برای مشاهده مشخصات هر استان بر روی ناحیه مربوط به آن در نقشه کلیک کنید

معرفی وبلاگ
تـنـیـده یـاد تـو در تــار و پــودم مـیـهـن ای مـیـهــن/ بـود لـبـریـز از عـشـقـت وجـودم میهن ای میهن/... *ضمن تشکر از بازدید شما کاربر گرامی، امید است توانسته باشیم ذره ای از زیباییهای تمام نشدنی میهن عزیزمان ایران را در این وبلاگ نشان دهیم. راهنمایی های شما بزرگواران، چراغ هدایتگر ما خواهد بود.*
صفحه ها
دسته بندی موضوعی
آرشیو
لینک دوستان
سایت های منبع و مرتبط
لوگوهاكد لوگوي میهن ما

ابزارها و برنامه ها


Google

در وبلاگ میهن ما
در كل اينترنت

تماس با ما

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 10
تعداد نوشته ها : 4405
تعداد نظرات : 151

PageRank Checking Icon

آذربایجان شرقی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
آذربایجان غربی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اردبیل
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اصفهان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
ایلام
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
بوشهر
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
تهران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
چهارمحال و بختیاری
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان جنوبی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان رضوی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان شمالی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خوزستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
زنجان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سمنان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سیستان و بلوچستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
فارس
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قزوین
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قم
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کردستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمانشاه
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کهکیلویه و بویراحمد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گلستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گیلان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
لرستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مازندران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مرکزی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
هرمزگان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
همدان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
یزد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

اسلایدر


مترجم سایت


http://mihanma.persiangig.com/image/Golestan/Golestan.jpg

Share

موقعيت و وسعت : استان گلستان در قسمت شمالي كشور، بين عرض جغرافيايي 36 درجه و30 دقيقه تا 38 درجه و8 دقيقه شمالي و طول جغرافيايي 53 درجه و 57 دقيقه تا 56 درجه و 22 دقيقه شرقي از نصف النهار گرينويچ واقع شده است . اين استان از شمال به جمهوري تركمنستان، از غرب به استان مازندران و درياي خزر، از جنوب به استان سمنان و از شرق به استان خراسان شمالي محدود مي شود .
مساحت استان 22022 كيلومتر مربع بوده و حدود 33/1 درصد از كل مساحت كشور را به خود اختصاص داده است. از اين محدوده 1126000 هكتار را مرتع و 430000 هكتار را جنگل و در مجموع حدود 70 درصد از سطح استان را منابع طبيعي تشكيل ميدهند .
اين استان بدليل برخورداري از شرايط ويژه و متنوع آب و هوايي همچون آب و هواي معتدل كوهستاني، بياباني و نيمه بياباني قدمت تاريخي هفت هزار ساله و وجود بيش از هزار اثر تاريخي و فرهنگي ارزشمند اعم از ابنيه تاريخي، اماكن مذهبي، تپه ها و محوطه هاي باستاني و تاريخي، آرامگاه ها، برج ها، پل هاي تاريخي، مساجد و امامزاده ها و بافت هاي قديم شهري، كاروانسراها، قلعه ها، غارها و مدارس علوم ديني، دارا بودن مناظر بديع و چشم اندازهاي طبيعي نظير كوه، جنگل، جلگه، دشت، صحرا، درياچه، خليج، جزيره، آبشار، تالاب، دهكدة ييلاقي، جايگاه ويژه اي در عرصة ميراث فرهنگي و  وضعيت گردشگري كشور ايجاد نموده است.
مسافت اين استان تا تهران حدود 380 كيلومتر و تا مشهد 550 كيلومتر است .

Share

استان گلستان از در طول تاريخ و تا قرن هفتم هجري به نام ايالت گرگان و از آن پس تا آغاز قرن دهم به نام «استرآباد » شناخته مي شد ولي در بيشترhttp://mihanma.persiangig.com/image/Golestan/pishine.jpg نوشته‌هاي دوران اوليه اسلامي از آن با نام « جرجان » ياد شده است . اين منطقه از اسفند سال ۱۳۱۶ « گرگان » ناميده شده‌است . براساس پژوهش هاي انجام گرفته در استان گلستان سابقه تاريخي اين منطقه به حدود ۷ هزار سال پيش از ميلاد مي رسد . طبق آثار بدست آمده از « غار كيارام » واقع در « روستاي فرنگ » بخش گاليكي گلستان از ديرباز محل سكونت انسان هاي دوره « پارينه سنگي ميانه » و « جديد » بوده و از اين لحاظ يكي از قديمي ترين پناهگاه انسان هاي اوليه شناخته شده است . همچنين كاوش هاي « تورنگ تپه » در نزديكي گرگان نشان مي دهد كه ديرينگي اين منطقه دست كم به اندازه « شهر سوخته » در سيستان و بلوچستان است . « اوستا » كتاب زرتشتيان ، « وهركان » را نهمين سرزمين از مملكت شانزده گانه اي مي داند كه اهورامزاد آفريد .
استان گلستان از زمان هخامنشيان به بعد ، به صورت يك « ساتراپ يا ايالت » با ساختار اداري منظم درآمد . در اين دوره « هيركاني يا هيركانيا » ناميده مي شد و از معروفترين ايالت هاي ايراني به شمار مي آمد . در سنگ‌نوشته‌هاي هخامنشي و از جمله سنگ‌نوشته‌ي داريوش در بيستون ، نام اين سرزمين « ورگانه » و در نوشته‌هاي پهلوي « گوركان » آمده است . در زمان حكومت هخامنشيان ، مدتي « پدر داريوش هخامنشي » فرمان‌رواي اين منطقه بود . به عقيده مورخان ؛ شهر باستاني استرآباد را « خشايارشاه » به يادبود « زن يهودي » خود ، كه او را « استر» بhttp://mihanma.persiangig.com/image/Golestan/pishine2.jpgه معناي « ستاره » نام نهاده بود ، ساخت.
در دوران حكومت « اشكانيان » ، دولت اشكانيان براي جلوگيري از حمله اقوام « هون » به خاك ايران دستور ساخت ديوار بزرگ درمنطقه گرگان را داد كه بعدها به « سد سكندر » ، معروف شد . ساخت اين ديوار درمنطقه از نظر استراتژيكي اهميت زيادي داشت به طوري كه حتي در دوره ي ساسانيان نيز پيگيري شد و « انوشيروان » به بازسازي آن فرمان داده بود . همچنين اين منطقه ، در اين دوره ، محل استراحت پادشاهان اشكاني در فصل هاي بهار و تابستان محسوب مي شد .
در دوران اسلامي ‍ و پس از ورود اعراب مسلمان ؛ سرزمين گرگان در سال ۲۱ هـ ق ، فتح شد و در طول سال هاي حكومت امويان ، اين منطقه به پناهگاه علويان در آمد . « قيام سرخ جامگان » در عصر عباسيان و در زمان حكومت هارون الرشيد در گرگان از مهم ترين وقايع اين دوران به شمار مي آيد .
از مهم ترين سلسه هاي كه توانست در اين سرزمين حكومت قدرتمندي را تشكيل دهد ، « دولت آل زيار » بود . « قابوس بن وشمگير » ، معروف ترين فرمانرواي « آل‌زيار » ؛ به دليل علاقه ي زيادي كه به علم و دانش داشت ، « جرجان » را به محيطي امن براي جذب انديشمندان و دانشمنداني چون « ابوعلي سينا » و « ابوريحان بيروني » تبديل كرده بود و براي پيشرفت علم در اين منطقه اقدام هاي چشمگيري انجام داد كه از آن جملهhttp://mihanma.persiangig.com/image/Golestan/pishine3.jpg ساخت بناي « برج قابوس » و تاليف كتاب ارزشمند « قابوس نامه با پندهاي حكيمانه » از ميراث بزرگ اين خاندان است .
اما ؛ حمله مغول ها به ايران باعث از بين رفتن شكوه و عظمت و نيز ويراني شهرهاي « جرجان » شد و « آبسكون » هم كه پناهگاه سلطان خوارزمشاهي شد ، نتوانست پايگاه مقاومتي در برابر آنان گردد . اين ويراني ها حتي تا زمان حمله « تيمور گوركان » نيز ادامه داشت .
ولي ؛ با روي كار آمدن « دولت صفويه » ، بار ديگر ثبات و امنيت به اين منطقه برگشت و با توجه به ديدگاه فرمانراويان صفوي ، استرآباد لقب « دارالمونين » را به خود گرفت .
« قاجارها » كه قبيله اي از « تركمن هاي منطقه استرآباد يا گرگان » بودند ، پس از حمله مغول به ايران و ميان رودان به همراه چند طايفه ديگر « تركمن ها » و « تاتارها » به شام مهاجرت كردند و زماني كه « تيمور گوركاني » به اين منطقه حمله كرد « قاجار ها » و ديگر طايفه هاي مهاجر را به اسارت گرفته و در سپس به « خانقاه صفوي » در « آذرآبادگان » بخشيد . بعدها اين طايفه ، يكي از تشكيل دهندگان اصلي « سپاه قزلباشان » شدند . « آقا محمد خان قاجار » كه از اين طايفه بود ، پس از سال ها گروگان در شيراز ، توانست بعد از مرگ « كريم خان زند » ، قدرت زمام داري در كشور را به دست گيرد و سلسه قاجاريه را پايه گذاري نمايد .
توجه استعماري دولت روسيه تزاري به ايران باعث گرديد ايالت استراباد يكي از كانون هاي فعاليت روس‌ها در ايران قرار گيرد. آنها جزيره آشوراده را اشغال كرده و كنسولگري خود را در شهر استراباد فعال نمودند. در بندرگز تاسيسات تجاري قرار داشت. در جريان تحولات اجتماعي دوران معاصر از جمله جنبش مشروطيت، مردم استراباد داراي نقش ارزنده و مهمي بودند.
پس از پيروزي انقلاب اسلامي، بيش تر اين روستاها داراي راه ارتباطي مناسب و شبكه‌ي آب، برق و ارتباط از راه دور شده‌اند. روستاييان به كار كشاورزي، باغ‌داري، دامپروري، زنبورداري، پرروش كرم‌ابريشم، صنايع دستي، ماهيگيري و پرروش ماهي مي‌پردازند و برخي از آن‌ها نيز در كار جنگل‌داري به سازمان‌هاي مربوطه ياري مي‌رسانند.
استان گلستان ، تا سال ۱۳۷۶ بخشي از استان مازندران بود ، اما در همين سال بود كه به صورت استاني مستقل تبديل شد .

Share

منطقه‌ گرگان و دشت هاي شهرستان‌هاي چون : گنبد ، مينودشت‌ ، علي‌آباد ، كردكوي ، تركمن و گرگان همواره يكي از قطب‌هاي مهم اقتصادي كشور در زمينه هاي كشاورزي ، دامداري و صنايع وابسته به آن‌ها بوده اسhttp://mihanma.persiangig.com/image/Golestan/ejtemaee%26eghtesadi.jpgت . محور فعاليت هاي اقتصادي استان گلستان ، فعاليت كشاورزي است . اين فعاليت شامل : زراعت ، باغ داري ، جنگل و مرتع ، دام و طيور ، شيلات و آبزيان است . كمي رطوبت ، وسعت اراضي جلگه‌اي ،‌ تابستان‌هاي گرم و خشك ، به طور چشمگيري زمينه كشت گندم ، پنبه ، جو ، سيب زميني و دانه هاي روغني چون سويا ، آفتابگردان در استان به وجود آورده است . گندم ، عمده ترين محصول زراعتي استان بوده كه هم به صورت آبي و هم به صورت ديمي كشت شده و نسبت به كل كشور از عملكرد بالايي برخوردار است . در بخش باغداري ؛ عمده ترين توليدات باغي استان عبارت است از : هلو ، آلو قطره طلا ، پرتقال ، نارنگي و توت نوغان .
در كنار بخش زراعت و باغداري ، استان گلستان به علت دارا بودن شرايط مناسب آب و هوايي جهت كشت گياهان علوفه اي و نيز فرآورده هاي فرعي آنها و نيز برخورداري از مراتع وسيع و مستعد ، از موقعيت مناسبي براي پرورش انواع دام بهره مند است . فعاليت هاي دام پروري استان به طور عمده شامل : انواع دام و طيور ، زنبور عسل ، كرم ابريشم و آبزيان است . پرورش گاو بيشتر در كوهپايه‌هاي جنوبي و پرورش گوسفند و بز بيشتر در اراضي جلگه‌اي، و مرتعي رواج دارد . پرورش زنبور عسل ، نيز به علت شرايط مساعد گياهي و اقليمي در نواحي كوهپايه‌اي و كوهستاني رواج و توسعه يافته و مراكز متعددي را به خود اختصاص داده است. در ضمن با توجه به شرايط آب و هوايي مناسب و رويش درختان توت ، پرورش كرم ابريشم از گذشته‌هاي دور در اين استان مرسوم بوده است . تنوع اقليمي ، شرايط خاص زيست محيطي ، برخورداري از منابع آبي لازم ؛ از جمله سواحل جنوب شرقي درياي خزر ، وجود منطقه هاي آبي خليج گرگان ، تالاب گميشان و محصور شhttp://mihanma.persiangig.com/image/Golestan/ejtemaee%26eghtesadi2.jpgدن توسط سه حوزه آبخيز گرگان رود ، اترك و قره سو اين منطقه را از نظر توليد انواع ماهي ها و آبزيان به منطقه مهم پرورش و صيد ماهي تبديل كرده است . دو مركز پرورش ماهيان خاوياري و يك مركز پرورش ماهيان استخواني در استان به كار توليد بچه ماهي مي‌پردازند و اين استان در توليد ماهيان گرمابي جايگاه چهارم را در كشور دارد. طرح پرورش ماهي قزل‌آلا در كشتزارها نيز در حال انجام است.
صرف نظر از فعاليت كشاورزي و دام پروري ؛ صنعت اين استان ، به خصوص ، شهرستان گرگان بسيار متنوع است كه هر يك به نوبه خود اهميت اقتصادي مهمي دارند و به دو نوع كارخانه اي و دستي تقسيم مي شود . از مهم‌ترين صنايع كارخانه‌اي مي‌توان به كارخانه پنبه پاك‌كني،‌ آرد ، نئوپان ، قند ، كنسرو، فيبر عايق ، شير پاستوريزه و مجموعه‌اي از كارگاه‌هاي ساخت ماشين‌آلات كشاورزي اشاره كرد .
صنايع دستي استان گلستان ، هرچند با گذشت زمان و تغيير در سبك زندگي ، بخش هايي از آن به فراموشي سپرده شده ، ولي هنوز حيات پررنگي داشته و گسترش بسياري دارد . بافت انواع قالي و قاليچه توسط تركمن‌هاي آق‌قلا ، جاجيم در روستاي زيارت گرگان ، پارچه هاي ابريشمي شامل : لباس ، روسري ، شال گردن ، چادر شب ، نوار حاشيه اي لباس در روستاي كسر ، حوالي شهرستان كلاله حائز اهميت است . از ديگر صنايع دستي استان مي توان به : بافت نمد ، سوزن دوزي يا سياه دوزي ، ساز سنتي و ساخت زيورآلات تركمني اشاره كرد .

Share

ساكنين اhttp://mihanma.persiangig.com/image/Golestan/aghvam.jpgستان گلستان در يك تقسيم بندي كلي به دو گروه عمده « فارس ها » و « تركمن ها » تقسيم مي شوند . البته بيشتر جمعيت منطقه را « فارس ها » تشكيل مي دهند كه خود شامل دو دسته « بومي » و « مهاجر » هستند و در نواحي جنوبي و مركزي استان مستقرند . ساكنين بومي منطقه بيشتر به گويش گرگاني ، كتولي و مازندراني تكلـــــم مي كنند . مهاجرين استان را نيز بيشتر از مهاجران سيستاني ، سمناني و خراساني تشكيل مي دهند .
تركمن ها به دو تيره « يموت » و « گوگلان » تقسم مي شوند كه در بخش مركزي و شمالي استان ساكن هستند و به « زبان تركمني » صحبت مي كنند . همچنين ؛ از ديگر اقوام ساكن در استان مي توان ، كردها ، ترك‌ها يعني آذربايجاني ، قزلباش ها و قزاق‌ها را نام برد .

Share

 

http://mihanma.persiangig.com/image/Golestan/gorgan.jpg 

شهرستان گرگان:
اين شهرستان به عنوان مركز استان گلستان با مساحتي معادل 1615 كيلومتر مربع و جمعيتي بالغ بر 358877 از شمال به شهرستان آق قلا، از جنوب به استان سمنان، از شرق به شهرستان علي آباد كتول واز غرب به شهرستان كردكوي محدود است.

http://mihanma.persiangig.com/image/Golestan/gonbadekavos.jpg 

شهرستان گنبد كاووس :
شهرستان گنبد كاووس با جمعيتي بالغ بر 275649 ووسعت 8/6856 كيلو متر مربع در طول شرقي 10 دقيقه و 55 درجه و 15 دقيقه و38 درجه عرض شمالي واقع است و اراضي آن از سطح دريا 150 متر ارتفاع دارد.

http://mihanma.persiangig.com/image/Golestan/kelale.jpg 

شهرستان كلاله :
اين شهرستان در منتهي اليه شرقي استان گلستان واقع شده است  با مساحتي معادل 4962 كيلومتر مربع و جمعيتي بيش از 143938 نفر  از جنوب به شهرستان مينودشت ( و شهرگاليكش )، از شرق به استان خراسان شمالي و از غرب به شهرستان گنبد كاووس محدود است.

http://mihanma.persiangig.com/image/Golestan/mino.jpg 

شهرستان مينودشت :
اين شهرستان با جمعيتي بالغ بر 145201 نفر و مساحت 1576 كيلومتر مربع در فاصله 116      كيلومتري شرق  مركز استان واقع مي باشد. شهرستان مينودشت از شمال به شهرستان  كلاله،از جنوب به استان سمنان، از شرق به استان خراسان شمالي واز غرب به شهرستان گنبد كاووس محدود است.
 

http://mihanma.persiangig.com/image/Golestan/ramian.jpg 

شهرستان راميان :
اين شهرستان با وسعت 73/780 كيلومتر مربع و جمعيت 83209 نفردر  76 كيلومتري ضلع شرقي شهرستان گرگان ودر شش كيلومتري جنوب جاده گرگان – گنبد كاووس واقع مي باشد. از شمال به شهرستان گنبد كاووس، از شرق به شهرستان آزادشهر، از جنوب به استان سمنان و از غرب به شهرستان علي آباد منتهي مي گردد.

  شهرستان آزاد شهر :
اين شهرستان با وسعتي معادل  872 كيلومتر مربع، جمعيتي بالغ بر 99088 نفر دارد و از شمال به شهرستان گنبد كاووس، از جنوب به شهرستان راميان و استان سمنان و از شرق به شهرستان مينودشت و از غرب به شهر دلند محدود مي شود. شهرستان آزادشهر شامل دو بخش مركزي و چشمه ساران، چهاردهستان ( نظام آباد، چشمه ساران، خرما رود شمالي و جنوبي ) و 58 روستا مي باشد.

http://mihanma.persiangig.com/image/Golestan/ramian.jpg

شهرستان علي آباد كتول :
اين شهرستان در حدود 40 كيلومتري شرق شهرستان گرگان واقع شده و با وسعتي در حدود 1160 كيلومتر مربع و جمعيتي بالغ بر 139129 نفر، از شمال به شهرستان هاي آق قلا و گنبد كاووس، از جنوب به استان سمنان و رشته كوههاي البرز، از شرق به شهرستان راميان و خان ببين واز غرب به شهرستان گرگان محدود است.

 شهرستان آق قلا :
اين شهرستان در 15 كيلومتري شمال مركز استان واقع شده و با وسعتي در حدود 1763 كيلو متر مربع و جمعيتي بالغ بر 106118 نفراز سوي شمال به جمهوري تركمنستان، از جنوب به شهرستان گرگان، از شرق به شهرستان علي آبادكتول و گنبد كاووس و از غرب به كمش تپه ( گمشيان ) و شهرستان بندر تركمن محدود است.
 شهرستان تركمن :
اين شهرستان در حدود 38 كيلومتري شمال غربي شهرستان گرگان واقع شده و داراي 121933 نفر جمعيت و مساحتي معادل 1576 كيلومتر مربع است . از شمال به جمهوري تركمنستان، از جنوب به شهرستان هاي كردكوي و بندرگز، از شرق به شهرستان هاي گرگان و آق قلا واز غرب به درياي خزر منتهي مي گردد. خط ساحلي اين شهرستان با درياي خزر 55 كيلومتر مي با شد.
 شهرستان بندر گز :
اين شهرستان در 43 كيلومتري شهرستان گرگان واقع شده با جمعيتي حدود 48504 نفر و مساحتي معادل 239 كيلومتر مربع از شمال به درياي خزر و ميانكاله، از جنوب به روستاي گز غربي، از شرق به شهرستان كردكوي و از غرب به شهرستان بهشهر محدود است.
شهرستان كردكوي :
 اين شهرستان داراي جمعيتي بالغ بر 70203 نفر و مساحتي معادل 818 كيلومتر مربع مي با شد. شهرستان كردكوي كه در حدود 25 كيلو متري غرب گرگان واقع شده است و از شمال به شهرستان تركمن، از جنوب به رشته كوههاي البرز شرقي و استان سمنان، از شرق به شهرستان گرگان واز غرب به شهرستان بندر گز محدوداست.
Share

مساجد :
در دوران تاريخ ايران بعد از اسلام ، مساجد بعنوان ارزشمندترين بناهاي مذهبي شهرها محسوب مي شده اند كه با احداث آن در مراكز شهري و محدوده دارلحكومه ها موجب ايجاد سبك جديد در بافت معماري و شهرسازي شده اند.

مسجد جامع گرگان :
مسجد جامع گرگان در بازار قديمي نعلبندان در زميني به مساحت 1600 متر مربع واقع شده است . بناي اصلي مسجد به ويژه مناره قديمي آن متعلق به دوره سلجوقيان است. اين بنا با حياطي مركزي به وسعت 1000 متر مربع كه چهار شبستان ، چهارگوشه آن را احاطه نموده است و دو ايوان در دو سوي شرقي و غربي آن احداث گرديده است.
مسجد گلشن :
مسجد گلشن در محله قديمي درب نو ، دروازه نو و ميدان شهر گرگان واقع است.سنگ مرمري به درازاي 33 و پهناي 21 و قطر 5 سانتي متر در محراب مسجد است كه عبارتي به خط عربي در آن حك شده است. منبر مسجد مشبك كاري ظريف گرديده و طرح ها ي زيبا دارد. بر ديوار شبستان جا چراغي گچكاري بسيار ظريف نظير جا چراغي دوره صفوي قرار دارد. 

مسجد جامع گوميشان :
اين مسجد در منطقه مركزي بخش گميشان در 15 كيلو متري شمال شهرستان تركمن واقع شده است و در سال 1334 هـ . ق توسط مظفر حاجي مظفري احداث شده است. بناي اين مسجد چهار ضلعي و مصالح آن از چوب و گچ است و در جلوي آن كفش كني نيز تهيه شده است. در حال حاضر تغييرات كلي در نماي داخلي و بيروني آن ايجاد شده است. 

مسجد و مدرسه كريم ايشان :
مسجد كريم ايشان در نزديكي روستايي به همين نام در حدود 45 كيلومتري شمال شهرستان كلاله واقع مي باشد بناي مسجد در سال 1328 هـ ق احداث شده و متعلق به دوره قاجار است . سبك معماري بكار رفته در آن تركيبي از ويژگي هاي بناهاي قديمي آسياي مركزي و معماري ايراني است كه اين امر نشانگر پيوندهاي اجتماعي ايرانيان اين منطقه با مناطق آسياي مركزي در آن دوره مي باشد. طول آن در حدود 17 متر و پهناي آن 13 متر است . همزمان با مساحت مسجد در نزديكي آن ، مدرسه و حوزه علميه اي ساخته شده است. اين ساختمان داراي يك حياط چهار گوشه و 23 حجره است . دو گلدسته كوچك نماي بيرون سر در را آراسته و چهار گلدسته بزرگ در چهارگوشه ساختمان اصلي بنا شده است كه بر زيبايي آن بسيار افزوده است.
ديوار داخلي يكي از دو اطاق بالاي سردر  با بهره گيري از گچبري به اشكال انواع ميوه، ظروف و اسلحه تزئيين شده اند . دو قسمت بيروني نماي سر درها با نقش شير و خورشيد از آجر و كاشي تزئيين شده است . كتيبه اي روي در ساختمان كه سال 1328 هـ .ق را نشان مي دهد با اين مضمون نوشته شده است:
اين مدرسه ايشان سيد قليچ عزيزان      تاريخ اين بگويم باشد وطن غريبان
جالب توجه است كه با محسوب كردن و تركيب دو واژه ( وطن غريبان ) در حروف ابجد ، تاريخ 1328 بدست مي دهد.
مصالح اصلي ساختمان از آجر مي باشد و نقشه آن به شكل مربع ـ مستطيل طراحي شده است. اين مسجد شامل يك شبستان با سردر ورودي در سمت جنوب كه سقف آن به چهار گنبد پوشش يافته است، مي باشد.
حياط مدرسه چهار ضلعي است كه  در يكي از اضلاع  آن حجره هايي  ساخته  شده است و در زوياي خارجي مدرسه، برج هاي آجري نيم دايره با مناره هاي آجري ساخته شده است.

مدرسه عماديه :

مدرسه عماديه در ضلع شرقي مركز محله قديمي درب نو در بافت قديم گرگان واقع شده است . زمان احداث مدرسه بر اساس شواهد موجود در دوره صفويه بوده و در دوران بعد نيز مرمت و بازسازي شده است . بناي اين مدرسه توسط خواجه عمادالدين احداث گرديده است . مدرسه عماديه با پلاني مستطيل شكل و به صورت چهار ايواني و با حياط مركزي است كه همه عناصر آن بصورت قرينه و با ترتيب منظم و يكسان در كنار هم قرار گرفته اند. در پيرامون حياط مركزي حجره هاي طلاب قرار گرفته است.
اين بنا يك طبقه بوده و فقط ايوان هاي ان بصورت دو طبقه احداث شده است . دو ايوان شمالي و جنوبي با پوشش طاق گهواره اي ساخته شده اند. مهمترين ايوان، ايوان غربي  يعني همان ورودي مدرسه كه داراي درب چوبي و بزرگ است كه بر بالاي طبقه دوم گلدسته چوبي احداث شده كه جايگاه موذن است . ايوان شرقي فضاي تالار مانند بزرگي است كه محل مدرس بناست. فضاي داخلي مدرس داراي طاقچه هاي متعددي است كه براي قرار دادن كتب استفاده شده است . ايوان هاي شمالي و جنوبي دو طبقه همكف دالان مانند با پوشش طاق جناقي است كه به حياط هاي خلوت ارتباط دارند. پوشش بنا به صورت شيرواني و سفال پوش است.

http://mihanma.persiangig.com/image/Golestan/madrese-emadie.jpg

Share

امامزاده نور :
امامزاده اسحاق بن موسي بن جعفر ( ع ) معروف به امامزاده نور در محله سر چشمه از محلات قديمي شهرستان گرگان ساخته شده است. اين امامزاده كه از ابنيه مذهبي قرن نهم هجري به شمار مي رود بطور كامل از آجر و به شكل هشت ضلعي ( كثير الاضلاع ) احداث شده است و از خارج داراي دوازده ترك و از داخل چهار گوشه است. درازاي ضلع جنوبي داخلي آن 690 سانتيمتر و ضلع شرقي 980 سانتيمتر است. محرابي گچ بري در ضلع جنوبي اين بنا قرار دارد كه بسيار زيبا و ظريف طراحي شده است . از ديگر تزئيينات آن مي توان به تزئيينات آجري و وجود دو لنگه در قديمي و صندوق چوبي نفيس اشاره كرد كه بر روي مر قد واقع شده و تاريخ سال 867 هجري در روي آن حك شده است و آياتي به خط كوفي بر بدنه صندوق ديده مي شود و ضريحي مشبك آهنين به درازاي 326 و پهناي 230 و ارتفاع 280 سانتيمتر محافظ صندوق چوبين است . بر روي چهار بدنه بنا آياتي از قرآن كريم به خط كوفي ممتاز نقش بسته است.

http://mihanma.persiangig.com/image/Golestan/emamzadenor.jpg


امامزاده روشن آباد :

بناي امامزاده روشن آباد ( امامزادگان فضل الله و عبدالله ( ع ) ) در حدود 15 كيلومتري بين جاده قديم گرگان به كردكوي در نزديكي روستاي سر كلاته ، شموشك، دو رود محله و در وسط باغ مشجر و قبرستان واقع شده است . با توجه به كتيبه هاي موجود در روي درب هاي صندوق امامزاده ساختمان بنا متعلق به دوره تيموريان ( قرن نهم هجري قمري ) مي باشد كه مزار فضل الله و عبدالله از فرزندان امام موسي كاظم ( ع ) را نشان مي دهد. اين امامزاده داراي رواق و حرم چهار گوش و گنبد ساقه دار و مدور است و از نماي خارجي هشت ترك دارد و در هر ترك طاقنماهايي با طاق جناغي طراحي شده است و ورودي بنا به مقبره را در آن ايجاد كرده اند اين ورودي داراي ايوان گچبري با نقوش اسليمي و هندسي است . گرداگرد بناي اصلي پاگردي است كه سقف آن سفال سر است و كنسول شيرواني ها توسط ستون هاي چهارپر به پاگرد ( سكو ) متصل است .

http://mihanma.persiangig.com/image/Golestan/emamzaderoshan.jpg

امامزاده يحيي بن زيد :
بناي امام زاده يحيي بن زيد در ضلع غربي شهرستان گنبد كاووس واقع شده است. اين امامزاده داراي بناي بزرگ و محوطه اي وسيع و رواق آيينه كاري است.

امامزاده عبدالله :
امامزاده عبدالله در روستاي حيدر آباد در شش كيلومتري جنوب غربي شهرستان كلاله واقع شده است. بناي اصلي شامل سر در ورودي بلند است كه در آن به كفش كني باز مي شود. كفش كن داراي گنبدي نوك دار است. مرقد امام عبدالله در ميان بناي حرم  است . در ضلع جنوبي و شرقي طاقنمايي كه حدود 30 سانتيمتر عمق دارد احداث شده است . حرم داراي گنبدي مخروطي شكل مي باشد.

http://mihanma.persiangig.com/image/Golestan/emamzadeabdolah.jpg

امامزاده دانشمند :
امامزاده دانشمند كه در ميان تركمن ها به ‹‹ دالشيمان آتا ›› معروف است در ضلع شمال غربي شهرستان گنبد كاووس و در نزديكي بخش اينچه برون ـ مرز  شمالي ايران و تركمنستان ـ و بر روي تپه اي به نام دانشمند واقع شده است. روستاي دانشمند در ضلع غربي آن قرار دارد.

امامزاده چهاركوه :
اين امامزاده در شهرستان كردكوي در نزديكي روستاي سركلاته ( خرابه شهر ) و در دامنه كوه و جنگل قرار دارد. بنا متعلق به اواخر دوره قاجاريه مي باشد و داراي پلان هاي مربع و مستطيل شكل و بصورت كنده سري ( استفاده از كنده در زير بنا ) است بدنه و ستون هاي آن از چوب و سقف آن پوشيده از سفال مي باشد.

 امامزاده عبدالله علي :
امامزاده عبدالله علي در روستاي حيدرآباد از دهكده هاي سدن رستاق استرآباد واقع است. بناي آن چهار ضلعي است و چهار گوشه آن ، چهار گوشوار كه بناي چهارگوشه را به هشت ضلعي تبديل مي كند و سقف بنا براين هشت ضلعي به شكل مخروطي ايجاد شده است.

امامزاده علي رضا بن موسي كاظم ( ع ) :

اين امامزاده در روستاي سرطاق شهر بندر گز واقع شده است. بنايي است هشت ضلعي به ارتفاع شش متر و پهناي هرضلع 210 سانتيمتر از آجرهايي به ابعاد 40 سانتيمتر و قطر 10 سانتيمتر كه به قول متولي در محل تهيه شده است ولي به نظر مي رسد كه از آجرهاي خرابه شهر و ديوار تميشه باشد.

امامزاده اسماعيل بن ابراهيم بن موسي الكاظم ( ع ) :
اين امامزاده در روستاي ساور شهرستان علي آباد كتول واقع است و از گذشته بنايي قديمي در محوطه آن قرار گرفته است. 

امامزاده هارون بن موسي بن جعفر ( ع ) :
اين امامزاده در روستاي الازمن در يك كيلومتري غرب كيلومتري شهرستان علي آباد كتول واقع شده است. 

امامزاده سليمان بن امام زين العابدين ( ع ) :
اين امامزاده در روستاي لام لنگ ( از دهكده هاي سدن رستاق استرآباد ) واقع شده است. 

امامزاده ابوالقاسم حمزه بن موسي بن جعفر ( ع ) :
اين امامزاده در روستاي كاشيدار در 60  كيلومتري شهرستان آزادشهر واقع شده است. بنايي است كه در ضلع جنوبي اطاق در محراب كريمه آن آيه الكرسي نوشته شده است همچنين بر بالاي اين امامزاده كتيبه اي به شرح  زير  نوشته شده است :
‹‹ بناي تعمير اين گنبد گردون اساس عديم القياس و اين كرياس خورشيد اقتباس و بنياد نهاد اين آستان فلك نشان جوزامكان و اين روضه مقدس مباركه و بقعه متبركه عرش درجه امامزاده واجب التعظيم والتكريم امامزاده ابوالقاسم بن موسي بن جعفر عليهم و علي آبائهم آلاف التحيه و الئناء › 

امامزاده عبدالله :
 امامزاده عبداله در داخل شهر گرگان در خيابان شهدا واقع شده است . بناي اين امامزاده به دستور كيفربن شاه بن شمس الدين در سال 873 هـ. ق احداث شده است. 

زيارتگاه خالدنبي :
مرقد خالد بن سنان مشهور به خالد نبي در 90 كيلومتري شمال شرقي شهرستان گنبد كاووس و 6 كيلو متري روستاي گچي سو  و برفراز كوه ‹‹ گوگجه داغ ›› واقع شده است . راه ارتباطي اين زيارتگاه كوهستاني بوده اما از ضلع شمالي شهرستان كلاله و از روستاي تمر قره قوزي مقصد سهل الوصولي دارد. 

زيارتگاه صالح پيغمبر :
اين زيارتگاه در پنج كيلومتري غرب شهرستان آق قلا و در شمال رود گرگان بر بالاي تپه اي منفرد و طولي واقع شده است. 

زيارتگاه چوپان آتا:
اين زيارتگاه در نزديكي زيارتگاه خالدنبي در نارلي داغ و نزديك روستاهاي گچي سو و آي تمر در حدود 40    كيلومتري ضلع شمالي شهرستان كلاله واقع شده است. مزار چوپان آتا بر سر قله و مسلط به دره اي بزرگ است. 

زيارتگاه عالي خان بابا :
اين زيارتگاه كه به ‹‹ عالم بابا ›› نيز شهرت دارد در ضلع شرقي استان گلستان و در مسير جاده ي كلاله ـ مراوه تپه و در نزديكي روستاي چناران بر روي كوه بلندي قرار دارد.زيارتگاه عالي خان بابا :
اين زيارتگاه كه به ‹‹ عالم بابا ›› نيز شهرت دارد در ضلع شرقي استان گلستان و در مسير جاده ي كلاله ـ مراوه تپه و در نزديكي روستاي چناران بر روي كوه بلندي قرار دارد. 

زيارتگاه بهاء الدين نقشبندي :
اين زيارتگاه در ده كيلومتري شمال شرقي شهرستان تركمن و 500 متري شمال جاده آسفالته بندر تركمن ـ اق قلا و در نزديكي روستاي ‹‹ خوجه لر ›› واقع شده است. در منابع آمده است كه وي مرتاض مقدس بود كه مريدان او هنوز در ايران ، چين و هندوستان زندگي مي كنند. او در سال 1388 م/ 791 هـ . ق فوت نمود و مقبره و صومعه آن در قريه ‹‹ بهاءالدين ›› در بخارا قرار دارد. 

زيارتگاه آق امام :
اين زيارتگاه بر قله ي كوه آق امام و در 6 كيلومتري ضلع شمالي شهرستان آزادشهر واقع شده است و متعلق است به حضرت محمد ابن زيد ابن اسماعيل ابن حسن بن علي بن ابيطالب ( ع ) كه با بردارش حسن معروف به ‹‹ داعي كبير ›› در سال 250 هـ . ق سلسله ي زيديه علويان را در طبرستان ( مازندران ) فعلي تشكيل دادند.

http://mihanma.persiangig.com/image/Golestan/aghemam.jpg

 زيارتگاه تكيه بابا :
زيارتگاه تكيه بابا در دامنه ي شمالي نيل كوه در 600 متري غرب روستاي پاسنگ پايين و در 14 كيلو متري شهر گاليكش واقع شده است.بنا به اعتقادات مردم ، اين زيارتگاه متعلق به آصف بن برخيا وزير داناي حضرت سليمان ( ع ) مي باشد و به سبب اينكه در حال فرار از سوي دشمنان به اين منطقه رسيده و در هنگام تكيه به درخت انار به قتل رسيد ‹‹ به تكيه بابا ›› شهرت يافت.

Share

تكاياي تاريخي گرگان :
تكيه از عناصر مذهبي مهم شهر گرگان به شمار مي آيد كه در ايام سوگواري و مناسبات مذهبي به ويژه ماه محرم تقدس ارزشمندي پيدا مي نمايد.

تكيه دربنو ( درب نو ) :
اين تكيه در محله قديمي دربنو شهر گرگان و در ضلع غربي مدرسه عماديه واقع شده است. تكيه دربنو داراي نقشه ساختماني ذوزنقه اي شكل مي باشد و اطراف آن را در حال حاضر بناهاي دو طبقه در بر گرفته اند.

تكيه عباسعلي :
محله بزرگ ميدان يا دروازه نو يكي از سه محله اصلي و بزرگترين آنان در شهر گرگان محسوب مي گرديد. تكيه عباسعلي به همراه تكاياي دربنو و دوشنبه اي  از محلات فرعي آن بوده اند. اين سه تكيه قسمت هايي از مجموعه گسترده و به هم پيوسته بازار كهنه هستند كه شامل فضاهاي عمومي و خصوصي بسيار متنوع و وسيع بوده است.

تكيه سر چشمه :
در تقسيم بندي تاريخي محلات بافت قديم گرگان ‹‹ سرچشمه ›› قسمتي از محله بزرگ سبزه ميدان به شمار مي آيد.
تكيه سرچشمه با فرم تقريبي مربع و مساحت آن 600 متر مربع است.

تكيه سبزه  مشهد :
تكيه سبزه مشهد در ضلع شمال شرقي محله قديمي سبزه مشهد و مصلي شهر گرگان قرار دارد. تكيه سبزه مشهد با مساحت تقريبي 790 متر مربع يكي از بزرگترين تكاياي گرگان است. تكيه داراي سه در ورودي مي باشد و بام قرآن سفالپوش بوده و از دو طبقه تشكيل شده است در طبقه بالا اتاق هايي جهت اسكان هيات هاي مذهبي محلي در نظر گرفته شده است.

تكيه نعلبندان :
تكيه نعلبندان در مركز محله اي به همين نام در حاشيه شمالي خيابان امام خميني شهر گرگان قرار دارد. اين تكيه به سبب واقع شدن در مركز بازار قديمي نعلبندان از اهميت ويژه اي برخوردار است.
اين تكيه به مساحت 420 متر مربع داراي پلان ذوزنقه اي است. تكيه داراي سه ورودي است كه دو ورودي اصلي آن در گوشه هاي جنوب شرقي و غربي قرار دارند و ورودي سوم در ميان بدنه جنوبي تكيه واقع شده است.

تكيه پاسرو :
اين تكيه در محله قديمي پاسرو در شرق محله نعلبندان و مسجد جامع گرگان قرار دارد و در گذشته يكي از بخش هاي فرعي محله نعلبندان بوده است.
تكيه پاسرو كه در وسط بازار قرار گرفته است داراي مساحتي به ميزان 1200 متر مربع مي باشد و فرم پلان آن نيز نا منظم اما شبيه به ذوزنقه است .

تكيه ميخچه گران :
اين تكيه در مركز محله ميخچه گران و در حاشيه شرقي خيابان شهر قرار گرفته است. اين محله در گذشته جزء محلات فرعي نعلبندان بوده ولي امروزه آن را به عنوان محله اي مستقل مي شناسند. مساحت تقريبي آن 570 مترمربع  و در دو طبقه ساخته شده است.


تكيه شاهزاده قاسم :

اين تكيه در ميان مردم به نام ‹‹ شازده قاسم ›› نيز شناخته مي شود و در غرب محله قديمي ميدان شهر گرگان واقع شده است. مساحت تقريبي آن 380 متر مربع و داراي پلاني مستطيل شكل دارد.

تكيه مير كريم :
اين تكيه در شمال غربي محله ميدان ، در محله اي به نام مير كريم شهر گرگان قرار دارد. شكل هندسي اين تكيه مستطيلي بوده و محورهاي آن در امتداد شمال شرقي به جنوب غربي و جنوب شرقي به شمال غربي قرار گرفته است. مساحت اين تكيه در حدود 1200 متر مربع مي باشد.

تكيه سر پير :
سر پير يكي از محلات قديمي سبزه مشهد گرگان است. اين محله با محله باغان مرز شمالي بافت قديم شهر گرگان را شامل مي شود . تكيه سر پير كه نام ديگر آن ‹‹ عباسخاني ›› است در مركز اين محله قرار دارد. اين تكيه مساحتي در حدود 900 متر مربع داشته و يكي از تكاياي بزرگ گرگان به شمار مي ايد. تكيه سر پير دو طبقه بوده و نقشه اي مستطيل شكل دارد.

تكيه دباغان :
محله دباغان در ضلع شمالي محله بزرگ و قديمي سبزه مشهد شهر گرگان واقع است و يكي از محلات فرعي محسوب مي شود تكيه دباغان داراي مساحتي در حدود 380 متر مربع و پلان آن شكل مربع را داراست . تكيه دباغان در مركز اين محله و در غرب خيابان شهدا واقع شده است.

تكيه دوشنبه اي :
محله كوچك دوشنبه اي از محلات فرعي وابسته به محله ميدان مي باشد. تكيه دوشنبه اي ، تكيه اي بسيار كوچك است كه در مركز اين محله قرار دارد.

Share

بقعه شاهزاده قاسم :
اين بقعه در گذر شاهزاده قاسم محله ميدان از محلات قديمي شهرستان گرگان واقع است . بناي اصلي بقعه هشت ترك دارد كه اضلاع آن دو به دو برابر است.

بقعه نه تن :
بقعه نه تن در گذر مير كريمي محله ميدان در بافت قديمي شهر گرگان واقع شده است . بناي اصلي چهار ضلعي مي باشد. در ضلع شمالي و جنوبي دو طاق نما ساخته شده است. طاق بقعه از داخل به شكل گنبدي است.

بقعه معصوم زادگان راضيه و مرضيه :
اين بقعه در گذر دوشنبه محله ميدان در بافت قديم شهر گرگان واقع است . بناي آن اطاقي به ابعاد 4 × 4 متر مي باشد.

بقعه پنج تن ( پنج امام ) :
بقعه پنج تن در دهكده لمسك ( از روستاهاي سدن رستاق  استر آباد قديم ) واقع است. بناي اصلي از خارج هشت ترك و بام آن سفال سر است.

بقعه شاهزاده عبدالله :
اين بقعه در روستاي حيدرآباد ( از روستاهاي سدن رستاق استرآباد ) واقع شده است. بناي اصلي بقعه و مسجد و كفش كن در امتداد هم و به شكل مربع مستطيل قرار گرفته است. در داخل مسجد دو رديف ، شش ستون چوبين ايجاد شده است.

بقعه ( تكيه گاه ) خضر :
بقعه خضر در تول چشمه در دامن تپه قلعه خندان در محدوده شهر گرگان واقع شده است. اين بقعه از داخل بنايي است مربع شكل كه در هر ضلع سه طاق نما قرار دارد.

Share
X