برای مشاهده مشخصات هر استان بر روی ناحیه مربوط به آن در نقشه کلیک کنید

معرفی وبلاگ
تـنـیـده یـاد تـو در تــار و پــودم مـیـهـن ای مـیـهــن/ بـود لـبـریـز از عـشـقـت وجـودم میهن ای میهن/... *ضمن تشکر از بازدید شما کاربر گرامی، امید است توانسته باشیم ذره ای از زیباییهای تمام نشدنی میهن عزیزمان ایران را در این وبلاگ نشان دهیم. راهنمایی های شما بزرگواران، چراغ هدایتگر ما خواهد بود.*
صفحه ها
دسته بندی موضوعی
آرشیو
لینک دوستان
سایت های منبع و مرتبط
لوگوهاكد لوگوي میهن ما

ابزارها و برنامه ها


Google

در وبلاگ میهن ما
در كل اينترنت

تماس با ما

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11935789
تعداد نوشته ها : 4405
تعداد نظرات : 151

PageRank Checking Icon

آذربایجان شرقی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
آذربایجان غربی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اردبیل
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اصفهان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
ایلام
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
بوشهر
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
تهران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
چهارمحال و بختیاری
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان جنوبی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان رضوی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان شمالی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خوزستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
زنجان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سمنان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سیستان و بلوچستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
فارس
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قزوین
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قم
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کردستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمانشاه
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کهکیلویه و بویراحمد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گلستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گیلان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
لرستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مازندران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مرکزی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
هرمزگان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
همدان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
یزد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

اسلایدر


مترجم سایت


http://mihanma.persiangig.com/image/Qazvin/Qazvin.jpg

Share

بر اساس آخرين وضعيت تقسيمات كشوري در آذرماه 1380, استان قزوين داراي 4 شهرستان (قزوين، آبيك، تاكستان، بوئين زهرا) 17 شهر ( قزوين، اقباليه، محمديه، الوند، محمود آباد نمونه، آبيك، رازميان، معلم كلايه، تاكستان، اسفرورين، ضياء آباد، خرمدشت، آوج، شال، دانسفهان، آبگرم و بوئين زهرا) است، 18 بخش، 44 دهستان و 1593 آبادي مي باشد كه 931 آبادي آن داراي سكنه و 612 آبادي آن خالي از سكنه است. اتوبانهاي تهران-كرج-قزوين و قزوين-زنجان، اين استان را به استانهاي شمال، غرب و تهران متصل مي كند. راه آهن شمال غرب كشور نيز از قزوين عبور مي كند. جاده ي ترانزيتيي و بسيار با اهميت ايران-اروپا و تهران-اصفهان-شيراز نيز از داخل شهر قزوين عبور مي كنند.

شهرستان قزوين
اين شهرستان در 130 كيلومتري غرب تهران واقع شده و بوسيله اتوبان و راه آهن به تهران متصل است. آب و هواي اين شهرستان در تابستان خنك و در زمستان سرد مي باشد. ميزان بارش ساليانه آن حدود 318 ميليمتر و دماي متوسط هوا 26 درجه سانتي گراد است. اين شهرستان به طور متوسط 107 روز يخ بندان است و رطوبت نسبي هوا بين 49 تا 57 درصد است. بخش شمالي شهرستان قزوين را كوهستانهاي البرز در بر گرفته و قسمت جنوبي و شرقي آن را دشت نسبتاً همواري احاطه نموده است.

شهرستان آبيك
اين شهرستان در فاصله 5 كيلومتري شرق قزوين بر سر راه تهران-
قزوين واقع شده است و دو جاده ترانزيتي بسيار مهم؛  يكي اتوبان و ديگري جاده آسفالته قديم تهران از كنار آن مي گذرد.

شهرستان بوئين زهرا
اين شهرستان واقع در دشت قزوين و در جنوب آن قرار گرفته است. فاصله آن تا قزوين حدود 50 كيلومتر است. اين شهرستان در كنار جاده بسيار پر تردد اصفهان به تهران واقع شده. زبان مردم بوئين زهرا تركي و جمعيت آن 48 هزار نفر در شهر و 125 هزار نفر در روستاهاي آن مي باشد. شهرستان بوئين زهرا داراي 4 شهر ( آوج، شال، رامند و مركزي)، 14 دهستان و 254 آبادي داراي سكنه است.

تاكستان
شهرستان تاكستان يكي از شهرستانهاي استان قزوين است كه در غرب استان واقع شده. مركز آن، شهر تاكستان است. اين شهر داراي 4 بخش است كه شامل 3 شهر، 9 دهستان و 133 آبادي است. فاصله قزوين تا تاكستان حدود 40 كيلومتر است كه بوسيله جاده آسفالته و اتوبان تهران زنجان به قزوين متصل شده است.

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/Qazvin/mohite-tabiei-qazvin.jpg

استان قزوين از سمت شمال به استانهاي مازندران و گيلان، ازغرب به استانهاي زنجان و همدان، از جنوب به استان مركزي و از سمت شرق به استان تهران محدود است. قسمت شمالي و غربي استان كوهستاني و جنوب و جنوب شرقي آن را دشت قزوين تشكيل مي دهد. مساحت استان قزوين برابر با 15820 كيلومتر مربع بوده كه تقريباً 1 % از مساحت كل كشور را شامل مي شود.   
استان قزوين داراي زمستانهاي سرد و تابستانهاي خنك است. ميزان بارندگي در اين استان بين 200 تا 300 ميليمتر در سال در نوسان است.

Share

استان قزوين يكي از مراكز مهم كشاورزي، صنعتي و تجاري در كشورمحسوب مي شود. تنوع اقليمي، ميزان بارندگي مناسب، قابليت هاي آب و خاك، زمينه مساعدي را براي انجام امور كشاروزي در منطقه به وجود آورده است. همچنين استفاده از ماشين آلات كانگورشاورزي از قبيل تراكتور، كمباين، به كار گرفتن سموم دفع آفات نباتي و كودهاي شيميايي، بهره گيري از بذرهاي اصلاح شده و روش هاي جديد آبياري در امور كاشت، داشت و برداشت به نحو قابل توجهي توسعه يافته است. از مهمترين محصولات استان مي توان به: گندم، جو، چغندر قند، حبوبات، پنبه، انگور، پسته، گردو، صيفي جات و انواع ميوه ها اشاره كرد كه از اين ميان انگور بخش قابل توجهي از زمين هاي زير كشت استان به ويژه نواحي تاكستان را به خود اختصاص داده است.
بخش دامپروري و پرورش طيور در استان قزوين به دو شيوه سنتي و صنعتي صورت مي پذيرد. دامپروري صنعتي بيشتر به منظور توليد گوشت و شير انجام مي گيرد و دامپروري سنتي براي تامين مايحتاج خانواده ها و ايجاد درآمد صورت مي پذيرد. البته در سال هاي اخير مرغداري هاي بسياري براي پرورش مرغ گوشتي، مادر و توليد تخم مرغ در شهرهاي قزوين و تاكستان داير شده كه بخشي از محصول هاي توليدي آن ها به استان هاي ديگر كشور صادر مي شود.
در بخش صنعت، وجود عواملي چون استقرار و مجاورت با تهران، ممنوعيت احداث صنايع در محدوده ۱۲۰ كيلومتري تهران، وجود معادن متعدد و موقعيت مهم ارتباطي از عوامل مهم ترغيب متقاضيان ساخت واحدهاي صنعتي جهت سرمايه‌گذاري در استان قزوين به شمار مي روند. مهم ترين صنايع مستقر در اين استان شامل: صنايع فلزي، شيميايي، نساجي، سلولزي، الكتريكي، مواد معدني غير فلزي و صنايع غذايي مي شود. علاوه بر صنايع ياد شده، در روستاهاي استان انواع صنايع دستي رواج دارد كه عبارتند از: آيينه سازي، حكاكي، سوزن دوزي، سنگ تراشي، قالي بافي، قلم زني، قلمدان سازي، كاشي سازي، گچ بري، منبت كاري، نگارگري.

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/Qazvin/pishine-tarikhi-qazvin.jpg

كاوش ها و يافته هاي باستان شناسي در دشت قزوين، نشانگر مرحله يكجانشيني وكشاورزي در هزاره هفتم قبل از ميلاد و برخورداري ساكنان آن از صنايع اوليه و نظام اجتماعي است.
منطقه كاسپين كه از روزگاران پيشين، سرزميني آباد و پر جمعيت بود، در زمان ساساني رونقي ديگر يافت و با بناي شهر شاپوري كه آنرا شاد شاپور نيز مي خواندند، چهره اي متفاوت پيدا كرد و به خاطر موقعيت ويژه اش، پذيراي نظاميان و جنگاوران سلحشور هم شد و از قلعه و برج و بارويي مستحكم برخوردار گشت.

Share

زبانهاي رايج در منطقه عبارتند ازفارسي، تاتي، مراغي، كردي، لري، تركي و رمانلوئي. زبان رايج شهر قزوين و نيز اكثر اهالي ساكن در بخشهاي شرقي استان فارسي مي باشد كه درمحلات بافت قديم شهر با سه گويش راري، مغلواكي و گوي ميداني در ميان مردم متداول بوده است.
لازم به ذكر است به جز زبان مراغي كه در همه روستاهاي مراغي نشين به يك شكل گويش مي شود، زبانهاي ديگر به فراخور اقليم و همچنين تحت تأثير زبانهاي همسايه در گويشهاي متفاوت در ميان مردم جاري مي باشد. زبان شناسان زبان تاتي را از خانوادهاي زبان مادي باستان به حساب مي آورند. زبان رمانلوئي زباني است كه در چند روستاي قزوين متداول است كه ساكنان آن را كولي ها تشكيل مي دهند و به اعتقاد آنها اهالي اين روستاها از ناحيه روماني به اين مكان نقل مكان كرده اند. مثلاً زبان تاتي كه در قسمت غربي الموت رايج است، پر است از اصطلاحات زبان طبري، به خاطر اينكه آن مناطق، هم مرز با استان مازندران مي باشد. اين زبان در قسمت مشرق الموت داراي اصطلاحات گيلكي مي شود، چون در شمال آن استان گيلان واقع شده است.

Share

قبل از ورود اسلام به اين منطقه دين آنان زرتشتي بوده است تا جايي كه گفته ميشود  بناي اوليه مساجد نخستين شهر قزوين بر روي آتشكده ساخته شده است. بعد از اسلام تا زمان ورود صفويه به قزوين مذهب سني در شهر، مذهب غالب بوده  ولي با آغاز حكومت صفوي مذهب شيعه در قزوين به سرعت روبه گسترش نهاد و امروزه  مذهب مردم قزوين شيعه دوازده امامي مي باشد.
در حال حاضر چند خانواده آشوري، ارمني و زردشتي نيز در قزوين ساكن مي باشند كه در گذشته تعداد آنها بيشتر بوده تا جايي كه آنها در قزوين داراي سه كليسا بودند.

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/Qazvin/mooze_Qazvin.jpg

موزه چهلستون
اين بنا كه از آثار به جاي مانده از مجموعه سعادت آباد است (شامل از 23 باغ و كاخ)، در اواسط قرن دهم هجري به دستور شاه طهماسب صفوي ساخته شده است. بر روي بدنه داخلي و خارجي اين بنا سه لايه نقاشي در دوره هاي مختلف باقي مانده است. لايه اول آن در زمان ساخت بنا توسط خبره ترين هنرمندان صفوي كشيده شده است، لايه دوم در اواخر دوره صفوي توسط هنرمندان  قزويني و از معدود آثار به جاي مانده از مينياتور سبك قزوين و  بالاخره لايه سوم  در دوره قاجاريه نقاشي شده است. زماني كه پايتخت ازقزوين به اصفهان انتقال پيدا كرد (1007 هـ.ق)  باقي كاخ ها به مرور از ميان رفت و اين بنا به عنوان بناي حكومتي كاربرد پيداكرد تا اينكه در سال 1336 هجري شمسي به موزه تبديل گرديد. اشياء موزه به چند گروه تقسيم مي شوند تعدادي از آنان مربوط به هزاره هاي سوم و اول پيش از ميلاد مي باشد كه بيشتر ظروف سفالي و اشياء مفرقي را تشكيل مي دهند، همچنين اشيايي كه مربوط به دوران اسلامي از قرون اوليه تا عهد معاصر مي باشد.

موزه سنگ
در اين موزه حدود 4511 قطعه سنگ و تعداد 800 قطعه فسيل به جاي مانده از زمانهاي مختلف زمين شناس، همچنين 300 قطعه از صدفهاي جانداران مختلف، در مسـاحتي به طول 200 متر مـربع گنجانده شده است اين مجموعه دستــاوردي است از تلاشهـــاي چنـــدين ســاله آقاي دكتر رسا كه به همت شهـرداري قزوين در فرهنگسراي شهيد رجائي واقع شده است.
نشاني: بلوارجمهوري اسلامي روبروي گلزار شهداء

موزه شهداء
اين موزه با هدف ترويج فرهنگ ايثار و شهادت و آشنــايي نسل جوان با شهداء به همت بنياد شهيد در سال 1376 در مساحتي بالغ بر400 متر و در دو طبقه تأسيس شده است و شامل وسايل وآثار به جاي مانده از شهـداي انقلاب اســلامي و دفاع مقــدس مي باشد.
نشاني: قزوين، امامزاده حسين (ع) جنب گلزار شهداء

Share

الموت : قلعه لمبسر در شهر رازميان الموت، قلعه شيركوه يا بيدلان در رودبار الموت

برجهاي-دوگانه-خرقان

بويين زهرا : امام زاده علا الدين، امام زاده منصور، برج هاي دوگانه خرقان، تپه زاغه، تپه قبرستان، كاروانسراي محمد آباد، كاروانسراي آوج، كاروانسراي هجيب، منطقه تاريخي سگز آباد

تاكستان : امام زاده هفت صندوق، امام زاده كمال، امام زاده ولي در ضيا آباد، امام زاده صالح در روستاي نهاوند، امام زاده عبداله و امام زاده فضل اله در روستاي فارسجين، بقعه پير، تپه رادكان، تپه نرگه، تپه آك، ياسين تپه، قز قلعه

كليساي-كانتور

قزوين : آب انبار حكيم، آب انبار حاج كاظم، آب انبار مسجد جامع، آب انبار زنانه بازار، آب انبار آقا، آب انبار سردار كوچك، آب انبار سردار بزرگ، امام زاده اسماعيل، امام زاده اباذر، امام زاده حسين، حسينيه آق سيد جمال،بقعه آمنه خاتون، بقعه پيغمبريه، كاروانسراي محمدآباد، كاروانسراي خرزان، كاروانسراي گلشن، كليساي كانتور يا برج ناقوس، كليساي رفيع، گرمابه قجر، گرمابه دو در، گرمابه سردار، گرمابه حاج محمد رحيم، مدرسه علوم ديني التفاتيه، مدرسه مسجد پيغمبريه، مسجد و مدرسه سردار، مسجد و مدرسه شيخ الاسلام، مسجد و مدرسه ابراهيميه، مسجد و مدرسه صالحيه، مسجد اميني ها، مسجد حيدريه، مسجد سنجيده، مسجد النبي يا سلطاني، مسجد جامع كبير، مسجد پنجه علي، مقبره شهيد ثاني، مقبره سلطان ويس، مقبره حمداله مستوفي، مقبره و مسجد احمديه، ميمون قلعه

Share

درياچه اوان

اوان : رود گرمارود، اندج رود، الموت رود، خارود، تارولات، سردرود و اربديان، درياچه اوان، طبيعت روستاي اوان، قله خشچال

سيالان

 

 

الموت : دامنه هاي جنوبي سيالان، دره اندج رود، غار سلطان باغ، غار آق بابا، غار چهل دختر، غار ملك شاه، غار پلنگ، غار اكتين كش، غار ولي در ۱۰ كيلومتري گشنه رود الموت، منطقه يلاقي پيچ بن، منطقه شكار و تيراندازي ممنوع الموت

چشمه-علي

 

بويين زهرا : آبگير رودك، چشمه علي در روستاي كلنجين، صحراي آتشناك و تفتيده

 

ابهر-رود

 

 

تاكستان : رود خر رود، رود ابهر رود، دامنه هاي كوه قره قلعه و سلطانلو و تل وزيرخان، چشمه آب گرم معدني در روستاي آب گرم، چشمه آب معدني عرشيا، غار قلعه كرد در دهستان حصار، منطقه حفاظت شده حيات وحش 

 

قله-خشچال

قزوين : چشمه آب گرم يله گنبد، چشمه آب گرم خرقان، غار يخي انگول در ۴۰ كيلومتري شمال غرب، قله خشچال در قزوين– الموت

Share
X