برای مشاهده مشخصات هر استان بر روی ناحیه مربوط به آن در نقشه کلیک کنید

معرفی وبلاگ
تـنـیـده یـاد تـو در تــار و پــودم مـیـهـن ای مـیـهــن/ بـود لـبـریـز از عـشـقـت وجـودم میهن ای میهن/... *ضمن تشکر از بازدید شما کاربر گرامی، امید است توانسته باشیم ذره ای از زیباییهای تمام نشدنی میهن عزیزمان ایران را در این وبلاگ نشان دهیم. راهنمایی های شما بزرگواران، چراغ هدایتگر ما خواهد بود.*
صفحه ها
دسته بندی موضوعی
آرشیو
لینک دوستان
سایت های منبع و مرتبط
لوگوهاكد لوگوي میهن ما

ابزارها و برنامه ها


Google

در وبلاگ میهن ما
در كل اينترنت

تماس با ما

آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 11969763
تعداد نوشته ها : 4405
تعداد نظرات : 151

PageRank Checking Icon

آذربایجان شرقی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
آذربایجان غربی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اردبیل
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
اصفهان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
ایلام
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
بوشهر
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
تهران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
چهارمحال و بختیاری
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان جنوبی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان رضوی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خراسان شمالی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
خوزستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
زنجان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سمنان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
سیستان و بلوچستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
فارس
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قزوین
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
قم
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کردستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کرمانشاه
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
کهکیلویه و بویراحمد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گلستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
گیلان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
لرستان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مازندران
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
مرکزی
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
هرمزگان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
همدان
پخش زنده از وبلاگ میهن ما
یزد
پخش زنده از وبلاگ میهن ما

ابزار هدایت به بالای صفحه

اسلایدر


مترجم سایت


پل آجري پونل : اين پل در چهار كيلومتري جاده رضوان شهر به تالش قرار دارد و در دوره صفويه بنا و در دوره قاجاريه بازسازي شده است.

پل خشتي تجن گوكه : اين پل در دهكده تجن گوكه از توابع لاهيجان قرار دارد و داراي دو چشمه با طاق جناقي است. در پايه هاي مياني و جانبي پل اتاقك هاي كوچكي براي بيتوته ي كاروانيان احداث شده بود.

خشت پل تيمجان : خشت پل تيمجان در روستاي تيمجان در غرب رودسر قرار دارد و از پل هاي دوره صفوي و قاجار است. اين پل بر روي رودخانه ي كهنه گوراب كه قبلاً محل عبور راه  شاه عباسي بود، احداث شده است.

پل غازيان : پل غازيان يكي از پل هاي معروف دوره معاصر است كه غازيان را به بندر انزلي متصل مي كند. اين پل از سال 1314 تا 1318 توسط مهندسين خارجي كه بيشتر سوئدي و از شركت سنتاب (آلمان ) و شركت موتلا ( سوئد) بودند، ساخته شده است.

پل گازروبار : اين پل در جاده ي رشت به صومعه سرا بر سر رودخانه  گازروبار ساخته شده و شالوده ي آن به دوره صفوي و قاجار باز مي گردد.

پل خشتي لاهيجان : پل خشتي لاهيجان در شمال غربي لاهيجان در محله پرده سر قرار دارد و متعلق به دوره كياييان است. در ساخت مجدد اين پل در زمان قاجاريه، حاجي جعفرخان بنا را تعمير كلي كرد.

پل خشتي لنگرود : بر اساس اطلاعات كتاب "تاريخ خاني" تا سال 912 هـ . ق در شهرلنگرود فقط پلي چوبي موجود بود. از اين رو ساخت اين پل را مي توان به زمان حكام كيايي گيلان منسوب دانست.

پل خشتي لوشان : اين پل در شهرستان لوشان ، جنوبي ترين شهر استان گيلان و در مسير رشت – قزوين در فاصله 93 كيلومتري مركز استان، واقع است. پل خشتي لوشان روي رودخانه شاهرود ( يكي از شاخه هاي سفيد رود) ساخته شده است.

پل خشتي نال كياشهر : اين پل در راه قديمي لاهيجان به لنگرود، بين روستاهاي ليالستان و نال كيا شهر قرار دارد و به نام سازنده ي آن "حاج يحيي پردسر" نيز ناميده مي شود.

پل خشتي نياكو : پل خشتي نياكو نزديك روستاي نياكو از توابع لاهيجان قرار دارد. طول پل 50 متر و عرض آن 80/5 متر است.

Share

تي تي كاروانسرا
در كنارۀ راست رودخانۀ نسيم رود در مسير راه لاهيجان به ديلمان، يك كاروان سراي قديمي كه از سنگ هاي رودخانه و آجر و گچ ساخته شده است، به چشم مي خورد كه به دورۀ صفوي تعلق دارد. باني كاروان سرا، "تي تي خانم" عمۀ يكي از شاهان صفوي است.

كاروانسراي لات
اين كاروان سرا كه نزد اهالي محل به كاروان سراي شاه عباسي نيز شهرت دارد، در 35 كيلومتري جنوب رشت و در چهار كيلومتري امام زاده هاشم بر سر جادۀ رشت – قزوين واقع شده است.

Share

موزه نيروي دريايي
موزه نيروي دريايي در بندر انزلي ( كاخ رضاشاه ) در ميان باغي وسيع با چشم اندازي زيبا رو به دريا، عمارتي است متأثر از معماري گذشته اروپا كه در تقابل با معماري گيلان شكل گرفته است.

موزه تاريخ چاي ايران
لاهيجان يكي از قديمي ترين و زيباترين شهرهاي استان گيلان است كه قرن ها مقر حكومت سادات كيايي بود. اين شهر به شهر چاي  اشتهار دارد ؛ زيرا چاي كاري در ايران براي نخستين بار به همت حاج محمد ميرزا كاشف السلطنه چاي كار در سال 1319 هـ . ق در لاهيجان آغاز شد و به سرعت در اين شهر و ديگر مناطق سواحل جنوبي درياي مازندران توسعه يافت.

موزه رشت
بناي موزه رشت با قدمتي حدود100سال در زميني به وسعت 700متر مربع وزير بناي به وسعت 560متر مربع قرار دارد. اين بنا متعلق به ميرزا كوچك خان كسمايي يكي از ياران ميرزا كوچك خان مي باشد.

موزه تاريخ طبيعي
بناي اين موزه در سال1357در زيرزميني به مساحت 300مترمربع در دو طبقه جمعا به مساحت440 مترمربع در ساختمان اداره كل حفاظت محيط زيست تاسيس گرديد،راه اندازي و تجهيز اين موزه ازسال1383 برعهده شركت فني، هنري نگارستان بوده است.

موزه حيات وحش
اين موزه تخصصي با مجوز رسمي از سازمان محيط زيست استان گيلان در سال 1384توسط آقاي فرهاد شرفي در داخل بافت شهرك تاريخي ماسوله راه اندازي شد.

موزه مردم شناسي
در مدخل ورودي شهرك تاريخي مالوسه به همت آقاي فرهاد شرفي به عنوان موسس و پشتيباني شهرداري مالوسه و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري گيلان مجموعه اي از اشياي مربوط مربوط به فرهنگ مردم ماسوله در ساختماني به وسعت 70 متر مربع ، در سه اتاق به نمايش درآمده است.

موزه آبزيان دانشكده عالي علمي كاربردي ميرزا كوچك خان
براي آموزش علوم و صنايع شيلاتي به دانشجويان رشته شيلات در مقطع كارداني و كارشناسي، توسط متخصصان و استادان، در اين مجتمع موزه اي در فضايي به وسعت 90 متر راه اندازي شده است.

موزه ميراث روستايي گيلان
موزه ميراث روستايي گيلان اولين اكو موزه اي است كه در رابطه با معرفي تاريخچه و نوع فرهنگ و زندگي مردم در فضاي باز ايجاد شده است . در اين موزه معيشت، كار، مسكن، صنايع دستي و انواع فضاهايي كه در يك حوزه خانوادگي وجود دارد بازسازي و به نمايش در آمده است.

Share

سفيدرود
سفيدرود از استان هاي كردستان، آذربايجان سرچشمه مي گيرد. از استان زنجان مي گذرد و در استان گيلان به درياي مازندران مي ريزد.

رود آستاراچاي
رود آستارا مرز ميان ايران و جمهوري آذربايجان است. كناره هاي اين رودخانه از درختان انبوه و بيشه زارها پوشيده است و جلوه اي زيبا دارد.

كَرگان رود
 اين رود بزرگ ترين رودخانۀ ناحيۀ غربي با منطقۀ تالش است. شاخۀ اصلي و مياني اين رودخانه از ارتفاع 3000 متري سرچشمه مي گيرد و با شاخۀ شمالي در ارتفاع 350 متري به هم مي پيوندند. اين رود از شهر "هشت پر" مي گذرد و پلي بر روي آن است.

شفارود
شفارود دومين رودخانۀ پرآب منطقۀ تالش است. شفارود در مسير خود جوي بارهاي متعدد و كوچك را از دو سو در آغوش مي گيرد و با شيبي تند در ناحيۀ "پونل" وارد جلگه مي شود.

ماسوله رودخان
اين رود از ارتفاعات ماسوله سرچشمه مي گيرد و در منطقۀ سرايان به "زيگل" و "ليكوند" تغيير نام مي دهد. حداكثر ارتفاع حوزۀ رود ماسوله 3000 متر است. ماسوله رود در "چومثقال" وارد تالاب انزلي مي شود.

رود شاخزر
رود شاخزر يا جمعه بازار، كه از ارتفاع 3000 متري «مته خاني» سرچشمه مي گيرد. در محل ورود به مرداب انزلي "سيادرويشان" ناميده مي شود. اين رود پيش از رسيدن به مركز تالاب انزلي، شاخۀ "بهمير" را در برمي گيرد.

لنگرود رودخان
اين رود از ارتفاعات 500 متري جنوب لاهيجان، در حوالي منطقۀ آهندان، سرچشمه مي گيرد. اين رود با پيمودن يك پيچ بسيار بزرگ به نام "زاكي بر رودخان"، با پيچ و خم هاي ديگري جادۀ آستانه – لاهيجان را در غرب شهر طي مي كند و در امتداد جنوب غربي – شمال شرقي جريان مي يابد.

شلمان رود
اين رود در محور جادۀ رودسر – لاهيجان نسبتا پرآب است و دو شاخه مهم به نام "تاق ور" از طرف غرب و "شلمان رود" از طرف شرق دارد و در حدود سه كيلومتر پايين تر از شلمان، در يك خم بزرگ به طول 5/2 كيلومتر، "كيارود" به آن مي پيوندد و سپس رودخانه با چند پيچ و خم بزرگ و كوچك، به درياي خزر سرازير مي شود.

پل رود
اين رود بزرگ ترين رود شرق گيلان است. يكي از شاخه هاي بزرگ آن "چاك رود" است كه در غرب تا ناحيۀ "كليشم" و "موسي كلايه" در مقابل رستم آباد در مسير سفيدرود ادامه دارد.

Share

درياي خزر، با وسعتي در حدود 438.000 كيلومتر مربع، بزرگ ترين درياچۀ جهان است. اين دريا در ميان ايران و كشورهاي روسيه، تركمنستان، قزاقستان و آذربايجان گسترده است. كناره هاي جنوبي آن، از خليج مختوم قلي تا آستارا، به خط ساحلي ايران مربوط است. درياي خزر بيش از 6380 كيلومتر ساحل دارد كه در حدود 992 كيلومتر آن از آستارا تا مصب رود اترك متعلق به ايران است. چشم انداز شمالي كناره هاي آن را درياي نيلگون و تا حدودي آرام خزر تشكيل مي دهد و چشم انداز جنوبي آن را (جز بخش غربي كه بيشتر آن مرتفع و مردابي است)، جنگل هاي انبوه دامنه هاي البرز پوشانده است. در فرا سوي جنگل ها، قله هاي سربه فلك كشيده و پوشيده از برف خودنمايي مي كنند كه زيبايي خاصي به منطقه بخشيده اند.

Share

آب هاي معدني
چشمه ي آب گاز سنگرود؛ در روستاي سنگرود از توابع دهستان عمارلو شهرستان رودبار قرار دارد.

چشمه كلشتر منجيل ؛ اين چشمه حدود يك كيلومتر پايين تر از سد سفيدرود در فاصله پانصدمتري جاده اصلي قزوين به رشت قرار دارد.

چشمه آب معدني ماسوله ؛ در ابتداي ورودي شهر تاريخي ماسوله در كنار پارك شهر قرار دارد.

چشمه چشماگل ؛ در روستاي طالم از توابع سنگر قرار دارد.

چشمه ماستخور؛ در روستاي ماستخور نزديك رودبار در جبهه غربي سد منجيل قرار دارد.

چشمه آب معدني سجيران ؛ در اشكور بالا، نزديكي روستاي سجيران واقع است.

چشمۀ آب معدني زمزمه؛ اين چشمه در شهرك ماسوله در كنار رود خلشتربا (ماسوله رودخان) قرار دارد. آب چشمه، مواد آهني فراوان و طعمي تلخ دارد. رنگ آب در طول مسير آن تا "ماسوله رودخان"، نارنجي است.

چشمۀ آب معدني علي زاخواني؛ اين چشمه بالاتر از بازار ماسوله قرار دارد و آب آن، از طريق لوله اي با دبي (آبدهي) سه ليتر در ثانيه به خارج جريان مي يابد. آب چشمه، داراي "بي كربنات" است و در درمان نارسايي گوارشي بسيار مؤثر است.

چشمۀ آب شورلاكان ؛در انتهاي جادۀ رشت – لاكان، يك جادۀ خاكي ديده مي شود كه اين نقطه را به شهر صنعتي متصل مي كند. در ميانۀ جاده، روستاي "آقاداناپير" قرار دارد كه در شرق آن، جنگل انبوه و زيبا دامن گسترده است. چشمۀ آب شورلاكان، در دل اين جنگل و در جنوب رشت قرار دارد.

چشمۀ چشماگل سه شنبه ؛ اين چشمه در روستاي "طالم سه شنبه" از توابع بخش سنگر در 12 كيلومتري جادۀ رشت – قزوين واقع شده است.

چشمه هاي آب معدني سنگرود ؛ اين دو چشمه در روستاي سنگرود از توابع دهستان عمارلو (رودبار) واقع شده اند و به چشمه "آب گاز" و چشمه "آب كولور" معروف هستند.

چشمۀ آب معدني سجيران ؛ اين چشمه در منطقۀ "اِشِِكوَر بالا" در بالادست روستاهاي نيلوجيركل و سجيران (در قسمت شمال شرقي) قرار دارد.

Share

تالاب انزلي ؛ از جمله زيباترين مناظر آبي گيلان است. اين تالاب محل تخم ريزي آبزيان و پناهگاه و مأمن پرندگان بومي ومهاجر است. در داخل تالاب ، جزاير زيبايي وجود دارد ودوشهر زيباي انزلي وآب كناردرساحل آن قراردارند.

تالاب امير كلايه (شيخ علي كل) ؛ تالاب امير كلايه كه در گذشته آن را "شاله كل" هم مي ناميدند، در بخش "شيرجو پشت" در شمال لاهيجان و در 28 كيلومتري شمال غربي لنگرود، در نزديكي جادۀ بندر كياشهر (حسن كياده) به لنگرود قرار دارد.

تالاب استيل ؛ " تالاب زيباي استيل" يكي از جاذبه‌هاي طبيعي شناخته شده و مهم شهر آستارا به شمار مي‌رود، اين تالاب در 7 كيلومتري شهر آستارا در حاشيه جاده لوندويل به آستارا قرار دارد.

Share

جنگل هاي گيلان از مناظر طبيعي زيباي گيلان است. جذابيت جنگل هاي گيلان در تنوع گونه هاي جنگلي آنهاست و همين امر آنها را از جنگل هاي سوزني برگ متمايز مي سازد. سطح زمين هاي جنگلي گيلان را در فواصل درختان ، فرشي از چمن مي پوشاند. جنگل هاي گيلان با اين بستر سبز، امكانات زيادتري را از نظر تغذيه ، حيات وحش و اوقات فراغت فراهم ساخته است. جنگل هاي سراوان - نزديك رشت – جنگل هاي تالش، جنگل هاي لاهيجان و جنگل هاي ديلمان از جمله جنگل هاي زيبا و ديدني گيلان است.

Share

http://mihanma.persiangig.com/image/Gilan/yeylagh.jpg

ييلاق هاي واقع در مسير دره رودخانه پل رود ؛ دره بسيار زيباي پل رود، پس از گذشت از روستاي ديماين به نواحي ييلاقي اين ناحيه مي رسد. دره پل رود به دو شاخه تقسيم مي شود و هر يك به ييلاق هاي واقع در مسير خود مي رسد.

ييلاق هاي ديلمان و اسپيلي ؛ ييلاق هاي اين ناحيه ، هم از نظر چشم انداز و هم از نظر آثار  تاريخي و فرهنگي داراي اهميت بسيار است.
ييلاق هاي نواحي رودبار ؛ اين ييلاق ها را مي توان به دو قسمت تقسيم كرد: نخست ييلاق هاي واقع در شرق سفيدرود كه عمدتاً در عمارلو، توتكابن و پره سر قرار دارند.

ييلاق هاي تالش و آستارا ؛ ماسوله جنوبي ترين ييلاق تالش است و پس از آن ييلاق هاي ماسال و شاندرمن قرار دارند. ييلاق « تالش دولاب »، ييلاق « مريان»، ييلاق « سوباتان » در اين منطقه ، از اين زمره اند. شهر آستارا، از طريق گردنه حيران به نواحي ييلاقي آستارا مربوط مي شود.

نواحي ييلاقي جواهر دشت ؛ در ارتفاعات شرق گيلان قرار دارد و ييلاق نواحي چابكسر و واجارگاه و رحيم آباد به شمر مي روند.

Share

رشته كوه هاي غربي
رشته كوه هاي غربي گيلان كه بلندي هاي تالش، ماسوله و پشت كوه را در بر مي گيرد و از درۀ رود آستارا تا تنگ منجيل گسترده است. اين رشته كوه مانند سدي ميان آذربايجان و درياي مازندران قرار گرفته است و مانع عبور بخار آب به ناحيۀ آذربايجان مي شود. از قله هاي مهم اين ناحيه، قلۀ "بكروداغ" يا "بغروداغ" و "ماسوله داغ" با بيش از 3000 متر ارتفاع است. "بغروداغ" و درياچۀ نئور از يخچال هاي معروف اين رشته كوه ها هستند.

رشته كوه هاي شرقي
اين ناحيه شامل چندين چين خوردگيِ موازيِ نامتقارن با جهت غربي – شرقي است كه از درۀ سفيدرود به سوي مشرق – تا كوه هاي استان مازندران – ادامه دارد و ناهمواري هاي ناحيه هاي ديلمان، لاهيجان، عمارلو و خزران را در برمي گيرد. شيب تند دامنه ها به سوي درياي مازندران و شيب كم آن، به سوي درۀ شاهرود است.
از قله هاي مهم آن مي توان به "درفك كوه" با ارتفاع 3500 متر و خشتچال با ارتفاع 3600 متر در شهرستان تالش اشاره كرد. از قله هاي مهم ديگر استان گيلان، يكي قلۀ شاه معلم با ارتفاع 3096 متر در شهرستان فومن، و ديگري سمام كوه با ارتفاع 2250 متر در شهرستان رودسر است.

Share
X