برای مشاهده مشخصات هر استان بر روی ناحیه مربوط به آن در نقشه کلیک کنید

معرفی وبلاگ
تـنـیـده یـاد تـو در تــار و پــودم مـیـهـن ای مـیـهــن/ بـود لـبـریـز از عـشـقـت وجـودم میهن ای میهن/... *ضمن تشکر از بازدید شما کاربر گرامی، امید است توانسته باشیم ذره ای از زیباییهای تمام نشدنی میهن عزیزمان ایران را در این وبلاگ نشان دهیم. راهنمایی های شما بزرگواران، چراغ هدایتگر ما خواهد بود.*
صفحه ها
دسته بندی موضوعی
آرشیو
لینک دوستان
سایت های منبع و مرتبط
لوگوهاكد لوگوي میهن ما

ابزارها و برنامه ها


Google

در وبلاگ میهن ما
در كل اينترنت

تماس با ما

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11935893
تعداد نوشته ها : 4405
تعداد نظرات : 151

PageRank Checking Icon

آذربایجان شرقی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
آذربایجان غربی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اردبیل
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اصفهان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
ایلام
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
بوشهر
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
تهران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
چهارمحال و بختیاری
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان جنوبی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان رضوی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان شمالی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خوزستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
زنجان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سمنان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سیستان و بلوچستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
فارس
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قزوین
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قم
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کردستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمانشاه
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کهکیلویه و بویراحمد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گلستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گیلان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
لرستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مازندران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مرکزی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
هرمزگان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
همدان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
یزد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

اسلایدر


مترجم سایت


موزه سنندج
موزه‌ سنندج‌ در قسمت‌ بيروني‌ يكي‌ از بناهاي‌ دوره‌ قاجاريه‌ داير شده‌ است‌. اين‌ بنا به‌ منزل‌ «سالار سعيد» معروف‌ است‌ و مقارن‌ با سلطنت‌ ناصرالدين‌ شاه‌ قاجار در حدود 150 سال‌ پيش‌ توسط‌ يكي‌ از علماي بنام‌ اهل‌ سنت‌ «ملا لطف‌الله‌ شيخ‌الاسلام‌» قاضي‌ القضات منطقه‌ كردستان‌، در دو قسمت‌ حياط‌ و ساختمان‌ بيروني‌ و حياط‌ و ساختمان‌ اندروني‌ بنا شد. اين‌ بنا در سال‌ 1354 شمسي‌ به‌ موزه‌ تبديل‌ شد. موزه‌ سنندج‌ از دو بخش‌ مجزاي تاريخ‌ و باستان‌شناسي‌ تشكيل‌ شده‌ است.
عمارت آصف ديوان (موزه مردم شناسي خانه كرد)
براساس نقل قول هاي مختلف احداث بناي اصلي عمارت آصف كه شامل تالار تشريفات است به دوران صفويه باز مي گردد. كه دردوره هاي بعدي بويژه در دوران قاجاريه وپهلوي بتدريج بخشهايي به آن افزوده شده است.
موزه حمام خان (ظهيري)
اين حمام در ضلع شمالي بازار سرپوشيده سنندج،‌ پايين تر از مسجد داروغه است. حمام داراي بخش هاي مختلفي از جمله سردر ورودي، ‌سريينه، حمام گرم، خزينه و ... است. بر طبق كتيبه سنگي موجود در سردر ورودي،‌ حمام در سال 1220 هـ.ق به دستور (امان الله خان اردلان) ساخته شد و بعدها به سبب تملك آن توسط (امين التجار) در سال 1296 هـ.ق (دوران حكومت فرهاد ميرزاي معتمدالدوله، عموي ناصرالدين شاه) مورد مرمت و بازسازي عمده قرار گرفت.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/jazebehaye%20tarikhi-farhangi.jpg

Share

كاخ موزه گرگان :
ساختمان كاخ در مركز شهر در خياباني به همين نام در پارك شهر گرگان قرار دارد. اين بنا در دوره پهلوي اول بر روي فنداسيون ساختماني متعلق به دوره صفوي احداث شده و مساحت آن 250 مترمربع و در دو طبقه و سقف شيرواني مي باشد.
كاخ موزه گرگان در سال 1343 هـ.ش همزمان با افتتاح پارك شهر، كتابخانه، ايستگاه راه آهن گرگان بطور رسمي افتتاح گرديد و در همين زمان اين موزه شامل 152 قلم آثار و اشياء تاريخي و فرهنگي از هزاره پنجم قبل از ميلاد تا اوايل دوره اسلامي بود.
اين موزه به عنوان اولين موزه شمال كشور و چهارمين موزه تخصصي باستان شناسي در كشور محسوب مي گرديد. اما در سال 1361 هـ. ش تعطيل شد و قسمت عمده اي از اشياء فوق به مركز مازندران انتقال يافت.

موزه گرگان : 
موزه گرگان در ارديبهشت ماه سال 1343 در كاخ سلطنتي واقع در پارك شهر فعلي افتتاح شد تا سال 1358 در اين مكان داير و داراي 152 قلم اشياء تاريخي و فرهنگي بود. اما ساختمان فعلي موزه گرگان در خيابان شهدا و جنب امامزاده عبداله شهر گرگان قرار دارد كه در سال 1355 به عنوان موزه سنگ قبر افتتاح شد و در بهمن 1376 با افزودن اشياء باستان شناسي به صورت موزه منطقه اي در آمد.
ساختمان موزه داراي چهار بخش است : طبقه زيرين بخش مردم شناسي را تشكيل مي دهد كه اشيايي از ابزار و آلات روزمره زندگي، پوشاك و فرهنگ مادي اقوام ساكن و مهاجر اين استان را به نمايش گذاشته است. طبقه اول بخش باستان شناسي را تشكيل داد و اشياء و مواد تاريخي و فرهنگي از حفريات تورنگ تپه، شهر جرجان، … از عصر آهن تا دوره قاجار به نمايش گذاشته شده است. در طبقه همكف بخش اداري، نگهباني و مرمت اشياء و مواد فرهنگي مستقر است. در محوطه بيروني و حياط سر پوشيده موزه با طاق هاي نيم استوانه اي، بخش سنگ مزارهاي بدست آمده گورستان هاي قديمي منطقه به نمايش عموم در آمده است.

موزه تاريخ طبيعي ميرزا بايلو :
موزه تاريخ طبيعي به موزه هايي اطلاق مي شود كه از يك سو، محل ثبت و ضبط كليه ي اسناد و مدارك و شواهد مربوط به طبيعت و علوم طبيعي در نقاط جغرافيايي معيني باشد و از سوي ديگر به عنوان مركزي جهت انجام پژوهش در زمينه هاي فوق باشد.
موزه حيات وحش ميرزابايلو در سال 1362 در ضلع شرقي پارك ملي گلستان تاسيس و راه اندازي شد. اين موزه به عنوان يكي از مراكز حفظ تاريخ طبيعي منطقه و استان گلستان شامل گونه هاي جالب و متنوعي از جانوران مي باشد. بطور قطع بازديد از اين موزه علاوه بر شناخت پوشش جانوري منطقه، به لحاظ تحقيقات علمي نيز جالب توجه خواهد بود.

Share

موزه بزرگ بندر عباس 
 موزه بزرگ استان يكي از نقاط ديدني استان هرمزگان واقع در شهر بندرعباس در بخش مركزي شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان در جنوب ايران واقع شده ‌است. اين موزه با مساحتي بالغ بر ۲۰۰۰ متر مربع در سه طبقه احداث گرديده و داراي چهار گالري شامل مكتب، خانه و سكونت، بازار و كسب، زراعت و حياط مي‌باشد. اين موزه توسط سازمان ميراث فرهنگي هرمزگان راه اندازي شده و شامل كليه لوازم و صنايع دستي مي‌باشد. در اين موزه انواع وسايل پخت و پز آب كشي و نگهداري آب، پوشاك محلي، نسخ خطي، سكه‌هاي قديمي و غيره نگهداري مي‌شود.
موزه مردم شناسي
موزه مردم شناسي جناح از توابع بخش جناح شهرستان بستك و از نقاط ديدني استان هرمزگان در جنوب ايران است. اين موزه توسط سازمان ميراث فرهنگي بخش جناح راه اندازي شده ‌است. موزه داراي شش گالري با احجام مختلف است. در اين موزه انواع وسايل پخت و پز آب كشي و نگهداري آب، پوشاك محلي، صنايع دستي، نسخ خطي، سكه‌هاي قديمي و وسايل كشاورزي سنتي، دست نوشته‌ها، نگهداري مي‌شود. اين موزه در جناح (شهر) در شهرستان بستك هرمزگان واقع مي‌باشد. موزه مذكور صرفاً با تلاش شخصي فرهنگ دوست به نام عبدالرحمن عبدالهي و به همت شوراي اسلامي وقت شهر جناح در خانه كهن شيخ محمد نورخان راه اندازي و در شمار موزه‌هاي سازمان ميراث فرهنگي كشور به ثبت رسيده‌ است.
ساير موزه ها 
 از ديگر موزه هاي موجود در اين استان مي توان به موزه گنجينه آب بندرعباس واقع در بلوار امام خميني و موزه مردم شناسي بندرعباس در محله اوزي ها اشاره كرد.

Share

    http://mihanma.persiangig.com/image/Lorestan/moze.jpg    http://mihanma.persiangig.com/image/Lorestan/mozehh.jpg    http://mihanma.persiangig.com/image/Lorestan/mozeh.jpg

موزه مردم شناسي : موزه مردم شناسي لرستان به عنوان يكي از غني ترين موزه هاي مردم شناسي كشور در ارديبهشت ماه سال 1381 در قلعه فلك الافلاك افتتاح گرديد . اين موزه با 12سالن و راهرو هايي مرتبط به آن صحنه هايي بسيار بديع و چشم نوازي را از زندگي بومي مردم لرستان به نمايش گذاشته است . موضوعات به نمايش گذارده شده در اين موزه عبارتند از : باورها و اعتقادات درباره چشم زخم ها و تولد ، ابزار و وسايل روشنايي سنتي ، كتابت و لوازم مربوط به آن ، پوشاك سنتي مردان و زنان ، ابزار و صنايع كشاورزي بومي ، لوطي ها ، آهنگر محلي ، گالري عكس از مناظر طبيعي و زندگي مردم ، صحنه هايي از مراسم عروسي ، گالري عكس هايي دوره قاجار ، مشاغل سنتي خراطي ، سراجي ، گيوه دوزي ، ورشو سازي ، ويترين هايي از ظروف و وسايل مهمانوازي ،مراسم سوگواري و گورنگاره هاي حجاري شده ، سالن مخصوص نمايش فيلم و اسلايد ، مرد موتاب ، زنان در حين بافت سياه چادر ، قالي، گليم ، جاجيم ، ويترين نمونه هايي از بافته هاي لري ، ماكتي از سياه چادر ، صحنه هايي از فعاليت زنان عشاير و روستايي ، سالن موسيقي و نمايش انواع سازهايي لري و چهره هاي برجسته موسيقي لرستان ، صحنه اي از شكار ، آسياب آبي و سالن ابزار و وسايل پخت نان . اين مجموعه با بهره گيري از ابزار و وسايل گرد آوري شده از صحنه هاي واقعي زندگي روزمره مردم و چيدمان مناسب آنها در ويترين ها و صحنه هاي ايجاد شده گذاشته شده است . منظره هاي خاطره انگيزي را در ذهن هر بيننده اي بر جاي گذارد . در سالن اول موزه با اشياي مربوط به تولد آغاز مي گردد . اشيايي با باورها كهن نظير طلسم ها ، خر مهره ها (كژك) ، آويزه هاي اسپند ( ديي ديي ) ، قاب قرآن ، ريش كل ، پر هاي خروس ، سر كبك و مهره هاي رنگين . ابزار و وسايل روشنايي نظير پي سوزها ، چراغ لامپا ، چراغ موشي و وسايل كتابت مانند كتب قديمي ، قلمدان ، جوهر دان ، عينك ها و قباله هاي قديمي و همچنين اشياي مربوط به ايام سوگواري محرم و تعزيه گرداني و پوشاك مردان و زنان همراه با زيور آلاتي كه زنان ايل به هنگام شادي به خود مي آرايند . از جمله اشياي را كه در ويترين اين سالن به نمايش گذارده شده است .

Share

موزه نيروي دريايي
موزه نيروي دريايي در بندر انزلي ( كاخ رضاشاه ) در ميان باغي وسيع با چشم اندازي زيبا رو به دريا، عمارتي است متأثر از معماري گذشته اروپا كه در تقابل با معماري گيلان شكل گرفته است.

موزه تاريخ چاي ايران
لاهيجان يكي از قديمي ترين و زيباترين شهرهاي استان گيلان است كه قرن ها مقر حكومت سادات كيايي بود. اين شهر به شهر چاي  اشتهار دارد ؛ زيرا چاي كاري در ايران براي نخستين بار به همت حاج محمد ميرزا كاشف السلطنه چاي كار در سال 1319 هـ . ق در لاهيجان آغاز شد و به سرعت در اين شهر و ديگر مناطق سواحل جنوبي درياي مازندران توسعه يافت.

موزه رشت
بناي موزه رشت با قدمتي حدود100سال در زميني به وسعت 700متر مربع وزير بناي به وسعت 560متر مربع قرار دارد. اين بنا متعلق به ميرزا كوچك خان كسمايي يكي از ياران ميرزا كوچك خان مي باشد.

موزه تاريخ طبيعي
بناي اين موزه در سال1357در زيرزميني به مساحت 300مترمربع در دو طبقه جمعا به مساحت440 مترمربع در ساختمان اداره كل حفاظت محيط زيست تاسيس گرديد،راه اندازي و تجهيز اين موزه ازسال1383 برعهده شركت فني، هنري نگارستان بوده است.

موزه حيات وحش
اين موزه تخصصي با مجوز رسمي از سازمان محيط زيست استان گيلان در سال 1384توسط آقاي فرهاد شرفي در داخل بافت شهرك تاريخي ماسوله راه اندازي شد.

موزه مردم شناسي
در مدخل ورودي شهرك تاريخي مالوسه به همت آقاي فرهاد شرفي به عنوان موسس و پشتيباني شهرداري مالوسه و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري گيلان مجموعه اي از اشياي مربوط مربوط به فرهنگ مردم ماسوله در ساختماني به وسعت 70 متر مربع ، در سه اتاق به نمايش درآمده است.

موزه آبزيان دانشكده عالي علمي كاربردي ميرزا كوچك خان
براي آموزش علوم و صنايع شيلاتي به دانشجويان رشته شيلات در مقطع كارداني و كارشناسي، توسط متخصصان و استادان، در اين مجتمع موزه اي در فضايي به وسعت 90 متر راه اندازي شده است.

موزه ميراث روستايي گيلان
موزه ميراث روستايي گيلان اولين اكو موزه اي است كه در رابطه با معرفي تاريخچه و نوع فرهنگ و زندگي مردم در فضاي باز ايجاد شده است . در اين موزه معيشت، كار، مسكن، صنايع دستي و انواع فضاهايي كه در يك حوزه خانوادگي وجود دارد بازسازي و به نمايش در آمده است.

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/Qazvin/mooze_Qazvin.jpg

موزه چهلستون
اين بنا كه از آثار به جاي مانده از مجموعه سعادت آباد است (شامل از 23 باغ و كاخ)، در اواسط قرن دهم هجري به دستور شاه طهماسب صفوي ساخته شده است. بر روي بدنه داخلي و خارجي اين بنا سه لايه نقاشي در دوره هاي مختلف باقي مانده است. لايه اول آن در زمان ساخت بنا توسط خبره ترين هنرمندان صفوي كشيده شده است، لايه دوم در اواخر دوره صفوي توسط هنرمندان  قزويني و از معدود آثار به جاي مانده از مينياتور سبك قزوين و  بالاخره لايه سوم  در دوره قاجاريه نقاشي شده است. زماني كه پايتخت ازقزوين به اصفهان انتقال پيدا كرد (1007 هـ.ق)  باقي كاخ ها به مرور از ميان رفت و اين بنا به عنوان بناي حكومتي كاربرد پيداكرد تا اينكه در سال 1336 هجري شمسي به موزه تبديل گرديد. اشياء موزه به چند گروه تقسيم مي شوند تعدادي از آنان مربوط به هزاره هاي سوم و اول پيش از ميلاد مي باشد كه بيشتر ظروف سفالي و اشياء مفرقي را تشكيل مي دهند، همچنين اشيايي كه مربوط به دوران اسلامي از قرون اوليه تا عهد معاصر مي باشد.

موزه سنگ
در اين موزه حدود 4511 قطعه سنگ و تعداد 800 قطعه فسيل به جاي مانده از زمانهاي مختلف زمين شناس، همچنين 300 قطعه از صدفهاي جانداران مختلف، در مسـاحتي به طول 200 متر مـربع گنجانده شده است اين مجموعه دستــاوردي است از تلاشهـــاي چنـــدين ســاله آقاي دكتر رسا كه به همت شهـرداري قزوين در فرهنگسراي شهيد رجائي واقع شده است.
نشاني: بلوارجمهوري اسلامي روبروي گلزار شهداء

موزه شهداء
اين موزه با هدف ترويج فرهنگ ايثار و شهادت و آشنــايي نسل جوان با شهداء به همت بنياد شهيد در سال 1376 در مساحتي بالغ بر400 متر و در دو طبقه تأسيس شده است و شامل وسايل وآثار به جاي مانده از شهـداي انقلاب اســلامي و دفاع مقــدس مي باشد.
نشاني: قزوين، امامزاده حسين (ع) جنب گلزار شهداء

Share

موزه آيينه و روشنايي يزد : اين موزه در خيابان آيت الله كاشاني، رو به روي پارك هفتم تير قرار دارد. موزه آيينه و روشنايي در سال 1377 هجري شمسي، پس از انجام تعميرات اساسي در خانه «صراف زاده»، در اين مكان افتتاح شد. اين موزه با زير بناي 837 متر مربع در باغي مصفا با وسعت 8174 متر مربع قرار دارد. اين موزه تنها موزه تخصصي در رابطه با موضوع نور در ايران است و شامل انواع پيه‌ سوز، شمع سوز، نفت سوز و اشياي برقي است. اشياي موجود در اين موزه از جنس سفال،‌ شيشه، برنج، مس و برنز است. از اشياي خاص موجود در اين موزه مي‌توان به پيه‌سوزهاي پايه‌دار چند شعله سفالي، آيينه‌هاي سنگي و كارهاي هنري انجام شده بر روي شيشه و آيينه اشاره كرد. 

موزه آب يزد : موزه آب يزد هم‌زمان با برگزاري نخستين همايش بين‌المللي قنات در ارديبهشت ماه سال 1379 هجري شمسي در شهر يزد افتتاح شد. اين موزه محل مناسبي براي شناخت آثار و ابنيه تاريخي مربوط به آب است.
در اين موزه لوازم مختلف حفر قنات، ابزار و ادوات اندازه‌گيري حجم آب، وسايل تأمين روشنايي در قنات، اسناد و مدارك خريد و فروش آب و وقف نامه هاي قديمي، كتابچه ميراب‌ها و اسناد توزيع آب، ظروف نگهداري و حمل آب و بسياري لوازم و اشياء ارزشمند ديگر نگهداري مي شود. موزه آب در يكي از ارزشمندترين آثار معماري سنتي يزد، به نام خانه «كلاه‌دوزها»، قرار دارد.  

موزه علوم طبيعي يزد : اين موزه در مساحتي به وسعت يك هزار متر مربع، در محل مدرسه «ايرانشهر» تأسيس شد و شامل بخش‌هاي زمين شناسي، جانورشناسي و گياه‌شناسي استان است.

موزه پلاس ميبد : اين موزه در كاروانسراي شاه عباسي« چاپارخانه» شهرستان ميبد قرار دارد. تعداد زيادي از زيلوهاي قديمي مساجد و ديگر اماكن تاريخي در اين موزه نگهداري مي‌شود. قديمي‌ترين زيلوي موجود در اين موزه، مربوط به قرن نهم هـ . ق است. در كنار اين موزه، چند كارگاه بافت زيلو داير شده است. در اين كارگاه ها، طرح‌هاي تاريخي زيلو توسط استادكاران مجرب دوباره بافته مي‌شود. در كنار اين موزه رستوران سنتي ميبد قرار دارد.

موزه مردم شناسي مهريز : اين موزه در محل يك حمام قديمي متعلق به اوايل دوره قاجاريه به نام حمام «استهريج»  قرار دارد. طرح بنا مانند ساير حمام‌هاي قديمي به صورت زيرزمين است و با مساحتي حدود ششصد و پنجاه مترمربع، در شش متري عمق زمين واقع شده و پشت بام آن هم‌ سطح خانه‌هاي اطراف است. قبه‌هاي موجود بر روي سقف و شيشه‌هاي رنگي كه بعد از مرمت در آن به كار رفته است، با انعكاس نور طبيعي محيط زيبايي را براي موزه فراهم مي سازد. در مجموع بيش از ششصد اثر فرهنگي و تاريخي شامل ابزار و ادوات جنگي و كشاورزي، پوشاك سنتي، اسناد و قباله‌هاي قديمي، ظروف شيشه‌اي فلزي، سفالي و غيره در اين موزه گردآوري شده است.

Share
موزه اشياى قديمى بجنورد
اين موزه در محل آئينه خانه مفخم قرار دارد و آثار قديمى استان، منطقه در آن جاى گرفته است كه در نوع خود جالب و ديدنى مي‏باشند.
  موزه حيات وحش بجنورد
اين موزه در بار دولت واقع شده كه در آن انواع حيات وحش منطقه به نمايش گذاشته شده است،اين مجموعه شامل پرندگان، پستانداران، خزندگان و دوزيستلوان مي باش

 

Share

موزه باستان شناسي بيرجند : موزه باستان شناسي با وسعت 600 متر مربع زيربنا در طبقه دوم كاخ و عمارت مركزي اكبريه قرار گرفته است . بعد از موزه باستان شناسي توس مهمترين موزه باستان شناسي خراسان محسوب مي شود . اين موزه از بخشهاي مهمي چون بخش سفال ، سكه ، فلز و مفرغ ، قرآن و كتابت ، اسلحه و ابزارآلات جنگي و مواريث خاندان علم تشكيل شده است .
موزه باستانشناسي شامل سه قسمت پيش از تاريخ ،دوره تاريخي و دوره اسلامي است در بخش پيش از تاريخ ،اشيايي ازدوره نوسنگي (هزاره دوم قبل ازميلاد)كه برخي نمودار تكامل هنر و صنعت چهار هزار سال پيش محسوب مي شود و برخي نيز بيشتر وسايل كاربردي بوده است ،در معرض ديد قرار دارد .ظروف سفالي و سكه ها ،علاوه بر جنبه هاي كاربردي ،القا كننده اعتقادات ،جهانبيني وهنر آن دوره است .اشياي دوران تاريخي به دوره هاي سلوكي،اشكاني وساساني مربوط مي شود كه در طبقه دوم به نمايش در آمده است.

 

موزه مردم شناسي مجموعه عمارت اكبريه : موزه مردم شناسي در طبقه اول كاخ موزه اكبريه و به منظور نمايش آداب و رسوم و نوع پوشاك مردم ،مشاغل و حرف و هنرهاي سنتي منطقه جنوب خراسان ،در سال 1374 بوجود آمد. قدمت اشياي موزه مردم شناسي به 100 سال پيش بر مي گردد. اشياء اين موزه ،حكايت از اعتقادات خاص مردم بيرجند مي باشد .مجسمه هاي كه در اين موزه به نمايش گذاشته شده اند عبارتند از: قاليبافي ،پارچه بافي ،گمانه زني سفالگري ،عطاري،دست آسي،حكيم باشي،آرايشگري،مراسم عروسي،جلك زني،حلاجي،كفاشي،آهنگري،سبد بافي،برداشت محصولات كشاورزي،كاشت،داشت،برداشت و… كه در قالب 28 عدد مجسمه به نمايش در آمده  است .

 

موزه شهدا بيرجند  : گنجينه شهداء با جمع آوري دهها اثر به جا مانده از گلگون جامه گان شهيد ( چون وصايا ، مناجاتنامه ها ، خاطرات ، البسه ، اشياء و …. ) و دهها اثر هنري مرتبط با فرهنگ شهيد و شهادت ، عرصه مناسب پژوهش و تفكر را براي مشتاقان ، فراهم نموده است .گنجينه شهدا با همكاري و مشاركت ميراث فرهنگي و بنياد شهيد انقلاب اسلامي بيرجند و به پاس تكريم از مجاهدت نام آوران عرصه اقتدار ملت در بناي تاريخي – مذهبي آرامگاه خواجه خضر كه مورد احترام اهالي شهر مي باشد  در روز جهاني موزه و هفته ميراث فرهنگي راه اندازي گرديد.

Share

موزه هگمتانه
موزه هگمتانه در شرق تپه باستاني هگمتانه و در كنار گودال معروف فرانسوي ها قرار دارد.ساختمان موزه كه قبلاً مدرسه پرورش ناميده مي شد،طي تغييرات و تعميراتي براي ايجاد يك موزه موقت به بهره برداري رسيده است.اين موزه به آزمايشگاه و كارگاه عكاسي نيز تجهيز شده است.
اشياي موزه شامل دو بخش اختصاصي واستاني است.در اين مجموعه آثارسنگي،سفالي،استخواني و فلزي از دوره پيش و پس از اسلام به نمايش در آمده است.در راهرو وتالارسمت راست موزه،اشياي به دست آمده از هگمتانه نگهداري مي شود.از برجسته ترين اين آثار مي توان به پايه ستون هاي متعلق به كاخ هاي هخامنشي از جمله شالي ستون مربوط به دوران اردشير دوم با متن ميخي،دو مهراستامپي سنگي و شيشه اي مربوط به دوران قبل از اسلام و سرگاو ازجنس سفال متعلق به دوران هخامنشي ياد كرد.
مجموعه اي از اشياي باستاني كه در سال هاي پيش از انقلاب به صورت حفاري غيرقانوني ازخاك خارج شده وآنها رامنسوب به هگمتانه مي دانند،اكنون در موزه ملي و بعضي از موزه هاي خارجي نگهداري مي شوند.
مجموعه تابوت هاي سنگي و سفالي مربوط به دوره پارتيان كه از ميدان شيرسنگي به دست آمده،خمره و سنگ هاي تزييني با نقوش زيبا و سنگ قبرهاي دوران مختلف اسلامي،شاخص ترين نماينده آثاركشف شده استاني هستند كه در سالن مركزي و راهروي سمت چپ موزه در معرض نمايش قرار دارند.
 

موزه تاريخ طبيعي همدان
موزه تاريخ طبيعي همدان،در راستاي تأمين اهداف علمي،آموزشي و پژوهشي دانشگاه بوعلي سينا،در سال 1351 شمسي به همت آقاي جعفر محمد علي زاده بنيانگذاري شد وتا كنون با مديريت ايشان اداره مي شود.اين موزه با الگوها و استانداردهاي بين المللي،طراحي و تكميل شده و در دانشكده كشاورزي دانشگاه بوعلي سينا همدان،در انتهاي چهار باغ آزادگان در زيربناي تقريبي 2000مترمربع واقع است.

موزه تاريخي طبيعي همدان از سه تالار تشكيل شده است:
- تالارشماره يك:دراين تالار نگاره هاي سنگي كشف شده از مناطق مختلف ايران،توسط گروه تحقيق موزه و سفالينه ها ودست سازهاي مفرغي و سكه به نمايش درآمده وحدود 300 مورد صحنه سازي ازطبيعت وحش ايران درمعرض ديد عموم قرار گرفته است.
- تالار شماره دو:به آبزيان اختصاص دارد وشامل دو بخش است؛در يك بخش آكواريوم انواع ماهي هاي زينتي آب شيرين مناطق گرمسيري ديده مي شود و راه اندازي آكواريوم ماهي هاي آب شورو نيز احداث آكواريوم بزرگ وقابل رقابت در سطح بين المللي،در دست مطالعه قرار داد.
بخش دوم اين تالار شامل آبزيان فيكسه شده است.در اين قسمت نمونه هاي كمياب و نفيسي از انواع آبزيان،خزندگان و پستانداران،به صورت فيكسه شده در داخل محلول ويا به صورت "تاكسيدرمي"در معرض ديد قرار دارد.
-تالارشماره سه:دراين سالن،مجموعه اي ازنمونه هاي كاني،فسيل و سنگ هاي رسوبي به جاي مانده از ادوار مختلف زمين شناسي ايران،جمع آوري شده است.اين مجموعه كه نمونه هاي كاني و فسيلي ايران را دربردارد،غني ترين مجموعه هاي مشابه داخل كشور است.
- اكتشافات:موزه تاريخ طبيعي همدان در طول فعاليت 28 ساله خود،برخي از نمونه ها را براي اولين باردر كشوركشف نمود؛كشف پنج گونه جديد از ماهي هاي خليج فارس و چند نمونه از فسيل ها،براي نخستين بارتوسط اين موزه گزارش شد.
در حال حاضر علاوه بر گردشگران و محققين،درطول سال گروه هاي بسياري از دانشجويان و دانش آموزان از اين موزه ديدن مي كنند.
 

 

Share
X