي شود سمنان يكي از مناطق كهن و قديمي ايران است كه در درازاي تاريخ فراز و نشيب هاي زيادي را پشت سر گذاشته است .

Share

مسجد جامع سمنان:از شمار كهن ترين آثار به جا مانده از دوران پر شكوه اسلامي است كه نشانگر مدنيت و رشدو نبوغ هنري معماري اين خطه مي باشد. بناي اين مسجد تك ايواني است. طبق متون تاريخي زمان ساخت اين مسجد به قرن سوم هجري قمري برمي گردد و درخيابان امام (ره) واقع شده است.  

مسجد امام سمنان: يكي از يادمان هاي عصر قاجار است. مسجد امام يا مسجد سلطاني نمونه كامل مسجد چهار ايواني و معرف معماري عصر قاجار است. اين مسجد در سال 1242 هجري قمري توسط حاج سيد حسن از علماي بزرگ شهر سمنان و در دوره فتحعلي شاه قاجار ساخته شده. در منابع آمده است كه هزينه ساخت مسجد امام از مصادره اموال ذوالفقارخان، حاكم جبار وقت سمنان تامين شده است كه اين بنا درخيابان امام (ره) واقع شده است.

مسجد تاريخچه: مجموعه بناي خدايخانه يا تاريخانه در حدود سال 300 هجري قمري بنا گرديده است. اين مسجد نمونه بسيار زيبا و كاملي از مساجد قرون نخستين اسلامي به شمار مي رود. شيوه معماري اين مسجد ماخوذ از معماري دوره ساساني است. ساختمان مسجد تاريخانه، شامل يك صحن يا حياط مركزي است كه اطراف آن را رواق هاي سرپوشيده احاطه كرده است. شبستان اين مسجد بر روي هجده ستون مدور استوار شده است. اين ستون ها داراي يك متر و نيم قطر هستند طبق كتيبه كوفي مسجد، مناره كنوني اين مسجد داراي 25 متر ارتفاع است، به همت بختيار بن محمد در قرن پنجم هجري قمري ساخته شده است. اين مسجد كه در طي قرون متمادي، بارها مورد مرمت و بازسازي قرار گرفته، پس از مسجد جامع فهرج، يكي از كهن ترين مساجد ايران محسوب مي شود. بناي مذكور دردامغان، خيابان ايستگاه واقع شده است.

برج كاشانه و مسجد جامع بسطام:يكي ديگر از زيبايي هاي معماري مجموعه تاريخي بسطام، بنايي معروف به برج كاشانه در ضلع جنوب شرقي مسجد جامع بسطام است. برج كاشانه با ارتفاع 20 متر از خارج داراي 30 ترك و از داخل ده ضلعي است. ساختمان اين برج آجري است و در اصل گنبدي مخروطي داشته كه زير آن با كاشي فيروزه اي تزيين شده است. در بخشي از آن نيز كتيبه اي قرار دارد كه معماري آن را محمد بن حسين بن ابي طالب دامغاني و ايجاد آن را حدود سال 700 هجري قمري ذكر كرده اند. مسجد جامع بسطام نيز كه در زمان حكومت غازان خان ( در فاصله سال هاي 700 تا 706 هجري قمري) بنا شده در ضلع شمالي اين برج قرار دارد. ميانسراي اين مسجد مستطيل شكل و داراي ابعاد 17 × 18،5 متر مي باشد. 

مسجد جامع دامغان: در مركز شهر و در بافت قديم شهر ضلع جنوبي و در منتهي اليه شرقي بازار قرار گرفته است. اين مسجد داراي ايوان رفيع مناره سلجوقي شبستان و زير زمين زيبا مي باشد. درب ورودي اصلي اين مسجد از سمت بازار و از محل قيصريه منشعب شده كه پس از عبور از دالان و عبور از مقابل مدخل ورودي منار سلجوقي به حياط وارد شده و زيبايي اين مسجد با مشاهده منار سلجوقي كه بر حياط سايه دارد كامل مي گردد.بنا در دامغان، خيابان ايستگاه واقع شده است.  

مسجد بايزيد بسطامي:اين مسجد به شكل مستطيل و به ابعاد 6 × 10 و در دو رديف ستون سه تايي با پوشش مسطح چوبي بنا شده است. زيباترين بخش اين مسجد، محراب گچ بري شده آن است كه با نقوش هندسي، اسليمي و گل هاي چهار پر تزيين شده است.بخش فوقاني محراب را با كتيبه هايي به خط ثلث و نستعليق، در دوره ايلخاني و قاجار آراسته اند. نام سازنده اين بنا در كتيبه مسجد به اين صورت نوشته شده است : ( استاد محمد بن الحسين بن علي بن ابي طالب المهندس البنا الدامغاني ) ارتفاع محراب 3،9متر و عرض آن 3،3 متر مي باشد و داراي كتيبه هايي است كه در آن آياتي از سوره بقره و  توبه نوشته شده است. ساخت مناره آجري مجموعه بسطام مربوط به تاريخ 514 هجري قمري است. اين مناره داراي تزيين آجري كاري در طرح هاي هندسي است. در قسمت جنوبي حياط مجموعه، بقعه امام زاده محمد قرار دارد كه با توجه به متون تاريخي اين بقعه را مدفن يكي از نوادگان امام صادق (ع) مي دانند. ساختمان اين بنا گنبدي مخروطي و سه پوش دارد. اين بنا از داخل مربع شكل (4،5 × 4،5 متر) و داراي تزيينات زيباي گچبري است. در بسطام، ميدان امام (ره) قرار دارد.

Share

گرمابه پهنه:از بناهاي قرن نهم هجري قمري است كه در سال 856 ه. ق به دستور خواجه غياث الدين محمد ابن خواجه تاج الدين بهرام سمناني از وزراي دوره تيموري بنا گرديده است.اين گرمابه در بخش مركزي شهر سمنان و در كنار  مجموعه مسجد جامع، مسجد امام، تيمچه پهنه و راسته بازار قرار گرفته است. اين بنا در سال 1367 و پس از انجام عمليات مرمت به صورت موزه تغيير كاربري داده و هم اكنون مورد بازديد مي باشد.

Share

تيمچه پهنه:يكي از بناهاي زيبا در دوره قاجاريه مي باشد كه در جوار مسجد امام و تكيه پهنه سمنان بنا گرديده است. اين تيمچه داراي سه طبقه بوده كه براي كاربري تجاري مورد استفاده مي باشد.

 

بازار شاهرود: يكي از بازارهاي تاريخي و بزرگ استان مي باشد كه در مركز شهر شاهرود قرار دارد. قدمت اين بازار به دوره قاجاريه بازمي گردد. بازار شاهرود علاوه بر راسته اصلي داراي سه سوق و چهار سوق و چندين كاروانسرا و حمام و آب انبار و مدرسه مي باشد و از نظر اقتصادي از جايگاه ويژه اي در شهر برخوردار است.

Share

خانه ابراهيم خان: در روستاي ملاده، پنجاه و پنج كيلومتري شمال شرقي سمنان، در يك مكان بسيار خوش آب و هوا قرار دارد. اين خانه در يك باغ مصفا ساخته شده و ساختمان قراولخانه يا عمارت كلاه فرنگي در گوشه ديگري از اين باغ قرار گرفته است.

خانه تدين سمنان: جزو خانه هاي با ارزش قاجار است كه به صورت دو بخش بيروني و اندروني ساخته شده است. بخش بيروني اين خانه داراي دو طاق بزرگ و زير زمين و بخش اندروني شامل قسمت هاي تابستاني داراي بادگير و زمستاني و همچنين تعدادي اتاق كوچك و بزرگ مي باشد. بناي فعلي خانه محمديه اكنون به عنوان محل اداره ميراث فرهنگي استان سمنان مورد استفاده قرار گرفته است.اين خانه در خيابان طالقاني واقع شده است.

Share

دروازه ارگ سمنان:بناي اصلي ارگ شهر سمنان در زمان بهمن ميرزا بهاء الدوله فرزند فتحعلي شاه قاجار حاكم سمنان احداث گرديد. اين بنا كه در واقع ارگ دولتي و مقر حكومتي سمنان در دوران قاجاريه محسوب مي شد، شامل دو دروازه است كه دروازه جنوبي آن در اثر گسترش شهر از ميان رفته و بناي دروازه شمالي (دروازه فعلي) موجود مي باشد. ساخت اين بناي تاريخي در سال 1302 هجري قمري به پايان رسيده است ارگ سمنان داراي تزيينات آجركاري و كاشيكاري بي نظيري است كه درميدان ارگ سمنان واقع شده است.

Share

كاروانسراي سنگي آهوان:كاروانسراي سنگي آهوان از جمله مهمترين كاروانسراهاي استان سمنان است كه با سنگ و ملات ساروج، در منطقه سردسير و كوهستاني آهوان ساخته شده است. پلان اين كاروانسرا چهار ايواني است. زمان ساخت اين كاروانسرا ظاهرا مربوط به دوره صفويه مي باشد و در  منطقه گردنه آهوان سمنان واقع شده است.

كاروانسراي دهنمك:يكي از كاروانسراهاي زيباي منطقه گرمسار، كاروانسراي دهنمك بوده كه به صورت چهار ايواني ساخته شده است.اين كاروانسرا در روستاي دهنمك و در 35 كيلومتري شرق گرمسار واقع است، قسمت شاه نشين اين كاروانسرا، بر فراز درب جنوبي آن قرار گرفته است.

كاروانسراي قصر بهرام:كاروانسراي زيباي قصر بهرام در جنوب گرمسار و در دل كوير مركزي در منطقه سياه كوه ساخته شده است. نقشه اين كاروانسرا چهار ايواني بوده و داراي نماسازي سنگي مي باشد. از جمله مهمترين ويژگي هاي اين كاروانسرا، سيستم آبرساني پيشرفته آن است كه در 70 كيلومتري جنوب شرقي گرمسار واقع شده است.

كاروانسراي عين الرشيد:دردوكيلومتري جنوب غربي كاروانسراي قصر بهرام بوده و در مسير راه تاريخي سفيد آب – سياه كوه قرار دارد. از نظر اندازه كوچك تر از كاروانسراي قصر بهرام بوده و براي ساخت آن از مصالح سنگي براي پي و سكو سازي استفاده شده است. مصالح به كار رفته در ديوارها و سقف عمدتا آجري مي باشد كه با دقت فوق العاده اي در كنار هم چيده شده است. سقف اين كاروانسراي صفوي دچار آسيب جدي شده است كه شايد بهره برداري كمتر كاروانيان به دليل وجود راه ديگر ( سفيد  آب – لكاب و سياه كوه ) بوده است.

Share
X