برای مشاهده مشخصات هر استان بر روی ناحیه مربوط به آن در نقشه کلیک کنید

معرفی وبلاگ
تـنـیـده یـاد تـو در تــار و پــودم مـیـهـن ای مـیـهــن/ بـود لـبـریـز از عـشـقـت وجـودم میهن ای میهن/... *ضمن تشکر از بازدید شما کاربر گرامی، امید است توانسته باشیم ذره ای از زیباییهای تمام نشدنی میهن عزیزمان ایران را در این وبلاگ نشان دهیم. راهنمایی های شما بزرگواران، چراغ هدایتگر ما خواهد بود.*
صفحه ها
دسته بندی موضوعی
آرشیو
لینک دوستان
سایت های منبع و مرتبط
لوگوهاكد لوگوي میهن ما

ابزارها و برنامه ها


Google

در وبلاگ میهن ما
در كل اينترنت

تماس با ما

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11961974
تعداد نوشته ها : 4405
تعداد نظرات : 151

PageRank Checking Icon

آذربایجان شرقی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
آذربایجان غربی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اردبیل
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اصفهان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
ایلام
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
بوشهر
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
تهران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
چهارمحال و بختیاری
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان جنوبی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان رضوی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان شمالی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خوزستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
زنجان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سمنان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سیستان و بلوچستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
فارس
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قزوین
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قم
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کردستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمانشاه
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کهکیلویه و بویراحمد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گلستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گیلان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
لرستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مازندران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مرکزی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
هرمزگان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
همدان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
یزد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

اسلایدر


مترجم سایت


http://www.iran.ir/image/image_gallery?uuid=2551ddf0-1c66-4999-a713-5b6a0d40bd0d&groupId=35403&t=1315648595069

Share

http://anobanini.ir/pic/map/charmahal.jpg

Share

استان چهار محال و بختياري با وسعتي معادل 16/533 كيلومتر مربع به عنوان بيست و ششمين استان و از نظر مساحت از شمال و شرق به استان اصفهان، از شمال غربي به استان لرستان، از غرب به استان خوزستان و از جنوب به استان كهگيلويه و بوير احمد محدود مي شود.


اين استان به 6 شهرستان: شهركرد ( مركز استان)، اردل، بروجن، فارسان، كوهرنگ و لردگان، 17 بخش، 26 شهر و 39 دهستان تقسيم شده است.

ارتفاع شهركرد (مركز استان) از سطح دريا به 2060 متر مي‌رسد كه تقريباً كمترين ارتفاع را در مدار جغرافيايي خود در اين قسمت داراست، هر چه به طرف شرق منطقه حركت كنيم ارتفاع منطقه كاهش مي‌يابد.
سرزمين بختياري دياري كه بر سلسله جبال هاي رفيع، دره هاي تنگ و گاه دشت هاي مرتفع با رودخانه هاي پر آب و جنگلهاي بلوط و چنار و مراتع غني رشته كوه زاگرس منطقه ي بي نظيري را براي مسافران اين ديار ايجاد كرده است.
بلند ترين نقطه آن قله زرد كوه و پست ترين نقطه آن ارمند مي باشد. كوههاي بلندي چون زردكوه، بزكوه، سبز كوه، منگشت و سالدارون و دشت هاي محدودي چون سالار، فرادنبه، كيار، لردگان و... آرامش و متانت اين مردمان اصيل ايراني را به تصوير مي كشاند.
رودهايي چون زاينده رود و كارون و بارش هاي فراوان، محيطي مناسب براي رويش گونه هاي متنوع گياهي اعم از وحشي، طبي و انواع درختان و مراتع حاصلخيز را فراهم مي سازند. در زمستان نيز با ريزش برف در مناطق مرتفع علاقه مندان به ورزش اسكي را به سوي خود مي كشاند.
استان چهارمحال وبختياري از دو بخش:
1.چهار محال( محال هاي لار، كيار، ميزدج و گندمان)
2.بختياري( محل سكونت ايل بختياري كه از چهار لنگ و هفت لنگ تشكيل شده است.)

Share

استان چهارمحال و بختياري با توجه به پيوند ديرينه‎اش با استان لرستان در بر گيرنده يكي از كهن ترين آثار تمدن كهن ايراني است. حفظ و به كار بستن فرهنگ كهن اين خطه از جمله ويژگي هاي اين سرزمين بوده كه تا به امروز نيز تدوام يافته است.

از جمله حاكمان اين منطقه مي‎توان از شخصي به نام « فرامرز» كه مذهب زرتشتي داشته و در اواخر دوره ساساني مي زيسته نام برد كه بختياري ها نيز در معتقدات خود به عهد فرامرز گبر اشاره ها دارند.
در اوايل تسلط خلفاي عباسي دو برادر در سرزمين لرستان كه به دو شعبه ي لر كوچك (لرستان فعلي ) و لر بزرگ ( بختياري و كهگيلويه و بوير احمد ) تقسيم مي شد، حكومت داشتند. حكومت سرزمين لر بزرگ با « بدر » بود تا اين كه بعدها اتابكان فضلوئيه قريب به سيصد سال بر بختياري هاحكومت كردند. در زمان يكي از اتابكان فضلوئيه ( اتابك تكله)، مغولان بر بختياري و كوه هاي آن دست يافتند، اما اين پيروزي دوام چنداني نداشت.
پس از دودمان تاجمير شخصي به نام ميرجهانگيرخان به حكومت بختياري ها منصوب شد. در زمان همين شخص تونل معروف به " كاركنان " يا " شاه عباس "در نزديكي محل تونل فعلي كوهرنگ حفر شد كه به دلايل نامعلومي عمليات حفاري آن ناتمام ماند.
پس از فوت مير جهانگيرخان برادر وي « مير خليل خان » از رياست طايفه آستريك خلع شد و طوايف بختياري و تعدادي از تيره ها در حيطه اقتدار محمد تقي خان چهار لنگ باقي ماندند. طوايف هفت لنگ نيز به رياست دو دسته خوانين « دوركي » و « بختياروند » از طوايف عمده هفت لنگ، گردن نهادند.
از اواسط پادشاهي قاجار، حسينقلي خان ( رئيس طايفه دوركي ) با شكست قطعي خوانين بختياروند ( بهداروند )، همه طوايف هفت لنگ را متحد ساخته و خود را « ايلخان » و برادرانش را « ايل بيگي » ناميد و رياست ايل هفت لنگ و اداره امور كل منطقه بختياري را به عهده گرفت. رياست اين طايفه تا همين اواخر در بازمانده گان اين دودمان موروثي بود.

Share

زبان بختياري يكي از اصيل ترين زبان هاي فارسي است زيرا به خاطر موقعيت خاص جغرافيايي پاي بيگانگان كمتر به اين منطقه رسيده و از اختلاط با ديگر زبان ها در امان مانده است.لهجه فارسي ايل كه كمتر لغت بيگانه دارد خود معرف اين مطلب است و نزديكي لهجه شيرين بختياري با زبان پهلوي به قدري زياد است كه زبان شناسان آن دو را از هم جدا نمي دانند و به يقين گويش بختياري از زبان پهلوي به جاي مانده است. زبان اين استان عموماً لري است اما به مقتضاي مهاجرت ها زبان تركي و ارمني در بعضي از روستاها رايج است همچنين در مركز استان(شهر كرد) و بروجن و شهرهاي كوچك استان فارسي لري جاي خود را با فارسي بدون لهجه عوض كرده است.

Share

قلعه دزك:در جنوب شرقي روستاي دزك قرار داشته ودردو طبقه و به صورت باشكوهي ساخته شده است.

قلعه شلمزار: در شلمزار و در كنار باقي مانده اين بنا از آثار دوره قاجار است كه توسط خوانين بختياري احداث شده است.
قلعه اسعديه چليچه:چليچه يكي از روستاهاي بزرگ ميزدج است كه در 30 كيلومتري جنوب شرقي شهركرد واقع شده است.

قلعه جونقان: جونقان يا جونقون شهر كوچكي است در 38 كيلومتري شهركرد كه مقر سكونت خوانين بختياري بود . علي قلي خان سردار اسعد در سال 1318 ه.ق – قلعه يا كاخي در اين محل براي سكونت خود ساخت.
قلعه چالشتر: چالشتر  در 10 كيلومتري شهركرد سالها قبل از اين كه شهر كرد اعتبار يابد واقع شده  و مركز حكومت نشين چهارمحال بود همچنين در اين محل قلعه اي وجود داشت كه متعلق به خدارحيم خان بختياري بود.
قلعه تك: اين قلعه در حوالي كوه جهان بين و برفراز روستاي تك قرار دارد.
قلعه خدا رحيم خان: اين قلعه در سال 1323در چالشتر ساخته شده است.
قلعه يوسف خان: اين قلعه در روستاي شمس آباد در 20 كيلومتري شهر كرد قرار دارد و قدمت آن 100 سال است.

Share

بردگوري ها (سنگ گبري ها): قديمي ترين آثارسنگي استان مي باشند، كه به دوره ي مادها تا پايان دوره ي ساسانيان تعلق دارد . در دين زرتشت به علت اعتقاد به مقدس بودن خاك از دفن كردن اجساد خودداري نموده و آنها را در محفظه هاي از سنگ كه استودان ( استخواندان ) ناميده مي شدندو در اصطلاح بختياري به آنها بردگوري  "سنگ گبري" اطلاق مي شده قرار مي دادند.
در خطه بختياري در دل صخره ها و يا سنگهاي عظيم فضاهايي با متوسط طول 30/3 و ارتفاع 20/1 متر ايجاد مي كردند كه داراي ريچهاي مربع شكل و گاهي داراي در سنگي بوده اند اين آثار به گونه اي تكي و يا چند تايي حفر گرديده كه بيانگر فرهنگ تدفين در طول بيش از 1500 سال در منطقه و نفوذ مذهب زرتشت و پيروان آن در اين خطه هستند.

Share

شير سنگي: بختياري ها براي پاسداشت جنگاوران و دلاوران خود بر روي قبر آنان مجسمه اي تراشيده از سنگ و به شكل شير با نقوشي از اسب و شمشير قرار مي دادند، اين نقوش هر كدام معنا و مفهوم خاص خود را دارند. شير سنگي بر روي قبور دلاوران و جوانان بختياري يادآور تاريخ پرحادثه و فراز و نشيب گذشته هر ايل است كه قديمي ترين شير سنگي موجود در استان مربوط به دوره صفوي است.

كتيبه بكان: دردوره قاجار درسال1326 ه.ق دراثرشيوع بيماري وبا خوانين بختياري به دره اي مرتفع بنام بكان درنزديكي جونقان پناه برده و كتيبه اي كه بيانگر شيوع وبا از اصفهان به چهارمحال بوده نگاشتند.

نقوش برجسته شيرنو: نقش 3 پيكر انساني(نقش حاكم بانيزه نشسته بروي چهارپايه و 2 زير)دردره شيرينو(شيرين آب)به فاصله 3 كيلومتري روستاي موري از توابع بازفت شهرستان كوهرنگ متعلق به دوره اليماييان.
كتيبه هاي سنگي رخ: متن كتيبه  بر دامنه شمالي گردنه رخ كه راه باستاني اصفهان-خوزستان از اين مكان مي گذشت حك گرديده كه قصد شاه عباس دوم صفوي جهت اتصال سرچشمه كارون به سرچشمه زاينده رود با شكافتن كوه كاركنان در كوهرنگ درسال 1062 ه.ق را عنوان مي كند. 

 كتيبه هاي مشروطيت: اين كتيبه از دو قسمت مجزا تشكيل شده ولي متن آنها بهم پيوسته است كتيبه بدستور سردار ظفر بختياري در محل تفرجگاه پير غار روستاي ده چشمه شهرستان فارسان به فاصله 40 كيلومتري شهركرد ساخته شده است متن آن مجملي از واقعه مشروطيت و نقش سرداران و سواران بختياري در آن واقعه ملي است كتيبه اول اين گونه شروع مي شود:
حاجي خسرو خان سردار ظفر كه در سنه 1324 آزادي خواهان ايراني از مقام سلطنت تقاضاي مشروطه نمودندمظفرالدين قاجار طاب اله ثراه حكم مشروطيت را دست خط و بعد از اندك زماني به رحمت ايزدي پيوست.

كتيبه دوم اينگونه ادامه مي يابد:
در طهران پس از جنگ زياد داخل شهر شدند، محمد علي شاه در شميران بودند همين قدر كه تهران اشغال گرديد به سفارت روس پناهنده شد.

Share

امامزاده محمداكبر:بناي امامزاده شامل سردري بلند، جلوخاني وسيع، دهليزي با غرفه هاي متعدد، مسجدي با شبستان ستوندار از سنگ تراشيده شده و سقف آجري است. اين امام زاده در روستاي دستگرد در جنوب شرقي شهر كرد واقع شده كه ساختمان اوليه امام زاده به دوران ايلخانيان برمي گردد.
امام زاده حليمه و حكيمه خاتون: شايد جزو مجموعه هاي اتابكان فارس باشد كه در اثر مرور زمان  و حوادث مختلف از بين رفته و در دوره هاي ديگر تغييراتي بر روي آن ايجاد شده است. ساختمان فعلي در شهركرد و به زمان قاجار و پهلوي برمي گردد.
امام زاده بابا پيراحمد: پسر سيد بهاالدين محمد است، در قريه چم جنگكل در نزديكي سامان قرار دارد. ساختمان اين امام زاده در دوره قاجاريه ساخته شده است.
امامزاده شيخ شبان (سيد بهاء الدين محمد): در منطقه كوهستاني شهركرد است كه در تابستان آب و هواي بسيار مناسبي دارد و يك مركز زيارتي – سياحتي مهم محسوب مي شود، بناي امام زاده در عصر صفويه ساخته شده است.
امام زاده حمزه علي: در روستاي شهر بلداجي در 35 كيلومتري بروجن در بالاي تپه اي مرتفع قرار گرفته و در اطراف آن دشتي وسيع دامن گسترده است. بناي اين امام زاده به دوره صفويه برمي گردد.
مسجد اتابكان: از بناهاي دوران اتابكان لرستان است كه در سال 605 هجري ساخته شده است. جنس بنا از خشت است و در سال 1351 به شماره 929 جزو آثار ملي به ثبت رسيد.


مسجد خان جامع: اين مسجددر سال 1270 ه.ق ساخته شده كه از نظر معماري و وسعت كاملترين و بزرگترين مسجد تاريخي استان محسوب مي شود.
مسجد جامع شهرك:
در 6 كيلومتري جنوب شرقي فرخ شهر و شرق شهركرد واقع شده است.اين روستا در نزديكي خرابه هاي شهر سرخ بارز قرار دارد و تاريخ تأسيس آن رابه ديالمه و خوارزمشاهيان نسبت مي دهند.
مسجد جامع كيان:
در 3 كيلومتري شهركرد است كه به مسجد محب نيز معروف است و در دوران صفويه ساخته شده و در زمان افشاريه توسط يكي از سرداران نادرشاه به نام محب علي بيك مرمت اساسي شده است.
مسجد جامع فرخ شهر:در جنوب ميدان جديد الاحداث مركز فرخ شهر قرار داشت و قديمي ترين و بزرگترين مسجد شهر بود. بيشترين بخش بنا مربوط  به دوران صفويه بوده و در دوره هاي زنديه و قاجاريه ساخته و تكميل شده است.
مسجد جامع هرچگان:
مسجد تاريخي روستاي هرچگان در زمان فتحعلي شاه قاجار ساخته شده و در روستايي به همين نام در 23 كيلومتري شهر كرد قراردارد.

Share

حمام بلداجي: در خيابان امام خميني شهر بلداجي واقع شده كه در دوره قاجار ساخته شده است.
حمام خان: متصل به مسجدخان و در ضلع شمالي خيابان ملت شهركرد قرار دارد.اين حمام در سال 1270 ه.ق ساخته شده است.
حمام مكتب خانه:
در خيابان كاشاني شهر بروجن قرار دارد و در اواسط دوره قاجاريه ساخته شده است.

حمام پرهيزگار: در خيابان وليعصر شمالي شهركرد واقع و بصورت دوقلو در سال 1326 ساخته شده است.
حمام دشت پاگرد: حمامي كوچك در روستاي دشت پاگرد فلارد شهرستان لردگان در دوره قاجار ساخته شده است.
حمامين سادات و يخچال فرخ شهر:
به صورت دو قلو در عمق دو و نيم متري در عصر صفويه ساخته شده اند.

Share
X