برای مشاهده مشخصات هر استان بر روی ناحیه مربوط به آن در نقشه کلیک کنید

معرفی وبلاگ
تـنـیـده یـاد تـو در تــار و پــودم مـیـهـن ای مـیـهــن/ بـود لـبـریـز از عـشـقـت وجـودم میهن ای میهن/... *ضمن تشکر از بازدید شما کاربر گرامی، امید است توانسته باشیم ذره ای از زیباییهای تمام نشدنی میهن عزیزمان ایران را در این وبلاگ نشان دهیم. راهنمایی های شما بزرگواران، چراغ هدایتگر ما خواهد بود.*
صفحه ها
دسته بندی موضوعی
آرشیو
لینک دوستان
سایت های منبع و مرتبط
لوگوهاكد لوگوي میهن ما

ابزارها و برنامه ها


Google

در وبلاگ میهن ما
در كل اينترنت

تماس با ما

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11935860
تعداد نوشته ها : 4405
تعداد نظرات : 151

PageRank Checking Icon

آذربایجان شرقی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
آذربایجان غربی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اردبیل
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اصفهان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
ایلام
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
بوشهر
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
تهران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
چهارمحال و بختیاری
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان جنوبی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان رضوی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان شمالی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خوزستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
زنجان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سمنان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سیستان و بلوچستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
فارس
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قزوین
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قم
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کردستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمانشاه
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کهکیلویه و بویراحمد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گلستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گیلان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
لرستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مازندران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مرکزی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
هرمزگان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
همدان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
یزد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

اسلایدر


مترجم سایت


http://www.iran.ir/image/image_gallery?uuid=4cdf63c2-24ea-4715-a410-9f26f0bd0603&groupId=35403&t=1315726099385

Share

http://ichto.ir/LinkClick.aspx?fileticket=mf8A1_95maU%3d&tabid=368

استان كهگيلويه و بوير احمد كه در جنوب غربي ايران قرار گرفته است يكي از استانهاي زيباي كشور مي باشد كه به سرزمين چهار فصل شهرت يافته است. اين استان بين مدارهاي 29 درجه و 52 دقيقه و 31 درجه و 26 دقيقه شمالي در نصف النهارهاي 49 درجه و 55 دقيقه و 51 درجه و 53 دقيقه شرقي قرار دارد. كهگيلويه و بوير احمد از شمال با چهار محال بختياري، از شمال شرق با استان اصفهان، از شرق با استان فارس، از غرب با استان خوزستان و از جنوب با استان بوشهر هم جوار است. اين استان داراي 5 شهرستان، و 41 دهستان و 14 شهر مي باشد.

Share

استان كهگيلويه و بوير احمد، سرزميني ناهموار ، كوهستاني و به نسبت مرتفع است. رشته كوه هاي زاگرس در اين استان به صورت موازي، سراسر شمال، شرق، كوههاي سياه و سفيد، خومي خائيز، نيل و جنوب شرقي آن را در برگرفته اند. بلندترين نقطه استان، قله دنا با ارتفاع ۴,۴۰۹ متر و پست ترين ناحيه آن «ليشتر» با ارتفاع ۵۰۰ متر از سطح دريا به شمار مي آيند. كوه هاي استان كهگيلويه و بوير احمد كه جزو رشته كوه هاي زاگرس محسوب مي شوند در شمال با داشتن يخچال هاي طبيعي منبع تامين آب رودهاي پرآب منطقه هستند. مهم ترين كوه هاي اين استان عبارتند از: كوه خائيز در جنوب دهدشت، كوه نيل و حجال در شمال شرق ياسوج، كوه خامي در شمال شرق گچساران، كوه نور يا نير در مركز استان، كوه هاي سفيد و سياه در بهمئي و شرق لنده، كوه دل افروز در شمال و كوه ساورز.
كاسته شدن ارتفاع كوه ها و مقدار بارندگي و رطوبت هوا در امتداد رشته‌ كوه‌هاي‌ اصلي‌ زاگرس‌ از شمال‌ شرقي‌ به‌ جنوب‌ غربي‌ در استان‌ كهگيلويه‌ و بويراحمد، باعث پيدايش اقليم دوگانه در منطقه مي شود و منطقه را به دو ناحيه گرمسيري در جنوب و غرب و  ناحيه سردسيري در شمال و شرق تقسيم مي كند.
بخش جنوب و غرب استان از جمله مناطق گرمسيري هستند كه به علت قرار گرفتن در مسير بادهاي گرم خوزستان؛ داراي تابستان گرم و خشك همراه با بارندگي كم و زمستان هاي ملايم بهاري هستند. درحالي كه قسمت هاي شمال و شمال شرقي استان منطقه سردسير بوده و از ويژگي هاي مهم آن، ريزش برف و باران فراوان به ويژه در نيمه دوم مهرماه تا اواخر ارديبهشت است و رودهاي بزرگ و پرآبي چون كارون و مارون از آن سرچشمه مي گيرد.
همچنين آب و هواي اين استان تحت تاثير وزش دو نوع باد؛ بادهاي فصلي و بادهاي محلي است.
- بادهاي فصلي خود به دو نوع؛ باد شمال و باد جنوب تقسيم مي شود.
باد شمال يا باد باران زا؛ اين باد از درياي مديترانه و گاهي از اقيانوس اطلس به داخل منطقه نفوذ مي كند و پس از تاثير بر قسمت شمال غربي استان، موجب بارندگي در فصل زمستان مي شود. همچنين باد جنوب، باد فصلي ديگري است كه به «باد چپ» معروف است. اين باد، از جنوب وجنوب غربي مي وزد و به دليل گرمي و خشكي بيش از حد، اغلب به مزارع و محصولات آسيب وارد مي كند. به هرحال؛ به علت وجود مناطق مرتفع و وزش بادهاي مرطوب، هر دو منطقه ي سردسير و گرمسير از ميزان بارندگي خوبي برخوردارند و اين بارندگي ها باعث به وجود آمدن رودهاي متعددي در اين استان شده اند. رودخانه هاي: مارون، بشار و كارون از مهمترين رودهاي جاري در اين منطقه هستند. غير از رودخانه هاي روان در استان؛ درياچه مو زرد زيلايي نيز در شمال غرب ياسوج قرار دارد كه اطراف آن را كوه هايي با سنگ آهكي پوشانده است.
- بادهاي محلي: بادهاي محلي بر خلاف، بادهاي موسمي شمال و جنوب كه در تمام مناطق مي وزند، بيشتر در نواحي مختلف و كم وسعت استان جريان دارند كه مهمترين آن ها عبارتند از: باد آشوب، باد زير روز، باد كوه باد، باد حيران، باد چوغان.

Share

شهرستان بويراحمد ( ياسوج): اين شهرستان با مركزيت ياسوج 6/22 درصد از مساحت كل استان را در بر گرفته است. از شمال به شهرستان دنا و از غرب به شهرستان كهگيلويه و از شرق به اقليد و از جنوب به سپيدان و ممسني محدود مي شود. شهرستان بويراحمد در منطقه سردسيري واقع شده است. ياسوج مركز اين شهرستان در ميان جنگلهاي بلوط محصور است. رودخانه بشار از وسط اين شهر مي گذرد و آبشار زيبايي در كنار شهر مي گذرد و آبشار زيبايي در كنار شهر قرار دارد. درختان بلوط، زالزالك ارژن، كيكم و گلابي وحشي و گياهاني چون بيلهر، پونه كوهي، ريواس، تره كوهي، درمه، خاكشير، آويشن پوشش گياهي و مراتع اين شهرستان را شكل مي دهند.
 

شهرستان دنا: اين شهرستان با مركزيت شهر سي سخت 1/11درصد از مساحت كل استان را در بر گرفته است. سي سخت شهري سردسيري است كه در دامنه قله دنا قرار گرفته و داراي آب و هوايي ييلاقي است. اين شهر از شمال به لردگان، از شرق به سميرم، از جنوب به شهرستان بوير احمد و از غرب به شهرستان كهگيلويه محدود مي شود. چشمه ساران فراوان، قلل برفي و باغهاي سيب و انگور جلوه خاصي به اين شهر داده است.
 

شهرستان كهگيلويه: اين شهرستان با مركزيت دهدشت 3/37 درصد از مساحت كل استان را شامل مي شود. از شمال به باغ ملك و ايذه و لردگان، از جنوب به گچساران، از غرب به بهمئي و از شرق به شهرستانهاي بوير احمد و دنا محدود مي شود. اين شهرستان داراي دو نوع آب و هواي سردسيري و گرمسيري است. مزارع برنج و آثار و بناهاي شهر تاريخي دهدشت از ويژگي هاي اين شهرستان است. گياهان گل نرگس، گون برموس، هويج وحشي و ريواس مراتع اين شهرستان را پوشش مي دهد و درختان بلوط كنار و تنگس و گلابي وحشي پوشش جنگلي اين شهرستان را شامل مي شود.
 

شهرستان گچساران: اين شهرستان با مركزيت دو گنبدان 7/28 درصد از مساحت استان را در بر دارد. گچساران از شمال به كهگيلويه، از شرق به نورآباد ممسني، از جنوب به گناوه و ديلم در استان بوشهر و از غرب به بهبهان محدود است. راه باستاني شوش به تخت جمشيد و بيشابور از اين شهرستان مي گذشته و هم اكنون در مسير شيراز به اهواز قرار دارد. آثار و بناهاي تاريخي و زيارتگاهي همچون بي بي حكيمه خاتون به همراه چاه هاي متعدد نفت از ويژگي هاي اين شهرستان است آب و هواي آن گرمسيري است و در اواخر فصل زمستان تا ارديبهشت ماه گل و گياه فراواني در نواحي محتلف آن مي رويد. پوشش جنگلي اين شهرستان شامل درختان كنار، گز، نجورك و بلوط است و گياهان گون، شقايق، بهمن، يونجه وحشي و خارشتر، شب بو و استبرق مراتع اين شهرستان را پوشش مي دهند.
 

شهرستان بهمئي: اين شهرستان كه نو پا ترين شهرستان استان نيز مي باشد در غرب استان واقع شده است. از شمال به شهرستان ايذه (خوزستان)، از غرب به رامهرمز (خوزستان)، از شرق به كهگيلويه و از جنوب به شهرستان بهبهان (خوزستان) محدود مي شود. اين شهرستان داراي يك بخش، شش دهستان و يك شهر است. مركز اين شهرستان شهر ليكك است. درياچه آب الوان بهمئي يكي از مهمترين مناطق جذب توريست در اين شهرستان است.

Share

مهم ترين ركن فعاليت اقتصادي مردم استان كهگيلويه و بويراحمد را دام پروري است. دام پروري دراستان به دو روش متحرك و ساكن انجام مي گيرد كه نوع متحرك آن توسط عشاير كوچنده استان و به تبعيت از شرايط آب و هوايي و تغييرات فصلي، براي دسترسي به مراتع و علوفه مورد نياز، به صورت ييلاق و قشلاق صورت مي‎پذيرد. علاوه بر دام پروري سنتي و بومي، درسال‎هاي اخير؛ تعدادي دام داري صنعتي، ‌متشكل ازگاوداري و پرواربندي گوسفند نيز به صورت پراكنده در سطح استان رواج يافته است.
همچنين؛ استان كهگيلويه و بويراحمد به سبب طبيعت مساعد، به ويژه تنوع گياهان جنگلي و وجود آب و هواي مساعد، شرايط مناسبي براي پرورش زنبورعسل به دو روش سنتي و شيوه نوين دارد. غير از رواج زنبورداري سنتي در مناطق روستايي، گسترش كندوهاي زنبورعسل به شيوه نوين درسال‎هاي اخير، باعث افزايش درآمد كشاورزان و زنبورداران شده است.
بعد از دام داري، ‌كشاورزي مهم ترين فعاليت اقتصادي ساكنان ‎اين استان را تشكيل مي‎دهد. وجود زمين هاي كوهستاني و تپه ماهوري و نيز طبيعت خاص منطقه، كشاورزي بيش تر به صورت كشت ديمي است. علاوه بر كشت گندم و جو كه به صورت ديم و آبي در بيشتر مناطق استان رايج است، كشت برنج نيز درمناطق گرم و معتدل استان كه منابع آب كافي دارند، معمول است. محصولات مهم كشاورزي در ‎اين استان؛ غلات، حبوبات، نباتات علوفه‎اي، ذرت و صيفي جات است كه كشت آن‎ها در مناطق مختلف استان رواج دارد.
موقعيت طبيعي مرتفع، به ويژه كمبود زمين‎هاي مسطح در مناطق خاور و شمال خاوري استان، باعث شده است كه باغ داري در دره‎هاي كوهستاني و بر روي ارتفاعات ناهموار و پرآب اين مناطق رواج يابد. درسايرمناطق مستعد استان نيز پرورش انواع درخت ها ، از جمله سيب، انگور، گردو و مركبات رونق يافته است. در ‎اين ميان توليد سيب، انار، خرما و انواع مركبات در مناطق كهگيلويه گچساران و چرام اهميت بيشتري يافته است.
در بخش صنعت، استان كهگيلويه و بوير احمد به دو دسته صنايع دستي و صنايع كارخانه اي تقسيم مي شوند. صنايع دستي اين استان شامل: فرش بافي سنتي، ‌بافت انواع گليم، جاجيم، گبه، خورجين، سياه چادر، نمد و محصولاتي نظاير آن است كه بافت آن‎ها در اغلب خانه‎ها و در بيش تر مناطق روستايي و عشايري رواج دارد.
با وجود ذخاير غني نفت، گاز و پراكنده گي ساير منابع معدني دراستان كهگيلويه و بويراحمد، فعاليت‎هاي صنعتي و معدني در‎اين استان، نسبت به ديگر مناطق كشور، رشد نيافته رونق چنداني ندارد. ولي با اين وجود، غير از صنايع استخراج نفت در گچساران و كارخانه قند ياسوج، بقيه كارگاه‎هاي صنايع دستي و توليدي تازه تأسيس شده‎اند و در زمينه‎هاي صنايع غذايي، فلزي، نساجي و چرم، چوب و سلولزي، شيميايي و دارويي و صنايع ساختماني فعاليت مي‎كنند. ولي ميزان فعاليت‎هاي صنعتي و معدني نسبت به فعاليت‎هاي بخش كشاورزي و خدمات بسيار كم است. از مهم ترين معادن استان كهگيلويه و بويراحمد مي توان به: معادن بوكسيت در روستاي سرفارياب دهدشت، معدن مس در روستاي خزنگاه بويراحمد، ذخاير فسفات در روستاي جان قلي يا تيام در منطقه سرفارياب، دخاير گوگرد در روستاي نزاع عليا گچساران، معادن سنگ‎هاي ساختماني در اكثر مناطق استان و معادن گچ در بيش تر مناطق استان اشاره كرد.
علاوه بر معادن بالا، معادن ديگري همچون: شن و ماسه، خاك رس، سنگ آهك و سنگ نما نيز كه به صورت پراكنده در مناطق مختلف استان وجود دارد، را مي‎توان نام برد. از ‎اين معادن، بيشتر در فعاليت‎هاي ساختماني و راه سازي، توليد آجر و موزائيك استفاده مي‎شود.

Share

بر اساس آخرين سرشماري جمعيت استان اندكي بالغ بر يك ميليون نفر بوده كه حدود 42 درصد آنرا جمعيت شهري، 5/56 جمعيت روستايي و 5/1 درصد آن را جمعيت غير ساكن يا عشايري است. بر اساس آخرين تقسيمات كشوري استان داراي پنج شهرستان (بويراحمد، دنا، گچساران، كهگيلويه و بهمئي)، 13 شهر، 14 بخش، 40 دهستان و 2015 روستا است. از لحاظ پراكندگي جمعيت، شهرستان بوير احمد با 39 درصد پرجمعيت ترين و شهرستان گچساران با 23 درصد كم جمعيت ترين شهرستان بوده اند. ميانگين تراكم نسبي جمعيت استان 5/33 نفر در هر كيلومتر مربع مي باشد و شهرستان بوير احمد به دليل وجود مراكز سياسي و اداري و شرايط آب و هوايي مناسب با 6/38 نفر در كيلومتر مربع پرتراكم ترين و شهرستان گچساران با 6/28 نفر در هر كيلومتر مربع كم تراكم ترين ناحيه استان به شمار مي رود. علاوه بر اين نوعي تقسيم بندي ايلي در استان رايج است كه شامل بويراحمدي، بابويي دشمن زياري، چرامي، طيبي، بهمئي و قشقائي است. بطور كلي مردم اين استان به لهجه هاي لري و تركي و در ياسوج علاوه بر لري و تركي لهجه اردكاني و در دهدشت و دوگنبدان تعدادي نيز با لهجه بهبهاني تكلم مي كنند. ساختار جمعيتي در كهگيلويه و بوير احمد عليرغم افزايش جمعيت ساكن نسبت به عشاير، بر اساس ساختار ايلي قرار گرفته است. به نظر مي رسد عوامل مؤثر بر اين نوع زندگي علاوه بر آداب و سنن گذشته جغرافياي منطقه باشد. در اين شكل جمعيتي اگر چه اكنون خان و عوامل وي به عنوان قدرتمندان رأس هرم چندان جايگاهي ندارند ليكن هنوز ريش سفيدان و بزرگان ايلي داراي نفوذ و قدرت فراوان هستند.

Share

اين استان ابتدا قسمتي از انشان بوده و در دوره ساساني با عنوان به آمد كواز، ارگان و قسمت كوهستاني آن به نام زم زميگان معروف بود. با ورود اسلام اين منطقه ابتدا ارجان، زم گيلويه و كهگيلويه و از دوره تيموري با از بين رفتن اتابكان لر بزرگ، سراسر منطقه به كهگيلويه معروف شد. از سال 1342 خورشيدي كه به فرمانداري كل تبديل شده به دلايل سياسي، كهگيلويه و بوير احمد ناميده شد. در مورد نامگذاري كهگيلويه در آثار تاريخي مطالب مختلفي آورده شده است. حسن فسايي در فارس نامه ناصري وجه تسميه آن را به دليل وجود ميوه اي به نام ‹‹ كيالك›› مي داند كه البته نامعقول به نظر مي رسد. از نوشته هاي ابن خرداد به و استخري در سده هاي سوم و چهارم هجري چنين بر مي آيد كه ‹‹ گيلو›› يكي از سران قوم لر و در محدوده جغرافيايي بين خوزستان، فارس، اصفهان امروزي بوده است كه به دليل كوهستاني بودن پس از مدتي اين منطقه به كوه گيلويه معروف شده است. به نظر استخري رموم يا (قبايل) پارس پنج تا بوده ورم جيلويه يا گيلويه كه به رم زميجان هم معروف بوده از همه بزرگتر بوده است (مسالك ممالك ص 96). اين منطقه از طرفي به استخر و از طرفي به كوره شاپور و از طرفي ارجان و از طرف ديگر به بيضا و حدود سپاهان قديم يا اصفهان محدود مي شده از سويي نيز به حدود خوزستان و ناحيه شاپور محدود مي شده و آنچه از روستا و شهر در اين ناحيه بوده در شمار اين قبيله بوده است. طبق نظر استخري در مسالك و ممالك، گيلويه مهرگان بن روزبه به همايجان سفلي از توابع كوره استخر رفته بود و به سلمه خدمت مي كرد. چون سلمه بمرد، گيلويه رم زميجان را با زور بگرفت و قدرتمند شد. بطوري كه بر آل ابودلف حمله كرد و برادر قاسم بن عيسي ( 210 تا 225هـ ) يعني معقل بن عيسي را كشت. ابودلفيان بر گيلويه حمله كردند و او را بكشتند و تا اواخر روزگارشان كه از عمروليث صفاري شكست خوردند، سر گيلويه را بدليل اهميت و قدرت وي، در پيش لشكر خود مي بردند. با وجود شكست گيلويه رياست قبايل زميگان در دست اعقاب گيلويه باقي ماند. بر اساس اطلاعات كتاب حدود العالم در نيمه دوم سده چهارم هجري قمري اولين بار به كوه ها و مناطق كوهستاني اين منطقه كوه جيلو يا گيلو گفته شده است. ( حدود العالم، ص 32 ) در پايان سده پنجم هجري قمري ابن بلخي در فارسنامه خود از اين منطقه به نام كوه گيلويه ياد كره است. از سده ششم هجري قمري به بعد منابعي كه از اين منطقه ياد كرده اند، نام كهگيلويه را بر بيشتر سرزمين امروزي آن اطلاق مي كنند. قدرت يابي طوايف كوه گيلويه از يك سو و خرابي ارجان از سوي ديگر سبب شد كه در دوره مغول و تيموري در بيشتر نوشته ها كوه گيلويه بكار برود. پس از چيده شدن جكومت اتابكان لر بزرگ در 827 ه. ق و از دوره صفويه نام كهگيلويه به سرزمينهاي وسيعي از اصفهان تا خليج فارس اطلاق مي شده است. در دوره پاياني سلسله صفويه اين منطقه به نام كهگيلويه و بهبهان معروف است و در سال 1342 خورشيدي به دليل سياسي به كهگيلويه و بويراحمد تغيير نام يافت.

Share

اهالي لر اين استان كه درصد بالايي از جمعيت آن را تشكيل مي دهد بر حسب قراين تاريخي متعلق به نژاد آريايي و قوم پارس مي باشد. هر چند هيچ قوم و نژادي در زمان حاضر نمي تواند ادعاي اصيل يا خالص بودن از خود نمايد ولي روي هم رفته با تكيه بر اينكه لرها خود با يك گويش خاص تكلم نموده، در كنار هم جنگيده، با هم زندگي مشترك داشته و جزو در زمان حال كه با اقوام ديگر ايراني خويشاوندي نموده اساساً خويشاوندي ميان آنها بصورت بسته بوده است مي توان به هم نژادي آنان در شكل دهي هويت بومي و قومي آنان توجه داشت.

Share

 

روستاي-لما

 

 دنا : آبراهه گور گنجو، آسياب خونگاه، آسياب پيرو، آسياب كوخدان، امام زاده عسگر، امام زاده اسحاق، امام زاده محمود طيار، پل هاي تاريخي پا تاوه، روستاي تاريخي لما، روستاي تاريخي بياره، روستاي تاريخي دنا، حمام قديمي بياره، حمام قديمي سي سخت، شهر توريستي سي سخت، غار تاريخي آباده، غار تاريخي دوفيري، قلعه كك كهزادي، قلعه بادنگان، كوشك كهنه قلعه، قلعه عزيزي، گورستان پراشكفت، گورستان دلي شب ليز، گورستان چال شاهين، گورستان پاي چل، گورستان پيشه ور، محوطه تاريخي سرسور، محوطه امام زاده عبداله چيتاب، محوطه كوشك هاي ميمند

 

 

امازاده سيد اسدالله

 

 

بهمئي : آثار تنگ كپ در ممبي، امام زاده سيد اسداله و سيد ابراهيم، امام زاده بابا احمد، امام زاده غازي محمود، امام زاده بي بي زينب، امام زاده اميرالمومنين، امام زاده سياه شير يا سيد عبدالصالح، روستاي تاريخي كارند، سنگ نوشته هاي تنگ سروك، قلعه نادر يا الناظر، مقبره بابا پير، مقبره شاه زيار، مقبره بنه پير، نقش برجسته ايليمايي

 

 

 

 

 باغ-بلقيس-چرام

 

 

 

كهگيلويه يا دهدشت : آتشكده هاي گل سرخدان، آتشكده خيرآباد، آرامگاه اميرلالپا، آرامگاه شاپور، امام زاده پنجه خل، امام زاده سيد محمد، باغ بلقيس چرام، بقعه خضر، بقعه امام زاده چله‌ خان، پل قلعه دختر دهدشت، تل گرد، تل چگاه، تل گبر، روستاي تاريخي دهدشت، قلعه چص گچ، قبرشاپور، قلعه دختر، قلعه مانگشت

 

 

 

 

 دژ-سليمان

 

گچساران : آتشكده دو گوردوپا، آثار تنگ تاريخي سرولك، امام زاده شاهزاده محمد پشه كان، امام زاده سيد محمد سرآبيز، امام زاده سيد فخرالدين احمد، امام زاده سيد شمس الدين، امام زاده سيد سراج الدين ضامن، امام زاده شاه زين العابدين يا شاه زينعلي، امام زاده زين الدين علي، بقاياي باستاني خيرآباد يا پل سفلي، بقعه سيد محمد، بقعه بي بي گل خاتون، بقعه كاكا مبارك، تپه دهوه، دژكل دوغ فروش، دژ سليمان، روستاي تاريخي گناوه، روستاي تاريخي شامبركان يا شامبراكان، غار تاريخي چال اميرخاني، غار تاريخي چال كلات، غار تاريخي شاه بهرام، قلعه مارين، قلعه اسپر، قلعه خنگ بنار

 

 

 

 روستاي-كريك

 

 

ياسوج : بقعه امام زاده قاسم، بقعه امام زاده حسن، بقعه امام زاده عبداله، تپه دم چنار، تپه ملا كانيه يا كوشك ملا كانيه، تل شهدا، تل مهره اي، تل خسروي، تخت شاه نشين، روستاي تاريخي كريك، سد تاريخي شاه قاسم، گورستان پاي چل

 

Share


منطقه-حفاظت-شده-دنا

 

دنا : آبشار بن رود، آبشار بهرام بيگي، آبشار منج، آبشار نول، آبشار تنگ نمك، دامنه كوه گل، دامنه كوه دنا، درياچه كوه گل، دشتك سي سخت، چشمه ميشي، حاشيه رودخانه كريك در روستاي كريك، گردنه بيژن، منطقه گردشگري خاريدان سي سخت، منطقه حفاظت شده دنا

 

 

 

 

درياچه-سد-مارون

 

 

بهمئي : تنگ سولك، تنگ ماغر، درياچه برم الوان، جنگل بلوط بهمئي، چشمه خيار كار، حاشيه رودخانه تلخ، طبيعت منطقه ممبي، درياچه سد مارون

 

 

 

 

 

آبشار-تنگ-مرادي

 

كهگيلويه يا دهدشت : تالاب برم الوان، تنگ گنجه اي، تنگ تامرادي، دامنه كوه نور، غار گبر، غار آب كناري، غار كبوتر، طبيعت روستاي چرام، حاشيه رودخانه اعلا

 

 

 

 

 

 طبيعت-روستاي-مارين

 

 

گچساران : آبشار كنج بنار، تنگ ديل، دامنه كوه هامي، دشت ليشتر، چشمه آب گرمو، حاشيه رودخانه شيو، حاشيه رودخانه رونه، حاشيه رودخانه زهره، حاشيه رودخانه نازمكان، حاشيه رودخانه خزبل، حاشيه رودخانه خيرآباد، طبيعت روستاي مارين، چشمه مارين

 

 

 

 

آبشار-ياسوج

 

ياسوج : آبشار ياسوج، آبشار بهرام بيگي، آبشار خامي باشت، پارك ساحلي رود بشار، تنگ مهريان، تنگ گنجه اي، تنگ تامرادي، تنگه دو آب مهريان، دامنه كوه آب نهر، دامنه كوه بند گرد، حاشيه رودخانه بشار، حاشيه رودخانه مور زرد زيلائي، حاشيه رودخانه مارون، حاشيه رودخانه خرسان، غار نول، غار مس، هفت چشمه دهكده مارگون

  

Share
X