برای مشاهده مشخصات هر استان بر روی ناحیه مربوط به آن در نقشه کلیک کنید

معرفی وبلاگ
تـنـیـده یـاد تـو در تــار و پــودم مـیـهـن ای مـیـهــن/ بـود لـبـریـز از عـشـقـت وجـودم میهن ای میهن/... *ضمن تشکر از بازدید شما کاربر گرامی، امید است توانسته باشیم ذره ای از زیباییهای تمام نشدنی میهن عزیزمان ایران را در این وبلاگ نشان دهیم. راهنمایی های شما بزرگواران، چراغ هدایتگر ما خواهد بود.*
صفحه ها
دسته بندی موضوعی
آرشیو
لینک دوستان
سایت های منبع و مرتبط
لوگوهاكد لوگوي میهن ما

ابزارها و برنامه ها


Google

در وبلاگ میهن ما
در كل اينترنت

تماس با ما

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 10
تعداد نوشته ها : 4405
تعداد نظرات : 151

PageRank Checking Icon

آذربایجان شرقی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
آذربایجان غربی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اردبیل
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اصفهان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
ایلام
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
بوشهر
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
تهران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
چهارمحال و بختیاری
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان جنوبی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان رضوی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان شمالی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خوزستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
زنجان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سمنان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سیستان و بلوچستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
فارس
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قزوین
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قم
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کردستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمانشاه
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کهکیلویه و بویراحمد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گلستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گیلان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
لرستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مازندران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مرکزی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
هرمزگان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
همدان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
یزد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

اسلایدر


مترجم سایت


http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/Kordestan.jpg

Share

استان كردستان با وسعت 29137 كيلومتر مربع در غرب ايران واقع شده است. اين استان بين مدارهاي 34 درجه و44 دقيقه و 36 درجه و 30 دقيقه شمالي و بين نصف النهارهاي 45 درجه و 31 دقيقه و 48 درجه و 16 دقيقه شرقي قرار دارد. اين استان ازشمال با آذربايجان غربي و بخشي از زنجان، از شرق با استان همدان و بخش ديگري از استان زنجان، از جنوب با استان كرمانشاه و از سمت غرب با كشور عراق هم مرز است. اين استان داراي 10 شهرستان، 27 بخش، 84 دهستان و 23 شهر مي باشد.
استان كردستان به لحاظ دارا بودن پتانسيل هاي خوب از جمله آب و خاك و معادن مي تواند در زمينه توليدات صنعتي رشد و توسعه يابد. استان داراي ذخاير قابل توجه مواد معدني است و سنگ هاي تزئيني با تنوع فراوان در رنگ، شاخص ترين ماده معدني منطقه مي باشد.
استان كردستان با ميانگين بارندگي سالانه حدود 500 ميلي ليتر از جمله استانهاي با بارش متوسط در كشور است.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/mohite%20tabii.jpg

Share

براساس‌ آمارگيري‌ و آخرين‌ تقسيمات‌ كشوري در سال1385، استان‌ كردستان‌ داراي نه شهرستان‌، 12 شهر، 27 بخش‌ و 84 دهستان‌ است و همچنين‌ داراي‌ 1767 آبادي‌ داراي‌ سكنه‌ و 192 آبادي‌ خالي‌ از سكنه‌ است‌. شهر سنندج مركز استان است و شهرستانهاي آن شامل سقز، بانه، بيجار، قروه، مريوان، سروآباد، سنندج، كامياران و ديواندره مي‌باشد.

در تركيب جمعيت استان كردستان، جامعه عشايري جايگاه ويژه اي دارد. عشاير اين استان از طوايف قديمي كرد هستند كه با زبان كردي سخن مي گويند و بيشتر آن ها اسكان يافته اند و عمدتاً به دامپروري مي پردازند. عشاير اين استان بيشتر در مناطق بانه، سقز، مريوان، ديواندره، سنندج و اورامانات كه كوهستان هاي بلند و دره هاي عميق دارد به سر مي برند. كوچ اين طوايف كوتاه و محدود است و غالباً در كوهپايه هاي محل زندگي خود رمه گرداني مي كنند. مهم ترين ايلات كردستان عبارتند از: شيخ اسماعيلي، دراجي، سورسوري، لك، كوماسي، گلباغي، منمي و قال قالي.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/shahrestanha%28ashayer%29.jpg

Share

استان‌ كردستان‌ بخشي‌ از سرزميني‌ است‌ كه‌ تحت‌ حكومت‌ مادها اداره‌ مي‌شد. حدود تاريخي‌ سرزمين‌هاي‌ تابع‌ دولت‌ ماد از شمال‌ با اورارتو، از غرب‌ با آشور و از جنوب‌ غربي‌ و جنوب‌ با ايلام‌ و سومر (بابل و اكاد‌) محدود بود. گروهي‌ در منطقه‌ شرق‌ درياچه اروميه مستقر شدند و نام‌ سرزمين‌ «آماداي‌» بر آن‌ نهادند و گروهي‌ در غرب‌ آن‌ ساكن‌ شدند و آن‌ سرزمين‌ را پارسوا (پارسوما) ناميدند. گروه‌ نخستين‌، دولت‌ ماد را پديد آورد و گروه‌ دوم‌ پادشاهي‌ نيرومند هخامنشي‌ را ايجاد كرد. سرزمين‌ ماد به‌ كشورهاي‌ متعدد تقسيم‌ شده‌ بود كه‌ به‌ صورت‌ حكومت‌هاي‌ كوچك‌ خود مختار و مستقل‌ اداره‌ مي‌شدند. «ماننا» يكي‌ از اين‌ دولت‌هاي‌ مستقل‌ در جنوب‌ درياچه‌ اروميه‌ تا حوالي‌ سقز امروز بود. اين‌ مردمان‌ پيش‌ از ورود آريايي‌هاي صحرانشين‌ هم‌، داراي‌ فرهنگي‌ عالي‌ و دولتي‌ متكامل‌ بودند. "زاموآ" سرزميني‌ بود كه‌ از كنار درياچه‌ اروميه‌ تا بخش‌هاي‌ علياي‌ رود «دياله‌» امتداد داشت‌. اين‌ سرزمين‌؛ مياندوآب‌، بانه‌ ، سليمانه‌ و سنندج‌ تا زهاب‌ امروزي‌ را در بر مي‌گرفت‌ و محل‌ سكونت‌ لولوبيان‌ بود .

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/pishine%20tarikhi.jpg

Share

به اhttp://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/aghvam.jpgستناد شواهد و مدارك مستند تاريخي، قوم كرد يكي از نژادهاي آريايي  هستند كه در هزاره دوم قبل از ميلاد از كناره هاي درياي خزر به سلسله كوه هاي زاگرس آمده و با غلبه بر قدرت آشوريان در نينوا، امپراطوري مادها را در قرن هفتم قبل از ميلاد در ايران پايه گذاري كردند. اين استان يكي از استان هاي كردنشين در غرب ايران است. اكثر ساكنان اين استان، كرد زبان  هستند كه به لهجه هاي مختلف صحبت مي كنند. گروهي از مردم شناسان بر اين باورند كه زبان كردي يكي از زبان هاي گروه هند و اروپايي و ايراني است.
زبان كردي در استان كردستان و همچنين در استان هاي ايلام، كرمانشاه، همدان، آذربايجان غربي و شمال خراسان و ديگر كشورها، لهجه هاي گوناگوني دارد اما مهم ترين و پر تكلم ترين اين لهجه هاي كردي شامل دو شاخه «كرمانجي» و «سوراني» است، شاخه سوراني در استان كردستان لهجه رايج در ادبيات مكتوب است.
به غير از زبان كردي مردم برخي از بخش هاي كراني شهرستان بيجار و بخش مركزي شهرستان قروه به زبان تركي آذربايجاني صحبت مي كنند. همچنين تكلم زبان لكي در بخش چهار دولي در شهرستان قروه نيز رواج دارد.

Share

جامعه عشايري در تركيب اجتماعي استان كردستان از اهميت ويژه اي برخوردار است. عشاير اين استان از طوايق قديمي كرد ايران هستند كه بيشتر آنان در مناطق بانه سقز، مريوان، ديواندره، سنندج و اورامانات اسكان يافته و يا به صورت محدود و كوتاه كوچ مي كنند و در اغلب مواقع به دامپروري مي پردازند.
استان كردستان از نظر كشاورزي در سطح كشور از اهميت بالايي برخوردار است. وجود منابع آبي كافي، وجود منابع خاك كافي، بارندگي مناسب، وجود مراتع غني و زياد و وجود دشت هاي حاصلخيز چون دشت مريوان و قروه باعث توسعه و افزايش توان بخش كشاورزي استان شده اند. توليدات كشاورزي اين استان به ترتيب اهميت، گندم،‌ جو و حبوبات تشكيل مي‌دهد كه دو به دو صورت ديمي و آبي صورت مي‌پذيرد.
در بخش دامپروري، يكي از قطب هاي اصلي دامداري كشور به حساب مي آيد و از ميان دام‌‌ها ،‌ گوسفند و بره بيش‌ترين اهميت و تعداد را دارد. از ديگر فعاليت‌هايي كه در اين استان انجام مي‌گيرد،‌ پرورش زنبور عسل است كه در كردستان از رونق بسزايي برخوردار است.
فعاليت‌هاي صنعتي استان كردستان نسبت به ساير استان‌‌هاي كشور بسيار محدود است و از مناطق توسعه نيافته صنعتي كشور به شمار مي‌رود. صنايع اين استان به طور كلي، به دو گروه ماشيني و دستي تقسيم مي‌شوند:
صنايع ماشيني استان مشتمل بر گروه‌هاي صنايع كاني غيرفلزي، شيميايي، سلولزي، نساجي و چرم،‌ غذايي، برق و الكترونيك هستند. در بخش صنايع دستي نيز در حال حاضر در نقاط شهري و روستايي كردستان عده زيادي به توليد محصول هاي گوناگون دستي كه هم مصرف خانگي و هم ارزش تجاري دارند مشغول هستند. اهم اين صنايع دستي عبارتند از: فرش بافي، گليم‌‌بافي، نساجي، نازك‌كاري چوب، گيوه‌دوزي، خراطي، سوزن‌دوزي، قلاب‌دوزي، پولك‌دوزي،‌ منجوق‌دوزي و ساخت زينت‌آلات محلي.

Share

موزه سنندج
موزه‌ سنندج‌ در قسمت‌ بيروني‌ يكي‌ از بناهاي‌ دوره‌ قاجاريه‌ داير شده‌ است‌. اين‌ بنا به‌ منزل‌ «سالار سعيد» معروف‌ است‌ و مقارن‌ با سلطنت‌ ناصرالدين‌ شاه‌ قاجار در حدود 150 سال‌ پيش‌ توسط‌ يكي‌ از علماي بنام‌ اهل‌ سنت‌ «ملا لطف‌الله‌ شيخ‌الاسلام‌» قاضي‌ القضات منطقه‌ كردستان‌، در دو قسمت‌ حياط‌ و ساختمان‌ بيروني‌ و حياط‌ و ساختمان‌ اندروني‌ بنا شد. اين‌ بنا در سال‌ 1354 شمسي‌ به‌ موزه‌ تبديل‌ شد. موزه‌ سنندج‌ از دو بخش‌ مجزاي تاريخ‌ و باستان‌شناسي‌ تشكيل‌ شده‌ است.
عمارت آصف ديوان (موزه مردم شناسي خانه كرد)
براساس نقل قول هاي مختلف احداث بناي اصلي عمارت آصف كه شامل تالار تشريفات است به دوران صفويه باز مي گردد. كه دردوره هاي بعدي بويژه در دوران قاجاريه وپهلوي بتدريج بخشهايي به آن افزوده شده است.
موزه حمام خان (ظهيري)
اين حمام در ضلع شمالي بازار سرپوشيده سنندج،‌ پايين تر از مسجد داروغه است. حمام داراي بخش هاي مختلفي از جمله سردر ورودي، ‌سريينه، حمام گرم، خزينه و ... است. بر طبق كتيبه سنگي موجود در سردر ورودي،‌ حمام در سال 1220 هـ.ق به دستور (امان الله خان اردلان) ساخته شد و بعدها به سبب تملك آن توسط (امين التجار) در سال 1296 هـ.ق (دوران حكومت فرهاد ميرزاي معتمدالدوله، عموي ناصرالدين شاه) مورد مرمت و بازسازي عمده قرار گرفت.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/jazebehaye%20tarikhi-farhangi.jpg

Share

حمام پاشا خان
اين حمام در محله قطارچيان شهر سنندج قرار دارد و يكي از قديمي ترين حمام هاي شهر سنندج است. حمام پاشا خان داراي هشتي، رخت كن، گرم خانه،‌ خزينه، خلوتي، سرويس هاي بهداشتي و ... است. اين بنا متأثر از سبك معماري اصفهاني و با مصالح محلي ساخته شده و در دوره هاي متعدد مورد استفاده قرار گرفته است.
حمام حسن آباد
در داخل شهر حسن آباد ياسوكند، حمامي قديمي وجود دارد كه از لحاظ معماري حايز اهميت است. اين حمام داراي ورودي،‌ هشتي، حمام گرم و سرد، ‌تون، خزينه، اتاق تقسيم آب و ... است. تمام فضاها با روش طاق و تويزه و كاربندي و گنبد با سنگ لاشه اي مسقف شده كه از ويژگي بارز بنا است. اين حمام احتمالا در دوره زنديه ساخته شده است.
حمام خان (ظهيري)
اين حمام در ضلع شمالي بازار سرپوشيده سنندج،‌ پايين تر از مسجد داروغه است. حمام داراي بخش هاي مختلفي از جمله سردر ورودي، ‌سربينه، حمام گرم، خزينه و ... است. بر طبق كتيبه سنگي موجود در سردر ورودي،‌ حمام در سال 1220 هـ.ق به دستور (امان الله خان اردلان) ساخته شد و بعدها به سبب تملك آن توسط (امين التجار) در سال 1296 هـ.ق (دوران حكومت فرهاد ميرزاي معتمدالدوله، عموي ناصرالدين شاه) مورد مرمت و بازسازي عمده قرار گرفت.
حمام شيشه

حمام شيشه در ضلع شمالي بلوار كردستان و مجاور پل و مسجد (ملاويسي) قرار دارد و از بناهاي عمومي و قديمي شهر سنندج به شمار مي رود. اين حمام داراي فضاهاي ورودي، هشتي، سربينه و حمام گرم با ستون هاي سنگي است.
حمام صلاحي

در ضلع شرقي خيابان فردوسي و مجاور بازار قديمي سنندج، در زير مغازه هاي پيرامون، حمامي قرار دارد كه به گرمابه ممتاز (صلاحي) مشهور است. حمام داراي بخش هاي مختلف شامل سردر ورودي،‌ هشتي، حمام سرد خلوتي،‌ گرم خانه، خزينه و ... است. ويژگي انحصاري بنا، قرار گيري در سطح پايين و نوع قوس هاي معماري و نيز چهار فضاي گنبد دار است به نظر مي رسد هم زمان با ساخت بازار و قلعه سنندج، ‌اين حمام ايجاد شده باشد.
حمام عبدالخالق

اين حمام در ضلع شرقي راسته بازار سنندج قرار دارد. احتمالاً به دوره قاجاريه تعلق دارد. آب لازم براي اين حمام از آب جاري قنات هاي شهر تأمين مي شود. ارتفاع سقف اين حمام نسبتاً بلند است و ستون هاي چهارگوش سنگي، آبنما، حجره ها، رخت كن،‌ گرم خانه،‌ خلوتي ها،‌ سرويس و خزينه آن تابع اسلوب حمام سازي ايراني در دوره صفوي است. اين بنا با حمام (وكيل الملك)‌ در شهر سنندج قابل مقايسه است و اكنون در تملك ميراث فرهنگي استان كردستان قرار دارد.
حمام عمارت مشير ديوان

در داخل عمارت (مشير ديوان) حمامي به سبك حمام هاي قديمي اما در مقياس كوچك تر ساخته شده كه داراي ويژگي هاي خاص و بخش هاي مختلفي است. در داخل حمام سرد تزيينات كاشي كاري يك رنگ و آهك بري با نقوش گياهي و هندسي كار شده است. حمام گرم آن نيز آهك بري هاي پركاري دارد و دركف ها از سنگ مرمر صيقل يافته قصلان استفاده شده است.
حمام عمارت آصف

در داخل مجموعه عمارت (آصف وزيري) حمام كوچكي وجود دارد كه يكي از زيبا ترين حمام هاي غرب كشور است. اين بنا به سبك معماري اصفهاني و مانند ساير حمام هاي استان اما در مقياس كوچك تر ساخته شده و داراي ورودي، ‌محل انتظار، حمام سرد، رخت كن، ميان در،‌ حمام گرم، خزينه خلوتي، تون، سرويس بهداشتي و فضاي اضافي براي منبع آب است.
حمام عمارت ملالطف الله شيخ الاسلام
در مجموعه عمارت (ملا لطف الله شيخ الاسلام سنندجي) كه هم اكنون اداره كل ميراث فرهنگي استان كردستان از آن بهره مي گيرد، حمامي قديمي وجود دارد كه در بخش اندروني و در ضلع غربي طبقه زيرزمين عمارت قرار گرفته است. اين حمام داراي تزيينات آهك بري و كاشي كاري يك رنگ است و طرح هاي هندسي-اسليمي و حيواني از مهم ترين نقوش آن به شمار مي آيد اين بنا هم زمان با كل مجموعه عمارت در دوره قاجار ساخته شده است.
حمام عمارت وكيل الملك

در مجموعه عمارت «وكيل الملك » و متصل به پارك سپيدار،‌ حمامي قديمي قرار دارد كه به نظر مي رسد اين حمام هم زمان با احداث مجموعه عمارت وكيل كه به دوره زنديه باز مي گردد، ساخته شده باشد. استفاده از آهك بري در سطح وسيع بر ديوارها و در فضاهاي گرم و سرد حمام به چشم مي خورد و نقش هاي به كار رفته براي تزيين حمام شامل اشكال هندسي، گياهي و حيواني است كه از نقش طاووس بيشتر استفاده شده است.
حمام قصلان
روستاي «قصلان» در مسير دينور-زنجان، در پنج كيلومتري شمال شهر قروه قرار دارد. حمام زيبا و بزرگ قصلان و برج آن در سال 1255 هـ.ق در روزگار «آصف اعظم» تعمير شد. تاريخ ساخت حمام احتمالاً مربوط به اواخر عهد زنديه و در زماني است كه «خسروخان اول» به عنوان والي كردستان حكومت داشت. اين بنا داراي بخش هاي مختلفي مانند هشتي،‌ حمام سرد،‌ هشتي و ميان در،‌ حمام گرم، خاوتي هاي خصوصي و عمومي، ‌خزينه و تون است و تزيينات منحصر به فرد آهك بري با طرح هاي گياهي،‌ هندسي،‌ انساني و حيواني در آن مشاهده مي شود كه در نوع خود با اهميت و قابل مقايسه با حمام خان در شهر سنندج است.
حمام خدري

اين حمام فعلاً قديمي ترين اثر معماري موجود در شهر بانه است.
حمام شجاع لشكر
اين حمام قديمي در كوچه امير لشگر از محله سر ته پوله كنار منزل شجاع لشگر واقع شده است. حمام شجاع لشكر كوچكتر از حمام هاي شهري ست و داراي ورودي حمام، سرد، گرم خانه ميان خزيرنه و تون حمام مي باشد و مربوط به دوره قاجاريه است.

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/bazar-sanandaj.jpg

بازار قديمي سنندج: شهر سنندج داراي دو بازار بزرگ و عمده است كه يكي از آنها به بازار قديمي شهرت دارد.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/timche-hajshahbaz.jpg

تيمچه حاج شهباز: در ضلع شرقي راسته بازار بزرگ بيجار، تيمچه اي زيبا قرار دارد كه به نام تيمچه (حاج شهباز) معروف است.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/amirtooman.jpg

سراي امير تومان: در ضلع غربي بازار بيجار سرايي قديمي وجود دارد كه در زبان محلي به تيمچه (امير تومان) معروف است.

بازار سرتپوله سنندج: اين بازار از خيابان شهدا آغاز و به ابتداي بازار مستطيل شكل قديمي متصل مي شود.

بازار قديمي سقز: از بازار اصلي و قديمي شهر سقز آثار زيادي بر جاي نمانده است و تنها آثار به جاي مانده شامل بقاياي راسته هاي آن است كه در طي چند دهه گذشته به كلي از نظر معماري دگرگون شده است.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/bazare-bijar.jpg

بازار بيجار: بازار بيجار در مركز اين شهر واقع شده و از بقاياي بافت قديمي شهر بيجار به حساب مي آيد. اين بازار شامل يك راسته طولاني شمالي-جنوبي،‌ تيمچه اي به نام (حاج شهباز) و سرايي به نام (امير تومان)‌ است.

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/pole%20farhadabad%20ghorveh.jpg

پل‌ فرهاد آباد (پل‌ امير): اين‌ پل‌ در 15 كيلومتري‌ شمال‌ غربي‌ شهرستان‌ قروه، در روستاي‌ «فرهاد آباد» قرار دارد و در مسير جاده‌ قديمي‌ بيجار، روي‌ رودخانه‌ «بايتمر» احداث‌ شده‌ است‌.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/pole-gheshlagh.jpg

پل قشلاق: اين‌ پل‌ در شرق‌ شهر سنندج، نرسيده‌ به‌ پايانه‌ مسافربري‌ واقع‌ و در كنار راه‌ آسفالته‌ و روي‌ رودخانه‌ قشلاق‌ احداث‌ شده‌ است‌.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/pole-sheykh.jpg

پل شيخ: پل‌ شيخ‌ در دو كيلومتري‌ شمال‌ شهر سنندج‌ و در مسير جاده‌ آسفالته‌ روستاي‌ «باباريزه‌» و «قليچيان‌»، روي‌ رودخانه‌ قشلاق‌ احداث‌ شده‌ است‌. اين‌ پل‌ در مسير ارتباطي‌ سنندج‌ به‌ بيجار و زنجان‌ قرار دارد.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/pole-garan.jpg

پل گاران: پل‌ گاران (كاروان)‌ روي‌ رودخانه‌ دايمي‌ «گاران‌» (چم‌ گاران‌) كه‌ از ارتفاعات‌ بلند و برف‌ گير منطقه‌ «سرشيو» مريوان‌ سرچشمه‌ مي‌گيرد، ساخته‌ شده‌ است. اين‌ پل‌ ارتباط‌ بين‌ دو منطقه‌ «جانوره‌» و «گاران‌» در مريوان‌ را فراهم‌ مي‌سازد.

http://mihanma.persiangig.com/image/Kordestan/pole-salvatabad.jpg

پل صلوات آباد: اين‌ پل‌ در 15 كيلومتري‌ جاده‌ آسفالته‌ بيجار-تكاب‌ در روستاي‌ «صلوات‌ آباد» روي‌ رودخانه‌ «قزل‌ اوزن‌» احداث‌ شده‌ است‌. پل‌ در مسير ارتباطي‌ سلطانيه‌ و زنجان‌ با ديگر شهرهاي‌ غرب‌ كشور از جمله‌ بهار همدان‌، كرمانشاه‌ و سنندج‌ قرار دارد.

پل قجور: اين‌ پل‌ كه‌ روي‌ رودخانه‌ «قزل‌ اوزن‌» نزديك‌ روستاي‌ «قجور» از شهرستان‌ بيجار و در مسير جاده‌ كاروان‌ رو زنجان-بيجار واقع‌ شده‌، در 50 كيلومتري‌ شهر بيجار قرار دارد.

Share
X