برای مشاهده مشخصات هر استان بر روی ناحیه مربوط به آن در نقشه کلیک کنید

معرفی وبلاگ
تـنـیـده یـاد تـو در تــار و پــودم مـیـهـن ای مـیـهــن/ بـود لـبـریـز از عـشـقـت وجـودم میهن ای میهن/... *ضمن تشکر از بازدید شما کاربر گرامی، امید است توانسته باشیم ذره ای از زیباییهای تمام نشدنی میهن عزیزمان ایران را در این وبلاگ نشان دهیم. راهنمایی های شما بزرگواران، چراغ هدایتگر ما خواهد بود.*
صفحه ها
دسته بندی موضوعی
آرشیو
لینک دوستان
سایت های منبع و مرتبط
لوگوهاكد لوگوي میهن ما

ابزارها و برنامه ها


Google

در وبلاگ میهن ما
در كل اينترنت

تماس با ما

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11935936
تعداد نوشته ها : 4405
تعداد نظرات : 151

PageRank Checking Icon

آذربایجان شرقی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
آذربایجان غربی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اردبیل
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اصفهان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
ایلام
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
بوشهر
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
تهران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
چهارمحال و بختیاری
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان جنوبی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان رضوی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان شمالی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خوزستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
زنجان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سمنان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سیستان و بلوچستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
فارس
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قزوین
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قم
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کردستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمانشاه
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کهکیلویه و بویراحمد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گلستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گیلان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
لرستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مازندران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مرکزی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
هرمزگان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
همدان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
یزد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

اسلایدر


مترجم سایت


http://mihanma.persiangig.com/image/Yazd/Yazd.jpg

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/Yazd/Yazd_Map.jpg

استان يزد درقسمت مركزي فلات ايران و در حاشيه ي دشت هاي كوير لوت ، با مساحتي حدود ۱۳۱ هزار و ۵۵۱ كيلومتر مربع ، چهارمين استان وسيع كشور محسوب مي شود . اين استان از شمال غرب با استان سمنان ، از غرب با استان اصفهان ، از جنوب غرب با استان فارس ، از شرق با استان خراسان شمالي ، از شمال شرق با استان خراسان رضوي و از شرق و جنوب شرق با استان كرمان همسايه است. مركز استان يزد ، شهر يزد است و شهرهاي مهم آن عبارتند از : ابركوه ، بافق ، تفت ، مهريز ، ميبد ، اردكان .

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/Yazd/ab%20va%20hava.jpg

استان يزد در فلات مركزي ايران به سبب موقعيت جغرافيايي، داراي آب و هواي اقليمي گرم و خشك بياباني است؛ اما شرايط محلي دگرگوني هاي محدودي را در آن پديد آورده است: از يك سو، ارتفاعات شيركوه شعاع وسيعي از منطقه را تحت تأثير عوامل مثبت قرار داده، به گونه اي كه در دره ها و كوهپايه‌هاي آن هوا نسبتاً ملايم و داراي آب و هواي ييلاقي است. از سوي ديگر، وجود كويرهاي نمك و دشت هاي وسيع و لخت و عريان در مركز و مشرق استان، بر ميزان درجه خشكي و شدت شرايط كويري آن افزوده است.

در اين استان، نوسان دما در تابستان و زمستان و حتي در شب و روز زياد است. درجه حرارت هوا در طول سال، بين حداقل بيست درجه سانتيگراد زير صفر تا چهل و شش درجه سانتيگراد بالاي صفر در نوسان است. از اين رو، استان يزد داراي دو فصل است: فصل بلند گرما (اسفند تا مهر) و فصل كوتاه سرما (از آبان تا اواخر بهمن).

معمولاً سردترين ماه‌هاي سال اين استان، دي و بهمن و گرم‌ترين آن تير است. اين استان در فصل تابستان، داراي روزهاي بسيارگرم و شب هاي اغلب خنك و دلنشين است. در تابستان با اين كه هوا در كفه‌هاي‌كويري و بياباني‌گرم و آزاردهنده است، ولي در ارتفاعات شيركوه، دره ها خنك و خوش آب و هواست و اغلب خانواده‌هاي يزدي در اين فصل به آن نواحي مي روند.

Share

استان يزد از دير باز منطقه اي صنعتي بوده و صنايع آن به دو صورت صنعتي و دستي رواج داشته است. فرش بافي ، چاقو سازي ، سبد بافي ، سنگ تراشي ، پارچه بافي ، زيلو بافي ، سراميك ، سفال سازي ، كرباس بافي ، طلا و نقره كاري از صنايع دستي يزد هستند . اين استان از نظر صنايع كارخانه اي اكنون داراي كارخانه هاي توليدي بزرگ و كوچك است. علاوه بركارگاه هاي كوچك نساجي و شيريني سازي ، كه شمار آنها بسيار است، ده ها واحد توليدي ديگر وجود دارد كه در رشته هاي گوناگون فعاليت مي كنند . صنايع ماشيني ريسندگي و بافندگي از سال ۱۳۱۲ هـ . ش ، در استان يزد پديد آمد . اساس اين دگرگوني وجود صدها كارگاه سنتي بافندگي و هزاران بافنده ماهر و هنرمند در اين منطقه بوده ، كه هم زمان با نخستين حركت هاي صنعتي شدن ريسندگي و بافندگي در كشور، به مراكز توليدي كارخانه‎اي روي آوردند . استان يزد با دارا بودن ۳۳۰ واحد توليدي نساجي ، نيمي از منسوجات كشور را توليد و عرضه مي كند و ۷۰ درصد زمينه هاي اشتغال صنعتي استان يزد ، به اين صنايع تعلق دارد. علاوه بر صنايع ماشيني و صنايع دستي ؛ صنعت شيريني‌سازي نيز در استان يزد از قدمتي ديرينه برخوردار است و محصولات آن صاحب شهرتي‌ جهاني هستند كه از مرزهاي ايران فراتر رفته ‌است . مهم‌ترين شيريني‌جات يزدي با نام‌هاي قطاب ، پشمك و باقلوا شهرت دارند.
با وجود شرايط آب و هوايي و زيستي نامناسب منطقه ، تشكيلات زمين شناختي اين استان، ذخيره هاي بزرگ معدني را در دل خود ، جاي داده است ، به طوري كه مي توان اين استان را منطقه اي معدني ناميد . بزرگترين قطب هاي معدني آهن ايران در استان يزد قرار دارد . همچنين مي‎توان از معادن غني سرب و روي مهدي آباد ، كوشك ، دره انجير و منصور آباد ، بوكسيت صدرآباد ، معدن اورانيوم ساغند اردكان كه در نوع خود در خاورميانه بي‎ نظير است ، مس اردكان و تفت ، نام برد . گذشته از اين ها ، معدن هاي فلزي ، سنگ هاي تزييني با كيفيت بسيار بالا ، مانند : مرمر ، مرمريت ، گرانيت ، چيني و نيز موادي چون باريت ، گچ ، فسفات ، نمك به فراواني در سطح استان يزد وجود دارد.
استان يزد در بخش كشاورزي به دليل خشكي آب و هوا و ميزان بارندگي كم در بين استان‌هاي ايران ، كمترين اراضي كشاورزي را به خود اختصاص داده است . عمده محصولات كشاورزي يزد شامل خرما ، پسته و گندم مي شود .

Share

يزد: شهرستان يزد به دليل وجود جاذبه‌هاي شغلي، رفاهي و تمركز اداري پرجمعيت‌ترين شهرستان اين استان به شمار مي‌رود و با جمعيتي حدود 390000 نفر، 52 درصد از كل جمعيت اين استان را تشكيل مي‌دهد. وسعت شهرستان يزد 2397 كيلومتر مربع است.

ميبد: شهرستان ميبد در پنجاه كيلومتري شمال غربي شهرستان يزد قرار دارد. اين شهرستان با 1271 كيلومترمربع وسعت، كوچك‌ترين شهرستان استان است و به لحاظ تراكم نسبي جمعيت، بعد از يزد قرار دارد. شهرستان ميبد شامل يك بخش «مركزي» و دو دهستان «بفروييه» و «شهدا» است.

مهريز: شهرستان مهريز در سي كيلومتري جنوب شهرستان يزد و در همسايگي شهرستان‌هاي «تفت»، «بافق» و «خاتم» و استان كرمان قرار دارد. اين شهرستان با وسعت 14684 كيلومتر مربع و جمعيت بيش از 46302 نفر داراي دو بخش «هرات ـ مروست» و «مركزي» و پنج دهستان است. بناي شهرستان مهريز را به «مهرنگار» دختر «انوشيروان» نسبت داده‌اند. به دليل حاصلخيزي اراضي اين شهرستان، بيشتر مردم اين منطقه به كار كشاورزي اشتغال دارند.

طبس: شهرستان طبس با 55464 كيلومتر مربع وسعت، بزرگترين شهرستان اين استان است و در دامنة غربي ارتفاعات «شتري» در حاشية كوير نمك قرار دارد و از شمال و شرق با استان خراسان همسايه است. اين شهرستان داراي دو شهر و هشت دهستان است و حدود 63400 نفر جمعيت دارد.

صدوق: شهرستان صدوق با وسعت 5486 كيلومتر مربع در شمال غربي استان قرار دارد. جمعيت اين شهرستان در سال 1375 بالغ بر 27924 نفر بوده است. مركز اين شهرستان «اشكذر» است و داراي دو بخش «مركزي» و «خضرآباد» و سه دهستان است.

خاتم: شهرستان خاتم 7931 كيلومترمربع وسعت و جمعيتي معادل 27947 نفر دارد. آب و هواي خاتم بياباني و نيمه بياباني است. بخش عمده اين شهرستان، زير پوشش جنگلي قرار دارد. جنگل‌هاي پسته وحشي «باغ شادي» و جنگل‌هاي بادام كوهي «چنار ناز» از جمله پوشش گياهي اين منطقه به شمار مي‌روند. اين شهرستان مهم‌ترين قطب كشاورزي استان يزد محسوب ميشود.

تفت: شهرستان تفت با وسعت شش هزاركيلومتر مربع در هجده كيلومتري جنوب غربي استان قرار دارد و يكي از مناطق خوش آب و هواي اين استان است. اين شهرستان داراي دو بخش و نُه دهستان است. مساحت عمومي اين شهر بيش از پانزده كيلومتر‌ مربع است و بيشتر فضاهاي آن را، به ويژه در محلات قديمي، باغ‌ها تشكيل مي‌دهند. بافت كلي و قديمي شهر، باغ ـ محله و خانه ـ باغ است.

بافق: اين شهرستان با مركزيت شهر بافق، در فاصلة يك صد و بيست كيلومتري جنوب شرقي يزد و در ارتفاع 927 متر از سطح دريا قرار دارد. وسعت اين شهرستان 15298 كيلومتر مربع و جمعيت آن بيش از 41835 نفر است و از دو بخش و شش دهستان تشكيل شده است. به علت وجود درختان خرما در اين منطقه، صنايع دستي وابسته به نخل در اين شهرستان رونق فراوان دارد. همچنين اين شهرستان به لحاظ وجود معادن غني بسيار حايز اهميت بوده و شغل بسياري از مردم آن معدن‌كاري است.

اردكان: شهرستان اردكان با وسعت بيش از بيست و سه هزار كيلومتر مربع و ارتفاع هزار و سيصد متر از سطح دريا، در شصت كيلومتري شمال غرب استان و در حاشية كوير نمك قرار دارد و داراي 61717 نفر جمعيت است. گفته شده است اردكان در قرن هفتم هـ . ق در محل “زردك” (قديمي‌ترين آبادي اين منطقه) بنا شده است. اين شهرستان داراي سه بخش «مركزي»، «خرانق» و«عقدا» است. مرتفع‌ترين قسمت اين شهرستان قلة «ميل» و پست‌ترين ناحية آن كوير«سياه كوه» است.

ابركوه: شهرستان ابركوه با وسعت 5641 كيلومتر مربع و جمعيتي بالغ بر 40700 نفر در يك صد و چهل كيلومتري غرب شهرستان يزد قرار دارد. مركز اين شهرستان، شهر ابركوه با وسعت شش كيلومتر مربع است و بيشتر اهالي آن به كشاورزي اشتغال دارند. ابركوه يكي از شعب راه ابريشم است كه در گذشته آباد و پرجمعيت بود. نام آن در منابع قديم و جديد به صورت‌هاي «ابرقو»، «ابرقويه»، «برقوه» و «دركوه» آمده است.

Share

مردم استان يزد از « نژاد آريادي » و « ايراني » هستند و به علت موقعيت جغرافيايي ويژه اين استان ، از آميختن با نژادهاي غير ايراني تا اندازه اي مصون مانده اند . در روزگار باستان و  با آغاز شهرنشيني در اين سرزمين ، نژادهاي ديگري در اين ناحيه زندگي مي كردند كه با نژادهاي اصلي تركيب شدند . علاوه بر مهاجرت آريايي ها به ايران ، در دوره هاي بعد نيز ، گروه هاي از اعرب ، ترك ها ، مسيحي ها و كليمي ها به اين منطقه آمده و در اين جا ساكن شدند .
مردم استان يزد به « زبان فارسي رايج » ، با پاره اي ويژگي هاي گويشي سخن مي گويند . برخي ويژگي هاي گويشي در ميان شهرستانهاي اين استان محسوس است . زبان شناسان نيم زبان هاي جديد ايراني را به دو دسته غربي و شرقي تقسيم كرده اند . « لهجه يزدي » جزو « نيم زبان هاي مركزي دسته غربي » است كه در بخش غرب فلات ايران ، تا حدود مرزهاي ايران رواج دارد . علاوه بر اين ها ، « زرتشتيان يزد » به زبان نياكان خويش يعني « زبان فارسي دري » سخن مي گويند . ولي اين زبان به دليل پاره اي عوامل اجتماعي ، فرهنگي و اقتصادي با زبان فارسي تركيب شده و كم كم به فراموشي سپرده مي شود .

Share

اساس گاهشماري سنتي در مهريز، تحولات جوي و اثرات آن بر روي محصول كشاورزي مي باشد . مثلاً در برخي مناطق همچون مهر پادين از اول بهار تا اواخر اين فصل هر 6 روز يك بار يك انقلاب جوي ايجاد مي شود كه ممكن است بارندگي به دنبال داشته باشد . لذا اين فصل را به تعدادي ششه تقسيم مي كنند و آن را به رقم روزهايي كه از سال گذشته است اضافه مي كنند . يعني شش روز اول بعد از عيد را « شش » و شش روز دوم را « دوازده و ششه »، آنگاه « هجده و ششه » كه در ارنان به بيرام كش معروف است .
نوبت به « بيست و چهار و ششه » كه مي رسد احتمال بارندگي بسيار بالاست و از اين پس اگر باران ببارد ، براي محصول زيان دارد .
به « هفتاد و دو و ششه » كه رسيد مطمئن هستند كه باران مي بارد ولي اگر در اين 72 روز باران نيايد مي گويند هفتاد و دو افتاد آغاز تير ماه ، نودم عيد خوانده مي شود كه در اين روز، گندم از آب مي افتد .
صد و بيستم عيد، آغاز فصل برداشت گندم است و در اين روز چوپانان از كوه پايين مي آيند و قراردادهاي چوپاني را تمديد مي كنند .

Share

 درخت-سرو-4000-ساله

 

  • ابركوه : آب انبار ابركوه ، امام زاده سيد احمد ، امام زاده شهيدان ، درخت سرو ۴۰۰۰ ساله ، قلعه رباط ، قلعه عزت آباد ، مسجد جامع ، مناره مسجد نظاميه ، گنبد عالي ، خانه آقازاده ، يخچال خشتي

 

 

 رباط-خرگوشي

  • اردكان : آب انبار قلعه ، آتشكده شريف آباد ، آتشكده احمد آباد ، امام زاده مير سيد محمد ، امام زاده سيد نورالدين ، رباط شاه زاده ، رباط خرگوشي ، زيارتگاه پير سبز ، زيارتگاه پير هريشت ، زيارتگاه پيران زرتشتي ، زيارتگاه پير شاه اشتادا يزد ، زيارتگاه پيرشاه مهر ايزد ، زيارتگاه پيرشاه مراد ، زيارتگاه پيرشاه فريدون ، تكيه بازار نو ، دخمه هاي شريف آباد ، دخمه ترك آباد ، حسينيه بازار نو ، حمام سعديا ، خانقاه اردكان ، كارگاه هاي ارده گيري ، مقبره روح الله خاتمي ، فرودگاه انگليس ها ، مسجد زيرده ، مسجد جامع آب انبار دوراه ، مسجد زردك موزه مردم شناسي

 خانه-وحشي-بافقي

 

 

  • بافق : ارگ عبدالرضا خان بافقي ، امام زاده عبدالله بن موسي ، باغ تيتو ، باغ سرچشمه يا باغ سلوچ ، باغ عمارات ، باغ سر در صدرآباد ، تپه هاي تاريخي قاضي مير جعفر ، خانه وحشي بافقي ، خانه قاضي مير جعفر ، قلعه كافر ، قلعه صادق آباد ، قلعه شهرآباد ، مدرسه علميه ، مسجد سر استخر ، مسجد امام حسين (ع) ، مسجد حاج حسين ، مسجد چهارده معصوم (ع) ، مسجد فاطميه بافق ، مسجد آهن شهر ، مسجد صاحب الزمان (ع) ، مسجد حاجي سيد حسن ، محله لرد ، ميدان خان

 

 توران-پشت

  • تفت : آب انبار سرده ، آب انبار برسه ، آتشكده هاي زرتشتي ، آسياب و دژ پهلوان ، بقعه سيد گل گل سرخ توران پشت ، بقعه پير مراد توران پشت ، بقعه چهل دختران توران پشت ، بقعه شيخ جنيد توران پشت ، بقعه شاه خليل ثاني حسينيه غياث آباد ، حسينيه شاه ولي ، سنگ قبر صفي قلي بيك ، سنگ قبر خانش بيگم ، قدمگاه مرتضي علي ، قلعه شواز ، مسجد و حسينيه محله گرمسير ، مسجد شاه ولي ، مسجد شاه يحيي ، مسجد جامع بيدا خويد ، مسجد شيخ علي بنيمان ، مسجد توران پشت ، مسجد اسلاميه يا فراشاه ، مزار توران پشت ، نقوش تخته سنگ كوه ارنان

 

 قلعه-سر-مهريز

  • مهريز : آرامگاه شيخ عبدالله ، آرامگاه بها الدين ، امام زاده پير غيب ، باغ پهلوان پور ، برج و آسياب پير نوركي ، دروازه مهريجرد ، خانه سر يزد ، قدمگاه حضرت علي (ع) ، قلعه گبري ، قلعه مهرپادين ، قلعه خورميز ، قلعه سر يزد ، قلعه هرفته ، قلعه مروست ، قلعه محمد باقري ، قلعه ملكي ، قنات حسن آباد ، قنات شاه حسيني ، قنات آب ميري ، قنات ارزاندازان ، قنات بغداد آباد ، مسجد باغ بهار ، كاروانسراي مدور ، كاروانسراي چهار ايواني ، كاروانسراي زين الدين ، كاروانسراي كرمانشاه ، كاروانسراي نو سر يزد ، كاروانسراي شمس ، كاروانسراي شاه عباسي ، مسجد منگاباد ، مسجد سرحوض ، مسجد جامع مهرپادين ، مسجد جامع باغ بهار ، مسجد جامع منگاباد ، مسجد جامع خورميز ، نقوش تخته سنگ ارنان

برج-كبوترخانه

  • ميبد : آب انبار كلا ، چاپارخانه ، آب انبار حاج آقا احمد ، آب انبار حاج ابوالحسن ، آب انبار حاجي رضا ، آب انبار حاجي محمد رضا ، آب انبار دوشيزه ، آب انبار محله بالا بفروئيه ، آب انبار مياني حسن آباد ، امام زاده خديجه خاتون ، امام زاده سيد ابوالقاسم بيده ، امام زاده مير شمس الحق ، امام زاده سيد صدرالدين قنبر ، بافت تاريخي ميبد ، برج كبوتر خانه ، بقعه شيخ ابوالقاسم بفروييه ، برج و بارو و دروازه شارستان ، بناي سلطان رشيد ، روستاي تاريخي خرانق ، قلعه نارين ، قلعه بشنيغان ، قلعه مهرجرد ، مسجد جامع ميبد ، معبد چك چك ، موزه زيلو ، يخچال قديمي

 

 باغ-دولت-آباد

  • يزد : آتشكده زرتشتيان ، آب انبار شش بادگير ، آب انبار فهادان ، آب انبار چهار سوق ، آب انبار نصرآباد ، آب و انبار وقت و ساعت ، آب انبار كوشك نو ، آب انبار جنگ ، آب انبار خواجه دو دهنه ، آب انبار دروازه مالمير ، آب انبار رستم گيو ، آب انبار باغ گندم ، آب انبار بوطيري – ابوالمعالي ، آب انبار شهداي فهرج ، بازار يزد ، باغ دولت آباد ، ، بقعه و مدرسه سيد شمس الدين ، بقعه زرنديان ، بقعه سيد پنهون ، بقعه شاه سيد رضا ، دخمه زرتشتيان ، حاشيه مسيل هنشك ، حمام خان ، خانقاه شيخ علي بنيمان ، خانه لاري ها ، خانه ملك التجار ، كاروانسراي خان ، كاروانسراي خان پنج ، كاروانسراي علي آباد ، مدرسه ضيائيه ، حمام مسجد جامع ، حمام گلشن يابزرگ گازرگاه ، حمام خان ، حمام خرمشاه ، خانه ملك زاده ، خانه محمودي ، خانه مشروطه ، عمارت آتش و بهرام ، قبر پير نارستانه ، كاروانسراي زين الدين ، مقبره شيخ زين العابدين علي خاموش ، ميدان خان ، مسجد بزرگ پشت باغ ، مسجد بياق خان ، مسجد چهل محراب ، مسجد محله ابوالمعالي ، مسجد جامع كبير ، مسجد جامع عتيق ، مسجد سرپلك ، مسجد شاه عبدالقيوم
Share
  باغ دولت‌آباد  

 

باغ دولت‌آباد يزد توسط «محمد تقي خان زند» معاصر «شاهرخ ميرزاي افشار» و «كريم خان زند» در سال 1160 هـ . ق ساخته شد. اين باغ محل اقامت حاكم وقت (خان يزد) بود. باغ شامل فضاهايي مانند عمارت هشتي و بادگير، عمارت بهشت آيين، عمارت تالار آيينه، عمارت سردر اصلي، عمارت سردر جنوبي و … است. در عمارت هشتي و بادگير باغ، تلفيقي از جريان هوا و آب انجام مي‌پذيرد. اين باغ به وسيله قنات «دولت‌آباد» مشروب مي‌شد و سنگ‌هاي مرمر سياه در عمارت پايين و حوضخانة آن، از معادن مرمر«مراغه» و «تبريز» بود. عمارت مياني ـ واقع در ضلع شمال غربي ـ «بهشت آيين» خوانده مي شود. ارتفاع بادگير اين باغ از سطح زمين سي و سه متر است. فضاي سبز اين باغ شامل درختان كاج، سرو، گل سرخ محمدي، درختان ميوه به خصوص انگور و انار است.

 

  باغ خان  

 اين باغ در جاده يزد ـ‌ تفت قرار دارد و مانند اكثر باغ‌هاي تاريخي، عمارت باشكوهي با آب انبار، ساباط، قهوه‌خانه و اصطبل در ميان آن بنا شده است. بناي اين باغ مربوط به قرن سيزدهم  هـ .ق و باني آن «محمد خان والي» است. از ويژگي‌هاي اين باغ، تالار بزرگ، سقف مرتفع و عرض بناي آن است كه مي‌گويند سازنده آن به نام «استاد كريم»، يك روزه اين طاق عجيب را پوشانده است. باغ خان در زمان حكومت «ضيغم الدوله قشقايي» صدمات بسيار ديد.

 

  باغ نمير  

 اين باغ كه به دستور «صدرالعلماء» از حكام دوران زنديه ساخته شد، در خيابان «ساحلي» شهرستان تفت قرار دارد. وسعت باغ ده هزار متر مربع است و در قسمت شمال غربي آن، ساختماني داراي يك تالار بزرگ به ابعاد 10*12 متر ديده مي شود. قسمت بالاي تالار با طاق نماهاي محرابي تزيين شده است. پشت تالار، فضايي وجود دارد كه با فضاي زير بادگير دو طبقه چهار طرفه آن مرتبط است و  هواي مطبوعي را به وجود مي‌آورد. در دو طرف تالار بعد از راهروهاي پهني كه اتاق ها را به تالار مرتبط مي كنند، دو اتاق سه دري قرار دارد و پشت هر سه دري، دو اتاق ديگر ساخته شده كه به سه دري ها و فضاي پشت تالار راه دارد. يك زيرزمين زير تالار با روكار آجر ساخته شده است. كف بنا تماماً آجر فرش است. در جلو ساختمان يك حوض سنگي به وسعت تقريبي پانصد متر مربع و در ضلع جنوب شرقي انتهاي باغ، يك آسياب آبي قرار دارد.

 

  باغ پهلوان‌پور   اين باغ در محله «مزويرآباد» شهرستان مهريز قرار دارد. اين باغ شامل فضاهاي مختلف از قبيل برج حفاظتي، كوشك مركزي، آشپزخانه، حمام خزينه‌اي و … است. ساخت برج حفاظتي و ساير بناهاي موجود در ضلع جنوبي باغ به دستور «ملا علي رضا» و هم زمان با اواخر حكومت قاجاريه صورت گرفت. بخش‌هاي ديگر نظير عمارت كوشك (شربتخانه)، آشپزخانه، حمام خزينه‌اي و غيره به دستور «علي پهلوان» ساخته شد و قدمت آن به دوران صد ساله معاصر مي‌رسد.
Share

موزه آيينه و روشنايي يزد : اين موزه در خيابان آيت الله كاشاني، رو به روي پارك هفتم تير قرار دارد. موزه آيينه و روشنايي در سال 1377 هجري شمسي، پس از انجام تعميرات اساسي در خانه «صراف زاده»، در اين مكان افتتاح شد. اين موزه با زير بناي 837 متر مربع در باغي مصفا با وسعت 8174 متر مربع قرار دارد. اين موزه تنها موزه تخصصي در رابطه با موضوع نور در ايران است و شامل انواع پيه‌ سوز، شمع سوز، نفت سوز و اشياي برقي است. اشياي موجود در اين موزه از جنس سفال،‌ شيشه، برنج، مس و برنز است. از اشياي خاص موجود در اين موزه مي‌توان به پيه‌سوزهاي پايه‌دار چند شعله سفالي، آيينه‌هاي سنگي و كارهاي هنري انجام شده بر روي شيشه و آيينه اشاره كرد. 

موزه آب يزد : موزه آب يزد هم‌زمان با برگزاري نخستين همايش بين‌المللي قنات در ارديبهشت ماه سال 1379 هجري شمسي در شهر يزد افتتاح شد. اين موزه محل مناسبي براي شناخت آثار و ابنيه تاريخي مربوط به آب است.
در اين موزه لوازم مختلف حفر قنات، ابزار و ادوات اندازه‌گيري حجم آب، وسايل تأمين روشنايي در قنات، اسناد و مدارك خريد و فروش آب و وقف نامه هاي قديمي، كتابچه ميراب‌ها و اسناد توزيع آب، ظروف نگهداري و حمل آب و بسياري لوازم و اشياء ارزشمند ديگر نگهداري مي شود. موزه آب در يكي از ارزشمندترين آثار معماري سنتي يزد، به نام خانه «كلاه‌دوزها»، قرار دارد.  

موزه علوم طبيعي يزد : اين موزه در مساحتي به وسعت يك هزار متر مربع، در محل مدرسه «ايرانشهر» تأسيس شد و شامل بخش‌هاي زمين شناسي، جانورشناسي و گياه‌شناسي استان است.

موزه پلاس ميبد : اين موزه در كاروانسراي شاه عباسي« چاپارخانه» شهرستان ميبد قرار دارد. تعداد زيادي از زيلوهاي قديمي مساجد و ديگر اماكن تاريخي در اين موزه نگهداري مي‌شود. قديمي‌ترين زيلوي موجود در اين موزه، مربوط به قرن نهم هـ . ق است. در كنار اين موزه، چند كارگاه بافت زيلو داير شده است. در اين كارگاه ها، طرح‌هاي تاريخي زيلو توسط استادكاران مجرب دوباره بافته مي‌شود. در كنار اين موزه رستوران سنتي ميبد قرار دارد.

موزه مردم شناسي مهريز : اين موزه در محل يك حمام قديمي متعلق به اوايل دوره قاجاريه به نام حمام «استهريج»  قرار دارد. طرح بنا مانند ساير حمام‌هاي قديمي به صورت زيرزمين است و با مساحتي حدود ششصد و پنجاه مترمربع، در شش متري عمق زمين واقع شده و پشت بام آن هم‌ سطح خانه‌هاي اطراف است. قبه‌هاي موجود بر روي سقف و شيشه‌هاي رنگي كه بعد از مرمت در آن به كار رفته است، با انعكاس نور طبيعي محيط زيبايي را براي موزه فراهم مي سازد. در مجموع بيش از ششصد اثر فرهنگي و تاريخي شامل ابزار و ادوات جنگي و كشاورزي، پوشاك سنتي، اسناد و قباله‌هاي قديمي، ظروف شيشه‌اي فلزي، سفالي و غيره در اين موزه گردآوري شده است.

Share
X