برای مشاهده مشخصات هر استان بر روی ناحیه مربوط به آن در نقشه کلیک کنید

معرفی وبلاگ
تـنـیـده یـاد تـو در تــار و پــودم مـیـهـن ای مـیـهــن/ بـود لـبـریـز از عـشـقـت وجـودم میهن ای میهن/... *ضمن تشکر از بازدید شما کاربر گرامی، امید است توانسته باشیم ذره ای از زیباییهای تمام نشدنی میهن عزیزمان ایران را در این وبلاگ نشان دهیم. راهنمایی های شما بزرگواران، چراغ هدایتگر ما خواهد بود.*
صفحه ها
دسته بندی موضوعی
آرشیو
لینک دوستان
سایت های منبع و مرتبط
لوگوهاكد لوگوي میهن ما

ابزارها و برنامه ها


Google

در وبلاگ میهن ما
در كل اينترنت

تماس با ما

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11935868
تعداد نوشته ها : 4405
تعداد نظرات : 151

PageRank Checking Icon

آذربایجان شرقی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
آذربایجان غربی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اردبیل
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اصفهان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
ایلام
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
بوشهر
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
تهران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
چهارمحال و بختیاری
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان جنوبی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان رضوی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان شمالی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خوزستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
زنجان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سمنان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سیستان و بلوچستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
فارس
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قزوین
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قم
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کردستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمانشاه
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کهکیلویه و بویراحمد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گلستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گیلان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
لرستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مازندران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مرکزی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
هرمزگان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
همدان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
یزد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

اسلایدر


مترجم سایت


http://mihanma.persiangig.com/image/IRAN/Mazhabi.gif

با توجه به وجود اعتقادات عميق و ريشه دار مذهبي در ميان ايرانيان، زيارت گاه هايي در اين كشور وجود دارد كه همواره مشتاقان بسياري از سراسر ايران به سمت زيارت آنها مي شتابند.

برخي از اين زيارت گاه ها، مانند بارگاه مطهر امام رضا(ع) در مشهد مقدس، داراي ارزش معنوي و مذهبي قابل توجهي براي مسلمانان جهان  هستند. به طوري كه هر ساله مسلمانان بسياري از سراسر جهان به منظور زيارت آنها به سوي ايران روانه مي شوند. در كشور ايران، اماكن زيارتي ديگري نيز وجود دارند كه از نظر منطقه اي مورد توجه قرار مي گيرند و به طور معمول زايران آنها را افراد محلي تشكيل مي دهند. به عبارت ديگر،‌ زيارت، ‌از جمله اموري است كه در راس زندگاني مردم ايران قرار دارد و به عنوان يك نياز ضروري و در عين حال شرعي و مذهبي در زندگي مردم تلقي مي شود. به طوري كه بسياري از ايرانيان به مناسبت هاي مختلف ملي و مذهبي به صورت فردي و يا همراه با خانواده به زيارت اماكن مذهبي مي پردازند.
 
 
    • بارگاه مطهر امام رضا(ع)

http://mihanma.persiangig.com/image/IRAN/emamreza.jpg

از جمله زيارت گاه هايي كه داراي ارزش جهاني است و سالانه ميليون ها مسلمان از كشورهاي مختلف دنيا به خاطر زيارت اش به سوي ايران روانه مي شوند، بارگاه مطهر امام رضا(ع) است كه در استان خراسان رضوي و در شهر مشهد مقدس واقع شده است. اين بارگاه علاوه بر اين كه از نظر معنوي بسيار ارزشمند است، از نظر معماري نيز داراي ارزش ويژه اي است.
حضرت علي بن موسي(ع)، ملقب به «رضا»، امام هشتم شيعيان است، كه پيروان مذهب شيعه از ايشان با عنوان «امام رضا» ياد مي‌كنند. امام رضا(ع)،‌ در سال 148 ه.ق در شهر مدينه متولد شد و در سال 203ه.ق در توس به شهادت رسيد.  پدر امام رضا(ع)، حضرت موسي بن جعفر(ع)، هفتمين امام شيعيان و مادرش تكتم نام داشت. حضرت موسي بن جعفر(ع)، به مدت 20 سال امامت شيعيان را به عهده داشت و سرانجام به دستور مأمون،‌ خليفه عباسي به شهادت رسيد.
مشهد مقدس، هر ساله در سالروز ولادت و شهادت امام رضا(ع) ميزبان زايران بسياري است كه مشتاقانه به زيارت آن بزرگوار مي شتابند. شهادت، هشتمين امام شيعيان در تقويم كشور ايران،‌ تعطيل رسمي است.
 
 
  • حضرت معصومه(س)http://mihanma.persiangig.com/image/IRAN/Hazrat-Masoumeh.jpg
فاطمه، ملقب به حضرت معصومه (س)، يكي از فرزندان حضرت موسى بن جعفر (ع)، امام هفتم شيعيان و خواهر امام رضا(ع) است.
آن حضرت در روز اول ذيقعده سال ١٧٣ هجرى قمرى در مدينه متولد شد و به همين مناسبت اين روز در تقويم كشور ايران، با عنوان روز دختر نامگذاري شده است. پدر حضرت معصومه(س)، در دوران كودكي ايشان به شهادت رسيد و از آن پس وي تحت مراقبت و تربيت برادر بزرگوارش حضرت على بن موسى الرضا (ع) قرارگرفت. 
در سال ٢٠٠ هجرى قمرى و در پى اصرار و تهديد مأمون، خليفه عباسى دوران  تبعيد امام ضا (ع) آغاز شد و يك سال پس از اين تبعيد، حضرت معصومه (س) به شوق ديدار برادرش به سمت خراسان حركت كرد. اما پس از چند روز اقامت در شهر قم، از دنيا رفت و امروز محل دفن ايشان، به يكي از اماكن زيارتي تبديل شده است.
 
 
  • حضرت احمد بن موسي الكاظم(ع)http://mihanma.persiangig.com/image/IRAN/shahcheragh.jpg
حضرت احمد بن موسي الكاظم، ‌ملقب به شاهچراغ(ع)، فرزند امام موسي كاظم(ع)، هفتمين امام شيعيان و برادر امام رضا(ع) است كه آرامگاه ايشان در شهر شيراز قرار دارد.
حضرت احمد(ع) در نزد پدرش امام موسي كاظم (ع)، از جايگاه و احترام ويژه اي برخوردار بود. وي پس از تبعيد برادر بزرگوارش،‌امام رضا(ع) به مشهد تصميم گرفت براي ديدار او از راه بصره به سمت ايران حركت كند. اما به دستور مامون، خليفه عباسي،‌ لشكري به منظور مبارزه با اين حضرت و يارانش گسيل شد و سرانجام طي نبرد خونيني با سپاه خليفه عباسي به شهادت رسيد.
بارگاه حضرت شاهچراغ كه در استان فارس واقع شده است،‌ داراي گنبد نيلوفري است كه به طور بسيار زيبايي توسط هنرمندان ايراني كاشي كاري شده است. درون اين حرم مطهر با آينه هاي ريز رنگين تزيين شده است و خطوط خوش فارسي و عربي در اطراف آن مشاهده مي شود. بناي حرم حضرت شاهچراغ،‌، مشتمل بر ايواني در جلو و حرمي گسترده در پشت ايوان است كه در چهار جانب حرم، ساخته شده است. ضريح مطهر ايشان در زير گنبد قرار دارد كه از نقره ساخته شده است.
 
 
  • حضرت عبدالعظيم حسني(ع)http://mihanma.persiangig.com/image/IRAN/Abdolazim-Hasani.jpg
حضرت عبدالعظيم حسنى، در چهارم ربيع الثاني سال 173هجري در شهر مدينه چشم به جهان گشود. ايشان فرزند عبدالّله بن على، از نوادگان امام حسن مجتبي (ع) است كه نسبت اش با چهار واسطه به آن حضرت مي رسد.
حضرت عبدالعظيم، از دانشمندان شيعه و از راويان حديث ائمه ي معصومين(ع) و نيز از چهره هاي بسيار محبوب و مورد اعتماد نزد اهل بيت عصمت و طهارت(ع) به شمار مي رفت. دوران زندگي حضرت عبدالعظيم(ع) مقارن با امامت چهار امام معصوم يعني امام موسي كاظم(ع) ، امام رضا(ع)، امام محمد تقي(ع) و امام علي النقي(ع) بوده است. گرچه عباسيان در اين دوران حكومت مي كردند و با ايجاد فضاي خفقان و سخت گيري هاي ظالمانه، باعث آزار و اذيت شيعيان شده بودند،‌ اما حضور افرادي چون حضرت عبدالعظيم(ع) در آن دوران نقش موثري در پاسداري و صيانت از فرهنگ والاي اهل بيت(ع) داشت.بقعه حضرت عبدالعظيم(ع) در شهرري واقع شده است.
 
 
  • حضرت دانيال نبي(ع)http://mihanma.persiangig.com/image/IRAN/Danyal-Nabi.jpg
حضرت دانيال نبي(ع)، از جمله پيامبران بني اسراييل در قرن هفتم قبل از ميلاد است كه نسل ايشان به داوود پيامبر(ع) مي رسد. ايشان كه داراي كتاب آسماني است، در كودكي،  پدر و مادر خود را از دست داد و زني عابده پرورش و تربيت او را به عهده گرفت. دانيال نبي(ع) در زمان خود به خاطر داشتن هوش و استعداد فراوان توجه بزرگان و پادشاهان بسياري را به خود جلب كرد.
حضرت دانيال(ع) در سال 655 قبل از ميلاد همراه با اصحاب اش توسط «نبوكد نصر»  پادشاه بابل كه محل حكومت اش در شوش بود، به اسارت گرفته شد. آن حضرت بعد از مدتي اقامت در شوش وفات يافت و در همان شهر دفن شد. آرامگاه دانيال نبي(ع)، در ساحل شرقي رودخانه شاوور و روبروي تپه ارگ قرار دارد . اين زيارت گاه داراي دوحياط است و بر روي گنبد مخروطي قرار دارد كه از نوع رايج گنبدهاي منطقه است . دانيال به زبان عبري معني «خدا حاكم من است» رادارد.
Share

حمام پاشا خان
اين حمام در محله قطارچيان شهر سنندج قرار دارد و يكي از قديمي ترين حمام هاي شهر سنندج است. حمام پاشا خان داراي هشتي، رخت كن، گرم خانه،‌ خزينه، خلوتي، سرويس هاي بهداشتي و ... است. اين بنا متأثر از سبك معماري اصفهاني و با مصالح محلي ساخته شده و در دوره هاي متعدد مورد استفاده قرار گرفته است.
حمام حسن آباد
در داخل شهر حسن آباد ياسوكند، حمامي قديمي وجود دارد كه از لحاظ معماري حايز اهميت است. اين حمام داراي ورودي،‌ هشتي، حمام گرم و سرد، ‌تون، خزينه، اتاق تقسيم آب و ... است. تمام فضاها با روش طاق و تويزه و كاربندي و گنبد با سنگ لاشه اي مسقف شده كه از ويژگي بارز بنا است. اين حمام احتمالا در دوره زنديه ساخته شده است.
حمام خان (ظهيري)
اين حمام در ضلع شمالي بازار سرپوشيده سنندج،‌ پايين تر از مسجد داروغه است. حمام داراي بخش هاي مختلفي از جمله سردر ورودي، ‌سربينه، حمام گرم، خزينه و ... است. بر طبق كتيبه سنگي موجود در سردر ورودي،‌ حمام در سال 1220 هـ.ق به دستور (امان الله خان اردلان) ساخته شد و بعدها به سبب تملك آن توسط (امين التجار) در سال 1296 هـ.ق (دوران حكومت فرهاد ميرزاي معتمدالدوله، عموي ناصرالدين شاه) مورد مرمت و بازسازي عمده قرار گرفت.
حمام شيشه

حمام شيشه در ضلع شمالي بلوار كردستان و مجاور پل و مسجد (ملاويسي) قرار دارد و از بناهاي عمومي و قديمي شهر سنندج به شمار مي رود. اين حمام داراي فضاهاي ورودي، هشتي، سربينه و حمام گرم با ستون هاي سنگي است.
حمام صلاحي

در ضلع شرقي خيابان فردوسي و مجاور بازار قديمي سنندج، در زير مغازه هاي پيرامون، حمامي قرار دارد كه به گرمابه ممتاز (صلاحي) مشهور است. حمام داراي بخش هاي مختلف شامل سردر ورودي،‌ هشتي، حمام سرد خلوتي،‌ گرم خانه، خزينه و ... است. ويژگي انحصاري بنا، قرار گيري در سطح پايين و نوع قوس هاي معماري و نيز چهار فضاي گنبد دار است به نظر مي رسد هم زمان با ساخت بازار و قلعه سنندج، ‌اين حمام ايجاد شده باشد.
حمام عبدالخالق

اين حمام در ضلع شرقي راسته بازار سنندج قرار دارد. احتمالاً به دوره قاجاريه تعلق دارد. آب لازم براي اين حمام از آب جاري قنات هاي شهر تأمين مي شود. ارتفاع سقف اين حمام نسبتاً بلند است و ستون هاي چهارگوش سنگي، آبنما، حجره ها، رخت كن،‌ گرم خانه،‌ خلوتي ها،‌ سرويس و خزينه آن تابع اسلوب حمام سازي ايراني در دوره صفوي است. اين بنا با حمام (وكيل الملك)‌ در شهر سنندج قابل مقايسه است و اكنون در تملك ميراث فرهنگي استان كردستان قرار دارد.
حمام عمارت مشير ديوان

در داخل عمارت (مشير ديوان) حمامي به سبك حمام هاي قديمي اما در مقياس كوچك تر ساخته شده كه داراي ويژگي هاي خاص و بخش هاي مختلفي است. در داخل حمام سرد تزيينات كاشي كاري يك رنگ و آهك بري با نقوش گياهي و هندسي كار شده است. حمام گرم آن نيز آهك بري هاي پركاري دارد و دركف ها از سنگ مرمر صيقل يافته قصلان استفاده شده است.
حمام عمارت آصف

در داخل مجموعه عمارت (آصف وزيري) حمام كوچكي وجود دارد كه يكي از زيبا ترين حمام هاي غرب كشور است. اين بنا به سبك معماري اصفهاني و مانند ساير حمام هاي استان اما در مقياس كوچك تر ساخته شده و داراي ورودي، ‌محل انتظار، حمام سرد، رخت كن، ميان در،‌ حمام گرم، خزينه خلوتي، تون، سرويس بهداشتي و فضاي اضافي براي منبع آب است.
حمام عمارت ملالطف الله شيخ الاسلام
در مجموعه عمارت (ملا لطف الله شيخ الاسلام سنندجي) كه هم اكنون اداره كل ميراث فرهنگي استان كردستان از آن بهره مي گيرد، حمامي قديمي وجود دارد كه در بخش اندروني و در ضلع غربي طبقه زيرزمين عمارت قرار گرفته است. اين حمام داراي تزيينات آهك بري و كاشي كاري يك رنگ است و طرح هاي هندسي-اسليمي و حيواني از مهم ترين نقوش آن به شمار مي آيد اين بنا هم زمان با كل مجموعه عمارت در دوره قاجار ساخته شده است.
حمام عمارت وكيل الملك

در مجموعه عمارت «وكيل الملك » و متصل به پارك سپيدار،‌ حمامي قديمي قرار دارد كه به نظر مي رسد اين حمام هم زمان با احداث مجموعه عمارت وكيل كه به دوره زنديه باز مي گردد، ساخته شده باشد. استفاده از آهك بري در سطح وسيع بر ديوارها و در فضاهاي گرم و سرد حمام به چشم مي خورد و نقش هاي به كار رفته براي تزيين حمام شامل اشكال هندسي، گياهي و حيواني است كه از نقش طاووس بيشتر استفاده شده است.
حمام قصلان
روستاي «قصلان» در مسير دينور-زنجان، در پنج كيلومتري شمال شهر قروه قرار دارد. حمام زيبا و بزرگ قصلان و برج آن در سال 1255 هـ.ق در روزگار «آصف اعظم» تعمير شد. تاريخ ساخت حمام احتمالاً مربوط به اواخر عهد زنديه و در زماني است كه «خسروخان اول» به عنوان والي كردستان حكومت داشت. اين بنا داراي بخش هاي مختلفي مانند هشتي،‌ حمام سرد،‌ هشتي و ميان در،‌ حمام گرم، خاوتي هاي خصوصي و عمومي، ‌خزينه و تون است و تزيينات منحصر به فرد آهك بري با طرح هاي گياهي،‌ هندسي،‌ انساني و حيواني در آن مشاهده مي شود كه در نوع خود با اهميت و قابل مقايسه با حمام خان در شهر سنندج است.
حمام خدري

اين حمام فعلاً قديمي ترين اثر معماري موجود در شهر بانه است.
حمام شجاع لشكر
اين حمام قديمي در كوچه امير لشگر از محله سر ته پوله كنار منزل شجاع لشگر واقع شده است. حمام شجاع لشكر كوچكتر از حمام هاي شهري ست و داراي ورودي حمام، سرد، گرم خانه ميان خزيرنه و تون حمام مي باشد و مربوط به دوره قاجاريه است.

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/bazar-sanandaj.jpg

بازار قديمي سنندج: شهر سنندج داراي دو بازار بزرگ و عمده است كه يكي از آنها به بازار قديمي شهرت دارد.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/timche-hajshahbaz.jpg

تيمچه حاج شهباز: در ضلع شرقي راسته بازار بزرگ بيجار، تيمچه اي زيبا قرار دارد كه به نام تيمچه (حاج شهباز) معروف است.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/amirtooman.jpg

سراي امير تومان: در ضلع غربي بازار بيجار سرايي قديمي وجود دارد كه در زبان محلي به تيمچه (امير تومان) معروف است.

بازار سرتپوله سنندج: اين بازار از خيابان شهدا آغاز و به ابتداي بازار مستطيل شكل قديمي متصل مي شود.

بازار قديمي سقز: از بازار اصلي و قديمي شهر سقز آثار زيادي بر جاي نمانده است و تنها آثار به جاي مانده شامل بقاياي راسته هاي آن است كه در طي چند دهه گذشته به كلي از نظر معماري دگرگون شده است.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/bazare-bijar.jpg

بازار بيجار: بازار بيجار در مركز اين شهر واقع شده و از بقاياي بافت قديمي شهر بيجار به حساب مي آيد. اين بازار شامل يك راسته طولاني شمالي-جنوبي،‌ تيمچه اي به نام (حاج شهباز) و سرايي به نام (امير تومان)‌ است.

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/pole%20farhadabad%20ghorveh.jpg

پل‌ فرهاد آباد (پل‌ امير): اين‌ پل‌ در 15 كيلومتري‌ شمال‌ غربي‌ شهرستان‌ قروه، در روستاي‌ «فرهاد آباد» قرار دارد و در مسير جاده‌ قديمي‌ بيجار، روي‌ رودخانه‌ «بايتمر» احداث‌ شده‌ است‌.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/pole-gheshlagh.jpg

پل قشلاق: اين‌ پل‌ در شرق‌ شهر سنندج، نرسيده‌ به‌ پايانه‌ مسافربري‌ واقع‌ و در كنار راه‌ آسفالته‌ و روي‌ رودخانه‌ قشلاق‌ احداث‌ شده‌ است‌.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/pole-sheykh.jpg

پل شيخ: پل‌ شيخ‌ در دو كيلومتري‌ شمال‌ شهر سنندج‌ و در مسير جاده‌ آسفالته‌ روستاي‌ «باباريزه‌» و «قليچيان‌»، روي‌ رودخانه‌ قشلاق‌ احداث‌ شده‌ است‌. اين‌ پل‌ در مسير ارتباطي‌ سنندج‌ به‌ بيجار و زنجان‌ قرار دارد.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/pole-garan.jpg

پل گاران: پل‌ گاران (كاروان)‌ روي‌ رودخانه‌ دايمي‌ «گاران‌» (چم‌ گاران‌) كه‌ از ارتفاعات‌ بلند و برف‌ گير منطقه‌ «سرشيو» مريوان‌ سرچشمه‌ مي‌گيرد، ساخته‌ شده‌ است. اين‌ پل‌ ارتباط‌ بين‌ دو منطقه‌ «جانوره‌» و «گاران‌» در مريوان‌ را فراهم‌ مي‌سازد.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/pole-salvatabad.jpg

پل صلوات آباد: اين‌ پل‌ در 15 كيلومتري‌ جاده‌ آسفالته‌ بيجار-تكاب‌ در روستاي‌ «صلوات‌ آباد» روي‌ رودخانه‌ «قزل‌ اوزن‌» احداث‌ شده‌ است‌. پل‌ در مسير ارتباطي‌ سلطانيه‌ و زنجان‌ با ديگر شهرهاي‌ غرب‌ كشور از جمله‌ بهار همدان‌، كرمانشاه‌ و سنندج‌ قرار دارد.

پل قجور: اين‌ پل‌ كه‌ روي‌ رودخانه‌ «قزل‌ اوزن‌» نزديك‌ روستاي‌ «قجور» از شهرستان‌ بيجار و در مسير جاده‌ كاروان‌ رو زنجان-بيجار واقع‌ شده‌، در 50 كيلومتري‌ شهر بيجار قرار دارد.

Share
http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/parke%20abidar%28sanandaj%29.jpg  باغ امانيه : از جمله باغ هاي دامنه آبيدر، باغ «امانيه» است كه به وسيله «امان الله خان اردلان» ايجاد شد. هر چند شكل و فرم اين باغ ها با تغييرات فراوان مواجه بوده، ‌اما هنوز به نام هاي قديمي شناخته مي شوند.
  چهار باغ خسرو آباد : يكي از چهار باغ هاي معروف منطقه غرب كشور كه شايد بتوان آن را پس از چهار باغ اصفهان قرار داد،‌ چهارباغ خسرو آباد سنندج است كه احتمالاً در زمان كريم خان زند و خسروخان اول اردلان ايجاد شده بود.
  چهار باغ گروس : از ديگر چهار باغ هاي قديمي بايد از چهار باغ گروس در جنوب بيجار نام برد كه اعتماد السلطنه در «مرآت البلدان» توصيف جامعي از آن ارايه و احداث آن را به سال 1104 هـ.ق نسبت داده است.     
  چهارباغ سنندج : چهارباغ سنندج نيز از چهار باغ هاي نابودشده است به نظر مي رسد كه محله قديمي چهار باغ سنندج، در قديم جايگاه اين چهار باغ بود. در تاريخ اردلان به اين چهار باغ اشاره شده است. 
Share

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/ganjine%20moze%20sanandaj.jpg

عمارت آصف ديوان (موزه خانه كرد): براساس نقل قولهاي مختلف احداث بناي اصلي عمارت آصف كه شامل تالار تشريفات است، به دوران صفويه باز مي گردد. كه دردوره هاي بعدي بويژه در دوران قاجاريه و پهلوي به تدريج بخشهايي به آن افزوده شده است.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/ayatolahmardokh.jpg

خانه آيت الله شيخ محمد مردوخ كردستاني: بناي آيت الله مردوخ در محله قطارچيان و ضلع شرقي خيابان مردوخ شهر سنندج واقع شده و اكنون در تملك خانواده ديگري است.

عمارت و باغ آيت الله مردوخ: بناي آيت الله مردوخ در دامنه يكي ازتپه هاي غرب كوه «آبيدر » و به فاصله 700 متري روستاي نوره قرار دارد.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/ghale-hasanabad.jpg

قلعه حسن آباد: در گذشته هاي بسيار دور جاده قديم سنندج-كرمانشاه از روستاي حسن آباد كه در پنج كيلومتري سنندج واقع بود، مي گذشت.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/ghale-ghamchaghay.jpg

قلعه قم چغاي: اين قلعه در 45 كيلومتري بيجار و روي يكي از كوه هاي بلند منطقه قرار دارد.

قلعه پالنگان: روستاي پالنگان در 15 كيلومتري شهر كامياران و ابتداي منطقه اورامان قرار دارد. در 800 متري روستا در دره زيباي تنگيور و در محل چشمه هاي پر آب شيخ خاتون و شيخ عمر، قلعه پالنگان وجود داشت كه اكنون بقاياي اتاق ها، آتشكده ها و پل هاي قديمي آن پابرجاست.

چنگيز قلعه: نزديك شهر بيجار و در 20 كيلومتري شهر، بر بالاي كوهي درجاده بيجار-سنندج بقاياي قلعه اي وجود دارد كه به چنگيز قلعه معروف است.

قلعه مريوان: قلعه مريوان در سه كيلومتري جنوب شرقي شهر فعلي مريوان به قلعه هملز خان يا قلعه ايمام شهرت داشته است. اين قلعه يكي از چهار مركز خاندان اردلان در كردستان و در روزگار سرخاب بيگ مركز و مقر حكومت كردستان بوده است.

ساير قلاع: ساير قلاع استان كردستان كه بقاياي اندكي از آن ها بر جاي مانده و نياز به بررسي بيشتر دارد عبارتند از قلعه كهنه و قز قلعه در شهرستان بيجار، قلعه هاي سياومه، نمشير بروژه، كيوه رو، شوي، آرمرده در شهرستان بانه و قلعه قپلانتو در شهرستان سقز.

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/karvansaraye-saghez.jpg

كاروانسراي سقز: در ضلع غربي حمام حاج صالح سقز بقاياي كاروانسرايي قديمي ديده مي شود كه تنها بخش هايي از ضلع شمالي آن باقي مانده است.

كاروانسراي بانه: در فاصله 25 كيلومتري شرق شهر بانه،‌ در كنار جاده سقز-بانه، آثاري از كاروانسرايي قديمي به جاي مانده كه داراي پلان متفرقه كوهستاني است.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/borj-ashghonbaba.jpg

برج‌ اشقون‌ بابا: برج‌ «اشقون‌ بابا» نزديك‌ شهر حسن‌ آباد ياسوكند شهرستان‌ بيجار واقع‌ شده‌ است‌. اين‌ بنا كه‌ از سنگ‌ و آجر ساخته‌ شده‌، داراي‌ پلاتي‌ دايره‌ شكل‌ است‌.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/borj-oje-gonbad.jpg

برج‌ اوج‌ گنبد خان‌: درفاصله‌ 75 كيلومتري‌ شمال‌ غرب‌ شهر بيجار، در روستايي‌ به‌ نام‌ «اوج‌ گنبد خان‌» برجي‌ سنگي‌ وجود دارد كه‌ به‌ برج‌ «اوج‌ گنبد» معروف‌ است‌. دليل‌ اين‌ كه‌ چرا برخي‌ اين‌ گنبد را اوچ‌ (سه‌) مي‌نامند، به‌ طور دقيق‌ مشخص‌ نيست.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/borje-yangi-arakh.jpg

برج‌ ينگي‌ ارخ: اين‌ برج‌ در روستاي‌ به‌ همين‌ نام‌ در 63 كيلومتري‌ شمال‌ شهر بيجار قرار دارد و داراي‌ پلاني‌ دايره‌ شكل‌ است‌. مدخل‌ برج‌ «ينگي‌ ارخ‌» در ضلع‌ جنوبي‌ بنا و در كنار جاده‌اي‌ در مسير رودخانه‌ «قم‌ چقاي‌» واقع‌ است.

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/ghrane%20negel.jpg

مسجد قرآن نگل : نگل مركز دهستاني به همين نام از توابع بخش كلاترزان سنندج است كه در ‪      غرب سنندج و در مسير جاده سنندج به مريوان قرار دارد

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/masjed%20jame%20sanandaj.jpg

مسجد دارالاحسان سنندج ( مسجد جامع ) : اين مسجد در ضلع شمالي خيابان امام خميني سنندج قرار دارد و بر اساس كتيبه‌هاي موجود، مسجد در سال 1227 هـ.ق توسط امان الله خان اردلان والي كردستان ساخته شد.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/masjede-avihang.jpg

مسجد آويهنگ : اين مسجد در مركز روستاي آويهنگ در دهستان ژاوه رود غربي از بخش كلاترزان شهرستان سنندج واقع شده است.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/masjede-torjan.jpg

مسجد جامع تورجان : تورجان يكي از روستاهاي شهرستان سقز و مركز دهستان تورجان است كه در 20 كيلومتري غرب مسير سقز–بوكان قرار دارد. مسجد قديمي در داخل روستاي تورجان قرار دارد و از نظر معماري در زمره مساجد سبك بومي منطقه كردستان است.

Share

امامزاده پير عمر : اين بقعه در ضلع جنوبي خيابان امام خميني سنندج، مجاور قلعه حكومتي سنه دژ قديم قرار گرفته است. اين مجموعه شامل مقبره، مجد، فضاهاي مجاور و آرامگاه خانواده هاي مشاهير و بزرگان سنندجي است.

امامزاده پير محمد : اين بقعه در ميدان نبوت شهر سنندج، بالاي تپه، در گورستان قديمي پير محمد واقع شده است. اين بنا محل دفن امامزاده محمد بن يحيي مشهور به پير محمد فرزند پير عمر است او از اولين ساداتي است كه در اين منطقه سكونت اختيار نمود.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/taghagora.jpg

امامزاده طاقه گوره : اين مجموعه در خيابان شهداي محله جور آباد سنندج قرار دارد و شامل دو بخش امامزاده و مسجد و حياط در ضلع شمالي است.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/emamzade-aghil.jpg

امامزاده عقيل : اين امامزاده در شهر حسن آباد يا سوكند، از توابع بيجار قرار دارد. بناي امامزاده عقيل يكي از قديمي ترين آثار معماري كردستان در دوره اسلامي است و احتمالاً به دوره سلجوقي تعلق دارد.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/hajarkhatoon.jpg

امامزاده هاجر خاتون : در خيابان صلاح الدين ايوبي در محله قديمي سر ته پوله شهر سنندج واقع است و شامل سه حياط با فضاهاي مجاور مقبره مسجد، و آرامگاه مشايخ و بزرگان سنندج است.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/pirkhezr.jpg

بقعه پير خضر: بقعه پير خضر مدفن يكي از سادات منطقه معروف به پير خفه است و بر اساس بررسي هاي به عمل آمده بنا به دوره صفويه مي رسد. در روستاي پير خضر در دو كيلومتري بيجار بقعه اي به همين نام وجود دارد.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/sharafolmolk.jpg

مقبره شرف الملك: اين بنا در انتهاي خيابان كشاورز سنندج واقع است. روي تپه شرف الملك كه گورستان است،‌ دو ساختمان قديمي جدا از هم قرار دارد كه يكي از آن ها به علي اكبر خان شرف الملك پسر مرحوم محمد صادق خان پسر امان الله خان بزرگ، از واليان كردستان تعلق دارد.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/sheydaynazar.jpg

مقبره شيداي نازار: اين بنا در بلند ترين نقطه كوه شيدا در شمال شرقي روستاي ظفر آباد از توابع قروه قرار دارد و از هر سو قابل رويت است.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/sheykhnajmedin.jpg

بقعه شيخ نجم الدين: بقعه (شيخ نجم الدين نقشبندي) در روستاي (امروله) از شهرستان سنندج، به يكي از مشايخ طريقت نقشبندي تعلق دارد.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/boghe-babagorgor.jpg

بقعه بابا گرگر (امامزاده سيد جلال الدين): اين بقعه در روستايي به نام باباگرگر و در شهرستان قروه واقع شده است. اين بقعه به امامزاده سيد جلال الدين موسي الرضا (‎‎ع) و باوه گرگر نيز مشهور است.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/mohamadbagher.jpg

مقبره شيخ محمد باقر غياثي: اين مقبره كه حدود 50 سال پيش روي تپه شرف الملك سنندج ساخته شده. به يكي از عرفاي اواخر عصر قاجار، شيخ محمد باقر غياثي تعلق دارد.

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/Horaman.jpg

بنچاق اورامان (هورامان ): اين نوشته كه به «بنچاق اورامان» مشهور شد، قراردادي است ميان دو نفر براي خريد و فروش زرستاني به 45 درهم كه شاهدان معامله نيز نام خود را در آن نوشته اند.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/naghshbarjasteye-abidar.jpg

نقش برجسته آبيدر: نقشه برجسته ميدان مادر در پارك جنگلي آبيدر، با الهام از نقوش مكشوفه از زيويه اجرا شد.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/tape-zivie.jpg

تپه باستاني زيويه: اين تپه در روستاي زيويه، حدود 55 كيلومتري جنوب شرقي شهر سقز واقع واز محوطه بسيار وسيعي برخوردار است. طي كاوش هاي باستان شناسي در اين تپه، قلعه باستاني زيويه از زير خاك بيرون آمد.

نقش برجسته و سنگ نبشته اورامان: در 45 كيلومتري شمال غربي كامياران، در حدود 500 متري شمال غرب روستاي «تنگيور» در تنگه كوه هاي «زينانه»، در بلند ترين نقطه صخره كوه، بقاياي كتيبه و نقش برجسته اي به چشم مي خورد.

آثار صخره اي فرهاد تاش وينسار: در 35 كيلومتري شهر قروه بر روي كوهي مرتفع بقاياي يك معدن بزرگ سنگ قرار دارد كه از نظر نوع و اندازه و تراش سنگ داراي ويژگي خاصي است.

تپه تيانه: اين تپه در 26 كيلومتري غرب كامياران واقع شده و به دليل كشف سفالهاي منقوش پيش از تاريخ در آن، بسيار حايز اهميت است. در گمانه زني اين تپه، شش طبقه اتقرار يافته، به دست آمده است.

تپه توبره ريزه : اين تپه در يك كيلومتري جنوب شهر كامياران واقع شده است و معرف عصر مس در منطقه كردستان است. آثار اين تپه با آثار تپه حصار دامغان قابل مقايسه و فرهنگ سفال نخودي رنگ در اين منطقه گسترش يافته است.

Share
X