برای مشاهده مشخصات هر استان بر روی ناحیه مربوط به آن در نقشه کلیک کنید

معرفی وبلاگ
تـنـیـده یـاد تـو در تــار و پــودم مـیـهـن ای مـیـهــن/ بـود لـبـریـز از عـشـقـت وجـودم میهن ای میهن/... *ضمن تشکر از بازدید شما کاربر گرامی، امید است توانسته باشیم ذره ای از زیباییهای تمام نشدنی میهن عزیزمان ایران را در این وبلاگ نشان دهیم. راهنمایی های شما بزرگواران، چراغ هدایتگر ما خواهد بود.*
صفحه ها
دسته بندی موضوعی
آرشیو
لینک دوستان
سایت های منبع و مرتبط
لوگوهاكد لوگوي میهن ما

ابزارها و برنامه ها


Google

در وبلاگ میهن ما
در كل اينترنت

تماس با ما

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11935772
تعداد نوشته ها : 4405
تعداد نظرات : 151

PageRank Checking Icon

آذربایجان شرقی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
آذربایجان غربی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اردبیل
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اصفهان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
ایلام
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
بوشهر
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
تهران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
چهارمحال و بختیاری
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان جنوبی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان رضوی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان شمالی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خوزستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
زنجان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سمنان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سیستان و بلوچستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
فارس
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قزوین
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قم
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کردستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمانشاه
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کهکیلویه و بویراحمد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گلستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گیلان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
لرستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مازندران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مرکزی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
هرمزگان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
همدان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
یزد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

اسلایدر


مترجم سایت


http://www.iran.ir/image/image_gallery?uuid=4691b3c5-a593-46cb-91ac-6ba518a09a5f&groupId=35403&t=1315732147494

Share

http://anobanini.ir/pic/map/markazi.jpg

Share

استان مركزي بين رشته كوه‌هاي البرز و زاگرس و در مجاورت كوير مركزي بين 33 درجه  و 30 دقيقه تا 35 درجه و 35 دقيقه عرض شمالي و 48 درجه و 57 دقيقه تا 51 درجه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ قرار دارد. اين استان از شمال به استان‌هاي تهران و قزوين، از جنوب به استان‌هاي اصفهان و لرستان، از شرق به استان‌هاي اصفهان و تهران و از غرب به استان همدان محدود است. مساحت كل استان مركزي حدود 29152 كيلومتر مربع است. مركز اين استان شهرستان اراك است. مهم‌ترين ارتفاعات استان را بخش‌هايي از كوه‌هاي مركزي و كوه‌هاي زاگرس تشكيل مي‌دهند. بلندترين ارتفاعات اين استان قله «شهباز» با 3388 متر ارتفاع در رشته كوه راسوند است و پست‌ترين منطقه آن را دشتي در جنوب ساوه با 950 متر ارتفاع از سطح دريا تشكيل مي‌دهد.

استان مركزي از يك طرف در كوير مركزي و از طرف ديگر در محل زاويه چين‌خوردگي البرز و زاگرس واقع شده است. حدود 38 درصد از مساحت اين استان در منطقه نيمه بياباني، بين كوهستان و بيابان قرار دارد. خاك اين مناطق براي كشاورزي مناسب و استفاده از آب قنات و رودخانه ها در اين نواحي ميسر است.آب و هوا در مناطق مختلف متنوع است.

Share

زمان احداث اين استان به دوره قاجار و سلطنت فتحعلي‌شاه مي‌رسد. در اوايل سلطنت قاجار در بلوك عراق قسمت زيادي از محدوده استان مركزي به علت وسعت زياد و جمعيت فراوان همواره نا امن بود. در زمان فتحعلي‌شاه قشوني به نام عراق تشكيل شد و «يوسف‌خان گرجي» از فتحعلي‌شاه تقاضا كرد تا براي اين قشون يك قلعه نظامي احداث كند. اين قلعه «سلطان‌آباد» خوانده شد و بناي اوليه شهر در در سال 1231 ش به پايان رسيد.

شهر اراك فعلي قبل از سال 1317 خورشيدي به نام عراق و پيش از آن به اسم سلطان‌آباد و در بدو امر عنوان قلعه سلطان‌آباد را داشته است.

شهر قديم اراك داراي چهار دروازه بود و بازار كنوني آن شبكه ارتباطي داخلي اين دروازه‌ها بود و راه‌هاي اصلي و خارجي از اين دروازه‌ها آغاز مي‌شد. با عبور راه آهن از اراك و احداث خيابان و گذرگاه‌هاي جديد، توسعه شهر در قسمت جنوب و جنوب غربي آغاز شد. براساس آمار كتاب «ايرانشهر» در سال 1320 ش، جمعيت اراك پنجاه و يك هزار نفر بود. از اين تاريخ اراك نيز مانند ساير شهرهاي كشور توسعه يافت. در سال‌هاي صلح و آرامش، ديوارهاي حفاظتي شهر برداشته شد و شهر اراك و نقشه منظم اوليه آن بي رويه رو به توسعه نهاد. موقعيت ترابري اراك مهم‌ترين عامل توسعه شهر در سال‌هاي اخير بوده است.

Share

استان مركزي داراي هشت شهرستان، پانزده بخش، نوزده شهر، شصت دهستان است. شهرستان‌هاي اين استان عبارتند از: اراك، آشتيان، تفرش، خمين، ساوه، شازند، محلات و دليجان.

 اراك:شهرستان اراك از شمال به شهرستان تفرش، از غرب به شهرستان‌هاي همدان و ملاير، از شرق به شهرستان محلات و از جنوب به شهرستان‌هاي خمين و شازند محدود است. شهرستان اراك به مركزيت شهر اراك داراي چهار نقطه شهري به نام‌هاي «اراك»، «سنجان»، «كميجان» و «خنداب» است.  مساحت شهرستان اراك حدود 7178 كيلومتر مربع است و 24/4 درصد از كل مساحت استان را تشكيل مي‌دهد. بعد از شهرستان ساوه اين شهرستان بزرگ‌ترين شهرستان استان است. شهرستان اراك با تخصيص 56/3 درصد از كل جمعيت استان،‌ بزرگ‌ترين  قطب جمعيتي استان است.

 مراكز ديدني: آتشكده مزدقان، امامزاده ابراهيم،‌ امامزاده حسن، امامزاده حوا خاتون، امامزاده حسين، امامزاده عبدالله، كودرز، امامزاده محمد بن موسي بن جعفر(ع)، امامزاده محمد عابد، امامزاده هفتاد و دو تن، بناي تاريخي پيرمراد، بناي تاريخي حمام چهار فصل، بناي تاريخي كاروانسراي پارك طبيعت شهيد با هنر، پارك و شهرباني لاله، درياچه قاسم‌آباد، شكارگاه چرّا، شكارگاه هفتاد قله،- شهر زيرزميني زلف‌آباد، غار سفيدخاني، غار وفس، مجموعه تاريخي بازار اراك، مدرسه سپهداري، مقبره آقا نورالدين، غار قلعه جوق، غارهاي انجدان، غار آسيلي، غار طاقچه، غار گيوه‌كش 

 آشتيان: شهرستان آشتيان در مركز استان مركزي و در شمال شهرستان اراك قرار دارد و مركز آن شهر آشتيان است. ارتفاع اين شهر از  سطح دريا 1791 متر است و با مركز استان (شهرستان اراك) هشتاد و پنج كيلومتر فاصله دارد. اين شهرستان از شمال به شهرستان‌ تفرش و استان قم و از جنوب به شهرستان‌هاي اراك و محلات محدود است. شهرستان آشتيان با 1348 كيلومتر مربع مساحت كوچك‌ترين شهرستان استان مركزي است. اين شهرستان داراي يك شهر، يك بخش و سه دهستان است.

 مراكز ديدني: آتشكده فراجان و فراهان، آب انبار آشتيان، آب انبار گركان، امامزاده اسماعيل، امامزاده عبدالله، امامزاده فاطمه صغري، امامزاده محسن، علي نقي بيگ، قلعه علي نقي بيگ، امامزاده قاسم، منزل استاد دكتر قريب، امامزاده سياوشان  

تفرش:اين شهرستان در شمال شهرستان آشتيان و جنوب غربي شهرستان ساوه واقع شده و مركز آن شهر تفرش است. ارتفاع اين شهر از سطح دريا 1900 متر است و تا مركز استان 90 كيلومتر فاصله دارد. اين شهرستان از شمال به شهرستان ساوه، از غرب و جنوب به شهرستان اراك و از شرق به استان قم محدود است و حدود 2792 كيلومتر مربع مساحت دارد. اين شهرستان داراي دو شهر، دو بخش و شش دهستان است.

مراكز ديدني: مسجد جامع ششنا، امامزاده حسين، آرامگاه پروفسور حسابي، آب معدني چشمه گاو، غار پستان، غار دربر چشمه

 

 

 

    خمين: شهرستان خمين جنوبي‌ترين شهرستان استان مركزي محسوب مي‌شود و از شمال به شهرستان‌هاي اراك و سربند، از شرق به شهرستان محلات، از جنوب به شهرستان گلپايگان (استان اصفهان) و از غرب به شهرستان اليگودرز (استان لرستان) محدود است. وسعت اين شهرستان 2267 كيلومتر مربع است و مركز آن شهر خمين با ارتفاع 1800 متر از سطح دريا است و حدود شصت كيلومتر با مركز استان فاصله دارد. شهرستان خمين داراي يك شهر، دو بخش و هفت دهستان است.

 مراكز ديدني: مجموعه تاريخي بيت امام (ره)، امامزاده ابوطالب، امامزاده اسماعيل، رودخانه خمين، امامزاده عبدالله بن علي (ع)  

شازند: شهرستان شازند با مركزيت شهر شازند در جنوب غربي استان مركزي واقع است و 2827 كيلومتر مربع وسعت دارد. اين شهرستان از شمال شرق به شهرستان اراك، از جنوب و جنوب غرب به شهرستان بروجرد (استان لرستان) و از غرب به شهرستان ملاير (استان همدان) محدود است. شهر شازند در ارتفاع 1920 متري از سطح دريا واقع است و با مركز استان سي و سه كيلومتر فاصله دارد. اين شهرستان داراي دو شهر به نام‌هاي «شازند» و «آستانه»، دو بخش و هفت دهستان است.

مراكز ديدني: امامزاده سهل ابن علي (ع)، امامزاده محمد حنيفه، تپه باستاني گل زرد، تپه باستاني گل تپه، تپه و آثار باستاني سرسختي و پاگل، چشمه عمارت، چشمه كيخسرو، غار كيخسرو (شازند)، غار سوله خونزا 

دليجان: شهرستان دليجان با مركزيت شهر دليجان در منتهي‌اليه جنوب شرق استان مركزي قرار دارد. اين شهرستان از شمال به استان قم، از جنوب به شهرستان شاهين‌ شهر (استان اصفهان)، از شرق به شهرستان كاشان و از غرب به شهرستان محلات محدود است. اين شهرستان با 2141 كيلومتر مربع مساحت در ارتفاع 1530 متري از سطح دريا قرار گرفته است و فاصلة آن تا مركز استان 125 كيلومتر است. شهرستان دليجان داراي دو شهر به نام‌هاي «دليجان» و «نراق»، يك بخش و چهار دهستان است.

مراكز ديدني: كاروانسراي شاه عباسي، قلعه گبري، كوره آجرپزي، قلعه كيخسرو، ميل نراق، درخت علي زينل، سد زمان سلجوقيان، زيارتگاه بابا پير، مسجد جامع، قلعه وركاني‌ها، ميدان قلعه آجري، بازار شمس‌السلطنه در نراق، مسجد جامع نراق

ساوه: اين شهرستان با مساحت 8855 كيلومتر مربع ـ معادل سي درصد مساحت كل استان مركزي را تشكيل مي دهد. در شمال استان قرار دارد و وسيع‌ترين شهرستان به شمار مي‌رود. اين شهرستان از شمال و شمال غرب به شهرستان كرج و استان قزوين، از شمال شرق به شهرستان شهريار، از جنوب به تفرش، از جنوب شرق به استان قم و از غرب به استان همدان محدود است. اين شهرستان با مركزيت شهر ساوه، در ارتفاع 995 متري از سطح دريا قرار گرفته است و با مركز استان 152 كيلومتر فاصله دارد. شهرستان ساوه داراي پنج شهر به نام‌هاي «ساوه»، «زوايه»، «غرق‌آباد»، «مأمونيه» و «نوبران»، چهار بخش و دوازده دهستان است.

مراكز ديدني:مسجد جامع، مناره مسجد جامع، قله تاريخي الوير، تپه الوير، قلعه الوير، قلعه گبري، قلعه آردمين، بناي مسجد انقلاب (قرمز)، كاروانسراي باغ شيخ، پل تاريخي سرحده، امامزاده سيد اسحاق، سر ساوه (الغدير)، غار كوه ساوه (شاپسند)، منارة مسجد سرخ، مسجد بازار ساوه، آب انبار مسجد جامع، تپه‌هاي باستاني در مأمونيه، امامزاده پنج تن در بدچال، مجموعه تپه باستاني آوه

محلات: شهرستان محلات با 2097 كيلومتر مربع در جنوب شرقي استان مركزي قرار دارد و از شمال به استان قم و شهرستان آشتيان، از شمال شرق به شهرستان دليجان، از جنوب به شهرستان‌هاي خمين و گلپايگان (استان اصفهان) و از غرب به شهرستان اراك محدود است. مركز آن شهر محلات، در ارتفاع 1780 متري از سطح دريا قرار دارد و فاصله آن با مركز استان  115 كيلومتر است.اين شهرستان داراي دو شهر به نام‌هاي «محلات» و «نيمور»، يك بخش و دو دهستان است.

مراكز ديدني: بناي باستاني خورهه، آتشكدة آتشكوه، مسجد جامع محلات، امامزاده فضل و يحيي، امامزاده عبدالله، قلعه جمشيدي، قلعه آقاخان محلاتي، چشمه آبگرم محلات، چشمه و پارك سرچشمه محلات

Share

امامزاده هفتاد و دو تن: در روستاي «كهن ساروق» فراهان در شمال غربي اراك، بقاع متبركه هفتاد و دو تن قرار دارد كه به لحاظ تاريخي و مذهبي مورد توجه و احترام عميق مردم به ويژه اهالي منطقه فراهان است. اين بقاع در ميان باغ بزرگ بسيار زيبايي قرار دارند و امامزادگان طاهر و علي در آن مدفون هستند. تاريخ بناي اين ساختمان مربوط به قرن ششم هـ .ق است. اين بقعه‌ها داراي ضريح‌هاي چوبي گره‌كاري شده بسيار زيبايي هستند. روي ديوارها، آيات قرآن كريم با خط بسيار زيباي شكسته به چشم مي‌خورد.

امامزاده ابوالعلي مهدي (ع): مهدي بن محمد از نوادگان امام جعفر صادق (ع) است. ساخت اين بنا كه به دوران ايلخاني باز مي‌گردد، بنا به دلايلي به طور كامل به پايان نرسيده است. اين بنا از نظر معماري قابل توجه است و جزء آثار ملي به ثبت رسيده است. در محوطه آن يك درخت چنار كهن‌سال قرار دارد. در ورودي بنا يك در چوبي قرار داشت و روي آن تماماً با آيه‌هاي مختلف كنده‌كاري شده بود. اين بنا در شهر تفرش قرار دارد.

امامزاده  سهل بن علي (ع): در شهر آستانه، سه آرامگاه يا مقبره به نام‌هاي سهل بن علي (ع)، طالب بن علي (ع) و جعفر بن علي (ع) قرار دارد. اين امامزادگان مورد توجه مردم و سلاطين شيعه ايران بوده  است. بناي سهل بن علي داراي صحن، رواق، گنبد بزرگ و كتيبه‌اي از سنگ مرمر لوزي شكل در بالاي در ورودي رواق است. در كتيبه منظوم و گچبري شده بنا، تاريخ آغاز قرن دوازدهم هـ .ق آمده است.  تزيينات بنا شامل نقاشي و قطاع‌سازي نيم گنبدها، دو كتيبه گچبري و چند پنجره چوبي مشبك بزرگ و كتيبه‌هايي به خط نسخ است.

   امامزاده سيد اسحاق (ع):بناي امامزاده سيد اسحاق در شرق ساوه در ابتداي جاده آسفالته ساوه ـ قم قرار دارد. در اين مكان امامزاده سلطان سيد اسحاق از نوادگان امام موسي كاظم (ع) مدفون است. اين بنا بقعه برج مانندي است و سبك ساختمان آن مانند بناهاي عصر سلجوقيان در نيمه قرن هفتم هـ .ق است و در عصر صفويه نقشه گنبد آن به صورت كنوني در آمده است. قاعده گنبد از داخل و خارج برجي شكل و درگاه‌هاي آن تنگ و كوتاه است. اهميت اين بنا به دليل وجود آجرها و كاشي‌هاي فيروزه‌اي رنگ روي مقبره آن است كه خطوط بسيار زيبا دارد. در ميان بقعه امامزاده، ضريحي چوبي و مشبك به چشم مي‌خورد و درون آن مرقدي است كه از پنج جهت با كاشي‌هاي خشتي مربع مستطيل شكل تاريخي تزيين شده است.

امامزاده فضل و يحيي (ع): امامزاده فضل و يحيي در كوهي در شمال محلات قرار دارد و مدفن دو تن از نوادگان امام موسي كاظم (ع) است. اين بنا داراي حياط وسيعي است كه چهار طرف بقعه را فرا گرفته است. بقعه داراي قبه رواق و ايوان‌هايي است و اطراف حياط نيز حجره هايي به چشم مي‌خورد. قديمي‌ترين قسمت امامزاده محراب آن است كه به دوره ايلخانيان تعلق دارد.

Share

مسجد جامع ساوه: در اين بناي تاريخي ـ مذهبي آثاري از سه مقطع تاريخي قبل از اسلام، قرون اوليه اسلام و دوران صفوي ديده مي‌شود. اين مسجد مجلل و باشكوه داراي يك صحن بزرگ در جنوب، دو ايوان، يك مناره، چند شبستان، محراب‌هاي متعدد قديمي با خطوط كوفي و دو محراب از دوره صفوي با خط ثلث است.  محراب آن داراي كتيبه‌هاي متعدد عمودي و افقي است و روي آن با خطوط ثلث و كوفي سوره‌هايي از قرآن چون سوره اخلاص، قدر و جمعه گچبري شده است. در ضلع غربي، ميان شبستان‌هاي اين بنا، ايوان با شكوه و رفيع قرار دارد و در هر طرف اين ايوان حجره‌اي با درگاه تنگ و كوتاه نمودار است. بر فراز مقصوره مسجد، گنبدي به قطر چهارده و ارتفاع شانزده متر ديده مي‌شود و ساق يا گردنه آن چهار متر ارتفاع دارد و با كاشي‌هاي زيبا تزيين شده است. در گوشه شمال شرقي و بيرون از چهار ديواري مسجد جامع ساوه، مناره رفيع و آجري از دوره سلجوقي قرار دارد. قسمت پايين مناره ساده و در بالا با نقوش آجري تزيين شده است. 

 مسجد جامع شش ناو تفرش: اين بناي سلجوقي در مركز شهر تفرش، در محله «فم» قرار دارد و يكي از مساجد با ارزش و قديمي اين شهرستان است. اين مسجد داراي مقصوره، شبستان، ايوان و صحني مفرح است. قنات شش ناو از زير مقصوره و دورن صحن اين مسجد مي‌گذرد و پس از عبور از داخل تكيه مجاور، از زير يك چنار كهن‌سال بيرون مي‌آيد و آب آن از شش‌ناو (ناودان) فرو مي‌ريزد و در كوي‌ها و محله‌ها سرازير مي‌گردد. وجه تسميه شش‌ناو همين ناودان‌هاي شش‌گانه است كه براي سهولت در امر توزيع آب ايجاد شده‌اند. برفراز مقصوره مسجد شش ناو، گنبدي كلاه‌خود با قاعده‌اي به شكل هشت ضلعي و ساقي به بلندي پنج متر تماماً از آجر ديده مي‌شود.

مسجد سرخ (انقلاب): اين مسجد در ضلع شمالي ميدان قديمي (انقلاب) شهر ساوه قرار دارد و به دليل وجود تزيينات و كتيبه‌هاي قرمز رنگ آن به مسجد قرمز معروف است. بناي اين مسجد مشتمل بر گنبدي ساده و آجري، يك گل‌دسته، سه رواق، چند ايوان و يك مسجد جديدالتأسيس در كنار آن است. اين بنا به دوران سلجوقيه تعلق دارد. آن‌چه بيش از همه در اين مسجد جلب توجه مي‌كند، محراب زيبا و با ارزش آن است كه با چند كتيبه و نقوش گچبري تزيين شده است. داخل ساير فضاهاي اين مسجد آن نيز آثار نقاشي‌هاي رنگارنگ ديده مي‌شود. از ديگر ويژگي‌هاي اين بناي با ارزش، مناره يا مأذنه زيباي آن است كه تماماً از آجر ساخته شده است.

Share

بقعه پيرمراد آباد: اين بنا در روستاي «مرادآباد»، در چهارده كيلومتري شمال شرق شهر اراك قرار دارد. معروف است «شاپور ذوالاكتاف ساساني» براي جنگ از اين ناحيه مي‌گذرد و از پيرمردي كه در اين‌جا زندگي مي‌كرد، درباره نبرد و پيروزي سؤال مي‌كند. پيرمرد مي‌گويد در اين جنگ تو پيروز مي‌شوي. شاپور پس از بازگشت پيروزمندانه خود به سراغ پيرمرد مي‌آيد، اما او مرده بود. شاپور دستور مي‌دهد براي او بقعه‌اي بسازند. 

بقعه شاه قريب و شاه قلندر:اين بقعه در روستاي «انجدان»، در سي و هفت كيلومتري شرق اراك قرار دارد. بقاع شاه قريب و شاه قلندر از پيشوايان فرقه  اسماعيلي و بقعه چهل دختران در اين روستا قرار دارند. تاريخ بناها مربوط به دوره صفويه است.

بقعه شاهزاده عبدالله:در روستاي "گودرز" درسي كيلومتري جاده اراك-خمين قرار دارد. با توجه به نوع گچبري موجود ، اين بنا به قرن ششم ه.ق تعلق دارد. عمده تزئينات بنا شامل گچبري هاي نفيس ديوارهاي داخلي است كه تا زير گنبد كار شده است و در اثر مرور زمان قسمت هايي از آن ها از بين رفته است. در جنوب بقعه نيز محراب گچبري زيبايي قرار دارد كه داراي كتيبه هايي از آيات قرآن به خط ثلث و كوفي است.

Share

آتشكده آتشكوه: بناي اين آتشكده در هشت كيلومتري جنوب شرقي نيم ور، بر سر راه قديمي نيم ور به رباط ترك و اصفهان قرار دارد. اين بنا در دامنه يك رشته كوه و در حاشيه جنوبي روستاي «آتشكوه» ساخته شده و از دو بخش ايوان و چهار طاقي تشكيل شده است. آثار پي و بند دو اتاق كه در دو طرف ايوان برجاي مانده، حكايت از وسعت مجموعه دارد. درهاي اتاق‌ها از طرف جنوب به يك راهرو باز مي‌شود كه رابط بين چهارطاقي و بخش ايوان است. اين بنا دو رويه ساخته شده ولي از از داخل به صورت دو جزء مدور است. مصالح ساختماني به كاررفته در آن سنگ، خاك و آهك است. يكي از ويژگي‌هاي اين بنا ضخامت ديوارهاي آن است كه از سنگ لاشه بدون تيشه و قلم‌خوردگي تشكيل شده است.

 آتشكده برزو راهگرد:اين آتشكده تاريخي در روستاي راهگرد، در شصت و پنج كيلومتري شمال شرقي شهر اراك قرار دارد. اين آتشكده نيز مربوط به دوران ساساني است. نماي آن از آجر و سنگ است و از آتشكده نيم‌ور كوچك‌تر است.


آتشكده فردجان:روستاي كوچك «فردجان» در شمال غربي فراهان قرار دارد و آتشكده بر روي تپه‌اي مجاور فراهان ديده مي‌شود. تمام آتشكده و بخشي از ديوارهاي قلعه خراب شده است. ارتفاع ديوار اصلي باقي‌مانده حدود نه متر، قطر پي‌هاي آن حدود پنج متر و همه از سنگ و ساروج است. در وسط قلعه، تعدادي پي‌هاي سنگي به قطر پنج متر وجود دارد كه مي‌تواند بازمانده تالارهاي متعدد و آتشگاه و نيايشگاه باشد. احتمالاً اين آتشكده به عصر ساساني تعلق دارد. در ضلع شمالي قلعه، در زيرزميني كه در حال حاضر آغل گوسفندان و انبار علوفه است، تعداد چهار ستون به قطر حدود دو و نيم متر از آجر و ساروج ديده مي‌شود. ستون‌ها تقريباً در كنار هم قرار گرفته‌اند و حدود سه متر از آن‌ها نمايان و قسمت بيشتر آن‌ها داخل زمين و زير آوار خاك است .

Share

قلعه دختر( قيز قلعه): قيز قلعه در بيست و سه كيلومتري جنوب غربي ساوه، در مجاورت روستاي دوازده خانواري قيز قلعه قرار دارد. بنا بر روي صخره پر شيبي قرار گرفته و دسترسي به آن بسيار دشوار است. بنا به دو بخش كلي تقسيم مي‌شود: قسمتي كه در صخره تعبيه شده است و دژ يا قلعه نام دارد و قصري كه در بالاي صخره ساخته شده است. مساحت قلعه تقريبا" برابر تمام مساحت صخره يعني سه هزار هكتار است.

قلعه آردمين:در پنجاه و شش كيلومتري جاده ساوه ـ همدان، در سه راهي «غرق آباد»، جاده‌اي خاكي به سمت شمال جدا مي‌شود. در انتهاي اين جاده، دهكده‌اي با صفا و سرسبز وجود دارد كه در دامنه جنوبي كوه‌هاي «رحمان» قرار گرفته است. در ميان اين آبادي و داخل بافت مسكوني و باغ‌ها، بنايي عظيم خودنمايي مي‌كند كه اهالي به آن «قلعه» مي‌گويند. بافت اصلي معماري روستا و ارتباط آن با قلعه به دليل دوري از جاده تا حدود زيادي دست نخورده باقي مانده است. قلعه آردمين شامل بخش‌هاي اندروني، بيروني ايوان‌ها، تالارهاي شاه‌نشين، ارسي‌هاي گره‌كاري شده و برج‌هاي متعدد است. نماي بنا از داخل حياط چهارچوب‌هاي مستطيل آجري است كه يك در ميان با استفاده از گچ سفيد شده‌اند. برخي از گچبري‌هاي بسيار نازك تزيينات داخلي بنا به خصوص در تالار اندروني باقي مانده است. ارسي‌هاي داخلي برج جنوب غربي با كار گيره و شيشه‌هاي الوان، نرده‌هاي چوبي و در دولنگه ورودي بيروني نيز از ارزش‌هاي هنر چوب در اين بنا است. از ديگر تزيينات با ارزش بنا ميخ‌‌پرچ‌ها و كوبه‌هاي فلزي در ورودي بيروني است. اين قلعه و فضاي سرسبز و با صفاي روستا يكي از جاذبه‌هاي تاريخي و طبيعي منطقه شمالي استان به شمار مي‌رود.

قلعه حاج وكيل (كلاه فرنگي): در اين قلعه بناي كنسولگري انگليس قرار داشت و سپس يكي از بازرگانان اراك به نام «حاج وكيل» آن را خريداري نمود. در حال حاضر يك قسمت اعظم آن به نام ساختمان كلاه فرنگي باقي‌مانده كه در اختيار ميراث فرهنگي استان قرار دارد.

Share
X