برای مشاهده مشخصات هر استان بر روی ناحیه مربوط به آن در نقشه کلیک کنید

معرفی وبلاگ
تـنـیـده یـاد تـو در تــار و پــودم مـیـهـن ای مـیـهــن/ بـود لـبـریـز از عـشـقـت وجـودم میهن ای میهن/... *ضمن تشکر از بازدید شما کاربر گرامی، امید است توانسته باشیم ذره ای از زیباییهای تمام نشدنی میهن عزیزمان ایران را در این وبلاگ نشان دهیم. راهنمایی های شما بزرگواران، چراغ هدایتگر ما خواهد بود.*
صفحه ها
دسته بندی موضوعی
آرشیو
لینک دوستان
سایت های منبع و مرتبط
لوگوهاكد لوگوي میهن ما

ابزارها و برنامه ها


Google

در وبلاگ میهن ما
در كل اينترنت

تماس با ما

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11935813
تعداد نوشته ها : 4405
تعداد نظرات : 151

PageRank Checking Icon

آذربایجان شرقی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
آذربایجان غربی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اردبیل
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اصفهان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
ایلام
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
بوشهر
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
تهران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
چهارمحال و بختیاری
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان جنوبی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان رضوی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان شمالی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خوزستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
زنجان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سمنان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سیستان و بلوچستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
فارس
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قزوین
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قم
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کردستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمانشاه
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کهکیلویه و بویراحمد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گلستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گیلان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
لرستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مازندران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مرکزی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
هرمزگان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
همدان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
یزد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

اسلایدر


مترجم سایت


http://www.iran.ir/image/image_gallery?uuid=7d52e13b-a29b-484b-8126-fe32948d4415&groupId=35403&t=1315658140606

Share

استان ايلام با مساحتي حدود 19086 كيلومتر مربع، در غرب كشور، بين 31 درجه و 58 دقيقه تا 34 درجه و 15 دقيقه عرض شمالي نسبت به استوا و 45 درجه و 44 دقيقه تا 48 درجه و 10 دقيقه طول شرقي نسبت به نصف‌النهار گرينويچ قرار دارد. اين استان يك منطقه كوهستاني و مرتفع است كه در غرب و جنوب‌غربي كشور در ميان رشته كوه‌هاي كبيركوه از سلسله جبال زاگرس قرار دارد. از شمال به استان كرمانشاه، از جنوب به قسمتي از خوزستان و كشور عراق، از شرق به استان لرستان و از غرب به كشور عراق محدود است. استان ايلام حدود 425 كيلومتر مرز مشترك با كشور عراق دارد.كوه‌هاي ايلام از جمله ناهمواري‌هاي سلسله جبال زاگرس است. در حاشية غربي اين رشته‌كوه و به صورت چين‌هاي موازي در جهت شمال غربي، جنوب شرقي امتداد يافته است. اين چين‌ها از جمله رسوبات دوران اول تا چهارم زمين‌شناسي است. نواحي شمال و شمال شرقي استان كوهستاني و داراي ارتفاعات مهمي است. مناطق غرب و جنوب غربي آن از زمين‌هاي پست و كم‌ارتفاع و تپه ماهور، تشكيل شده است.آب و هواي استان ايلام به سبب تأثيرپذيري از عوامل گوناگوني چون عرض جغرافيايي (زاويه تابش آفتاب)، ارتفاع، امتداد رشته‌كوه‌هاي زاگرس، فاصله از بيابان‌هاي عراق و عربستان و بادهاي محلي و ناحيه‌اي از تنوع زياد برخوردار است. استان ايلام داراي سه منطقه آب و هوايي (آب و هواي سرد كوهستاني، آب و هواي معتدل كوهستاني، آب و هواي صحرايي و نيمه‌صحرايي "گرم و خشك" است.

Share

براساس منابع تاريخي موجود، اقوام ايلامي شاخه اي از اقوامي بودند كه حدود پنج هزار سال قبل از ميلاد از آسياي ميانه به ايران وارد شده و در جنوب غرب ايران امروزي ساكن شدند و توانستند دولتي مقتدر با قدمت سه هزار ساله - يعني از سال ۳۵۰۰ قبل از ميلاد تا ۶۴۵ قبل از ميلاد – تشكيل دهند.
ايلاميان دولت خود را كه شامل: خوزستان، اطراف كوههاي بختيار، لرستان، پشتكوه و انشان يا انزان فارس مي شد همزمان با دولت سومري ها تشكيل دادند و شهر شوش را به عنوان پايتخت خود برگزيدند. در اوايل حكومت شهرهاي اهواز و  « خايدالو» يا همان خرم آباد امروز جزو مهم ترين شهرهاي آنان به حساب مي آمد. اما بعدها، سرزمين تحت سلطه شان را تا نواحي مركزي و شرقي ايران گسترش دادند.
ايلاميان كشور خود را «هلتمتو» ( Haltamtu ) يعني «سرزمين خدا»، مي ناميدند و در كتيبه هاي بابلي، عيلام را «آلامتو» يا «آلام » به معناي كوهستان يا «كشور طلوع خورشيد» ذكر كرده اند. همچنين سومري هاي دشت نشين ناحيه بين النهرين، كشور ايلام را «ايلام »(Elam) به معناي «كشور كوهستاني» و اهالي آن را «ايلامي» يعني «ساكنين مناطق كوهستاني» خطاب ميكردند و اكدي ها هم نام ايلام را از سومري ها اخذ كردند .
دولت مقتدر ايلام، پس از ۳ هزار سال حكومت، بالاخره، در سال ۶۴۵ قبل از ميلاد با حمله آشور بني پال - پادشاه آشور - و دستگيري خوم بان كالداش - آخرين شاه ايلام - منقرض شد.
در دوران حكومت مادها، هخامنشيان، سلوكيان و اشكانيان، اين سرزمين به جهت همسايگي باحوزه هاي همدان، كردستان، كرمانشاه، لرستان و از همه مهم تر قرار گرفتن در كنار شوش – خوزستان امروزي - داراي آثاري و تمدن مهمي است. در عهد ساسانيان سرزمين ايلام امروزي را ايالت هاي «مهرجانقذق» و «ماسبذان» تشكيل داده بود كه پس از تصرف اعراب، مسلمانان آن را «سرزمين جبال يا كوهستان» ناميدند. ايالت جبال كه مركز آن «سيمره» بود در دوران حكومت اعراب جزو يكي از سرزمين هاي تحت حكومتي بغداد و بصره درآمد و تا نيمه اول قرن چهارم هجري به حيات خود ادامه داد. ولي با وقوع زلزله در سال ۳۳۴ ه.ق ، اين منطقه براي هميشه از بين رفت و تا دوران قاجاريه اطلاعي از آن در دست نيست. اما در دوره قاجاريه با ورود «‌حسين قلي خان ابوقداره» به منطقه پشتكوه وپسرش «غلامرضاخان»‌ بعنوان والي، بار ديگراين منطقه رونق گرفت.

Share

بدليل وجود چاه هاي نفتي، پالايشگاه هاي گاز، واحد پتروشيمي و شهرك هاي صنعتي در استان ايلام، ايلام جزو استان نفت خيز ايران محسوب مي شود. اين استان داراي ۱۱ درصد منابع گاز ايران است و روزانه ۱۵۴ هزار بشكه نفت خام از چاه هاي نفتي گليمدهلران استخراج و از طريق لوله به پالايشگاه ها در جنوب ايران منتقل مي كند.
اما با اين وجود بيشتر فعاليت اقتصادي مردم اين استان بر كشاورزي، دامداري و پروزش زنبور عسل متمركز شده‌است. كشاورزي در اكثر نقاط استان به صورت سنتي انجام مي‌شود. بدين صورت كه مراحل مختلف آن از داشت، كاشت و برداشت با استفاده از اصول و روش‌هاي ابتدايي و سنتي صورت مي‌گيرد و هم اكنون نيز بخش مهمي از درآمد و حتي اشتغال مردم استان در بخش كشاورزي متمركز شده است. مهم‌ترين محصول كشاورزي استان،‌ گندم است.
همچنين وجود كوهستان‌ها، جنگل‌ها، مراتع نسبتاً سرسبز، انواع گل و گياه در بهار و تابستان و نيز وجود مناطق گرمسيري و سردسيري در مجاورت يكديگر، بهترين شرايط را براي پرورش زنبور عسل فراهم آورده است.
اما در بخش صنعت، استان ايلام يكي از محروم‌ترين استان‌هاي كشور محسوب مي شود. در اين استان به علت شرايط خاص اقتصادي و اجتماعي، از ديرباز، صنايع، به ويژه صنايع نوين كارگاهي، رونق چنداني نيافته است. بخش صنعت سهم بسيار ناچيزي از اشتغال را نسبت به بخش خدمات و كشاورزي به خود اختصاص داده است. صنعت استان ايلام عمدتاً در صنايع خانگي و كارگاهي خلاصه مي‌شود و صنايع دستي آن عبارتند از: قالي و قاليچه،
جاجيم، خورجين، سياه چادر، رسن، نمد، گيوه و گليم كه با توجه به فراواني مواد اوليه مانند پشم و موي بز توليد آن‌ها از گذشته هاي دور رايج بوده است.
منابع معدني استان نيز منحصر به منابع رسوبي است و به طور عمده شامل كاني‌هاي غيرفلزي مي‌شود. تاكنون ذخاير مواد معدني فلزي در استان شناخته نشده است ولي استان ايلام داراي ذخاير نفت و گاز غني است.
البته در آخر بايد اين نكته را اضافه كنيم كه؛ باتوجه به گشايش مرز عراق در شهرستان مهران امكان توسعه تجارت و توريسم بين‌المللي و ترانزيت كالا و مسافر بيشتر شده است.

Share
وقوع حوادث طبيعي وغير طبيعي نظير مرگ وميرهاي ناشي از بيماريهاي واگير، خشكسالي، از بين رفتن مراتع، محصولات كشاورزي، تلف شدن دامها، جنگ ها وخونريزي هاي خارجي، داخلي وقومي و در نهايت سياست هاي حكومتي طي چند قرن گذشته بيشترين تاثير را در جابجايي گسترده گروهي جمعيت هاي انساني در اين منطقه داشته است. با اين وجود استان ايلام محل زندگي اقوام مختلفي همچون؛ لر، لك، كرد و عرب است كه توانسته اند ساليان متمادي در ۲۰ حوزه ي فعلي ايلام با تعامل فرهنگي وزندگي مسالمت آميز بر همديگر تاثيرات فراواني بگذارند.

اقوام لر : لرهاي ساكن استان ايلام، بيشتر در شهرستان دره شهر و يا به صورت پراكنده در بخش هايي از شهرهاي آبدانان و دهلران زندگي مي كنند. اين اقوام خود را به واسطه ي همجواري با استان لرستان، از ايلات وطوايف مختلف لرستان مي دانند.

اقوام لك : از گروههاي بزرگ وكوچكي تشكيل شده اند كه درنقاط مختلفي از استان كرمانشاه ولرستان به صورت پراكنده زندگي مي كنند. با اين وجود مراكز عمده ي محل سكونت آنها در ايلام، منطقه ي هليلان وزردلان در شمال استان است. عده اي آنها را لر وبرخي از نژاد كردها مي دانند.

اقوام كرد : جزو اقوام بسيار بزرگ ايراني به شمار مي آيند كه در نواحي غرب و به ويژه استانهاي كردستان، كرمانشاه وايلام ساكن هستند. شهرستانهاي ايلام ، شيروان، چرداول، ايوان، قسمت هايي از دهلران، مهران و آبدانان، از مراكز عمده سكونت كردهاي ايلامي است كه به زبان كردي و گويش ايلامي سخن مي گويند. آنها در گذشته مانند ساير گروه هاي استان زندگي كوچ نشيني داشتند، ولي امروزه به علت افزايش جمعيت، يكجا نشين شده اند و تعداد معدودي از آنان به شيوه گذشته زندگي مي كنند. ايلام امروزي گرچه مدت ها جزوي از ولايت لرستان بود اما از ديرباز محل سكونت طوايف و قبايل كرد بوده است، به طوري كه ۷۰ درصد از ساكنين آن را اقوام كرد تشكيل مي دهند .

ساكنين استان ايلام به زبان كردي با دو لهجه «كردي فيلي» و «لك» صحبت مي كنند كه اين زبان در شهرستان هاي استان به جهت وجود طوايف و ايلات مختلف با اندك تفاوتي در اداي الفاظ و كلمات تكلم مي شود . لهجه ي «كردي فيلي» بيشتر در مركز استان رايج مي باشد و لهجه ي «كردي لك» اغلب در نواحي شرقي يعني در شهرستانهاي دره شهر، آبدانان و جنوبي در شيروان و چرداول مورد استفاده قرار مي گيرد. واژه «فيلي» را كردهاي ساكن عراق به مناسبت سلطه واليان لرستان موسوم به فيلي بر ايلام، رواج داده اند و داراي لهجه هاي گوناگوني هستند كه مهمترين آنها عبارتند از :

ملكشاهي: در شهرستان‌هاي ايلام و مهران

خزلي: در بخش‌هاي از شهرستان شيروان چرداول

آبداناني : در شهرستان‌هاي آبدانان، دهلران و دره شهر

ايلامي: در شهرستانهاي ايلام، مهران، شيروان چرداول

بدره اي : در بخش بدره از شهرستان دره شهر

 

قوم عرب : ايلامي هاي عرب زبان جزو آن دسته از مهاجران عربي هستند كه در قرون گذشته ودر پي تحولات سياسي و عوامل مختلف ديگر به ايران وبه ويژه به نواحي جنوب غربي مهاجرت كرده اند و با عرب زبانان خوزستان نيز داراي رابطه ي خويشاوندي وقومي هستند. آنها هنوز به زبان عربي محلي سخن مي گويند وعليرغم تغييرات فراوان فرهنگي هنوز اكثر آنها سمبل هاي عمده فرهنگ خويش را مانند لباس، زبان، برخي رسوم حفظ كرده اند. اين قوم به عنوان اقليت در شهرستان هاي جنوبي و شرقي استان به صورت پراكنده ساكن هستند.

Share

استان ايلام مشتمل بر هفت شهرستان، 17 بخش، 15 شهر، 36 دهستان و 753 آبادي داراي سكنه بوده است. شهرستان‌هاي ايلام عبارتند از آبدانان، ايلام، ايوان، دره شهر، دهلران، شيروان چرداول و مهران.

 ايلام: به مركزيت شهر ايلام و در سال 1308 شمسي در خاور و شمال خاوري ده ‌بالا و در منطقه‌اي كه حسين ‌آباد (منسوب به حسين قلي خان والي) ناميده مي‌شد و در جوار ساختمانهاي به جا مانده از والي، بنا گرديد و با به توجه به سابقه‌ي تاريخي منطقه و تصويب فرهنگستان ايران، ايلام ناميده شد.ديواره‌هاي سنگي و دامنه‌هاي جنگلي كوه‌هاي مانشت، سيوان، شلم و سياه كوه، به شكل دژي وسيع شهر و دشت‌هاي اطراف آن را برگرفته ،در مركز جغرافيايي استان قرار نگرفته است. از اين رو، موقعيت آن تا حدودي كه اهميت ارتباطي و تجارتي آن را محدود مي‌كند، به طوريكه محصولات بخش‌ها و روستاهاي دور دست به استان‌هاي ديگر صادر مي‌شود.اما ايجاد شبكه‌ي راهها و اتصال مراكز شهري به ايلام مخصوصاً نزديكي با مرز با وجود آب و هوايي نسبتاً مناسب و مساعد، مركزيت سياسي، وجود مؤسسات رفاهي و… به آن موقعيتي ويژه، داده است. بخش مركزي ايلام داراي دهستان‌هاي ميش‌خاص و حومه 36 روستاست. توتون از مهمترين محصولات دهستان ميش خاص است. چوار، يكي از بخش‌هاي شهرستان ايلام در 18 كيلومتري شهر ايلام و بر سر راه اصلي ايلام – ايوان – اسلام آباد غرب قرار گرفته است.

سيروان:در حوزه شمالي استان ايلام و شمال شرقي شهر ايلام در دامنه هاي اطراف و لايه هاي زيرين سرابكلان واقع در شهرستان شيروان چرداول به صورت نيمه مدفون با بقاياي آثار معماري ارزشمند قرار دارد. اين شهر از جمله مراكز زيست محيطي باستاني است كه در دوره هاي ميانكوهي زاگرس واقع شده است.وجود آب فراوان و چشمه هاي جوشان و رودخانه خروشان در اين شهر يادآور همزادي توأمان آب و آبادي در ايران و تلفيق معماري خاص و با شكوه با آب- مظهر پاكي و زايش و زندگي است. آنگونه كه در فيروز آباد فارس وطاق بستان كرمانشاه و تخت سليمان در آذربايجان غربي نيز ديده مي شود سنت استفاده از سنگ و ملات، ساروج و گچ طبيعي يادآور شيوه هاي معماري قلعه دختر فارس و شهر تاريخي سيمره در دره شهر است. اين امر به قول دمرگان باستان شناس فرانسوي مبنايي بر ساساني بودن اين شهر است. سنتي كه تا سده هاي سوم و چهارم قرون اوليه اسلامي در دره هاي ميانكوهي زاگرس حفظ شده است. اين شهر در دوران شكوه و عظمت خود مركز ايالت ماسبذان از شهرهاي مهم و آباد ايران دوره ساساني بوده و وجود پلها و راه ها و محوطه ها و قلاع و سكونت گاه هاي باستاني در اين مجموعه سنگي( هيزدرهhiadar)مشرف بر شيروان مله گه ون است.

Share

امامزاده علي صالح : بقعه امامزاده صالح (ع) فرزند عبيد الله الاعرج فرزند حسين، فرزند امام سجاد(ع) است. امامزاده علي صالح از معاصرين حضرت امام موسي كاظم (ع) بوده اند كه همزمان با طغيان خلفاي عباسي به ايران هجرت نموده و در زمان امام رضا (ع) در محل صالح آباد به شهادت رسيدند. در زمان هلاكو خان مغول ساختماني كوچك بر روي مقبره آن احداث گرديد ولي اين ساختمان در زمان قاجار به دستور والي ابوقداره تجديد بنا شده و پس از پيروزي انقلاب اسلامي به طور كلي تجديد بنا گرديد همچنين وجود مزار شهداي جنگ تحميلي استان به اهميت زيارتي آن افزوده و شاخص ترين مكان زيارتي استان بشمار مي آيد . اين بقعه در شهر صالح آبادواقع در شهرستان مهران قرار دارد.

 

امامزاده سيد ابراهيم : در فاصله هفت كيلومتري پهله زرين آباد و مسير سياحتي قلعه شياخ امامزاده سيد ابراهيم (ع) از نوادگان امام باقر (ع) قرار دارد كه فاصله آن تا مركز استان 180 كيلومتر است. ساختمان اين امامزاده به دوران سلجوقي مربوط است كه به شكل مخروط و هندسي خاصي بنا گرديده است. 

 

امامزاده سيد صلاح الدين محمد : اين امامزاده در جنوب شرقي شهر آبدانان در انتهاي شهر و برروي تپه اي ساخته شده.در اطراف آن قبرستان عمومي شهر واقع شده است همچنين اين بقعه هم اكنون يكي از زيارتگاههاي شهر و منطقه مي باشد. 

 

 

امامزاده سيد فخرالدين : طبق شجره نامه موجود، اين امامزاده (ع) از نوادگان امام هفتم شيعيان حضرت امام موسي كاظم(ع) است كه در روستاي زرآب بخش زرين آباد شهرستان دهلران در كنار جاده ايلام به ميمه زرين آباد قرار دارد.بناي آن داراي گنبدي ساده است كه بيشتر مصالح بكار رفته در آن از سنگ ساخته شده است. اين بنا در نهايت سادگي ساخته شده است.

Share

كاخ فلاحتي ايلام : تنگ ارغوان در فاصله سه كيلومتري شمال خاوري شهر ايلام قرار دارد، اين مكان در فصل بهار زيبايي وصف ناپذيري با گل هاي ارغواني رنگ خود دارد. اين دره‌ي خوش آب و هوا همواره مورد استفاده مردم به منظور گذراندن اوقات فراغت و تفريح قرار مي گيرد، گفتني است اين كاخ، باغ زيبا با سردرب هاي منقوش، آجركاري و سرستون هاي زيبا مربوط به دوران قاجاريه است.

 

 

Share

حمام قلعه پور اشرف : در ضلع غربي قلعه پور اشرف در روستاي شيخ مكان در شهرستان دره شهر قرار دارد. اين حمام داراي پلان مربع شكل است و شامل اماكن تودرتو با سالن و دالانهاي رختكن، حوضچه هاي آب سرد و گرم، دستشويي و انبار سوخت مي باشد. مصالح ساخت آن هم شامل قلوه سنگهاي نتراشيده و گچ به عنوان ملات مي باشد، اين بنامربوط به دوران قاجاريه است.


حمام قلعه كنجانچم :
در پشت اتاقهاي ضلع جنوبي قلعه كنجانچم حمام ساخته شده است. اين بخش از بنا شامل سه اتاق، يك راهرو اختصاصي و خرينه مي باشد كه از طريق كانال و تنبوشه هاي سفالي آب آن تأمين مي شده است. مصالح بكار رفته در ساخت اين حمام سنگ و گچ مي باشد. اين حمام و قلعه مربوط به دوره واليان ايلام است.

Share

آرامگاه بابا سيف الدين : در شمال شرقي دره شهر، در دامنه تپه اي موسوم به "چهار طاق " قرار دارد. در داخل مقبره، دو قبر است كه روي آن ها سنگ نبشته اي وجود ندارد. مصالح به كار رفته در مقبره از سنگ، گچ و آجر است و روي بقعه را نيز با گچ سفيد كاري كرده اند. در اطراف اين آرامگاه درختان چند صد ساله تاريخي نيز وجود دارند.

Share
X