برای مشاهده مشخصات هر استان بر روی ناحیه مربوط به آن در نقشه کلیک کنید

معرفی وبلاگ
تـنـیـده یـاد تـو در تــار و پــودم مـیـهـن ای مـیـهــن/ بـود لـبـریـز از عـشـقـت وجـودم میهن ای میهن/... *ضمن تشکر از بازدید شما کاربر گرامی، امید است توانسته باشیم ذره ای از زیباییهای تمام نشدنی میهن عزیزمان ایران را در این وبلاگ نشان دهیم. راهنمایی های شما بزرگواران، چراغ هدایتگر ما خواهد بود.*
صفحه ها
دسته بندی موضوعی
آرشیو
لینک دوستان
سایت های منبع و مرتبط
لوگوهاكد لوگوي میهن ما

ابزارها و برنامه ها


Google

در وبلاگ میهن ما
در كل اينترنت

تماس با ما

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11935814
تعداد نوشته ها : 4405
تعداد نظرات : 151

PageRank Checking Icon

آذربایجان شرقی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
آذربایجان غربی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اردبیل
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اصفهان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
ایلام
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
بوشهر
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
تهران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
چهارمحال و بختیاری
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان جنوبی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان رضوی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان شمالی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خوزستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
زنجان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سمنان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سیستان و بلوچستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
فارس
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قزوین
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قم
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کردستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمانشاه
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کهکیلویه و بویراحمد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گلستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گیلان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
لرستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مازندران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مرکزی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
هرمزگان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
همدان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
یزد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

اسلایدر


مترجم سایت


http://mihanma.persiangig.com/image/Logo/IRAN_FLAG.gif

معرفي ايران (به چند زبان مهم دنيا)

____________________

http://mihanma.persiangig.com/image/Logo/England.bmp     English

____________________

http://mihanma.persiangig.com/image/Logo/France.GIF     French

____________________

http://mihanma.persiangig.com/image/Logo/Germany.GIF    Germany

____________________

http://mihanma.persiangig.com/image/Logo/Italy.gif       Italian

____________________

http://mihanma.persiangig.com/image/Logo/Spain.GIF     Spanish

____________________

http://mihanma.persiangig.com/image/Logo/Portugal.GIF     Portugis

____________________

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/IRAN/About-Iran.jpg

 كشورايران، با تاريخي ده هزارساله، در جنوب غربي آسيا و درمنطقه خاور ميانه، با وسعتي حدود ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ كيلومترمربع ، واقع شده است كه از لحاظ مساحتي جزو هجدهمين كشور جهان محسوب مي شود. اين كشور از شمال به ارمنستان،آذربايجان و تركمنستان ، از شرق به افغانستان و پاكستان، از غرب به تركيه و عراق و از جنوب به خليج فارس و درياي عمان محدود مي شود.
پايتخت كشورايران، تهران است كه بزرگترين شهر ايران نيز به شمار مي آيد. براساس آخرين تقسيمات كشوري ، اين كشور داراي ۳۱ استان و ۲۶۸ شهرستان مي باشد .
كشور ايران همانند ساير كشورهاي جهان داراي زبان و دين رسمي، پرچم، تقويم و واحد پول مستقلي است . به طوري كه زبان رسمي در ايران فارسي و دين رسمي اين كشور اسلام است.
در ايران جهت رانندگي راست است و ‌ ولتاژ برق مصرفي خانگي ۲۲۰+ براي دستگاه هاي برقي خانگي در نظرگرفته شده است.
پيش شماره تلفن در كشور ايران ۰۰۹۸ و دامنه اينترنتي آن ir. است.

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/IRAN/Biston.jpg

كشور ايران، يكي از قديمي ترين كانون هاي شكل گيري تمدن در دنيا محسوب مي شود و با داشتن بيش از ۹ هزار سال قدمت، در زمره كشورهايي با تاريخ كهن قرار دارد. تاريخ اسكان بشر در فلات ايران به دوره نوسنگي بازمي گردد و قديمي ترين كانون هاي سكونت بشر در ايران، در مجاورت كوه هاي زاگرس و البرز شكل گرفته است.
مهم ترين كانون هاي باستاني ايران عبارت از تپه سيلك كاشان، تپه حصار دامغان، تورنگ تپه گرگان، تپه حسنلو در آذربايجان، تپه مارليك در رودبار و هم چنين شوش كه در خوزستان است. كاوش هاي باستان شناسي در اين كانون ها،‌ حاكي از وجود آثاري است كه قدمت برخي از آنها به هزاره پنجم پيش از ميلاد بازمي گردد.
مهاجرت قوم هاي آريايي به فلات ايران از هزاره دوم پيش از ميلاد آغاز شد.از ميان قوم آريايي،‌ پارت ها در خراسان، مادها در غرب و پارس ها در جنوب ايران مستقر شدند كه در اين ميان امپراتوري مادها در هگمتانه يا همدان كنوني پا گرفت.
هخامنشيان پس از پيروزي بر مادها و تسخير پايتخت آنان، نخستين امپراتوري بزرگ ايران را تشكيل دادند. به طوري كه حدود متصرفات آنان در زمان داريوش اول (۴۸۵ -۵۲۲ ق.م) از جلگه رود سند در مشرق تا مرزهاي يونان در مغرب مي رسيد.
بناهاي تخت جمشيد و پاسارگاد از آثار اين دوره اند كه جزو باارزش ترين بناهاي باستاني ايران و جاذبه هاي جهانگردي جهان به شمار مي روند.
پس از انقراض هخامنشيان و به آتش كشيده شدن تخت جمشيد توسط اسكندر، سلوكي ها به مدت كوتاهي بر ايران تسلط يافتند. در حدود سال ۲۵۰ ق.م پارت ها كه يكي از قوم هاي سواركار آريايي بودند از خراسان به سمت غرب و جنوب غربي پيشروي كردند و امپراتوري خود را در تيسفون بنيان نهادند. اين امپراتوري تا سال ۲۲۴ پس از ميلاد دوام يافت.
ساسانيان با پيروزي بر آخرين پادشاه پارتي در ۲۲۵ م . امپراتوري جديدي به وجود آورند كه تا اواسط قرن هفتم ميلادي دوام آورد.
از دوره ايران باستان، آثار تاريخي و بناهاي بسياري به جامانده است كه در اين زمينه مي توان علاوه بر تخت جمشيد و پاسارگاد به شوش، شوشتر، همدان، فيروز آباد، نقش رستم، تاق بستان، سروستان و نيشابور اشاره كرد.
پيشروي اسلام در ايران در نيمه اول قرن هفتم ميلادي و پس از فروپاشي امپراتوري ساساني روي داد. از آن پس دوره جديدي در تاريخ ايران آغاز شد كه دگرگوني هاي بنيادي بسياري در اوضاع اجتماعي، سياسي، مذهبي، حكومت و مردم به وجود آورد. با روي كار آمدن خلفاي اموي و عباسي جنبش هاي استقلال طلبانه قابل توجهي در ايران شكل گرفت و در ادامه منجر به تسلط قوم هاي بيگانه آسياي مركزي مانند تركان سلجوقي، مغول ها و تيموريان شد.
در دوره صفويان دومين امپراتوري بزرگ ايران پا گرفت و مذهب تشيع رسميت پيدا كرد. با انحطاط و سقوط صفويان، حكومت هاي افشاريان و زنديه بر اريكه قدرت تكيه زدند.
پس از حكومت زنديان، حكومت قاجار روي كار آمد و زمينه براي نفوذ قدرت هاي بيگانه نظير روس و انگليس فراهم شد. در همين دوره جنبش هاي اجتماعي تنباكو، انقلاب مشروطيت، قيام جنگل و قيام شيخ محمد خياباني به وقوع پيوست و پس از سقوط قاجار ، با روي كار آمدن رضا خان ميرپنج، سلسله پهلوي روي كار آمد.
پس از سقوط دولت رضا خان، محمد رضا پهلوي، پس از پدرش به حكومت رسيد. وي كه دومين و آخرين پادشاه ايران محسوب مي شود با كودتاي ۲۸ مرداد، قدرت استبدادي خود را تحكيم كرد. اما سرانجام به رهبري حضرت آيت الله خميني و خواست اكثر مردم ايران، انقلاب شكوهمند اسلامي در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ به پيروزي رسيد.
با برچيده شدن سلسله استبدادي پهلوي، نظام سياسي ايران پس از ۲۵۰۰ سال از نظام سلطنتي به نظام جمهوري اسلامي تغيير يافت. بدين ترتيب در ۱۲ فروردين سال ۱۳۵۸ با راي ۹۸/۲ درصد مردم، نظام جمهوري اسلامي ايران با شعار استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي به عنوان نظام رسمي ايران شناخته شد.

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/IRAN/aghvam.jpg

جمعيت ايران مطابق سرشماري سال ۱۳۸۵ بيش از ۷۰٬۴۷۲٬۰۰۰ نفر است. بيش از نيمي از جمعيت ايران را جمعيت فعال تشكيل مي دهد و در حدود 39/5 درصد كل جمعيت ايران زير ۱۴ سال سن دارد.

بدين ترتيب، جمعيت ايران از نظر تركيب سني جزو جوان ترين جمعيت ها در ميان كشورهاي دنياست.

از جايي كه ايران بر سر راه آسياي مركزي، تركيه و كشورهاي غربي قرار گرفته است،‌ متشكل از اقوام متعددي است كه همگي با داشتن حقوق برابر به صورت آزادانه در اين سرزمين زندگي مي كنند.

از ميان اصلي ترين اقوام ايراني مي توان فارس ها، كردها، لرها، بلوچ ها، بختياري ها، ترك هاي آذري، تالشي ها، تركمن ها، قشقايي ها و عرب ها را نام برد. البته با توجه به گستردگي و تنوع اقوام در كشور ايران، اقليت هاي قومي و گروه هاي نژادي كوچك تري نيز در ايران زندگي مي كنند.

مطابق قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، زبان و خط رسمي كشور ايران، زبان و خط فارسي است.
اما با توجه به اين كه ايران كشور بسيار پهناوري است و اقوام متعددي در آن زندگي مي كنند، بيش از ۷۵ زبان و گويش در كشور رواج دارد. عمده ترين گويش هاي زباني در كشور ايران را فارسي، تركي آذربايجاني، كردي، تركمني، گيلكي، مازندراني، خلجي، تالشي، لري، بختياري، عربي، بلوچي، لكي، ديلمي، تاتي، ارمني، آشوري، مندايي، گرجي، عبري و كلداني تشكيل مي‌دهند.
براساس اصل پانزدهم قانون اساسي ايران، كتاب هاي درسي نيز در كشور ايران بايد با زبان و خط فارسي تدريس شوند. ولي استفاده از زبان‌هاي محلي و قومي در مطبوعات، رسانه‌هاي گروهي و تدريس ادبيات آنها در مدارس، در كنار زبان فارسي آزاد است.

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/IRAN/Din.jpg

در كشور ايران، دين اسلام و مذهب جعفري به عنوان دين و مذهب رسمي شناخته مي شود.

به طوري كه در اصل ۱۲ قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران آمده است، دين اسلام و مذهب جعفري دوازده امامي به عنوان مذهب رسمي كشور ايران شناخته شده است و ساير مذاهب اسلامي كه در قانون اساسي به آنها تصريح شده شامل مذاهب چهارگانه اهل سنت (حنفي، شافعي، حنبلي، مالكي) و شيعيان زيدي (چهار امامي) نيز قانوني و داراي احترام كامل هستند.
هم چنين در اصل ۱۳ قانون اساسي، ايرانيان مسيحي، يهودي و زرتشتي به عنوان اقليت ديني پذيرفته شده‌اند و مي‌توانند در حدود قانون بر اساس كيش خود عمل نمايند.

در كشور ايران، پيروان اديان آسماني داراي آزادي عمل در انجام مناسبت ها و آيين هاي مذهبي خود هستند و مي توانند مطابق مذهب خود عمل كنند.

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/IRAN/Iran.jpg

پرچم جمهوري اسلامي ايران داراي سه رنگ است. رنگ هاي پرچم ايران را سبز و سفيد و سرخ تشكيل مي دهند و ترتيب قرار گرفتن آنها بدين شكل است كه رنگ سبز در بالاي پرچم، رنگ سفيد در وسط پرچم و رنگ سرخ در قسمت پايين پرچم قرار دارد.

هر يك از رنگ هاي پرچم ايران، نشانه يكي از اصلي ترين اعتقادات مردم كشور است. در اين ميان، رنگ سبز نشانه دين اسلام است كه مذهب رسمي كشور ايران محسوب مي شود. رنگ سفيد، نمادي از صلح و آرامش و رنگ سرخ، نشانه گرامي بودن خون شهداي ايران در نزد مردم و نظام جمهوري اسلامي ايران است.

در وسط پرچم ايران و بر روي رنگ سفيد آن، علامت «الله» قرار دارد كه به نوعي نشانه جمهوري اسلامي ايران است.
در پرچم ايران، ‌شعار «الله اكبر» به نشانه پيروزي انقلاب اسلامي در ماه بهمن كه يازدهمين ماه از سال است، يازده بار در رنگ سبز و يازده بار در رنگ سرخ تكرار شده است. از اين روي، شعار «الله اكبر» بيست و دو بار به صورت پشت سر هم در مرز رنگ سرخ و سبز با رنگ سفيد تكرار شده است.

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/IRAN/tarikh.jpg

تقويمي كه در كشور ايران، مورد استفاده قرار مي گيرد به تقويم جلالي معروف است و يكي از اولين و در عين حال دقيق ترين انواع تقويم در جهان محسوب مي شود.

در كشور ايران، هر ساله روز اول فروردين كه مصادف با نخستين روز از فصل بهار است، سال نو آغاز مي شود و ايرانيان سال نو را كه همراه با فرارسيدن بهار است و به آن نوروز مي گويند، جشن مي گيرند. جشن نوروز ايرانيان، توسط سازمان ملل متحد نيز به رسميت شناخته شده و به عنوان ميراث جهاني به ثبت رسيده است. عيد نوروز در تقويم ايران ۱۳روز است كه از آخرين روز آن با عنوان روز طبيعت و يا سيزده به در ياد مي شود.

در كشور ايران، ۱۲ ماه، چهار فصل و ۳۶۵ روز وجود دارد. شش ماه اول سال در ايران۳۱ روزه، پنج ماه بعدي ۳۰ روزه و يك ماه آخر ۲۹ روزه است كه در سال‌هاي كبيسه ۳۰ روز مي‌شود.در تقويم ايران، مهم ترين اعياد مذهبي، مناسبت هاي ملي و برخي از سوگواري ها تعطيل رسمي است كه معمولا به رنگ قرمز نمايش داده مي شود.

مبدا تاريخ رسمي كشور ايران، نيز هجري شمسي است كه به مناسبت هجرت پيامبر اسلامي(ص) از مكه به مدينه نامگذاري شده است. از اين روي، تقويم رسمي ايراني بر اساس سال شمسي و ماه هاي ايراني تنظيم مي شود.

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/IRAN/pool.jpg

واحد رسمي پول در كشور ايران، ريال است و كليه داد و ستدهاي جاري در اين كشور بر مبناي اين واحد صورت مي گيرد.البته بسياري از خريد و فروش هاي معمولي و روزانه بر اساس تومان صورت مي گيرد كه و مي توان گفت، تومان در ميان مردم ايران، رايج تر از ريال مورد استفاده قرار مي گيرد.هر ده ريال معادل يك تومان است.

يكي ديگر از متداول ترين مقياس ها و واحدهاي اندازه گيري كه در ايران مورد استفاده قرار مي گيرد، واحد وزن است. واحد وزن در كشور ايران به صورت كيلوگرم محاسبه مي شود. هر يك هزار كليوگرم، معادل يك تن است. واحد طول نيز در كشور ايران به سانتي متر، متر يا كيلومتر است و واحد مايعات نيز به ليتر يا متر مكعب است. هر يكصد سانتي متر، يك متر است. همچنين مقياس مساحت نيز متر مربع و هكتار است كه معمولا در هنگام محاسبه مساحت مزارع، آپارتمان و ويلا مورد استفاده قرار مي گيرد.

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/IRAN/Mazhabi.gif

با توجه به وجود اعتقادات عميق و ريشه دار مذهبي در ميان ايرانيان، زيارت گاه هايي در اين كشور وجود دارد كه همواره مشتاقان بسياري از سراسر ايران به سمت زيارت آنها مي شتابند.

برخي از اين زيارت گاه ها، مانند بارگاه مطهر امام رضا(ع) در مشهد مقدس، داراي ارزش معنوي و مذهبي قابل توجهي براي مسلمانان جهان  هستند. به طوري كه هر ساله مسلمانان بسياري از سراسر جهان به منظور زيارت آنها به سوي ايران روانه مي شوند. در كشور ايران، اماكن زيارتي ديگري نيز وجود دارند كه از نظر منطقه اي مورد توجه قرار مي گيرند و به طور معمول زايران آنها را افراد محلي تشكيل مي دهند. به عبارت ديگر،‌ زيارت، ‌از جمله اموري است كه در راس زندگاني مردم ايران قرار دارد و به عنوان يك نياز ضروري و در عين حال شرعي و مذهبي در زندگي مردم تلقي مي شود. به طوري كه بسياري از ايرانيان به مناسبت هاي مختلف ملي و مذهبي به صورت فردي و يا همراه با خانواده به زيارت اماكن مذهبي مي پردازند.
 
 
    • بارگاه مطهر امام رضا(ع)

http://mihanma.persiangig.com/image/IRAN/emamreza.jpg

از جمله زيارت گاه هايي كه داراي ارزش جهاني است و سالانه ميليون ها مسلمان از كشورهاي مختلف دنيا به خاطر زيارت اش به سوي ايران روانه مي شوند، بارگاه مطهر امام رضا(ع) است كه در استان خراسان رضوي و در شهر مشهد مقدس واقع شده است. اين بارگاه علاوه بر اين كه از نظر معنوي بسيار ارزشمند است، از نظر معماري نيز داراي ارزش ويژه اي است.
حضرت علي بن موسي(ع)، ملقب به «رضا»، امام هشتم شيعيان است، كه پيروان مذهب شيعه از ايشان با عنوان «امام رضا» ياد مي‌كنند. امام رضا(ع)،‌ در سال 148 ه.ق در شهر مدينه متولد شد و در سال 203ه.ق در توس به شهادت رسيد.  پدر امام رضا(ع)، حضرت موسي بن جعفر(ع)، هفتمين امام شيعيان و مادرش تكتم نام داشت. حضرت موسي بن جعفر(ع)، به مدت 20 سال امامت شيعيان را به عهده داشت و سرانجام به دستور مأمون،‌ خليفه عباسي به شهادت رسيد.
مشهد مقدس، هر ساله در سالروز ولادت و شهادت امام رضا(ع) ميزبان زايران بسياري است كه مشتاقانه به زيارت آن بزرگوار مي شتابند. شهادت، هشتمين امام شيعيان در تقويم كشور ايران،‌ تعطيل رسمي است.
 
 
  • حضرت معصومه(س)http://mihanma.persiangig.com/image/IRAN/Hazrat-Masoumeh.jpg
فاطمه، ملقب به حضرت معصومه (س)، يكي از فرزندان حضرت موسى بن جعفر (ع)، امام هفتم شيعيان و خواهر امام رضا(ع) است.
آن حضرت در روز اول ذيقعده سال ١٧٣ هجرى قمرى در مدينه متولد شد و به همين مناسبت اين روز در تقويم كشور ايران، با عنوان روز دختر نامگذاري شده است. پدر حضرت معصومه(س)، در دوران كودكي ايشان به شهادت رسيد و از آن پس وي تحت مراقبت و تربيت برادر بزرگوارش حضرت على بن موسى الرضا (ع) قرارگرفت. 
در سال ٢٠٠ هجرى قمرى و در پى اصرار و تهديد مأمون، خليفه عباسى دوران  تبعيد امام ضا (ع) آغاز شد و يك سال پس از اين تبعيد، حضرت معصومه (س) به شوق ديدار برادرش به سمت خراسان حركت كرد. اما پس از چند روز اقامت در شهر قم، از دنيا رفت و امروز محل دفن ايشان، به يكي از اماكن زيارتي تبديل شده است.
 
 
  • حضرت احمد بن موسي الكاظم(ع)http://mihanma.persiangig.com/image/IRAN/shahcheragh.jpg
حضرت احمد بن موسي الكاظم، ‌ملقب به شاهچراغ(ع)، فرزند امام موسي كاظم(ع)، هفتمين امام شيعيان و برادر امام رضا(ع) است كه آرامگاه ايشان در شهر شيراز قرار دارد.
حضرت احمد(ع) در نزد پدرش امام موسي كاظم (ع)، از جايگاه و احترام ويژه اي برخوردار بود. وي پس از تبعيد برادر بزرگوارش،‌امام رضا(ع) به مشهد تصميم گرفت براي ديدار او از راه بصره به سمت ايران حركت كند. اما به دستور مامون، خليفه عباسي،‌ لشكري به منظور مبارزه با اين حضرت و يارانش گسيل شد و سرانجام طي نبرد خونيني با سپاه خليفه عباسي به شهادت رسيد.
بارگاه حضرت شاهچراغ كه در استان فارس واقع شده است،‌ داراي گنبد نيلوفري است كه به طور بسيار زيبايي توسط هنرمندان ايراني كاشي كاري شده است. درون اين حرم مطهر با آينه هاي ريز رنگين تزيين شده است و خطوط خوش فارسي و عربي در اطراف آن مشاهده مي شود. بناي حرم حضرت شاهچراغ،‌، مشتمل بر ايواني در جلو و حرمي گسترده در پشت ايوان است كه در چهار جانب حرم، ساخته شده است. ضريح مطهر ايشان در زير گنبد قرار دارد كه از نقره ساخته شده است.
 
 
  • حضرت عبدالعظيم حسني(ع)http://mihanma.persiangig.com/image/IRAN/Abdolazim-Hasani.jpg
حضرت عبدالعظيم حسنى، در چهارم ربيع الثاني سال 173هجري در شهر مدينه چشم به جهان گشود. ايشان فرزند عبدالّله بن على، از نوادگان امام حسن مجتبي (ع) است كه نسبت اش با چهار واسطه به آن حضرت مي رسد.
حضرت عبدالعظيم، از دانشمندان شيعه و از راويان حديث ائمه ي معصومين(ع) و نيز از چهره هاي بسيار محبوب و مورد اعتماد نزد اهل بيت عصمت و طهارت(ع) به شمار مي رفت. دوران زندگي حضرت عبدالعظيم(ع) مقارن با امامت چهار امام معصوم يعني امام موسي كاظم(ع) ، امام رضا(ع)، امام محمد تقي(ع) و امام علي النقي(ع) بوده است. گرچه عباسيان در اين دوران حكومت مي كردند و با ايجاد فضاي خفقان و سخت گيري هاي ظالمانه، باعث آزار و اذيت شيعيان شده بودند،‌ اما حضور افرادي چون حضرت عبدالعظيم(ع) در آن دوران نقش موثري در پاسداري و صيانت از فرهنگ والاي اهل بيت(ع) داشت.بقعه حضرت عبدالعظيم(ع) در شهرري واقع شده است.
 
 
  • حضرت دانيال نبي(ع)http://mihanma.persiangig.com/image/IRAN/Danyal-Nabi.jpg
حضرت دانيال نبي(ع)، از جمله پيامبران بني اسراييل در قرن هفتم قبل از ميلاد است كه نسل ايشان به داوود پيامبر(ع) مي رسد. ايشان كه داراي كتاب آسماني است، در كودكي،  پدر و مادر خود را از دست داد و زني عابده پرورش و تربيت او را به عهده گرفت. دانيال نبي(ع) در زمان خود به خاطر داشتن هوش و استعداد فراوان توجه بزرگان و پادشاهان بسياري را به خود جلب كرد.
حضرت دانيال(ع) در سال 655 قبل از ميلاد همراه با اصحاب اش توسط «نبوكد نصر»  پادشاه بابل كه محل حكومت اش در شوش بود، به اسارت گرفته شد. آن حضرت بعد از مدتي اقامت در شوش وفات يافت و در همان شهر دفن شد. آرامگاه دانيال نبي(ع)، در ساحل شرقي رودخانه شاوور و روبروي تپه ارگ قرار دارد . اين زيارت گاه داراي دوحياط است و بر روي گنبد مخروطي قرار دارد كه از نوع رايج گنبدهاي منطقه است . دانيال به زبان عبري معني «خدا حاكم من است» رادارد.
Share

نخستين منشور حقوق بشر جهان در بابل

منشور حقوق بشر كوروش بزرگ يا استوانه ي كوروش استوانه اي سفالين است كه در سال 539 پيش از ميلاد به فرمان كوروش دوم هخامنشي شاهنشاه ايران ساخته شده و گرداگرد آن سخنان و فرمان هاي كوروش بزرگ به زبان و خط ميخي اكدي (بابلي) نوشته شده است. اين استوانه كه نخستين منشور حقوق بشر در جهان است در نيايشگاه اسگيله در شهر بابل پيدا شده است. نخستين بار از اين منشور در زمان محمد رضا شاه پهلوي پرده برداري شد و هم اكنون در موزه بريتانيا از آن نگهداري مي شود.

 

منشور كوروش

بلندترين بادگير جهان در يزد

بادگير باغ دولت آباد يزد با 33 متر بلندا بلندترين بادگير جهان است بادگير 8 سويه ي اين باغ با چنين بلندايي در دنيا بي مانند است بادگيرها بخشي از سازه هاي مسكوني شهر يزد در گذشته بوده كه طبيعي ترين روش بهسازي هواي خانه ها به شمار  مي رفته است. بادگيرهاي باغ دولت آباد، آب انبار كليميان، آب انبار شش بادگيري و هفت بادگيري عصر آباد و حسين آباد از ارزشمندترين بادگيرهاي يزد هستند.گفتني است اين بادگير ساخته محمد تقي خان بافقي است.

 باغ دولت آباد

گردترين گنبد جهان در بافق

گنبد امامزاده عبدالله بافق يكي از زيباترين و گردترين گنبدهاي ساخته شده در جهان است كه امروزه در سياهه ميراث فرهنگي ايران با افتخار از آن نام برده مي شود و در طول تاريخ جهانگردان و تاريخ نويسان شكوه و بزرگي آن را ستايش كرده اند 

امامزاده عبدالله

نخستين انيميشن جهان در شهر سوخته

پنج هزار سال پيش در شهر سوخته هنرمند نقاش روي يك جام سفالين نقشي از يك بز كشيد كه در پنج حركت به سوي درختي راهي شده و از برگ آن مي خورد. اين نخستين باري بود كه در جهان باستان تصوير متحرك پديد آمد تاكنون در روزگار پيش از تاريخ چنين تصاويري يافت نشده و نخستين بار اين تصاوير در شهر سوخته ديده شده است. اين نگاره كهن ترين ايده مردمان باستان براي نمايش تصوير متحرك و به گفتار امروزي انيميشن است شهر سوخته در سيستان و بلوچستان در هزاره دوم و سوم پيش از ميلاد ساخته شده است.

 انيميشن

كهن ترين سرو جهان در ابركوه

كهن ترين سرو جهان با پيشينه اي نزديك 4000 سال در شهر ابركوه استان يزد قرار دارد. اين درخت از پيرترين جانداران جهان است گرداگرد تنه درخت يازده و نيم متر و بلنداي آن 25 تا 28 متر برآورد شده است. الكساندر روف روسي عمر سرو را از 4000 سال بيشتر مي داند كاشت اين درخت به زرتشت نسبت داده شده است.

 سرو ابركوه

بلندترين تاق طبيعي جهان در سواد كوه

دهانه غار اسپهبد خورشيد در كوه هاي خاوري راه سراسري سوادكوه و تنگه دوآب است و در سال 1335 خورشيدي پيدا شد. پژوهشگران اين اثر زيباي طبيعي را به نام دژ افسانه اي مي شناسند آثار باستاني غار بازگوكننده آن است كه آنجا از پناهگاههاي اسپهبدان مازندران بوده است. درون غار تالار ساده و دايره اي شكل كه 19 متر و 75 سانتيمتر بلندا و 14 متر و 25 سانتي پهنا داشته و فاصله ميان كف و سقف به 15 متر مي رسد و از نامي ترين تاق هاي نامي جهان است شگفت ترين بخش غار اسپهبد خورشيد بنا و سمت چپ آن است كه كم و بيش دست نخورده باقي مانده است.

 تاق سوادكوه

كهن ترين خط جهان در جيرفت

گل نوشته هاي يافت شده در جيرفت و پيرامون هليل رود نشان از كهن ترين خط جهان دارد پيدا شدن اين لوح ها در جيرفت نشان داد كه تمدن از سرزمين ايران به ديگر جاهاي جهان گسترش يافته است. تا پيدا شدن اين گل نوشته ها تنها دو خط ميخي و هيروگليف به عنوان خط هاي باستاني شناخته مي شد اما خط هاي تمدن جيرفت كه به گونه اي اشكال هندسي هستند هيچ گونه برابري برايشان نيست

خط جيرفت

كهن تريتن قانون نوشته جهان در شوش

كهن ترين قانون نامه مدني كه تمدن بشري مي شناسد قانون حمورابي است. اين پادشاه پس از آنكه توانست از قبيله هاي پراكنده و ناتوان بابل حكومت نيرومندي پديد آورد و آسايش نسبي را در بابل حكمفرما نمايد فرمان نگارش قانون نامه تاريخي خود را داد دومين سال فرمانروايي وي سالي خوانده شده كه«او قانون را بر زمين حاكم ساخت» بعدها در ميانه ي حكمفرمايي حمورابي قوانين وي بر سنگ نبشته اي به بلنداي 2 متر و 25 سانتيمتر نگاشته شد. اين سنگ نوشته تا سال 1160 پيش از ميلاد در نيايشگاه خورشيد در ميان رودان نگهداري مي شد از سوي فرمانرواي ايلام به شوش برده شد و سرانجام در سال 1902 در كندوكاو دومورگان در شوش ايران يافت شد.اين سنگ نوشته در موزه لوور پاريس است.

 قانون حمورابي

درازترين غار نمكي جهان در قشم

در فاصله 90 كيلومتري قشم جزيري گنبدي شكلي به نام نمكدان به بلنداي 237 متر از دريا است كه غار نمكدان در آن جاي دارد بخش جنوب شرقي اين گنبد با درازاي 6400 متر درازترين غار نمكي جهان شناخته مي شود. جريان آب نمك در كف غار از چشم اندازهاي دلپذير جزيره قشم است. غار نمكدان داراي يك درياچه نمك به ژرفاي يك متر در فاصله 160 متري دهانه ورودي است اين غار داراي چند تالار بزرگ و كوچك است كه نخستين تالار آن در فاصله 670 متري ورودي آن است. از دل كوه نمكدان يك جريان آب زير زميني هميشگي مي جوشد كه راه را به بيرون مي گشايد و پس از حل كردن نمك در راه خود چشمه نمك در دامنه كوه نمايان مي شود اين چشمه در گودال رو به روي خود حوضچه اي طبيعي به رنگ سفيد پديد مي آورد اين چشمه در همه سال جريان دارد   

غار نمكي قشم

Share
X