برای مشاهده مشخصات هر استان بر روی ناحیه مربوط به آن در نقشه کلیک کنید

معرفی وبلاگ
تـنـیـده یـاد تـو در تــار و پــودم مـیـهـن ای مـیـهــن/ بـود لـبـریـز از عـشـقـت وجـودم میهن ای میهن/... *ضمن تشکر از بازدید شما کاربر گرامی، امید است توانسته باشیم ذره ای از زیباییهای تمام نشدنی میهن عزیزمان ایران را در این وبلاگ نشان دهیم. راهنمایی های شما بزرگواران، چراغ هدایتگر ما خواهد بود.*
صفحه ها
دسته بندی موضوعی
آرشیو
لینک دوستان
سایت های منبع و مرتبط
لوگوهاكد لوگوي میهن ما

ابزارها و برنامه ها


Google

در وبلاگ میهن ما
در كل اينترنت

تماس با ما

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11935812
تعداد نوشته ها : 4405
تعداد نظرات : 151

PageRank Checking Icon

آذربایجان شرقی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
آذربایجان غربی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اردبیل
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اصفهان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
ایلام
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
بوشهر
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
تهران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
چهارمحال و بختیاری
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان جنوبی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان رضوی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان شمالی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خوزستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
زنجان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سمنان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سیستان و بلوچستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
فارس
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قزوین
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قم
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کردستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمانشاه
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کهکیلویه و بویراحمد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گلستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گیلان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
لرستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مازندران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مرکزی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
هرمزگان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
همدان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
یزد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

اسلایدر


مترجم سایت


http://www.iran.ir/image/image_gallery?uuid=aee3036c-5741-4c59-a59f-6d5b29358a70&groupId=35403&t=1315722441618

Share

مساحت استان فارس:122608 كيلومتر مربع جمعيت: 4336878 نفر (طبق سرشماري سال 1385) مركز استان : شهر شيراز( جمعيت 1227331 نفر)استان فارس در ناحيه جنوبي ايران ،بين مدارهاي 27 و31 درجه عرض شمالي و نصف النهار هاي50و55 درجه طول شرقي قرار گرفته است اين استان از شمال با استان اصفهان ،از شمال شرقي با استان يزد از شرق با استان كرمان از شمال غربي با استان كهگيلويه وبويراحمد ،از غرب با استان بوشهر واز جنوب با استان هرمزگان همسايه است اين استان داراي 26 شهرستان ،76 بخش، 197 دهستان و78 شهر مي باشد.   

Share

درياچه ها
در استان فارس درياچه هاي متعددي وجود دارد . بيشترين تعداد درياچه هاي دائمي كشور در استان فارس وجـود دارد . اين درياچه ها نقشي مهم در چرخه زيست محيطي و طريقه زندگي دارد . درياچه هاي استان فارس را مي توان به درياچه هاي آب شور و درياچه هاي آب شيرين تقسيم بندي نمود. درياچه هاي آب شور استان عبارت است از : درياچه مهارلو، بختگان، طشك و هيرم. درياچه هاي آب شيرين استان عبارت است از : درياچه پريشان، تالاب ارژن، برم شور، درياچه كافتر، هفت برم، درياچه سد درودزن. وسعت درياچه هاي شور استان تقريبأ 145000 هكتار و وسعت درياچه هاي آب شيرين تقريبأ 30000 هكتار مي باشد.

درياچه برم شور : درياچه برم شور در 25 كيلومتري منطقه بابامنير قرار دارد و حداكثر طول آن پنج كيلومتر است .


درياچه پريشان (فامور) : اين درياچه در سه كيلومتري روستاي ايازآباد كه در 12 كيلومتري كازرون قرار دارد، به وجود آمده است. آب درياچه پريشان شيرين است ولي براي آشاميدن چندان مناسب نيست .

درياچه مهارلو : اين درياچه در 27 كيلومتري جنوب‌ شرقي شيراز واقع شده است . اين درياچه از نظر كيفي شور و غيرقابل استفاده است . از آب اين درياچه، براي تهيه استخراج نمك طعام استفاده مي‌شود و مكاني مناسب براي زيست پرندگان و حيوانات وحشي محسوب مي‌شود . وسعت درياچه 600 كيلومتر مربع است .

درياچه و تالاب ارژن : وسعت تقريبي اين درياچه در حدود 2000 هكتار و از جمله درياچه‌هاي آب شيرين كشور است . اين درياچه بخشي از منطقه حفاظت شده ارژن و پريشان است كه در فاصله 60 كيلومتري شيراز و در مجاورت جاده اصلي شيراز- بوشهر قرار دارد.

درياچه برم فيروز سپيدان : درياچه زيباي برم فيروز سپيدان در ارتفاعات حاشيه شمالي شهراردكان در كنار جاده اردكان - مارگون - كمهر واقع شده است . آب اين درياچه از برف هاي ارتفاعات تأمين مي شود.

 

كوه ها
كوه سفيد : اين كوه مطابق با جهت عمومي زاگرس از شمال غربي به جنوب شرقي كشيده شده و با 3943 متر ارتفاع ، بلندترين نقطۀ شهرستان اقليد است كه در شمال شرقي استان قرار دارد .


كوه گر : اين كوه در شمال شهرستان مرودشت قرار گرفته و 3109 متر ارتفاع دارد . جهت عمومي كوه هاي اين شهرستان نيز مطابق با جهت عمومي زاگرس (شمال غربي- جنوب شرقي) مي باشد.


خرمن كوه : اين كوه در شمال شهر فسا قرار دارد و مرتفع ترين نقطه اين شهرستان محسوب مي شود . ارتفاع قله آن در حدود 3183 متر از سطح دريا است.


كوه تودج : اين كوه از تنگ كرم آغاز مي شود و در جهت شمال غربي و جنوب شرقي امتداد مي يابد . بلندترين قله آن با 3150 متر ارتفاع در شمال شرقي داراب واقع شده است . كوه خرمن كوه و تودج در تمام زمسان و گاه با اوايل تابستان پوشيده از برف است.


كوه ختابان بوانات : اين كوه در شش كيلومتري جنوب و جنوب باختري بوانات قرار گرفته و 3362 متر ارتفاع دارد . اين كوه در دو قسمت ختابان خاوري و ختابان باختري قرار دارد و رودخانه هاي سرميدان و بوانات از اين كوه سرچشمه مي گيرند.


كوه قلات بوانات : اين كوه در در 15 كيلومتري شمال باختري سوريان قرار دارد و ارتفاع آن 2550 متر مي باشد . اين كوه به صورت رشته باريك و طويلي از شمال باختري به جنوب خاوري كشيده شده و دره بوانات را از حوضه آبريز كوير ابركوه جدا مي سازد.

كوه قند يله : اين كوه در دو كيلومتري خاور سوريان قرار گرفته و دره ها و گردنه هاي معروفي در اين كوه وجود دارد . كوه قنديله 2350 متر ارتفاع دارد و از طرف باختر به رشته كوه قلات متصل است.

رودخانه ها

رودخانه شادكام : اين رودخانه كه در گذشته به نام رودخانه سارياتن مشهور بود، از چشمه اي به همين نام در ارتفاعات كوه آلماليجه سرچشمه مي گيرد و پس از آبياري دشت نمدان، به درياچه كافتر مي ريزد.

رودخانه فهليان : اين رودخانه كه مهم ترين رودخانه شهرستان ممسني است ، از به هم پيوستن رودخانه شش پير و رودشير به وجود آمده است كه پس از عبور از كنار كوه قلعه سفيد، وارد منطقه فهليان مي شود .


رودخانه تنگ شيو : اين رودخانه از كوه هاي كهگيلويه و بويراحمد سرچشمه مي گيرد و پس از طي مسافتي ، در خاك كهگيلويه وارد منطقه ممسني مي شود و در دهستان رستم به رودخانه فهليان مي پيوندد.


رودخانه آغاج : اين رودخانه از دامنه كوه تابسك در دهستان دشمن زياري سرچشمه مي گيرد و پس از عبور از ميان دره اي در ناحيۀ شمال غربي شيراز ، در حوالي چهل چشمه از منطقه ممسني خارج مي شود.


رودخانه رودشير : اين رودخانه كوچك از كوه هاي منطقه جاويد سرچشمه مي گيرد و در دهستان جاويد جريان مي يابد و پس از طي مسافتي به رودخانه شش پير در شهرستان ممسني مي ريزد.

از ديگر رودخانه هاي اين استان رودخانه شش پير، رودخانه پيرآب، رودخانه كر، رودخانه سيوند، رودخانه قره آغاج، رودخانه بشار، ودخانه مارگان، رودخانه چوبخله، رودخانه شور جهرم، رودخانه شور لار، رودخانه مهران شور، رودخانه فيروز آباد، رود پلوار، رودخانه پل فسا، رودخانه خشك، رودخانه دالكي، موند (مند)، رودخانه گله دار ، رودخانه شادكام اقليد، رودخانه اوجان اقليد.

Share

شهرستان هاي استان : آباده، جهرم، شيراز، لار، ارسنجان، خرمبيد، فراشبند، لامرد، استهبان، خنج، فيروزآباد، مرودشت، اقليد، پاسارگاد، فسا، ممسني، بوانات، زرين دشت، قير و ارزين، مهر، داراب، سپيدان، كازرون و ني ريز شهرستان هاي استان فارس به شمار مي روند .

شيراز 

موقعيت سياسي:
از شمال به شهرستان هاي ارسنجان، مرودشت، سپيدان، ممسني و از جنوب به شهرستان هاي جهرم، فيروزآباد و از شرق به شهرستان هاي ني ريز، استهبان، فسا و از غرب به شهرستان هاي ممسني و كازرون محدود مي شود.

موقعيت جغرافيايي:
شهر شيراز امروزي، واقع در استان فارس، بر روي جلگه وسيعي كه داراي 15 كيلومتر عرض و 120 كيلومتر طول متوسط مي باشد واقع شده است. شهر شيراز در 51 درجه و 51 دقيقه تا 53 درجه و 40 دقيقه طول شرقي و 29 درجه و 2 دقيقه تا 39 درجه و 57 دقيقه عرض شمالي از نصف النهار مبدا قرار دارد.

شرايط آب و هوايي:
ارتفاع متوسط شهر از سطح دريا 1550 متر است. به علت ارتفاع اين جلگه از سطح دريا و آنچه در نقشه مربوط به بارندگي در سطح كشور بر مي آيد، بارندگي در اين قسمت بيشتر از نواحي ديگر مي باشد. ولي وجود كوههاي مرتفع و بادهاي خشك عربستان در اطراف اين جلگه باعث خشكي هوا مي شود. 
به طور كلي ريزش برف در شيراز كم است ولي در ناحيه غربي و جنوب غربي آن در زمستان برف هاي سنگين مي بارد. ميزان درجه حرارت در زمستان در حدود 3 درجه زير صفر و در تابستان 38 درجه بالاي صفر است و اعتدال هواي ناحيه از اين جهت است كه اين جلگه بين دو منطقه گرمسير جنوب و سردسير شمال قرار گرفته است.

تاريخچه و ويژگي هاي آثار:
پايه اوليه شهر در سال 74 ه.ق به دست حكام اموي (41 تا 132 ه.ق) گذارده شد. در اين زمان شهر شامل داراللاماره و چندين مسجد و يك بازار بود . از اين تاريخ تا زمان صفاريان ( 261 تا 287 ه.ق )، شهر توسعه طبيعي خود را داشته است. با روي كار آمدن صفاريان (261 تا 287 ه.ق) ، دوره جديدي از تحولات و توسعه شهر آغاز گرديد و در اين زمان بود كه مسجد جامع عتيق، نخستين مسجد جامع شهر، ساخته شد. دوره اتابكان – اتابكان سلغري نزديك به 130 سال در شيراز فرمانروايي كردند و در آباداني شهر كوشيدند ، مسجد نو در شيراز از بناهاي اين خاندان است و از شاعران بنام سعدي مي باشد. شيراز در روزگار صفويه جايگاه شايسته و ارجمندي داشت. اله وردي خان و پسرش امام قلي روي هم رفته نزديك به 40سال بر فارس فرمان راندند، در زمان امام قلي خان دو بناي ماندگار از خود بر جاي نهاد يكي مدرسه خان و ديگري پل خان مي باشند.
شيراز در دوره زنديه تاريخ پر فراز و نشيبي را پشت سر گذارد. روزگار كريم خان زند يكي از بهترين و آرام ترين دوران بوده، او مدت 13 سال نسبت به آباداني اين شهر همت گماشت. مجموعه با ارزشي زنديه شامل: ارگ كريم خان، بازار، مسجد، حمام و آب انبار وكيل از يادگارهاي اين دوران است.
حوادثي چون غارت شهر توسط آقا محمد خان قاجار ( 1210 تا 1345 ه.ق ) و زمين لرزه هاي پي در پي، آسيب زيادي را به اين شهر وارد كرد . با اين وجود، بناهاي با ارزشي مانند مجموعه نصيرالملك، مجموعه مشير، مجموعه قوام ، … از جمله آثار با ارزش دوران قاجار مي باشند.

Share

فارس در كتيبه هاي هخامنشي به صورت پارسه و در نوشته هاي يوناني به شكل پرسيس آمده و معرب آن فارس است . يونانيان نام ايالت پرسيس را به اشتباه بر تمام ايران اطلاق مي كردند . در جنوب ايران تا كرانه هاي خليج فارس، سرزميني گسترده است كه از روزگاران باستان، پارس ‌(فارس) نام داشته و از آغاز دوره اسلامي مركز آن شيراز بوده است . اين سرزمين، از چند هزار سال پيش زيستگاه پر رونق اقوام بومي ايران، و به ويژه، عيلاميان بوده و از اين قوم، آثار بسياري در گوشه و كنار فارس، هم چون كورنگون ممسني، نقش رستم، تخت جمشيد ( مرودشت) به جاي مانده است . سه هزار سال پيش از اين، قومي كه خود را آريايي مي خواندند، از جنوب روسيه امروزي به فلات ايران سرازير شدند و پس از زد و خوردهاي فراوان با بوميان آن سامان، به پيروزي رسيدند و براي خود سكونتگاه هايي بر پا داشتند . بيشتر اين آرياييان، چوپان و گله دار و كوچ نشين بوده زندگي قبيله اي داشتند . دين آنان، گونه اي بينش توحيدي بود . آنان به خداي يگانه و بزرگي به نام اهورامزدا ايمان داشتند و نيروهاي طبيعي، مانند :‌ آب، آتش، باد، خاك و خورشيد را داراي فره ايزدي پنداشته سرچشمه بدي ها و تاريكي ها را در وجود اهريمن مي جستند . اين آرياييان، قبيله هاي بزرگي داشتند كه معروف تر از همه پارسيان، مادها، سكاها، بلخيان، سغديان، خوارزميان، هراتيان و پارتيان بودند . همه اين قبيله ها به يك زبان بزرگ اما با لهجه هاي متفاوت سخن مي گفتند و سرزمين خود را به نام " آريا وئيج" (ايران ويج) مي خواندند . پارسيان، يكي از اقوام ايراني بودند كه در سه هزار سال پيش به فارس آمدند و در چند مكان، از جمله در انشان (ماليان در 46 كيلومتري شمال شيراز) و پاسارگاد ساكن شدند . پايتخت آنان، نخست پاسارگاد بود كه بعدها، به همدان انتقال يافت .

Share

دروازه قرآن : بناي اصلي دروازه قرآن بناي سنگي منسوب به " عضدالدوله ديلمي" بود و دو نسخه قرآن به خط ثلث عالي منسوب به " ابراهيم سلطان" فرزند شاهرخ تيموري در اتاق بالاي آن قرار داشت . مردم شيراز رسم داشتند كه روز اول هر ماه قمري ، از زير قرآن هاي اين دروازه عبور كنند و خود را تا آخر ماه در پناه آن قرار دهند . در سال 1316 شمسي براي تعريض خيابان، اين بناي تاريخي منهدم شد. چند سال بعد" حسين ايگار" بناي كنوني را كمي پايين تر از محل دروازه قرآن قديم بنا كرد و با اين اقدام، سنت شهر شيراز را احيا نمود.

Share

بازار جهرم : اين مجموعه در مركز شهر قديمي جهرم واقع شده و قدمت آن به اواخر دوره زنديه مي رسد و در سال 1256 ه. ق توسط حاكم وقت جهرم تجديد بنا شده است. بازار جهرم شامل يك رشته بازار شمالي- جنوبي است كه از خيابان جديدالاحداث منوچهري شروع و به محله زيركنار ملاجواد ختم مي شود . رشته ديگر بازار، شرقي- غربي است و از بازار نو شروع و به بازار و مسجد حاجي محمد حسين ختم مي شود. محل تقاطع اين دو رشته، چهار سوق وسيعي را شكل مي دهد .

بازار حاجي : اين بازار در حد فاصل خيابان لطفعلي خان زند و بقعه" سيد مير محمد" واقع شده و قديمي ترين بازار شيراز است. اين بازار از شمال غرب مسجد جامع آغاز مي شود. تاريخ بناي اوليه اين بازار به عهد ديلميان و يا حتي قبل از آن برمي گردد .

بازار قيصريه : اين مجموعه در شهرستان لار و جنوب استان فارس قرار گرفته و يكي از كهن ترين و ارزشمندترين بازارهاي تاريخي ايران به شمار مي رود . بازار قيصريه لار داراي ويژگي هاي جالب توجه و منحصر به فردي است كه موجب شده شيوه معماري آن به عنوان الگويي براي ساخت بازارهايي از جمله بازارچه بلند اصفهان و سپس بازار وكيل شيراز مورد استفاده قرار گيرد.

بازار كازرون : اين مجموعه كه به " بازار نو" شهرت دارد ، ظاهراً در دوره قاجار به جاي بازاري از دوره صفويه ساخته شد . بازار قديمي از ميدان مدرسه تا ميدان خيرات در محله بازار ، كشيده شده و زيباتر و استادانه تر از بازار كنوني ساخته شده بود . بازار نو كه با سنگ و گچ ساخته شده ، با احداث خيابان "بواسحق" به دو قسمت تقسيم شده است.

بازار مشير : اين مجموعه ارزشمند در كنار بازار وكيل شيراز، در انتهاي جنوبي آن قرار گرفته و از آثار دوره قاجاريه است كه در حدود سال 1282 ه. ق توسط" ميرزا ابوالحسن خان مشيرالملك" بنا و عوايد آن وقف حضرت سيدالشهدا ( ع ) شد . اين مجموعه متشكل از يك رشته بازار و يك سراي بزرگ است . بازار از شمال به جنوب كشيده شده و در جنوب تا " اردوبازار" امتداد مي يابد.

بازار نو شيراز : اين بازار از سمت دروازه اصفهان و در امتداد بازار وكيل ساخته شده و باني آن" ميرزا يوسف اشرفي مازندراني" از وزراي شيراز بود . اين بازار ابتدا به" بازار ميرزا يوسفي" شهرت داشت ولي از اواخر دوره قاجار به دليل تازه ساز بودن آن به "بازار نو" معروف شد.

بازار وكيل : اين مجموعه ارزشمند، در شرق ميدان شهرداري شيراز، كنار مسجد جامع واقع شده و از ساخته هاي كريم خان زند است. ساخت اين مجموعه بايد بعد از سال 1187 ه. ق آغاز شده باشد. به اعتقاد برخي، كريم خان زند در ساخت اين بازار ، بازار قيصريه لار را مد نظر داشت.

Share

عمارت باغ نشاط : اين عمارت در ضلع شمالي پل عباسي لار و در ميان فضايي سبز قرار گرفته و مقر حكومتي لار پس از صفويه بود . ارتفاع طبقه بالاي عمارت هفت متر و ايوان ها 5/12 متر است. طبقه زيرين چهار اتاق دارد كه اتاق مركزي درست زير سالن ايوان قرار گرفته و از بالا به كمك يك روزنه هشت گوش نور دريافت مي كند. در وسط اتاق حوضچه اي از مرمر هشت گوش قرار دارد. در ضلع شمالي باغ، بناي حمام قصر كه احتمالاً همزمان با آن بنا شده، قرار دارد.

Share

حمام وكيل : در جنب مسجد وكيل ،‌ حمام وكيل قرار گرفته است كه بر اثر تغيير وضع حمام هاي عمومي تا حدي از صورت اصلي خارج شده است. حمام وكيل مانند بازار و مسجد وكيل به دوره زنديه مربوط است.

حمام عفيف آباد : اين حمام در ضلع شمالي باغ موزه يا عمارت عفيف آباد قرار دارد و مشتمل بر رختكن، گرمخانه، خزينه و سكوي نشيمن است.

حمام قلعه ايزد خواست : در ميان بقاياي قلعه تاريخي ايزد خواست كه از دوره ساساني برجاي مانده است، قرار دارد.

حمام باغ نشاط : در ضلع شمالي باغ نشاط، حمام تاريخي قصر كه احتمالاً همزمان با آن بنا شده است، قرار دارد.

حمام حاجر خان لامرد : حمام حاجرخان از بناهايي است كه از لحاظ معماري متعلق به دوره قاجاريه است. اين حمام در"وراوي" از توابع بخش مركزي شهرستان لامرد واقع است.

Share

آرامگاه شاه چراغ : آرامگاه شاه چراغ با شكوه ترين و مهم ترين مركز مذهبي شهرستان شيراز است كه گنبد نيلوفري آن به سبك بسيار زيبايي كاشي كاري شده و از دوردست نمايان است .

آرامگاه حافظ : براي اولين بار ، 65 سال پس از درگذشت حافظ ، در سال 856 ه. ق استاد " شمس الدين محمد يغمايي" اقدام به ساخت عمارت گنبدي بر فراز آرامگاه حافظ نمود و در برابر آن حوضي بزرگ ساخت . آب اين حوض از آب ركن آباد تامين مي شد. اين بنا در اوايل قرن 11 ه. ق در زمان سلطنت شاه عباس كبير تعمير شد . بعد از آن نيز نادر شاه دستور تعمير آرامگاه حافظ را صادر كرد . ساختمان اصلي مزار حافظ در زمان كريم خان زند در سال 1187 ه. ق شكل گرفت .

آرامگاه شيخ محمد لاهيجي : بناي آرامگاه در محله " لب آب" نزديك دروازه " شاه داعي الله" واقع است . اين بنا در اصل خانقاه مفصلي موسوم به خانقاه " نوربخشيه" بود كه در آن عارف سالك" محمدبن يحيي بن علي الجيلاني- لاهيجي" از مريدان شيخ محمد نوربخش، به عبادت مي پرداخت . اين بنا در حال حاضر تخريب شده و تنها قبر" شيخ لاهيجي" و پسرش" احمدبن محمد لاهيجي" باقي مانده است .

آرامگاه عبدالله خفيف : ابوعبدالله خفيف مشهور به شيخ كبير از پيشروان طريقت صوفيه ، متوفي به سال 372 ه. ق است .

آرامگاه عمادالدين محمود : در غرب فضاي آرامگاه خواجو و بالاتر از آن در سينه كوه ، باغچه باصفا و خوش منظري وجود دارد كه مشرقي ناميده مي شود .

قبرشاه فرج اله لامرد : قبرشاه فرج اله در روستاي كهنويه از توابع بخش علامرودشت قرار گرفته كه اين مقبره داراي شجره نامه است .

آرامگاه اردشير دوم و سوم : دو آرامگاه در ديواره كوه مشرف به صفه تخت جمشيد وجود دارد كه گفته اند به اردشير سوم و اردشير دوم تعلق داشته است .

آرامگاه كريم خان زند : در وسط باغ بزرگ و قديمي " باغ نظر" عمارت هشت ضلعي زيبايي از دوران كريم خان زند برجاي مانده كه به عمارت ، كلاه فرنگي معروف است . اين بنا بين سال 1179 تا 1193 ه.ق ساخته شده است .

آرامگاه مشرقين : نزديك آرامگاه خواجو در تنگ الله اكبر شيراز ، غاري وجود دارد كه جايگاه عبادت و رياضت عارفان بود . در برابر غار، مقبره" خواجه عمادالدين محمود" وزير معروف " شاه شيخ ابواسحاق اينجو"(743-754 ه. ق) قرار دارد .

آرامگاه آبش خاتون : " آبش خاتون" آخرين پادشاه اتابكان ، در سال 685 يا 587 ه. ق در محله "چرنداب " تبريز درگذشت . دخترش جسد او را به شيراز منتقل كرد و آرامگاهي رفيع در بيرون شهر شيراز ، در انتهاي جنوب شرقي شهر ، براي او ساخت .

آرامگاه باباكوهي : كمي دورتر از مزار خواجوي كرماني ، زيارتگاهي به نام بابا كوهي در دل كوه وجود دارد. اين آرامگاه كه مشرف به شهر شيراز است ، بنايي مشتمل بر چند اتاق و مهتابي هايي است كه توسط "مويدالدوله تهماسب ميرزا" نوه فتحعلي شاه در سال 1275 در آن مكان احداث شده است . باباكوهي از عرفا و شعراي مشهور شيراز است .

آرامگاه خواجوي كرماني : خواجوي كرماني ، يكي از مشاهير ادب پارسي و از عرفاي قرن هشتم است . آرامگاه خواجو در غرب دروازه قرآن و كمي بالاتر از آن، در دامنه كوه در محوطه باصفايي جاي گرفته است .

آرامگاه سعدي : آرامگاه سعدي در شمال شرقي شيراز ، در دامنه كوهي به نام " پهند" قرار دارد . مي گويند پس از وفات سعدي در سال 691 ه . ق، او را در خانقاه خودش كه در همين محل واقع بود، دفن كردند .

آرامگاه سيبويه : آرامگاه اوليه " سيبويه" دانشمند و نخستين تنظيم كننده علم نحو عربي، در محله سنگ سياه شيراز، به صورتي مهجور واقع بود و در محل آرامگاه سنگ سياه چهارگوشي جاي داشت .

Share
X